Taktyki piłkarskie w PPM w ujęciu meczowym
Już wielokrotnie poruszałem temat taktyk piłkarskich w PPM na łamach magazynu. Artykuły te czasami wzbudzały wiele kontrowersji. Cały czas jednak prowadzę analizy spotkań zarówno swoich jak i innych zespołów. Zachęcam do tego również Was, gdyż wiele osób co jakiś czas prosi mnie o pomoc w ustawieniu taktyk na ważne mecze.
Podsumowując poprzednie artykuły i dalsze obserwacje mogę określić:
- Nie ma taktyki uniwersalnej pozwalającej wygrywać - każdy przeciwnik jest inny i trzeba taktykę dobrać pod niego z uwzględnieniem możliwości własnego zespołu.
- Wysoka ważność nie daje wygranej - aby taktyka była skuteczna wszystkie jej elementy muszą ze sobą współgrać.
- Ustawienie jest jedną z opcji taktycznych.
Analiza opcji taktycznych
Ustawienie zespołu:
Zauważyłem, że ponad 90% wszystkich menedżerów gra na 2 napastników stosując jedno z ustawień 4-4-2 lub 3-5-2 klasycznie lub wprowadzając własne modyfikacje. Czasami zdarza się, że popełnia przy tym błąd, który jest 'karany' przez silnik jak np. w tym meczu barażowym kolejka w warzywniaku - AS ROMA. Czynnikiem, który mógł się przyczynić do porażki silniejszego zespołu, występującego w tym meczu w roli gości (mecz u siebie przegrał 0:1) było zdublowanie pozycji bocznych pomocników (silnik zakłada po 1). Pamiętajmy zatem, że w każdym centralnym sektorze boisku musi być od 1-3 piłkarzy, a w sektorach bocznych 1-3 piłkarzy łącznie po każdej stronie. Pamiętajmy dodatkowo, że jeśli wystawiamy LM na dowolnej pozycji, to musimy wystawić RM, choć ich pozycje nie muszą być lustrzane np. LAM i RDM. To samo tyczy się obrony.
Tyle słowem przestrogi. Zajmijmy się teraz analizą możliwości poszczególnych ustawień.
3-5-2
Gra 3 obrońcami jest ryzykowna, ale jak informowali twórcy, zdominowanie środka pola daje większe szanse na stworzenie sytuacji bramkowych, a tym samym zwycięstwo w meczu. Ustawienie to jest raczej ofensywne i polecane dla zespołów posiadających dobrych obrońców, a więc zespołów często silniejszych.
4-4-2
Klasyczne i zbilansowane ustawienie, które może być zarówno mocno ofensywne, jak i mocno defensywne. Dzięki temu pozwala zabezpieczyć odpowiednio własną bramkę, jak również przejąć kontrolę w środku pola. Nawet ciężko zliczyć możliwe modyfikacje tego ustawienia. Nadaje się ono dla wszystkich zespołów jednak każdy menedżer powinien przeanalizować możliwości własnego zespołu i zawodników w poszczególnych formacjach ustawić z uwzględnieniem siły i stylu gry rywala.
5-3-2
Ustawienie zdecydowanie defensywne jednak pozwalające na grę z kontry oraz długimi piłkami, a dzięki 2 napastnikom równie często skuteczne również w ataku pozycyjnym, dzięki odpowiednim modyfikacjom klasycznych linii
5-4-1 i 4-5-1
Są to ustawienia nastawione na atak pozycyjny, gdzie głównym celem jest zabezpieczenie własnej bramki i czekanie na dogodną sytuację na strzelenie bramki z kontry lub po rozegraniu akcji otwierającej drogę jedynemu wysuniętemu napastnikowi. Szczególnie warte rozważenia w mocno zrównoważonych ligach, gdzie decyduje każda stracona bramka.
3-4-3 i 4-3-3
Są to ustawienia pod grę długimi piłkami. Są to zazwyczaj modyfikacje ustawień z jednym napastnikiem, lecz tu występują nominalni skrzydłowi (wingers) oznaczani tu jako LF i RF w miejsce klasycznych bocznych pomocników. W ustawieniu 3-4-3 boczni pomocnicy zazwyczaj przyjmują pozycje defensywne by zniwelować ryzyko gry 3 obrońcami. Oba te ustawienia mogą być również skuteczne w ataku pozycyjnym przeciwko słabszym rywalom.
Jak więc łatwo można zauważyć ustawienie może narzucić nam poszczególne opcje taktyczne i dobór ustawienia do taktyki oraz odwrotnie może być sprawą kluczową decydującą o wyniku.
Styl gry i styl gry w obronie
Muszę tu nadmienić, że wybierając ustawienie z 3, 4 lub 5 obrońcami niejako decydujemy o 'Stylu gry w obronie' - im mniej obrońców tym ostrożniejsza gra w obronie. Oczywiście ta opcja zależy również od stylu ustawienia obrony i pomocy oraz klasy przeciwnika. Podobnie jest z opcją 'Styl gry' i pomocą naszego zespołu.
Agresywność
Opcją taktyczną, która najmniej może nam 'popsuć' mecz jest agresywność, choć i ona musi być dostosowana do klasy rywala i naszego ustawienia. Przewodnik podaje „Ten styl gry (agresywny - przyp. redaktora) jest bardziej odpowiedni dla mniej utalentowanych zespołów." Jest w tym wiele prawdy, ponieważ zmniejsza on dysproporcje w wyszkoleniu zawodników i zwiększa szanse na narzucenie własnego stylu gry przez słabszy zespół. Jest to jednak tylko część tego co nam oferuje ta opcja, ponieważ pozwala ona nam na grę pressingiem, czyli odsunięcie rywala od własnej bramki i uskutecznia grę z kontry. Niesie jednak ze sobą spore ryzyko, gdy decydujemy się na grę ofensywnie ustawioną obroną lub 3 obrońcami, ponieważ częściej w takich meczach są dyktowane karne lub wolne z których są wykonywane strzały bezpośrednie, a ponadto częściej kartkami obdarowywani są nasi obrońcy co może prowadzić do wykluczeń w meczu.
Używanie pułapek offsidowych
Jest to opcja, która może być zabójcza dla nas lub rywala. Oczywiście łatwiej jest stosować grę na na spalone przy 3 obrońcach, ale nawet wówczas muszą być oni dobrze zgrani. Jeżeli choć 1 obrońca odbiega nam ze zgraniem to nawet nie ryzykujmy i ustawmy rzadko. Opcja szczególnie przydatna przy rywalu grającym z kontry lub długimi piłkami jednak ryzykowna, gdy rywal ma bardzo dobrze zgrany zespół.
Intensywność gry
Jest to jedna z trudniejszych opcji. Jak podaje przewodnik „Większa intensywność gry przynosi więcej ataków, a tym samym zwiększa szanse na strzelenie bramki.". Jest to oczywiście prawda, jednakże nawet silne zespoły grające przeciw rywalowi 'murującemu' bramkę powinny się zastanowić nad rozgrywaniem klasycznego ataku pozycyjnego (posiadanie+opóźnianie). Z kolei nawet słabsze zespoły mogą upatrywać swoich szans na zwycięstwo w grze na 'przyspieszenie' zwłaszcza grając z kontry. Intensywność dostosowujemy przede wszystkim do zgrania naszego zespołu oraz stylu gry i klasy rywala.
Ważność meczu
Opcja przez jednych przeceniana, a przez innych niedoceniana, przez większość jednak nierozumiana. Oczywiście predystynuje ona zaangażowanie zawodników w meczu. Pytanie jednak co oznacza tu słowo 'zaangażowanie'. Według moich obserwacji należy ważność meczu rozważać w kwestii 'wagi zwycięstwa'. W takiej sytuacji nasze 'zaangażowanie' będzie 'zaangażowaniem w grę ofensywną' lub inaczej 'zaangażowaniem w strzelenie bramki'. Jak zatem widać polecam wyższe ważności dla zespołów, które ustawiają się defensywnie szukających swoich szans w kontrach np. z silniejszym rywalem lub też dla zespołów, które chcą zdominować mecz poprzez atak pozycyjny, a odradzam zespołom, które grają ofensywnie, zwłaszcza na 3 obrońców. Jak to się mówi „Im bardziej człowiek chce, tym trudniej to zrobić". Cały czas jeszcze ta opcja nie jest ostatecznie przeze mnie opracowana, więc zachęcam i Was do testów oraz dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.
Tendencja ataków
Ta opcja ma celu wykorzystanie naszych najsilniejszych punktów zespołu lub najsłabszych zespołu rywala. Wybierzmy te opcje, gdzie będzie nam najłatwiej atakować.
Przypominam, że dyskusje na temat taktyk można prowadzić na forum tematycznym, a początkującym menedżerom proponuję zapoznać się z artykułem Pierwsze kroki z zespołem, w którym starałem się zebrać informacje o dostępnych źródłach wiedzy.
Życzę wszystkim sukcesów w prowadzeniu zespołu.
Trwa konkurs na redakotrów Magazynu PP ! - dziś upływa termin zgłoszeń
Jeżeli masz minimum 51 punktów doświadczenia, w przynajmniej jednym ze sportów, masz ciekawe pomysły, smykałkę do pisania i najważniejsze chcesz czynnie pomagać rozwojowi PPM - zapraszam do współpracy. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do naszego redaktora naczelnego - Oddajcebule. Konkurs zostanie podzielony na kilka etapów:
- Wszyscy kandydaci otrzymają 3 tematy i do poniedziałku do godziny 23:00 zostaną poproszeni o napisanie artykułu na jeden temat, który sobie wybiorą.
- W środę ok godziny 9:00 najlepsze osoby przejdą do kolejnego etapu, którego celem będzie napisanie artykułu na dowolny temat związany ze sportem lub PPM.
- Wieczorem w niedzielę 29 lipca ogłosimy zwycięzców konkursu i nowych redaktorów magazynu.
W skład komisji wejdą Oddajcebulę, marco1980, komanch oraz PablooDemon.
Liczba osób, które mogą dołączyć do zespołu nie jest sztywno określona, naszym celem jest obudzenie i rozpędzenie magazynu tak aby Polska miała najlepszy Magazyn w PPM.
Czekamy na Wasze zgłoszenia, nagrodą jest miejsce w Zespole Narodowym i Pakiet Pro jako zapłata za dobrze wykonaną pracę!
Сподели на Facebook Сподели на Twitter Сподели на MySpace