Кумот на хокеј - Peter Šťastný

Peter Šťastný
  - Член на НХЛ и ИИХФ Салата на славните
  - Трикратен светски првак
  - Освојувач на Калдер Трофејот

"PowerPlay Manager го промовира спортот на моето срце - хокеј - низ целиот свет. Како добар Кум му посакувам на проектот многу успех и многу посветени фанови."

Peter Stastny е светска хокеј икона кој успеал да се качи на врвот на славата прво во Европа, а потоа и во Северна Америка, во време кога светот беше поделен на два непријателски блока. Во 1998 година тој стана еден од првите Европејци внесен во хокеарската Сала на славните во Торонто. Две години подоцна тој стана член на ИИХФ Салата на славните.

Тој е единствениот играч во историјата кој претставувал три земји (Чехословачка, Канада и Словачка). На меѓународниот мраз освои злато двапати, на Светските првенства како играч со Чехословачка (1976, 1977), а потоа во 2002 година како генерален менаџер на Словачката репрезентација. Во 1980 година пребега во Канада со неговиот брат Антон и тие двајцата потпиша договор со Квебек Nordiques. Една година подоцна тие им се придружија на нивниот најстар брат Мариан и заедно го формираа еден од најдобрите состави во лигата. На Петер не му беше потребно многу време за да се воспостави како ѕвезда на лигата. Тој го освои Калдер Трофејот за најдобар дебитант во првата НХЛ сезоната. Неговите 109 поени стоеја како дебитантски рекорд до 1993 година. Петер добива Канадско државјанство а во 1984 тој е член на ѕвездениот Канадски состав кој триумфираше во Канадаскиот куп. Пред крајот на неговата кариера тој е капитен на Словачкиот тим на Олимписките игри во Лилехамер (1994) и во 1995 година тој претставувал клучна фигура во приближувањето на Словачка ва елитната група на Светскоте првенства.

Петер оставил голем белег во НХЛ, и само Вејн Грецки има собрано повеќе поени од него во 1980-тите. И покрај тоа тој никогаш не успеа да го освои посакуваниот Стенли Куп. Освен за Квебек тој, исто така играше за Њу Џерси Девилс и Сент Луис Блуз. Во вкупно 977 натпревари тој освои 1239 поени за 450 голови и 789 асистенции во регуларната сезона. Во доигрувањата тој се појавува на 93 натпревари и собира 105 поени за 33 постигнати голови и 72 асистенции. Тој ја има надминато границата од 100-поени во една сезона на седум пати.

Сега тој се надева дека неговиот син Пол, носеќи дрес со истиот број како и неговиот татко (26), може да постигне она што тој не можел. Пол игра за ист тим како својот татко, иако сега тие се нарекуваат Колорадо Лавина. Постариот брат на Павле Јан исто така се појавил во НХЛ. Двата синови имаат играно за САД на Светските првенства.


Кумот на Хокејот во Словенија