Кумот на Хокејот во Словенија
Marcel & David Rodman

Marcel Rodman David Rodman
  - Прв играч кој има постигнато гол за Словенскиот Национален Тим во највисокото ниво на Светските Првенства
  - Трет играч во историјата кој има постигнато барем еден гол во секоја игра на неговиот тим во највисокото ниво на Светските Првенства
  - Има изиграно повеќе од 100 игри за Словенскиот национален тим
  - 7th place at the 2014 Winter Olympics in Sochi at the first Olympic participation of Slovenia

"Кога почнав да играм PowerPlay Manager,никогаш не помислив дека ќе ја засакам играта толку многу.Оваа игра има се:возбуда,предизвици,планирање,победување, едноставно се што вистинскиот Хокеј има.Се надевам дека играта ќе има донесе радост на сегашните и на идните корисници исто колку и на мене."

  - Има учествувано на секое Светско Првенство од 2005 год(Највисоко ниво или Дивизија 1)
  - Има изиграно повеќе од 90 игри за Словенскиот национален тим
  - 7th place at the 2014 Winter Olympics in Sochi at the first Olympic participation of Slovenia

"Ако некогаш сте сакале да ги тестирате вашите вештини како генерален менаџер на спортски тим и да ја имате моќта да менаџирате играчи,персонал,тактики,финансии и да градите објекти,оваа игра е вистинската за вас.Се надеваме дека ќе уживате исто онолку колку и ние."

Марсел Родман(#22) е редовен во Словенскиот Национален Тим од почетокот на овој век.Тој е голем дел од воздигнувањето на Слевенскиот Хокеј во последната декада.Тој е член од тимот на Словенија кој ја заработи нивната прва промоција на највисокото ниво на Светското Првенство како независна нација во 2001 година.На Светското Првенство 2002 година тој оствари вистински историски подвиг постигнувајќи гол на секој од 6-те натпревари на кои Словенија играше.Тој беше втор по Петар Бондра кој освои злато со највеќе постигнати погодоци на турнирот.

Марсел започна со Хокеј на 5 години.Тој беше во младинската програма на Јесенице и замина за Канада кога имаше 16 години.Во Канада играше за Pickering Panthers и 2 сезони за Peterborough Petes во OHL.На драфтот во 2001 прва тој беше избран од Boston Bruins во NHL.

In 2013 he helped Slovenia qualify for the first time in history for the Winter Olympics. Slovenia finished in an incredible 7th place at the 2014 Winter Olympics in Sochi after beating Slovakia and Austria.

He spent most of his professional career in Slovenian and Austrian clubs sharing time between Acroni Jesenice, Graz 99ers and Vienna Capitals. He also played for Krefeld Pinguine (DEL) and Bietigheim Steelers (second German league). He is currently playing for Schwenninger Wild Wings in the top German league.

Дejвид Родман (#12) за прв пат го проба вкусот на највисокото ниво во Интернационален Хокеј на Светското Првенство во 2005 година одржано во Австрија.Од тогаш тој има играно на секој поголем настан на кој Словенија учествувала.

Давид почна да игра хокеј на 4 години.Како и неговиот брат, така и тој е од школата на Jesenice.Кога имаше 17 години, тој одлучи да ја напушти татковината и да си ја проба среќата во Канада каде што играше за Val d'Or Foreurs.

In 2013 he helped Slovenia qualify for the first time in history for the Winter Olympics. David was the top scorer of the whole qualification tournament. In three games he scored 4 goals and added 2 assists. Slovenia finished in an incredible 7th place at the 2014 Winter Olympics in Sochi after beating Slovakia and Austria. David played the tournament on the first line alongside Anže Kopitar and Jan Muršak.

После 2 сезони се врати во Европа и ја продолжи кариерата во Австриската лига,играјќи за Linz Black Wings,Acroni Jesenice и Vienna Capitals. He spent one season in the second tier German league playing for Bietigheim Steelers and currently he plays in the Swedish HockeyAllsvenskan for IK Oskarshamn.


Кумот на хокеј