Time:

Your teams:
Communication
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Buy credits
You are in the public account. If you want to play the game or join in the discussion, you have to log in. If you are a new user, you must register first.

  Subject: Frågor & Svar


emmppaa


@Patetisk


lainuzz

Kortfattat om varför du skulle tjäna mer på träningsområdet än ungdomsakademin.


Högre nivå på ungdomsakademin ökar INTE chansen för bra Q på de juniorer du drar. Det ökar enbart TS på dem, och till viss grad träningsbonusen på lägren.
Träningsområdet ökar den totala mängd TS du får under en säsong, inte bara för de juniorer du drar, utan även för resten av spelarna i ditt lag.

Så, låt oss anta följande;

* Att du med din nivå+1 på UA drar en junior (kallad "junior A";) på 450 TS i början av säsongen.
* För enkelhetens skull antar vi att en säsong innebär 100 dagars träning.
* Skillnaden i träning på den nivå du har nu jämfört med den nivå du har +1 = ca. 0,10 TS per dag.
* Att du med +1 i UA drar en junior på 500 TS istället, kallad "junior B" (samma spelare som junior A, dock i en annan dimension eller vad fan som helst, herpaderp). Ett optimistiskt antagande hursomhelst.

Ur detta kan vi härleda;
* På 100 dagars träning får en spelare 10 mer i TS om du bygger ut träningsområdet.
*Junior A kommer sluta på 450+100 dagars träning + 10 TS.
*junior B kommer sluta på 500 + 100 dagars träning.

Drar vi ut detta på hela laget (minus en del TS pga skador, låg Q eller whatever), så får du ut en högre mängd total TS på att utveckla ditt träningsområde.


Detta är bara min syn på frågan lite "kort" sådär, utifrån ditt läge. Har inte följt med i diskussionen om arenautbygget etc, så mitt inlägg kanske ter sig irrelevant. Lär även ha gått vilse i mina egna tankar här och där under detta inlägg, men min poäng går förhoppningsvis fram. Nåväl.


strikeraik


Glöm det där tänket med 1,5 säsong.
Det finns lag i 1an som varit där hela tiden o lag, som jag, som kommer hela vägen från 4an.
Jag hade INTE tänkte gå upp till 1an denna utan bygga OTR i en säsong till, men det gick av bara farten att jag vann min div 2 förra säsongen.
Jag hade sparat för att bygga TO15 - jag med, men iom att jag gick upp, fick jag satsa på att köpa in några spelare i stället.
Hade jag i stället byggt allt €€€ som man får när man går upp på arenan och tagit en snabb sorti - så skulle jag ha närmare 15 Mille per vecka i Media avtal. Eller om du så vill ca180 Mille per säsong i media avtal.
Tror inte du drar in så mkt i UA per säsong.
Speciellt inte när Essen verkar kunna komma lite här o där. På level 10, 11 o 12 kommer det ju lika ofta som på lvl 14-15.

För att ta dig upp, behöver du vara bättre utrustad än vad dina motståndare i 2an är.
Till det behöver du ha mer cash!
När du väl går upp - hoppas jag (1) att du byggt upp din OTR, så du kan få bra avtal. (2) att du har fått upp stadion annars kommar alla lag i 1an att ha media avtal mellan 15Mille per vecka och upp mot 40-50 mille... Vem vet var gränsen går när OTR stiger.
Jag tror i alla fall inte att du kommer att kunna ettablera dig i 1an om du får ett media avtal på 2-3 Mille per vecka... Eller totalt på säsongen - vad de får per vecka.


emmppaa


Jag har tänkt att bygga på arenan när jag går upp, men det kommer inte ske inom 4-6 säsonger, så arenan är helt utesluten, vi får se i handbollen hur det går där, du och jag börjar i div IV förmodligen? Må bäste manager komma till div I först ;)


illesnille


Även om du ligger en och en halv säsong efter alla andra finns det inga genvägar till toppen. Du kan nå div,1 med din arena men väl där kommer du tappa miljoner varje vecka. Då kommer du ångra dig att du inte byggde arenan.

Sedan förstår jag inte varför du vill lägga pengarna på UA istället för TF istället. UA höjer spannet på den TS du kan få på juniorer.

Men det som betyder något för juniorer är i 99% Q. Därför är det mycket smartare att utveckla TF så att de juniorer du får med bra Q kan utveckla sig hos dig och att du inte behöver sälja de direkt.

"Har fått väldigt bra feedback av inte dem så erfarna managers som inte håller till i dem högre ligorna ( II-IV )" - Du får välja själv om du vill följa deras råd eller vad majoriteten i div.1 säger. Tror du själv kan räkna ut vilket som leder i rätt riktning i divisionerna...


emmppaa


Vi lägre ner har inte dem bästa faciliteterna som sagt och det känns smartare FÖRR OSS att bygga på det,

Nu verkar inte du ha följt allt här, då jag sagt redan att jag alltid kommer sälja mina juniorer för cashen tills jag byggt allting som går.


illesnille


Jag har läst allting som ni har skrivit här inne. Nackdelen med att sälja juniorer direkt är att man får mycket mindre för de då än om man väntar några säsonger.

Om du utvecklar TF kommer du kunna sälja juniorerna för det tredubbla tre säsonger senare, om de behåller KL. De kommer hur som helst definitivt gå för mycket mer vid 17-18 års ålder än vid 15.


emmppaa


Kanske det, men som sagt jag gillar o gambla om sånt, iaf dem pengarna som kommer ge mig TO15 sen ;)


infernalgod

Jag tycker att faciliteterna kommer i första hand. Det är det som utvecklar laget. Sen kan man med 5M i veckan på huvud spara ihop till en arena för 304M... Men det tar ju tid


strikeraik


Du har rätt att man inte kan bygga ALLT på en gång - och de ska man inte heller.
Allt måste göras i harmoni med ens inkomster.
Men Empa har ju inte inte ens Stor Stå runt om Sin arena. Bara där tappar han 1Mille per vecka i biljettintäkter.

Ursprungsfrågann var om han skulle bygga TO15 eller UA14. Vilket i stort sett ALLA råder honom att bygga TO 15 vilket hela hans lag kan ha nytta av. Kan man ha råd att bygga för ca 150M på Fac. Borde man kunna bygga en eller 2 sektioner per år på Arenan med.

Den "Ökning" som UA14 skulle ge är inte värt det föränn TO15 är på plats.


illesnille


Aja, gör som du vill. Det är trots allt dina pengar ;-)


infernalgod


Jag byggde TO15 före UA13. Och jag kommer bygga EKO 14 före större arena oxå. Men när jag byggt EKO15 då är det nog dags för arenan. Sen får vi se.. Det här spelet tar som sagt en jävla lång tid.


tian76


Ni underskattar inkomsterna för arenan !


jwikman

Jag har en fråga och tänkte se vad ni alla rekommenderar. Jag gick inför denna säsongen upp till III.4 och mitt lag är helt enkelt inte bra nog. Jag skulle kunna göra ytterliga nyförvärv men anser att jag redan värvat för mycket och vill ha någon form av balans mellan mina nyförvärv och konstruktionen i mina faciliteter.

Så tanken har slagit mig att det kanske är lika bra att jag säljer hela mitt lag (mer eller mindre allt jag värvat in). Helt enkelt åka ur och fortsätta satsa på faciliteterna, åka ner i fyran och helt enkelt ta omtag för att bygga en starkare grund.

Jag skulle kanske om jag kör på hög energi kunna klara mig till en kvalplats, men frågan är om det är värt det?!

Så mina frågor.. Hur mycket kommer jag förlora i sponsor uppskattningsvis genom att åka ur? Är det värt att sälja å bygga på faciliteter? Vad är era erfarenheter?


sveppo


jag skulle göra allt för att hålla mig kvar men jag skulle nog bygga faciliteterna och satsa högt och hoppas på hålla sig kvar



Your favorite threads
Slovakia I.1
Italy I.1
Bosnia and Herzegovina koga bi vi
Bosnia and Herzegovina Veliki događa...
Bosnia and Herzegovina Sastanak BH Z...
Austria Tennis Duel -...
Belgium financien
Belgium Vanalles
Azerbaijan PPM Translato...
Austria Facebook
Bosnia and Herzegovina Facebook
Austria 2. Mannschaft...
Austria Jerseys?
Azerbaijan U-17 milli ko...
Bosnia and Herzegovina Sms krediti
Slovakia Kohutko Cup I...
Slovakia Gold Cup
Slovakia National Gree...
Slovakia V.168
Slovakia players for G...
Slovakia Pravidla (Ad ...
Slovakia 2 zapasy za d...
Slovakia Ligový pohár
Slovakia dresy a vlajk...
Slovakia National Germ...
Slovakia Voľby trénera...
Slovakia DB National I...
Slovakia PPZT:pred a p...
Slovakia F1
Slovakia tranfers
Australia New F1 manage...
Slovakia organizujem t...
Slovakia transfer
Slovakia Dresy
Slovakia VI.188
Slovakia VI.190
Slovakia VI.196
Slovakia VI.185
Slovakia VI.184
Slovakia VI.180
Slovakia VI.166
Slovakia VI.172
Slovakia VI.168
Slovakia VI.169
Slovakia VI.170
Slovakia VI.173
Slovakia VI.164
Slovakia VI.163
Slovakia VI.127
Slovakia V.85
Slovakia VI.111
Slovakia VI.72
Slovakia VI.109
Slovakia Futbalová Rep...
Slovakia V.253
Slovakia Slovakia Cup ...
Slovakia VI.113
Slovakia Esox lucius f...
Slovakia trgu - trensf...
Slovakia V.160
Slovakia Klubové vlajk...
Slovakia Vytvorenie kl...
Slovakia V.248
Slovakia VI.143
Slovakia VI.146
Slovakia V.170
Slovakia V.232
Slovakia Žilinska fotb...
Slovakia V.252
Slovakia V.255
Slovakia V.247
Slovakia VI.96
Slovakia V.223
Slovakia VI.9
Slovakia Kto ma najvac...
Slovakia V.230
Slovakia V.133
Slovakia VI.147
Slovakia V.184
Slovakia uspesnost str...
Slovakia VI.126
Slovakia VI.58
Slovakia VI.51
Belarus "Клубная супе...
Slovakia V.158 tipovač...
Slovakia V.250
Slovakia VI.80
Slovakia mini champion...
Slovakia V.249
Slovakia V.229
Slovakia V.251
Slovakia Primera Divis...
Slovakia Tímový web
Slovakia VI.160
Slovakia Friendly Matc...
Slovakia VI.156
Slovakia Klubovy web
Slovakia V.127
Slovakia Futbalova Rep...
Slovakia Taktiky
Slovakia Tréning hráčo...
Slovakia SVK Repre - F...
Slovakia VI.145
Slovakia Stažnosti na ...
Slovakia VI.106
Slovakia futbal
Slovakia Design-logo-d...
Slovakia V.208
Slovakia V.189
Slovakia stadio
Slovakia VI.149
Slovakia VI.125
Slovakia VI.88
Slovakia V.176
Slovakia SILA TÍMU
Slovakia VI.103
Slovakia V.148
Slovakia super zápasy
Slovakia Ponuky generá...
Slovakia Slovenské Sup...
Slovakia V.148
Slovakia stavanie záze...
Slovakia Tipovacia súť...
Slovakia V.172
Slovakia pro evolution...
Slovakia Corgoň liga a...
Slovakia VI.138
Slovakia 2x zaspievaná...
Slovakia Tvorba Loga
Slovakia A.C.A.B. CUP
Slovakia Najlepší stre...
Slovakia Šlapak
Slovakia V.201
Slovakia VI.154
Slovakia VI.142
Slovakia Horna nitra C...
Slovakia VI.148
Slovakia VI.97
Slovakia VI.144
Slovakia Súťaž o 40 kr...
Slovakia VI.112
Slovakia MS vo Futbale...
Slovakia kupovanie zam...
Slovakia Hlasovanie - ...
Slovakia V.242
Slovakia Priatelsky du...
Slovakia ZAPASY PRIJMA...
Slovakia PPMliga-turna...
Slovakia Majstrovstvá ...
Slovakia V.178
Slovakia IV.24 Ligové ...
Slovakia VI.128
Slovakia VI.54
Slovakia Turnaj - UEFA...
Slovakia Turnaj - Prem...
Slovakia Liga majstrov
Slovakia VI.110
Slovakia V.146
Australia Last Letter -...
Slovakia V.256
Slovakia VI.114
Slovakia V.225
Slovakia VI.92
Slovakia V.246
Slovakia V.239
Slovakia V.237
Newest posts