Time:

Your teams:
Communication
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Buy credits
You are in the public account. If you want to play the game or join in the discussion, you have to log in. If you are a new user, you must register first.

  Subject: NHL


realial


Juu sanoit.. :D

Mutta sitä vaan tarkotin, että kun miettii hänen Trashers kausia "Kova";(kute mä kutsun Kovaltshukkkia) ei tehny muuta ku hyökkäs hyökkäs jne..

Lemairelle kunnia kuuluu suurimmaksi osaksi tästä Kovan "muodonmuutoksesta".. :D


JonttaiN

Jaha täällä taas jauhetaan iän ikuisesta "kuka on paras" -kysymyksestä. Omasta mielestä tähän kysymykseen on täysin mahdotonta antaa vastausta. Ensinnäkin mitenkä vertaillaan puolustajia ja hyökkääjiä keskenään, puhumattakaan molarien ja kenttäpelaajien välisestä arvioinnista. Esim. se ihmetyttää mua, että aina kun puhutaan parhaasta pelaajasta kaikki sanoo vain hyökkääjiä. Entäpä joukkueet missä pelaajat pelaa.. Ja pelkkään sarjataulokkoon vilkaseminen ei riitä. Ketjukaverit, valmentaja (peliaika,rooli,vapauksien anto,pelitapa ja muut taktiset kuviot), joukkueen taso JNE. vaikuttavat merkittävästi. Esim. maalivahdilla joka pelaa tiukan puolustuksen alla on hyvin suurella todennäköisyydellä paremmat tilastot kuin maalivahdilla, joka pelaa heikomman puolustuken alla. Lisäksi mitenkä voi vertailla esim. puolustavaa oman pään pakkia ja hyökkäävää pakkia keskenään? tai pisteitä takovaa taitohyökkiä ja taklaavaa ja rouhivaa voimahyökkääjää?

Siksi mielestäni pelaajat pitäisi rankata paremmusjärjestykseen vain oman pelipaikkansa ja pelityylinsä mukaisesti, eli esim. "paras puolustava-pakki","paras hyökkäävä.pakki" ja "paras all-around pakki". Lisäksi esim. puolustavat pakit voidaan rankata vieläkin yksityiskohtaisemmin, kuten esim. "paras maalineduspakki", "paras 1vs1 pakki", "paras AV-pakki" JNE.

Luulen, että teiän käsitykset parhaasta pelaajasta muodustuu tilastoista, highlighteista, median tai asiantuntijoiden jutuista tai muutamista peleistä joita olette nähneet pelaajilta. Tosiasiassa jotta voi oikeasti luoda kunnollisen käsityksen siitä, että kumpi on esim. parempi vaikka puolustamaan Jonathan Toews vai Mike Richards, niin tarvitsee katsoa useita (kymmeniä) pelejä kummaltakin ja tarkkailla yksityiskohtia myöten mitä kyseiset herrat tekevät missäkin tilanteessa. Eikä silloinkaan saa vielä varmaa kuvaa. Tietenkään en kiellä ketään täällä puhumasta siitä, että kuka on paras pelaaja, kunhan vain halusin sanoa oman näkemyksen tähän pelaajien vertailuun ja parhaan pelaajan miettimiseen.


Gabranth

"Maalivahdilla joka pelaa tiukan puolustuksen alla on hyvin suurella todennäköisyydellä paremmat tilastot kuin maalivahdilla, joka pelaa heikomman puolustuken alla"

Tim Thomas says hello!


RokHC


Mmh, tuo ketjukavereiden merkitys on tosiaan vähän kaksipiippuinen juttu. Periaatteessa vois mennä noin kuten sanoit, mutta toisaalta heikomman luokan ketjukaverit eivät pysty viimeistelmään läheskään jokaisesta paikasta, minkä the huippupelaaja on heille rakentanut, mikä sitten vie tehoja pois. Kovalchukin kohdalla täällä jo esille nostettiinkin tuo, että hän on muuttanut peliään, ja totutellut Devilsin erilaiseen pelitapaan, mikä vei niitä tehoja pois. Tällä kaudella hän on taas ollut oma tehokas itsensä, sekä parempi puolustamaan.


emee


Jaha, pelijumala tuli antamaan neuvoja :D Eivaa, oha se iha mahotonta verrata onko kahen suunnan hyökkääjä parempi kuin se joka tekee pisteitä liukuhihnalta. Tuollei pelipaikkansa ja pelityylinsä mukaisesti ne pitäis just rankata, mutta on se mukava olla semmone yks, jota pitää maailman parhaana pelaajana.


JonttaiN


Tim Thomas ja muutamat muut ovat poikkeuksia tässä ja senpä takia sanoinkin että hyvin suurella todennäköisyydellä. Et voi väittää vastaan, ettei sama molari torjuis paremmilla tilastoilla tiukan puolustuksen alla kuin heikomman puolustuksen alla!? :)


Millie

Aika paksuu sanoa, että perustan/perustetaan väitteitä highlightien ym. perusteella. Reilu 10 vuotta änäriä seuranneena voinen sanoa, että hitusen tuota seikkaa syvemmälle näissä mennään. Mutta, keep it up vaan.


Gabranth


Noihan olikin Crosby hailaitteja tubesta. ;)


JonttaiN


Toi highlightit juttu oli tarkoitettu lähinnä vain pikku kevennykseks, enkä mä nyt tosissaan usko, että täällä kukaan perustaa väitteitään highlighteihin..

Enkä tietääkseni tarkoittanut ketään nimeltä tossa ja tarkoitukseni oli laittaa näin: "luulen, että MUUTAMAN teistä käsitykset parhaasta...". Pahoittelut kuitenkin, jos joku loukkaantui tosta.


Nipa97

Ja Caps menee jatkoon!! Nyt on sitte minun kaks "lempparijoukkuetta" jatkossa.Mites ketä vaikkaatte finaaliin? Mun veikkaus on

Philadelphia Flyers - Nashville Predators/St.Louis Blues?


Millie

Rangers - Predators


RokHC

Tosiaan Capitals jatkoon, ja nyt on 5/8 2. kierroksen joukkueista sellaisia, jotak eivät ole vielä Cupia voittaneet. Siinä tapauksessa että Sens ja Panthers menisivät jatkoon omista sarjoistaan, olisi jatkossa olevista joukkueista vain Flyers voittanut aikaisemmin Cupin. :) Eli ihan hyvät saumat on nähdä täysin uusi Stanley Cup -mestari tänä keväänä. Finalisteja en lähde arpomaan, koska ainakin lännessä on nyt neljä niin tasavahvaa porukkaa, että periaatteessa kuka vaan heistä voisi löytää tiensä finaaleihin. Ehkä kolmikolla Preds, Kings ja Blues on pieni yliote Coyotesiin verrattuna. Idän puolelta taasen ei edes tiedä, ketkä siellä nyt 2. kierroksella jatkavat. Rangers/Flyers se o tdennäköisin edustaja idästä kuitenkin taitaa olla.

Koomisintahan olis, kun Coyotes nyt vähintään menisi finaaleihin, ja kesällä sitten seura myytäisiin ja siirrettäisiin pois Glendalesta. :D No, luultavasti se stoppi tulee kuitenkin jo seuraavan kahden kierroksen aikana, mutta onhan näitä yllätyksiä jo tänäkin keväänä nähty..


Gabranth

Unelma finaali johon kukaan ei olisi kauden alussa uskonut!! :D

Coyotes vs Panthers. :D


Jorppa

Sportsnet-televisiokanavan mukaan Roberto Luongo on pyytänyt siirtoa pois Canucksista. Sopimuksesta löytyy siirron estävä pykälä, mutta Luongo on lykänny paperin ihmeteltäväks jossa on joitain seuroja joihin mies on valmis siirtymään.


RokHC


Tulee olemaan yksi kesän mielenkiintoisimpia mahdollisia treidejä tämä Luongo-treidi.

Jos nyt puhtaasti siltä kannalta miettii, että mikä joukkue tarvitsee maalivahtia, niin mieleen tulee ainakin Lightning, Devils ja Blue Jackets. Lightningin kohdalla ne kyllä keksi, mitä voisivat antaa toiseen suuntaan, Columbus ei taas välttämättä ole Luongon mieleen - tai mistäs sitä tietää? Eipähän olis ainakaan samanlaisessa huomion keskipisteessä kuin Vancouverissa. :D Devilsin prospekti-puolesta en paljoa tiedä, mutta saisikohan tuolta jonkinlaisen paketin, mikä kiinnostaa Vancouveria? Tosin Nucksin tähtäin on Cupissa, joten pelkillä prospekteilla ei Luongo tule irtoamaan, jotain valmistakin on saatava. Mielestäni Devilsin "NHL-valmis" materiaali on kuitenkin aika kapea, ja koska siellä nyt tehdään uutta tulemista, niin tuskin ollaan halukkaita luopumaan paljon mistään.

Itseasiassa ei tuo Columbus välttämättä niin mahdoton kohde olisikaan. Olisiko paikka peräti kunnon blockbuster-diilille, Luongo+jtn <-> Nash+jtn? Kummankin jannun ympärillä on liikkunut siirtohuhuja. Sopimukset ovat kokonaisarvoltaan samaa suuruusluokkaa, Nashilla cap hit 7,8m ja Luongolla 5,33m. Nashin sopimus loppuu 2018, Luongo 2022. Kova ratkaisuhan tuo olis, mutta äkkiseltään ajateltuna ei mikään täysin mahdoton. Toinen Blue Jackets -hyökkääjä, joka voisi kiinnostaa Canucksia, on RJ Umberger, mutta hän tosin teki useamman vuoden jatkon Blue Jacketsiin vast'ikään. Onhan niitä sopimuksia tietysti liikuteltu ennenkin suht. nopeasti sopimuksenteon jälkeen..

Tai sitten hyvin todennäköisesti Luongo menee johonkin aivan muualle.. tai pysyy Canucksissa, ja poislähtevä maalivahti onkin Schneider. Cory Schneiderin pitämistä puoltaisi tietysti se, että kysessä on nuorempi sälli, joka pelasi tämän kauden tilastojen valossa Luongoa paremmin ja vei häneltä ykkösmaalivahdin paikan playoffeissa. Luongo on kuitenkin osoittanut olevansa ykkösmaalivahti jo useamman vuoden ajan, Schneiderin kohdalla tuo on vielä täysi kysymysmerkki. Hyvin pelaava backup ei automaattisesti ole hyvä ykkösmaalivahti. Kysyntää kuitenkin Schneiderillekin riittäisi, ja varmasti Canucks saisi silläkin tarvitsemiaan palasia. Tuo Luongon sopimus on vielä niin helvetin iso, että siinä useampi joukkue ja joukkueiden omistajat saisivat miettiä muutaman kerran, ennen kuin lähtisivät tätä kauppaa tekemään.

Mutta niin, mielenkiinnolla tätä casea seuraillaan. :)



Your favorite threads
Slovakia I.1
Italy I.1
Bosnia and Herzegovina koga bi vi
Bosnia and Herzegovina Veliki događa...
Bosnia and Herzegovina Sastanak BH Z...
Austria Tennis Duel -...
Belgium financien
Belgium Vanalles
Azerbaijan PPM Translato...
Austria Facebook
Bosnia and Herzegovina Facebook
Austria 2. Mannschaft...
Austria Jerseys?
Azerbaijan U-17 milli ko...
Bosnia and Herzegovina Sms krediti
Slovakia Kohutko Cup I...
Slovakia Gold Cup
Slovakia National Gree...
Slovakia V.168
Slovakia players for G...
Slovakia Pravidla (Ad ...
Slovakia 2 zapasy za d...
Slovakia Ligový pohár
Slovakia dresy a vlajk...
Slovakia National Germ...
Slovakia Voľby trénera...
Slovakia DB National I...
Slovakia PPZT:pred a p...
Slovakia F1
Slovakia tranfers
Australia New F1 manage...
Slovakia organizujem t...
Slovakia transfer
Slovakia Dresy
Slovakia VI.188
Slovakia VI.190
Slovakia VI.196
Slovakia VI.185
Slovakia VI.184
Slovakia VI.180
Slovakia VI.166
Slovakia VI.172
Slovakia VI.168
Slovakia VI.169
Slovakia VI.170
Slovakia VI.173
Slovakia VI.164
Slovakia VI.163
Slovakia VI.127
Slovakia V.85
Slovakia VI.111
Slovakia VI.72
Slovakia VI.109
Slovakia Futbalová Rep...
Slovakia V.253
Slovakia Slovakia Cup ...
Slovakia VI.113
Slovakia Esox lucius f...
Slovakia trgu - trensf...
Slovakia V.160
Slovakia Klubové vlajk...
Slovakia Vytvorenie kl...
Slovakia V.248
Slovakia VI.143
Slovakia VI.146
Slovakia V.170
Slovakia V.232
Slovakia Žilinska fotb...
Slovakia V.252
Slovakia V.255
Slovakia V.247
Slovakia VI.96
Slovakia V.223
Slovakia VI.9
Slovakia Kto ma najvac...
Slovakia V.230
Slovakia V.133
Slovakia VI.147
Slovakia V.184
Slovakia uspesnost str...
Slovakia VI.126
Slovakia VI.58
Slovakia VI.51
Belarus "Клубная супе...
Slovakia V.158 tipovač...
Slovakia V.250
Slovakia VI.80
Slovakia mini champion...
Slovakia V.249
Slovakia V.229
Slovakia V.251
Slovakia Primera Divis...
Slovakia Tímový web
Slovakia VI.160
Slovakia Friendly Matc...
Slovakia VI.156
Slovakia Klubovy web
Slovakia V.127
Slovakia Futbalova Rep...
Slovakia Taktiky
Slovakia Tréning hráčo...
Slovakia SVK Repre - F...
Slovakia VI.145
Slovakia Stažnosti na ...
Slovakia VI.106
Slovakia futbal
Slovakia Design-logo-d...
Slovakia V.208
Slovakia V.189
Slovakia stadio
Slovakia VI.149
Slovakia VI.125
Slovakia VI.88
Slovakia V.176
Slovakia SILA TÍMU
Slovakia VI.103
Slovakia V.148
Slovakia super zápasy
Slovakia Ponuky generá...
Slovakia Slovenské Sup...
Slovakia V.148
Slovakia stavanie záze...
Slovakia Tipovacia súť...
Slovakia V.172
Slovakia pro evolution...
Slovakia Corgoň liga a...
Slovakia VI.138
Slovakia 2x zaspievaná...
Slovakia Tvorba Loga
Slovakia A.C.A.B. CUP
Slovakia Najlepší stre...
Slovakia Šlapak
Slovakia V.201
Slovakia VI.154
Slovakia VI.142
Slovakia Horna nitra C...
Slovakia VI.148
Slovakia VI.97
Slovakia VI.144
Slovakia Súťaž o 40 kr...
Slovakia VI.112
Slovakia MS vo Futbale...
Slovakia kupovanie zam...
Slovakia Hlasovanie - ...
Slovakia V.242
Slovakia Priatelsky du...
Slovakia ZAPASY PRIJMA...
Slovakia PPMliga-turna...
Slovakia Majstrovstvá ...
Slovakia V.178
Slovakia IV.24 Ligové ...
Slovakia VI.128
Slovakia VI.54
Slovakia Turnaj - UEFA...
Slovakia Turnaj - Prem...
Slovakia Liga majstrov
Slovakia VI.110
Slovakia V.146
Australia Last Letter -...
Slovakia V.256
Slovakia VI.114
Slovakia V.225
Slovakia VI.92
Slovakia V.246
Slovakia V.239
Slovakia V.237
Newest posts