Slavné fotbalové kluby v nižších ligách 2
V dnešním druhém díle putování po historii slavných klubů, které z různých důvodů nehrají aktuálně nejvyšší soutěž ve své zemi, zůstaneme v Anglii, kolébce fotbalu. Příběhů, o nichž by se dalo psát, je zde skutečně spousta. Dnes navštívíme kluby Notts County, Queens Park Rangers, Sheffield Wednesday a Coventry City.
Notts County FC
Velký rival Nottinghamu Forrest, o němž jsme se v našem magazínu zmiňovali v minulém článku, byl založený v roce 1862, o tři roky dříve než odvěký rival. Ze všech profesionálních klubů celého světa je právě Notts County tím nejstarším.
A ještě jednou věcí se klub pyšní. Domácí dresy v černobílé kombinaci se staly inspirací pro slavný Juventus Turín, který je stejně tak jako Notts County užívá dodnes. V roce 1903 se Juventus rozhodl změnit své dosavadní růžové dresy. Jeden z jeho hráčů, Angličan John Savage, si od známého z Nottinghamu nechal poslat sadu černobílých dresů Notts County. Přátelské propojení obou klubů přetrvalo od té doby dodnes. Však také v den, kdy Juventus 8. září 2011 otvíral brány svého nového domovského stadionu, byl klub Notts County hostem při zahajovacím ceremoniálu a zároveň soupeřem při slavnostním otevíracím zápase. Ten skončil remízou 1:1. Za domácí se v 53. minutě trefil Luca Toni, hostům se tři minuty před koncem podařilo vyrovnat.
Jedinou významnou trofej vyhrál klub jedinkrát ve své historii. V sezoně 1893/1894 dokázal tým porazit ve finále FA Cupu 4:1 Bolton Wanderers.
Pamětníci si klub mohou pamatovat z účinkování v nejvyšší soutěži. Na počátku 20. století hrál klub v nejvyšší anglické lize mnoho sezón. Za celou dobu dokázal ale získat pouze jedno třetí místo v sezoně 1900/1901. Po dlouhé pauze, trvající 55 let, si pak Notts County zahráli nejvyšší ligu až v sezoně 1981/1982. V lize ale vydrželi jen tři sezony, než opět spadli do druhé a třetí ligy, aby se nakrátko na jednu sezonu v 90. letech opět podívali do nejvyšší ligy. Od té doby klub přežívá v nižších ligách, aktuálně až na samém dně čtvrté ligy.
Historie klubu je takových okamžiků plná. V sezoně 1966/1967 se potácel také hluboko ve 4. nejvyšší soutěži, z níž se dokázal vyhrabat teprve v sezoně 1970/1971. V 70. letech byl klub na pokraji krachu. Skupině místních podnikatelů se klub podařilo s vynaložením značného úsilí zachránit.
Nejslavnějším hráčem klubu byl anglický reprezentant Tommy Lawton, který do tehdy třetiligového týmu přišel v roce 1947 z Chelsea za toho času rekordní přestupovou sumu ve výši 20.000 liber. Úspěšným manažerem klubu byl Jimmy Sirrel, který během svého prvního z celkem tří působení v Notts County vytáhl klub ze čtvrté až do druhé ligy. Nejlepším střelcem klubu v celé jeho historii je anglický útočník Les Bradd, který za Notts nastřílel během 11 sezon celkem 125 gólů, než v roce 1978 přestoupil do Stockport County.
Naprosto bizarní situace nastala v klubu v sezoně 2009/2010. Klub se připravoval na další ročník 4. ligy, když investiční společnost Munto Finance, která se zaštiťovala obrovskými finančními prostředky, převzala na začátku června klub, do jehož čela postavila známého manažera Svena Görana Erikssona. Ten vydržel v klubu sedm měsíců. Klub se podle tehdejších zpráv anglických médií pokoušel o opravdu bizarní posily, jako příchod Pavla Nedvěda, Luise Figa (oba předtím přitom ukončili kariéry), Patricka Vieiru, Roberta Carlose a Sola Campbela, tehdejší hvězdy světového fotbalu. Sol Campbell, dlouholetý obránce Tottenhamu a Arsenalu, do Notts County jako první ze známých posil skutečně přišel, ale opustil jej už po 29 dnech od podpisu 5leté smlouvy, přičemž odehrál pouze jeden jediný zápas, který pro drobné zranění stehenního svalu nakonec ani nedohrál. Nespokojený s tím, že další posily i přes všechny původní sliby do klubu nemíří, z klubu odešel. Další známé jméno Eriksson do Notts County tehdy ale opravdu přivedl. Sezonu zde odchytal začínající brankář z Man City Kasper Schmeichel, od roku 2011 dlouholetý brankář Leicesteru City. V únoru pak klub opustil i sám Sven Göran Eriksson, který rezignoval poté, co klub odkoupil bývalý předseda Lincoln City Ray Trew za jednu jedinou anglickou libru. Na konci sezony klub slavil vítězství v lize a postoupil do 3. nejvyšší anglické soutěže.
V aktuální sezoně hrají Magpies, jak zní přezdívka klubu, EFL Leagus Two, což je v hierarchii anglických soutěží až čtvrtá nejvyšší liga. A po 24 odehraných kolech jsou v ní až na posledním 24. místě. Během sezony byl vyhozen manažer Harry Kewell, bývalý hráč Leedsu a Liverpoolu, který na lavičce Notts County vydržel pouhopouhých 10 týdnů. Současným manažerem je Neal Ardley, který dříve vedl 6 let AFC Wimbledon. Z ligy sestupují poslední dva, bude mezi nimi na konci sezony i Notts County? Na nesestupovou pozici ztrácejí nyní 3 body.
Jako brankářská dvojka působí v klubu Slovák Branislav Pindroch, který působil v České republice v dresu Karviné. Pomohl jí do nejvyšší ligy, tam si ale po boku Jana Laštůvky zachytal jen první kolo v Jablonci, kde dostal pět gólů. Do Notts County přišel v létě roku 2017, uspěl na zkoušce a po jedné sezoně letos v létě podepsal novou dvouletou smlouvu. V průběhu aktuální sezony však zatím v ligovém zápase nechytal ani jednou.
Oficiální stránky klubu jsou https://www.nottscountyfc.co.uk/.
Queens Park Rangers
QPR je jedním z celé řady londýnských klubů. Své domácí zápasy hraje na stadionu Loftus Road s kapacitou 18 489 diváků. Klub vznikl v roce 1886 po sloučení Christchurch Rangers a Institutu St. Judes.
Hrací plocha stadionu byla v 80. letech pokryta umělým povrchem, díky čemuž se stal vůbec prvním britským profesionálním stadionem s tímto typem povrchu. V roce 1988 byl umělý povrch odstraněn.
Vlastníkem klubu je z 55 % společnost Tune Group, založená dvojicí malajsijských podnikatelů, z nichž Tony Fernandes je předsedou fotbalového klubu. Dalších 33 % klubových akcií vlastní malajský podnikatel Ruben Gnnalingam, 11 % akcií vlastní indický magnát Lakshmi Mittal. Společnost Tune Group je známá také ve světě F1, když vlastnila stáj Caterham F1. Pro finanční potíže stáj ukončila po sezoně 2014 svou činnost. QPR jsou ve své nedávné minulosti vůbec klubem propojeným se světem formulí. Dříve byli vlastníky klubu Bernie Ecclestone a Flavio Briatore.
Klub má dvě přezdívky, The Hoops a The R's.
Trofejí klub mnoho nezískal, pouze v sezoně 1966/1967 zvítězil v Anglickém ligovém poháru. Největšího ligového úspěchu dosáhl Hoops v sezoně 1975/1976, když skončili v nejvyšší soutěži na druhém místě za mistrovským Liverpoolem a před třetím Manchesterem United.
Dlouhé desítky let působil klub ve třetí nejvyšší anglické soutěži. Poprvé teprve v sezoně 1948/1949 okusil druhou ligu, v níž se udržel čtyři sezony, než opět zahučel do třetí ligy. V 70. letech poprvé postoupil mezi elitu a ve své třetí sezoně v první lize získal klub své historické umístění za Liverpoolem. Od sezony 1983/1984 působil klub 13 sezon v řadě v nejvyšší lize. V současné době patří klub mezi průměrné týmy druhé nejvyšší soutěže. Premier League si zahrál naposledy v sezoně 2014/2015, kdy po postupu skončil poslední a okamžitě opět sestoupil.
Skvělých zápasů odehráli QPR ve své historii mnoho. Jedním z památných zápasů bylo utkání na půdě Chelsea, které se hrálo ve středu 2. ledna 2013. QPR vyhráli na půdě vítěze Ligy mistrů po více než 30 letech a získali teprve druhé vítězství v probíhající sezoně. Možná více než celou Chelsea překvapil výsledek fanoušky samotného QPR. Ti ve vítězství svého týmu nevěřili ani ve chvíli, kdy v 78. minutě zápasu Shawn Wright-Phillips, bývalý útočník Chelsea, překonal brankáře a poslal svůj tým do vedení. Na twitteru se v tu chvíli od fanoušků QPR objevila celá řada zajímavých tweetů jako např. "Jestli QPR dnes večer vyhraje, přeplavu kanál La Manche" nebo "Když vyhrajeme, postnu sem přístup k mému účtu."
Díky vlastnické struktuře mají QPR vcelku neomezené finanční možnosti. Svého času se jich také na přestupovém trhu snažili využít. Chovali se přitom dost bohorovně. Posilám nedávali do smluv klauzule o snížení platu v případě sestupu, který klub také na konci sezony 2012/2013 potkal. Absurdita jejich počínání na trhu je zřetelná např. u Christophera Samby, rodáka z Francie, který reprezentuje Kongo. QPR koupili Sambu 31. ledna 2013 z ruského klubu Anzhi Machačkala. Zaplatili za něho rekordní částku 12,5 mil. liber. Tehdejší manažer klubu Harry Redknapp si novou posilu nemohl vynachválit. Už 2. července se Samba vracel za 12 mil. liber zpět do Machačkaly. Mezi další známá jména, která nový vlastník Tony Fernandes do klubu přivedl, patřili Joey Barton, Luke Young, Anton Ferdinand, Djibril Cissé, Julio César nebo Bobby Zamora. Po sestupu do druhé ligy většina nejdražších hráčů klub opustila. Např. Mbia do Sevilly, Granero do Realu Sociedad, Park Ji-sung do PSV, Rémy do Newcastlu, Taarabt do Fulhamu atd.
V současnosti hraje klub druhou ligu, v níž mu patří 8. místo a reálný je boj o play off. Manažerem je známý Angličan Steve McClaren. Dalšími ze známých manažerů, kteří QPR vedli, byli Terry Venables (1980-1984), Ian Holloway (2001-2006) a Harry Redknapp (2012-2015). Terry Venables si působením v QPR vydobyl takové renomé, že ho v roce 1984 jako svého trenéra najala Barcelona. Tu mimochodem hned v premiérové sezoně dovedl po dlouhých jedenácti letech k titulu mistra Španělska.
Pro mnoho českých fanoušků je klub zajímavý díky působení českých brankářů. V roce 1990 odešli do Anglie hned dva čeští brankáři. Do West Hamu se vydal Luděk Mikloško, do QPR exsparťan Jan Stejskal. Ten v průběhu čtyř sezon odchytal za klub mnoho skvělých zápasů. V roce 1998, po dlouhých osmi letech strávených ve West Hamu, byl právě Luděk Mikloško druhým českým brankářem v tehdy již druholigovém QPR. Mezi lety 2008 a 2013 pak branku QPR střežil po přestupu z Tottenhamu, kde dělal dvojku Paulu Robinsonovi, třetí český brankář Radek Černý.
Oficiální stránky klubu jsou https://www.qpr.co.uk/.
Sheffield Wednesday FC
Fotbalový klub Sheffield Wednesday byl založen v roce 1867. Slovo Wednesday je v anglickém překladu středa. Taky vás napadá otázka, proč se fotbalový klub jmenuje právě jako jeden den v týdnu? Název klubu vychází z původem kriketového klubu Wednesday Cricket Club, který v Sheffieldu působil už od roku 1820. Hráči tohoto kriketového klubu hráli své zápasy vždy ve středu, což se také stalo inspirací k názvu klubu. V roce 1867 změnil klub zaměření a místo kriketu se začal věnovat rozvíjejícímu se fotbalu. Původní název fotbalového klubu byl The Wednesday FC, současný název užívá klub od roku 1929.
Přezdívka klubu je The Owls, v překladu Sovy.
Historie klubu je rozmanitá. V první lize působil klub nepřetržitě až do první světové války. Právě v období na začátku 20. století získal klub své první dva z celkových čtyř ligových titulů. Po první světové válce hned v první sezoně sestoupili The Owls do druhé ligy, odkud se vydrápali po šesti letech. V sezonách 1928/1929 a 1929/1930 získal klub své další dva ligové tituly, v následujících sezonách končil klub pravidelně ve špičce ligy. Po 2. světové válce působil klub na rozhraní první a druhé ligy, stabilně se v nejvyšší soutěži usadil v 60. letech. Období 70. let bylo pro Wednesday životu důležité období. Klub spadl v sezoně 1970/1971 do druhé ligy, po pěti sezonách v ní spadl v sezoně 1975/1976 dokonce do ligy třetí. Na začátku 80. let postoupil klub zpět do druhé ligy, v sezoně 1984/1985 dokonce zpět mezi elitu. V ní se udržel až do přelomu tisíciletí. Od té doby působí klub ve druhé lize, nakrátko sestoupil opět do ligy třetí.
V aktuální sezoně se klub drží ve druhé lize na 16. pozici z celkového počtu 24 týmů, daleko od myšlenek na postup i sestup do nižší divize. Špatné výsledky klubu odnesl několik dní před letošními Vánoci dosavadní manažer Jos Luhukay, kterého klub odvolal. Prakticky zároveň oznámil majitel klubu, že klub nabízí k prodeji.
V týmu působí český obránce Daniel Pudil, který zde byl nejprve v sezoně 2015/2016 na hostování z Watfordu, poté k Wednesday natrvalo přestoupil. V létě 2012 klub testoval také Marka Jarolíma, smlouvu mu nakonec ale nenabídl. Na podzim 1998 přestoupil do klubu Pavel Srníček, stal se zde stejně jako předtím v Newcastlu hvězdou, po sestupu klubu v roce 2000 odešel do italské Brescie.
Největším rivalem Sheffieldu Wednesday je pochopitelně další klub z města, Sheffield United. Vzájemná derby jsou nazývána přízviskem Steel City Derbies kvůli ocelářskému průmyslu, kterým je Sheffield známý.
Své domácí zápasy hrají Wednesday na Hillsborough Stadium, na němž došlo v průběhu semifinále FA Cupu mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forrest 15. dubna 1989 k obrovské tragédii. Na přeplněnou tribunu Liverpolu pustila policie několik tisíc dalších fanoušků. V obrovské tlačenici, která nastala, bylo k smrti ušlapáno celkem 96 lidí a dalších více než 750 bylo zraněno. Zápas začal v 15:00 hodin, přičemž problémům na tribuně liverpoolských fanoušků dlouho nikdo kromě postižených nevěnoval pozornost. Po šesti minutách hry rozhodčí zápas přerušil, to už mnoho fanoušků šplhalo přes plot na hřiště, jiní vyrazili malou branku pro vstup na hřiště, někteří měli štěstí, že je do bezpečí vytáhli fanoušci z tribuny o patro výše. Fanoušci byli v davu tlačení tak silně, že nemohli ani dýchat a udusili se vestoje. I pozdější slavný fotbalista Liverpoolu Steven Gerrard přišel na stadionu v Hillsborough o blízkého člověka. Právě po smrti svého bratrance se rozhodl, že se stane profesionálním fotbalistou.
Po této tragédii došlo v Anglii k výrazné změně bezpečnostních pravidel. Všechny stadiony musely zrušit místa k stání, musely zmizet nebezpečné ploty, které oddělovaly tribuny od hřiště. Nepolepšitelné výtržníky, kteří v 80. letech stadiony v Anglii houfně navštěvovali, čekalo nově třeba vězení nebo i doživotní zákaz vstupu na stadion.
Oficiální stránky klubu jsou https://www.swfc.co.uk/.
Coventry City FC
Coventry, klub, který nikdy nevyhrál anglickou nejvyšší soutěž a jediným opravdovým úspěchem je vítězství v FA Cupu v sezoně 1986/1987. Ve finálovém zápase porazilo Coventry Tottenham 3:2 po prodloužení. V normální hrací době skončil zápas 2:2, v 6. minutě prodloužení si dal obránce Spurs Gary Mabbutt vlastní gól. Ve stejné sezoně vyhrálo Coventry City také FA Youth Cup, určený hráčům U18. Díky tomuto dvojitému vítězství během jedné sezony je Coventry dodnes jedním z pěti klubů, který to v historii dokázal.
Klub byl založený v roce 1883, do druhé ligy se dostal až v sezoně 1919/1920. Historie klubu je až do konce 60. let v podstatě nezajímavá, klub hrál povětšinou 3. ligu. Nejvyšší soutěž si klub zahrál poprvé až od sezony 1966/1967. Ani největší optimisty by tehdy nenapadlo, že se Coventry udrží v nejvyšší soutěži celých 34 let v řadě. Přitom pravidelně každou sezonu patřilo Coventry ke žhavým kandidátům na sestup. V jednom případě uniklo Coventry sestupu pouze o skóre, šestkrát mělo jen o jeden jediný bod víc než sestupující mžstvo. Coventry skutečně proslulo schopností zachránit se na poslední chvíli. Hned desetkrát bojovalo o záchranu až do posledního kola, pokaždé se mu to podařilo. Po 34 sezonách v nejvyšší soutěži se to klubu v závěru sezony 2000/2001 již nepodařilo a Coventry sestoupilo do druhé ligy. Od sezony 2012/2013 je tým opět třetiligový. Minulou sezonu odehrálo Coventry dokonce až ve 4. lize.
Od roku 1899 až do roku 2005 hrálo Coventry své zápasy na stadionu v Highfield Road, který se v roce 1981 stal vůbec prvním v celé Anglii, který měl všechna místa pouze k sezení. Od roku 2005 je domovským stadionem Ricoh Arena s kapacitou více než 32 tisíc sedících diváků.
Po roce 2010 zasáhly klub finanční potíže, které vygradovaly v roce 2013, kdy vlastník klubu, společnost SISU, přesídlila domácí zápasy Coventry krátce do Northamptonu. V roce 2016 zesílily protesty fanoušků klubu proti společnosti SISU. Fanoušci hojně podepisovali petici, která vlastníka vyzývala k prodeji klubu. Petici podepsalo více než 25 tisíc lidí, mezi něž patřila i řada bývalých hráčů a manažerů klubu. Fanoušci v protestech pokračovali v celé řadě zápasů. 15. prosince 2016 byl nakrátko zastaven televizní zápas Coventry City - Sheffield United, když atmosféře zápasu po celých 90 minut vévodily hlasité protesty proti SUSI. V zápase proti Millwallu v únoru 2017 naházeli fanoušci domácího Coventry na hřiště tenisové míčky s cílem zápas přerušit. Současným vlastníkem je společnost Otium Entertainment Group, dceřinná společnost SISU.
Největšími rivaly Coventry jsou Aston Villa, Birmingham City a Leicester. Zápasy s ním nesou název M69 podle dálnice, která obě města, vzdálená od sebe 38 kilometrů, spojuje. Dalšími rivaly jsou kluby WBA, Wolverhampton, Walsall a Burton Albion.
V aktuální sezoně hrají Sky Blues, jak se klubu podle nebesky modré barvy dresů přezdívá, opět ve třetí lize. Aktuálně jim po 25 odehraných kolech patří 9. místo s výrazným 11bodovým náskokem na sestupovou pozici a zároveň 8bodovou ztrátou na play off. Manažerem klubu je Mark Robins, který v klubu již působil v letech 2012-2013 a oklikou přes Huddersfield a Scunthorpe se ke Sky Blues opět vrátil.
V nedávné minulosti hráli za Coventry skvělí fotbalisté jako anglický reprezentant Joe Cole, útočník Dion Dublin, reprezentant Irska Robbie Keane, brankář Steve Ogrizovic (rekordman v počtu ligových zápasů za klub s 507 starty mezi roky 1984-2000), reprezentant Zimbabwe Peter Ndlovu, známý reprezentant Skotska Gary McAllister, Islanďan Aaron Gunnarsson a další skvělí fotbalisté.
Zajímavá spojitost města Coventry s ČR? Od druhé světové války jsou Coventry a Lidice partnerskými městy. V Coventry je jedno z náměstí pojmenované Lidice Place kvůli podobnému osudu během války.
Oficiální stránky klubu jsou https://www.ccfc.co.uk/.
Share on Facebook Share on Twitter Share on MySpace