Time:

Your teams:
Communication
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Buy credits
You are in the public account. If you want to play the game or join in the discussion, you have to log in. If you are a new user, you must register first.

  Subject: FRÅGOR & SVAR


keyser


Ska även tilläggas att spelaren tränar på det som är längst från den angivna målsiffran för respektive inställt attribut. Har man t ex 50 i ett attribut o sätter 100 som mål på det (50 i skillnad)o 55 på ett annat attribut o sätter 100 i mål på det (45 i skillnad) så kommer attributet med 50 att tränas före det med 55. Om jag förstått det rätt... :)


Nasson

Bäst är det, enligt dig ?

100 - 75 - 50 - 50 ?

Dessa siffror verkar mer logiskt.

Ledsen för min svenska.

Jag hoppas att du förstår.

:-?


ballan

Alltså, om det automatiska är så smidigt är det ju smått obegripligt att jag i flera månader gått in och ändrat manuellt :-)


illesnille


Japp :D


tian76


Mmm absolut !!

Tror inte jag skulle orka spela deta spel utan auto faktiskt !!


ballan

ja va fan, är ju ett nytt år. Ut med det gamla in med det nya och strunta i att ångra sig för onödig tid man lagt ner ;-)


PiggeMus


Tja, det är väl individuellt. Höjdpunkten för dagen på PPM är för mig träningen. Att få välja vad jag vill varje dag. Att själv räkna ut hur mycket träning det är kvar till höjning och planera för träningsbyte innan.
Jag har mina mål på varje spelare och byter alltid vid upnått 0- eller 5-tal vilket gör det väldigt lätt att se när man ska byta.
Gillar man inte att pyssla med träningen är valet självklart den automatiska varianten... men jag gillar ju faktisk att sköta allt själv ;)


PiggeMus


En fördel med den manuella träningen kan vara att man kan gå emellan med något som spelaren "fötts" lite sämre på.
Ex. om alla mina 9-m off spelare har mål att ha 50 i skott så kommer ju inte alla dit samtidigt beroende på AvQ. Den som har högre Q på skott kan därför får några dagar x-a på snabbhet ex.vis OM han nu behöver det. Eller det han behöver.
När alla 9-m off nått målet 50 på skott, fortsätter jag kanske med pass, och börjar då med alla samtidigt.

Det är det här jag tycker är roligt och (för mig) bättre än den automatiska träningen.


illesnille


Man kan ändra om automatiska träningen med om man vill, den är inte så statisk som du får den att framstå.

Om jag t.ex vill träna mer skott eller något annat attribut sätter jag 100 på det attributet istället för utespelare som jag har vanligtvis. Om jag vill göra om lite med träningen byter jag färgerna till 100-65-47-28 eller dylikt.

Man kan "leka med träningen" med automatisk träning med och man behöver kolla in rätt ofta även då hur spelarna ser ut och om man behöver ändra, dock inte varje dag :)


PiggeMus


Jo, men kanske man glömmer att ändra om man kör den automatiska. Man har inte det där "i fingertopparna" att man måste in på träningen varje dag för att kolla/ändra. Jag menar att det finns en risk att man blir lite för bekväm.

Är man aktiv, inne flera timmar varje dag, så spelar det nog ingen roll vilken träningssort man väljer. Det blir lite mer vad man vill prioritera att göra när man är inloggad.

Jag har själv lagt ner hockeyn helt, inget PRO kvar i fotbollen och PRO i handbollen åker oxå vilken dag som helst, så jag har tiden att pyssla mycket med just träningen varje dag.

Men som sagt, det är helt individuellt, tror jag.


PiggeMus


Kan väl oxå säga att anledningen till att jag kan träna så statiskt som jag gör, med samma mål för olika lagdelar beror ju på att alla mina spelare är lika bra (eller dåliga) ;)

Jag har varken köpt eller haft turen på lördagarna att få något som sticker ut.
Skulle jag plötsligt få den turen att få en 350-kille så skulle han givetvis tränas separat från de andra i lagdelen, det är ju självklart!

Men så gott som alla mina spelare har kommit till laget första delen av 1:a säsongen, och har anpassats allt sedan dess. Därför ser "alla" oxå "likadana" ut :D
Fast det börjar ta emot rejält nu, så lite tur skulle inte skada!


illesnille


Ahh, självklart, om man har tid så spelar det ingen roll om man kör automatisk träning eller inte! Spelarna blir ju inte bättre för att man kör automatisk träning, det är bara mindre tidskrävande :)

Ahh, har haft samma problem som dig, fått en kille över 250 från UA sedan starten, och det var alldeles i början av förra säsongen, lite tur skulle inte skada håller jag med om!:)


ballan

Men fattar jag detta rätt. Siffrorna man skriver i är alltså i procent? Eller är det så att det är faktiska siffror så man behöver justera när de får t.ex mer än 100 i huvudattributet?

För är det i procent är jag så trög att jag inte förstår varför man behöver in och ändra.


illesnille


Det är procent, man behöver inte ändra egentligen. Det är mer om man ser att träningen inte fungerar så bra eller har scoutat spelare i ett annat lag som är "rätt tränad". Det är dock mycket svårare att se om en spelare är rätt tränad i handbollen än i fotbollen.

I fotbollen är det ju bara att scouta izzax och ställa in träningen likadant som han på alla spelare :)


PiggeMus


Finns det någon slags rättvisa så kanske vi får nåt bra den här säsongen då.
Och skulle så vara fallet så har vi ju haft den största turen plötsligt, för jag tar hellre en toppspelare säsong 3 än att få den säsong 1 el. 2 ;)
...lite tråkigt dock att så mkt. ska handla om tur eller inte = anledningen till uteblivet PRO.



Your favorite threads
Slovakia I.1
Italy I.1
Bosnia and Herzegovina koga bi vi
Bosnia and Herzegovina Veliki događa...
Bosnia and Herzegovina Sastanak BH Z...
Austria Tennis Duel -...
Belgium financien
Belgium Vanalles
Azerbaijan PPM Translato...
Austria Facebook
Bosnia and Herzegovina Facebook
Austria 2. Mannschaft...
Austria Jerseys?
Azerbaijan U-17 milli ko...
Bosnia and Herzegovina Sms krediti
Slovakia Kohutko Cup I...
Slovakia Gold Cup
Slovakia National Gree...
Slovakia V.168
Slovakia players for G...
Slovakia Pravidla (Ad ...
Slovakia 2 zapasy za d...
Slovakia Ligový pohár
Slovakia dresy a vlajk...
Slovakia National Germ...
Slovakia Voľby trénera...
Slovakia DB National I...
Slovakia PPZT:pred a p...
Slovakia F1
Slovakia tranfers
Australia New F1 manage...
Slovakia organizujem t...
Slovakia transfer
Slovakia Dresy
Slovakia VI.188
Slovakia VI.190
Slovakia VI.196
Slovakia VI.185
Slovakia VI.184
Slovakia VI.180
Slovakia VI.166
Slovakia VI.172
Slovakia VI.168
Slovakia VI.169
Slovakia VI.170
Slovakia VI.173
Slovakia VI.164
Slovakia VI.163
Slovakia VI.127
Slovakia V.85
Slovakia VI.111
Slovakia VI.72
Slovakia VI.109
Slovakia Futbalová Rep...
Slovakia V.253
Slovakia Slovakia Cup ...
Slovakia VI.113
Slovakia Esox lucius f...
Slovakia trgu - trensf...
Slovakia V.160
Slovakia Klubové vlajk...
Slovakia Vytvorenie kl...
Slovakia V.248
Slovakia VI.143
Slovakia VI.146
Slovakia V.170
Slovakia V.232
Slovakia Žilinska fotb...
Slovakia V.252
Slovakia V.255
Slovakia V.247
Slovakia VI.96
Slovakia V.223
Slovakia VI.9
Slovakia Kto ma najvac...
Slovakia V.230
Slovakia V.133
Slovakia VI.147
Slovakia V.184
Slovakia uspesnost str...
Slovakia VI.126
Slovakia VI.58
Slovakia VI.51
Belarus "Клубная супе...
Slovakia V.158 tipovač...
Slovakia V.250
Slovakia VI.80
Slovakia mini champion...
Slovakia V.249
Slovakia V.229
Slovakia V.251
Slovakia Primera Divis...
Slovakia Tímový web
Slovakia VI.160
Slovakia Friendly Matc...
Slovakia VI.156
Slovakia Klubovy web
Slovakia V.127
Slovakia Futbalova Rep...
Slovakia Taktiky
Slovakia Tréning hráčo...
Slovakia SVK Repre - F...
Slovakia VI.145
Slovakia Stažnosti na ...
Slovakia VI.106
Slovakia futbal
Slovakia Design-logo-d...
Slovakia V.208
Slovakia V.189
Slovakia stadio
Slovakia VI.149
Slovakia VI.125
Slovakia VI.88
Slovakia V.176
Slovakia SILA TÍMU
Slovakia VI.103
Slovakia V.148
Slovakia super zápasy
Slovakia Ponuky generá...
Slovakia Slovenské Sup...
Slovakia V.148
Slovakia stavanie záze...
Slovakia Tipovacia súť...
Slovakia V.172
Slovakia pro evolution...
Slovakia Corgoň liga a...
Slovakia VI.138
Slovakia 2x zaspievaná...
Slovakia Tvorba Loga
Slovakia A.C.A.B. CUP
Slovakia Najlepší stre...
Slovakia Šlapak
Slovakia V.201
Slovakia VI.154
Slovakia VI.142
Slovakia Horna nitra C...
Slovakia VI.148
Slovakia VI.97
Slovakia VI.144
Slovakia Súťaž o 40 kr...
Slovakia VI.112
Slovakia MS vo Futbale...
Slovakia kupovanie zam...
Slovakia Hlasovanie - ...
Slovakia V.242
Slovakia Priatelsky du...
Slovakia ZAPASY PRIJMA...
Slovakia PPMliga-turna...
Slovakia Majstrovstvá ...
Slovakia V.178
Slovakia IV.24 Ligové ...
Slovakia VI.128
Slovakia VI.54
Slovakia Turnaj - UEFA...
Slovakia Turnaj - Prem...
Slovakia Liga majstrov
Slovakia VI.110
Slovakia V.146
Australia Last Letter -...
Slovakia V.256
Slovakia VI.114
Slovakia V.225
Slovakia VI.92
Slovakia V.246
Slovakia V.239
Slovakia V.237
Newest posts