Lähetettiinpä sitten kuitenkin pelaajat leirille ja vedetään seuraavana kautena kakkosessa. Syynä se, että joukkueessa on vain yksi hyökkääjä ja sillä lähteminen ykköseen olisi tyhmää riskinottoa, varsinkin kun Autiosalo vanhenee hyvää vauhtia eikä ykkösessä oikein niitä mahdollisia junioreitakaan voi ajaa sisään. Lisäksi laitapuolustajien paikoilla on vieläkin kehittymättömät kaverit ja toinen toppareista on vielä raakile (kun vanha kehäraakki Keslers myytiin pois), joten joukkue on pahasti rakennusvaiheessa.
Alunperin oli tarkoitus ostaa huippuhyökkääjä rosteriin, mutta valmiiden ykköstasoisten hyökkääjien hinnat ovat 90 miljoonaa ja siitä ylöspäin. Moinen uhkarohkea törsäys ei ole ikinä kuulunut RM:n tyyliin, ja äskettäin tehty 40 miljoonan osto alkoi sekin olla jo kipurajan lähettyvillä. Siksipä päätettiin investoida oheistiloihin ja tuoda ensi kaudella rohkeasti junnuja kehiin, jotta ovat jokseenkin kokeneita kun aika koittaa.
Select a country: |
![]() |
Finland |
Hyvä päätös. Huomaat vielä että kausi kakkosessa oli oikea ratkaisu..

Riippuu minkälainen kausi se tulee olemaan, jos tässä löytää 112 päivän päästä itsensä putoamiskarsinnoista ni eipä häävi ratkaisu ollutkaan

Meikäläiselläkin pari omaa junnua saa ens kaudella paikan 1 kokoonpanosta. Vasta 15 vuotias juniori Markku Pussinen ottaa paikan kärjestä kun ikääntyvä Arvi Knuutinen myytiin ulkomaille. Entinen keskikenttäpelaaja Tomi Brusila on treenannut nopeutta ja ottaa nyt paikan laidasta myynnissä olevalta Aslak Rasipellolta. Myös 24 peliä viime kaudella pelannut 16 vuotias Julius Niittumäki vakiinnuttaa paikkansa keskikentällä.
Hyvin järkevää, luultavasti meno olisi ollut huomattavasti kankeampaa ylemmässä. Itse pidän ainoana järkevänä päätöksenä tuota oheistilojen kasvattamista, jollei pidä niistä huolta jää nopeasti jälkeen Suomen top 10:tä
Ja suurella todennäköisyydellä se näkyy myöhemmin.

Kaljacuppi alta pois ja uuteen kauteen. Mortiksella on ihan ok saumat päästä surkeimmalla mahdollisella kokoonpanolla jopa jatkoon, esim. puolustuslinja koostuu kolmesta veskarista. Vastassa kuitenkin kuolleet Derivaatan miehet joten tasainen vääntö luvassa

No eipä voi
Yllättävä tulos, ratingit taitaa kuitenkin olla Derivaatalla jopa paremmat. Ilmeisesti intensiteetti vaikuttaa melkoisesti.

UP-pudotuksista selvittiin kohtuullisen helpolla, parhaista ainoastaan Särkipato tiputti 5->4 joka oli tietenkin yksittäisenä takaiskuna kova. Myös Syrjänen tiputti saman lukeman, mutta 21-vuotiaalle 4/6 oli ihan odotettua joten ei juurikaan haittaa.
Tänään vedetään turnausottelu ykköskokoonpanolla, jotta nähdään minkätasoisia ratingeja sieltä on odotettavissa. Tervetuloa uusille joukkueille, ja onnea kaikille kuutoskauteen!
Tänään vedetään turnausottelu ykköskokoonpanolla, jotta nähdään minkätasoisia ratingeja sieltä on odotettavissa. Tervetuloa uusille joukkueille, ja onnea kaikille kuutoskauteen!
Kiitoksia! Yhden kauden jälkeen paluu tänne takaisin. Nyt tavoitteena olisi pysyä täällä pidempään kuin se yksi kausi. Keskikastin sijoitukseen olisin erittäin tyytyväinen, mutta realistisempana tavoitteena on siis vain välttää putoaminen.
No niin, uuteen kauteen lähdetään suht kovin odotuksin, tavoitteena ylemmän keskikastin sijoitukset. Tällä kaudella tulen pelaamaan ystävyysottelut kakkosmiehistöllä sillä tavoitteella, että näkisin ketkä ansaitsevat näytönpaikat ykköskokoonpanon mukana. Ensimmäinen ystävyysottelu täysillä energiolla antoi paljon tietoa pelaajien soveltuvuuksista ja lopputulos oli pieni pettymys. Kakkosmiehistöllä on nimittäin pitkä matka sille tasolle mitä kuvittelin, oikeastaan ainoana posiitiivisena asiana pidin kolmoshyökkääjän Raino Hämeenaho n (arvostelu 12) taitotasoa. Tulevalla kaudella kokemusta tulevat keräämään varmuudella ainakin lahjakkaat Hjalmar Perna ja Antero Mäkitie . Saas nyt nähdä, mitä kausi tuo tullessaan. Ja minunkin puolesta tervetuloa uusille sarjatovereille ja onnea myös vanhemmille sarjajyrille!
Omat ratingit ykkösillä näyttää ihan hyviltä: soccer.powerplaymanager.c...
Varsinkin hyökkäävissä rooleissa olevien pelaajien arvosanat olivat positiivisia yllätyksiä, mutta ilmeisesti maalinteko tulee tuottamaan ongelmia jälleen. Alkusuunnitelmista poiketen lähdetään ainakin aluksi liikkelle 3-5-2 systeemillä. Ystävyysottelukokoonpanosta muutaman paikka tulee muuttumaan niinsanotusti "pelipaikan sisällä", mutta muuten avauskokoonpano pysyy samana.
Varsinkin hyökkäävissä rooleissa olevien pelaajien arvosanat olivat positiivisia yllätyksiä, mutta ilmeisesti maalinteko tulee tuottamaan ongelmia jälleen. Alkusuunnitelmista poiketen lähdetään ainakin aluksi liikkelle 3-5-2 systeemillä. Ystävyysottelukokoonpanosta muutaman paikka tulee muuttumaan niinsanotusti "pelipaikan sisällä", mutta muuten avauskokoonpano pysyy samana.
On kyllä makeat arvosanat. Autiosalo 18? Sinähän pärjäisit pelkästään yhdelläkin kärjellä!
Kyllä porukkasi vaikuttaa kaikin puolin kovalta. Näyttäisi sulla reservikin olevan sillä mallilla ettei taida joukkue muutamiin loukkaantumisiin/pelikieltoihin kaatua.

Your favorite threads
Newest posts