Time:

Your teams:
Communication
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Buy credits
You are in the public account. If you want to play the game or join in the discussion, you have to log in. If you are a new user, you must register first.

  Subject: I.1


janssons87


WOW!! Detta kan inte vara tillåtet väl? Låter ju jättekontigt. Svårt att greppa exakt hur det gått till men visst finns det en regel om att man inte får prata om och bestämma vilken matchbetydelse man ska spela på?


soderb


Den fanns förut sen tog man bort den då det tydligen var för svårt att kontrollera. Hur som helst så bestämde vi ingen betydelse utan pratade mer PPM i allmänhet och att det är onödigt med hög betydelse (detta verkar många ligor ha varit fula med dock, de kör ju låg i de flesta andra ligor medans vi i Sverige kör normal/hög varje match).

Får väl antagligen inte visa PM i forum men han sa iaf att han inte kommer köra på låg något mer i slutspelet, varpå jag sa "äh klart du ska köra låg". Han ville inte men spelade låg ändå, jag vet inte om han glömde att ställa in betydelsen eller vad som hände (eller om han ändrade sig) men nu vill han att jag ska köra låg i andra matchen vilket bara känns B av de 2 anledningarna vi har inte sagt något om vad vi ska köra (alltså kommit överens om något) och att det inte ens är förbjudet längre.

Såhär sa spelledaren när jag frågade om detta; "
Just letting you guys know the whole reasoning behind it.
It was in the rules but was taken out because of the work that went into actually proving it happened or just finding out."


PS; Jag tycker det borde vara förbjudet, vi i Sverige är en av de största förlorarna som det är nu då vi i princip är de enda som inte lirar mycket på låg. Vet inte hur det ser ut med hockeyn i Sverige, är det något som sker där?


soderb

Btw, vlady har även sagt att det inte är förbjudet att skriva fel värden i spelarchatten när man säljer spelare, är inte det fel väg att gå att ta bort alla sådana förbud egentligen?


soderb

Denna säsongs ineffektivitet är ju sanslös.. match efter match är så frustrerande..


Coach Larsson


Kan förstå din frustration i kväll, det borde blivit storseger för SöderSällskapet. Vi hade fyra av de viktigaste spelarna skadade eller avstängda, däribland bägge anfallarna. Lycka till vidare.


soderb


12-2 hade jag hemma mot Gealic C i skott, torskade den med 1-2 så allt kan då hända på ppm.. pantrarna gjorde ju en sånhär säsong förra så får hoppas på samma resultat nästa ;)


tian76

STORT GRATTIS jansson !!!


Zodiac

passar även jag på att gratulera!


Zodiac


definitivt fel väg. däremot så får man helt enkelt scouta spelarna själv om man ska köpa. ingen idé att lita på någon i det här spelet. finns mkt fula fiskar.

dessutom så är jag säker på att detta bara gäller managern som säljer sin spelare. dvs en utomstående manager lär ju knappast få kommentera felaktigt ang andras spelare. det bör ju vara självklart. men om även det är acceptabelt så har man verkligen gjort en jättemiss i spelledningen.


soderb

där åkta man i CL på samma visa som serien har förlorats.. genom total dominans men löjligt innefektiva.


Henkisbenkis

Jag tror inte de har något straff om man ger ut fel värden på den man säljer , för om man var tvungen att ge rätt värden så skulle man vara tyvungen att scouta alla spelare innan man säljer dem,


soderb


Nej det handlar om att skriva scouted; sen ljuga om värderna, det är okej. Har inget att göra med om de är oscotade egentligen


janssons87

Får tacka för gratulationerna, guldet är klart nu och spelarna är skickade på läger.


Captain of the national support team Sweden Niklazzon

Reglerna säger klart och tydligt:
"Det är förbjudet att påverka resultat genom överenskommelse med motståndarens manager"
Och "Det är förbjudet att försöka få information som inte är uttryckligt presenterad på sidorna eller att sända information på samma sätt"
Och inom dessa ramar så innefattas givetvis även "Match inställningarna"


soderb


Jag undrar varför spelledare Aowyr säger detta i forumet då

"Just letting you guys know the whole reasoning behind it.
It was in the rules but was taken out because of the work that went into actually proving it happened or just finding out."

Borde inte spelledarna vara dem man lyssnar på vad gäller regler? Jag trodde att jag kunda lita på dessa och det de säger, vad gäller ljuga i spelarchatten så var det vlady som sa att det var inte längre förbjudet. Ska jag inte tro honom heller? Nog för att du har lite storhetsvansinne men spelledarna går före supportkillar i mina ögon.

Vilket som så har jag inte kommit överens om någon betydelse iaf.. men till saken hör att inte ens ni ledare verkar ha koll på detta då ni säger olika



Your favorite threads
Slovakia I.1
Italy I.1
Bosnia and Herzegovina koga bi vi
Bosnia and Herzegovina Veliki događa...
Bosnia and Herzegovina Sastanak BH Z...
Austria Tennis Duel -...
Belgium financien
Belgium Vanalles
Azerbaijan PPM Translato...
Austria Facebook
Bosnia and Herzegovina Facebook
Austria 2. Mannschaft...
Austria Jerseys?
Azerbaijan U-17 milli ko...
Bosnia and Herzegovina Sms krediti
Slovakia Kohutko Cup I...
Slovakia Gold Cup
Slovakia National Gree...
Slovakia V.168
Slovakia players for G...
Slovakia Pravidla (Ad ...
Slovakia 2 zapasy za d...
Slovakia Ligový pohár
Slovakia dresy a vlajk...
Slovakia National Germ...
Slovakia Voľby trénera...
Slovakia DB National I...
Slovakia PPZT:pred a p...
Slovakia F1
Slovakia tranfers
Australia New F1 manage...
Slovakia organizujem t...
Slovakia transfer
Slovakia Dresy
Slovakia VI.188
Slovakia VI.190
Slovakia VI.196
Slovakia VI.185
Slovakia VI.184
Slovakia VI.180
Slovakia VI.166
Slovakia VI.172
Slovakia VI.168
Slovakia VI.169
Slovakia VI.170
Slovakia VI.173
Slovakia VI.164
Slovakia VI.163
Slovakia VI.127
Slovakia V.85
Slovakia VI.111
Slovakia VI.72
Slovakia VI.109
Slovakia Futbalová Rep...
Slovakia V.253
Slovakia Slovakia Cup ...
Slovakia VI.113
Slovakia Esox lucius f...
Slovakia trgu - trensf...
Slovakia V.160
Slovakia Klubové vlajk...
Slovakia Vytvorenie kl...
Slovakia V.248
Slovakia VI.143
Slovakia VI.146
Slovakia V.170
Slovakia V.232
Slovakia Žilinska fotb...
Slovakia V.252
Slovakia V.255
Slovakia V.247
Slovakia VI.96
Slovakia V.223
Slovakia VI.9
Slovakia Kto ma najvac...
Slovakia V.230
Slovakia V.133
Slovakia VI.147
Slovakia V.184
Slovakia uspesnost str...
Slovakia VI.126
Slovakia VI.58
Slovakia VI.51
Belarus "Клубная супе...
Slovakia V.158 tipovač...
Slovakia V.250
Slovakia VI.80
Slovakia mini champion...
Slovakia V.249
Slovakia V.229
Slovakia V.251
Slovakia Primera Divis...
Slovakia Tímový web
Slovakia VI.160
Slovakia Friendly Matc...
Slovakia VI.156
Slovakia Klubovy web
Slovakia V.127
Slovakia Futbalova Rep...
Slovakia Taktiky
Slovakia Tréning hráčo...
Slovakia SVK Repre - F...
Slovakia VI.145
Slovakia Stažnosti na ...
Slovakia VI.106
Slovakia futbal
Slovakia Design-logo-d...
Slovakia V.208
Slovakia V.189
Slovakia stadio
Slovakia VI.149
Slovakia VI.125
Slovakia VI.88
Slovakia V.176
Slovakia SILA TÍMU
Slovakia VI.103
Slovakia V.148
Slovakia super zápasy
Slovakia Ponuky generá...
Slovakia Slovenské Sup...
Slovakia V.148
Slovakia stavanie záze...
Slovakia Tipovacia súť...
Slovakia V.172
Slovakia pro evolution...
Slovakia Corgoň liga a...
Slovakia VI.138
Slovakia 2x zaspievaná...
Slovakia Tvorba Loga
Slovakia A.C.A.B. CUP
Slovakia Najlepší stre...
Slovakia Šlapak
Slovakia V.201
Slovakia VI.154
Slovakia VI.142
Slovakia Horna nitra C...
Slovakia VI.148
Slovakia VI.97
Slovakia VI.144
Slovakia Súťaž o 40 kr...
Slovakia VI.112
Slovakia MS vo Futbale...
Slovakia kupovanie zam...
Slovakia Hlasovanie - ...
Slovakia V.242
Slovakia Priatelsky du...
Slovakia ZAPASY PRIJMA...
Slovakia PPMliga-turna...
Slovakia Majstrovstvá ...
Slovakia V.178
Slovakia IV.24 Ligové ...
Slovakia VI.128
Slovakia VI.54
Slovakia Turnaj - UEFA...
Slovakia Turnaj - Prem...
Slovakia Liga majstrov
Slovakia VI.110
Slovakia V.146
Australia Last Letter -...
Slovakia V.256
Slovakia VI.114
Slovakia V.225
Slovakia VI.92
Slovakia V.246
Slovakia V.239
Slovakia V.237
Newest posts