"Matchbetydelsen påverkar också hur mycket erfarenhet spelarna får. Högre betydelse innebär att spelarna kan få mer erfarenhet från matchen."
Även mängden istid påverkar erfarenheten.
Kan dock inte svara på hur mycket mer en match på "Mycket hög" ger i erfarenhet kontra en på "normal".
Select a country: |
![]() |
Sweden |
Lite, men om du funderar på att lira ”mycket hög” varje match, så tänk om. Energin är superviktig i ett slutspel. Den som klarat av att spara energi bäst har en stor fördel.
Jaha, jag tolkade det som att matcher som spelade stor roll gav mer erfarenhet, som slutspelsmatcher eller matcher mot lag som ligger nära dig i tabellen
Obesegrade Ormesgården i nästa omgång. Spännande utmaning! För att sedan fortsätta på en turné mot 5 andra topp8-lag. Skönt att man införskaffat sig lite marginaler i tabellen inför denna långa period.
Matcherna mot topplagen slutade med endast en förlust, efter OT, och avslutades med tre raka nollor. Samtliga mot de tre närmsta lagen bakom mig

Jag gör er sällskap här nästa säsong. Vi får se hur det går i och med att jag fortfarande spelar allt på mycket hög. Kanske kan räcka till slutspelsplats och hyfsad sponsorslant åtminstone.
Välkommen! Hoppas du förlorar åtminstone två matcher

Bör kunna vinna de flesta matcher i början av säsongen men energin på spelarna kommer ju rätt snabbt börja påverka lagstyrkan rejält. Blir bra att ligga och puttra i div 2 en 4-5 säsonger eller så nu!
Yes, tror absolut att mitt lag kommer kunna utmana om titeln i högsta framöver. Lär dock ta ett bra tag tills det blir aktuellt, så återstår att se om man har kvar intresset om en 3-4 år eller vad det kan ta.
Your favorite threads
Newest posts