Time:

Your teams:
Communication
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Buy credits
You are in the public account. If you want to play the game or join in the discussion, you have to log in. If you are a new user, you must register first.

  PowerPlay Magazine

Rekreačné Potápanie I.


Rekreačné Potápanie I.

V čase keď som ešte žil na Slovensku, zaujali ma dokumentárne zábery z podmorského života. Bolo to niečo nádherné. Rybičky plávajú okolo koralov, niektoré malé, niektoré veľké, krásna scenéria koralov, proste nádhera. Tu v Austrálii som si to vyskúšal a chopil som sa toho všetkými piatimi. Ten pocit pod vodou, to sa proste nedá jednoducho opísať. Máte nepredstaviteľne krásny pocit ako keby opojenia, samozrejme až prekonáte pocit strachu z toho, čo všetko sa vám môže stať. Týmto článkom by som vám rád v jednoduchosti priblížil čo také rekreačné potápanie obnáša z technickej stránky a čo k tomu potrebujete.

First stageMnohokrát sa rekreačné potápanie považuje za šport. Podľa mňa to so športom nemá vôbec nič spoločné. Podľa definície športu, šport je aktivita kde dochádza k fyzickému vyčerpaniu a súťaži. V potápaní totiž žiadne súťaženie nie je a nevyžaduje to žiadnu fyzickú námahu v čase vykonávania, takže to nemá ani jedno kritérium, čo robí šport športom. Trebárs šach, ten je na tom lepšie. To je šport, aj keď sa pri tom nezapotíte, lebo sa jedná o súťaživosť. Pri samotnom potápaní sa nezapotíte, skôr pri príprave na neho, ale to len od tepla, a nie od nejakej súťaživej fyzickej námahy. Podľa mňa je potápanie len krásna rekreačná aktivita.

Potápačská výstroj

Takže čo všetko potrebujeme a čo je čo.

Neoprén.

Jeho krásna vlastnosť je držanie tepla. Je vyrobený z materiálu, ktorý obsahuje vzduchové bublinky, takže je vodou nadnášaný dokonca až tak, že vo vani úplne pláva nad hladinou. Nevýhodou je, že potrebujete niečo na kompenzáciu. V závislosti aká je jeho veľkosť a hrúbka, potrebujete primerané množstvo závažia. My sme nosili 21 libier olova, čo je asi 10 a pol kila, na objem našich 5 milimetrových (na hrúbku) neoprénov, neoprénových kraťasov s praktickými vreckami a neoprénovej vesty s kapucňou.

Závažia

Spravidla olovo. Pre svoju atómovú hustotu zaberá málo miesta a je neskutočne ťažké na objem. Veľmi praktické pri potápaní. Vo vode ani neviete, že ho máte. Na suchu je to niekoľko zbytočných kíl navyše teda žiadna sranda.

BCDBCD

Vzduchový vankúš na vyrovnávanie vznášanlivosti. Vo vode je dôležité byť neutrálne vyvážený, aby vás to neťahalo do hĺbky, ale ani aby vás to neťahalo nahladinu. Väčšina rýb má podobný plynový mechúr, ktorý využíva presne tým istým spôsobom.

First stage

Reguluje tlak vzduchu v nádrži k tlaku okolia a do hadičky vypúšťa tlak troška vyšší ako je tlak okolia, aby pretlačil vzduch k vám, aby ste ho mohli trebárs aj dýchať alebo si s ním napustiť BCD.

Regulátor

Reguluje tlak vzduchu, ktorý dýchate aby bol ekvivalentný tlaku v akom sa nachádzate.

Oktopus

Je náhradný regulátor. Je to väčšinou najlacnejší a najjednoduchší regulátor označený viditeľnou žltou farbou, ktorý sa používa v hraničných prípadoch. Takými prípadmi sú trebárs, že sa vám váš prvý regulátor pokazí alebo vašemu potápačskému partnerovi dôjde vzduch a podobne. Väčšinou a to skoro vždy, pokiaľ ste nútený tento náhradný regulátor použiť tak je čas ukončiť ponor, takže cez neho nedýchate dlhú dobu takže je úplne jedno ako ako sa cez neho dýcha.

Plutvy a maska

Maska vám umožňuje vidieť. Plutvy vám zjednodušujú pohyb. Ovešaný všetkým možným spomenutým, pohyb pod vodou je celkom náročný. A keď si zložíte plutvy zistíte, že sa nikam nepohnete. Kopete ako šialený a nič. Plávať rukami nie je vhodné tie potrebujete na kontrolovanie prístrojov a väčšinou ich máte voľne pohodené niekde poruke, v prípade, že ich potrebujete na použitie foťáku alebo skontorlovanie tlaku v nádrži, či odohnanie doternej ryby.


Fotoaparát

clownfishBez neho by som nemal vyfotený prst s najnebezpečnejšou chobotnicou na svete. Nie nutné, ale dobré mať. Človek občas nájde niečo nezvyčajné alebo úžasné čo v živote neuvidí a tak je dobré si spraviť pamätnú fotku. Opäť, pokiaľ ho neviete poriadne nastaviť, tak je to zbytočná záťaž. Naučiť sa s ním fotiť pod vodou to je celkom náročné jednak finančne a jednak časovo a hlavne technicky. Je tam slabé svetlo, aj keď vám príde, že vidíte úplne fantasticky. Učiť fotiť pod vodou som sa začínal so zhruba 100-125 zábermi za polhodinu ponoru, a tak do 5 skoro dobrých fotiek. Už som na tom tak, že fotím tak 50-70 fotiek za ponor, a z toho mám tak 3 až 5 perfektných fotiek a asi 20 až 30 dobrých fotiek. Ako som spomenul, svetlo pod hladinou je slabé ale je strašne dôležité pri fotení, takže blesk je skoro stále nevyhnutný. Jeho použitie ale môže byť niekedy náročné. Rovnako aj viditeľnosť hrá veľkú rolu na kvalitu fotiek, rozvírený piesok z dna a skúsenosť potápača s vyrovnaním vznášanlivosti.

Kompas

Ak neviete čo to je tak ho nepotrebujete. Pokiaľ sa podľa neho neviete orientovať na suchu, tak vám tiež nie je treba. Môže sa niekedy hodiť, ale pohybovať sa podľa neho potrebujete kontrolovať aj vplyv prúdov vody, takže jeho používanie je celkom náročné.

Baterka

cylinderV hĺbke sa stráca svetlo takže baterka môže pomôcť odhaliť pravé farby podmorského života. Takisto občas narazíte na nejaké malé diery v skalách alebo pod koralom a baterka vám umožní nájsť niečo skryté, nezvyčajné. Pri nočnom ponore je vhodné mať jednu náhradnú. Jeden nikdy nevie...

Vzduchová nádrž

Je to cylinder, obsahujúci normálne vzduch, alebo zmes kyslíku a dusíku nie zásadne v pomere 21 k 72 ako vo vzduchu, ale kyslík je vo vyššom zastúpení. Cylinder na obrázku je jeden z tej kategórie.

Tlakomer

Tento zázrak vám napomáha pri kontrlole zostávajúceho vzduchu v nádrži. Veľmi dôležité.

Pokračovanie nabudúce....

 

 





Article rating: Poor - Normal - Excellent     Unique views: 299

Share on Facebook   Share on Twitter   Share on MySpace