Záhada atribútu 655
Atribút 655. Hranica, s ktorou sa pri tréningu stretne skôr či neskôr každý futbalový manažér. Nebolo by teda zlé, trocha sa spoločne nad touto problematikou zamyslieť. Preto som poprosil o názory najúspešnejších československých manažérov, aby sa s nami podelili so svojimi postrehmi a skúsenosťami.
Šport, kde je možné najrýchlejšie dosiahnuť vrchol
Ak hráte na PPM viacero športov, určite ste postrehli, že sú založené na rovnakom princípe. Vôbec prvým spusteným športom bol hokej, druhým futbal. Vývojári sa zrejme chceli poučiť z chýb a ďalší šport ešte viac zatraktívniť, preto vo futbale limitovali výšku atribútov každého hráča na hodnotu 655.
Podľa mňa to bol šikovný ťah, nakoľko to znížilo rozdiely medzi top tímami a tímami z druhého sledu, zároveň zvýšilo dôležitosť zohranosti a skúseností hráčov. Táto vyrovnanosť robí z futbalu najatraktívnejší PPM šport pre nováčikov, keďže je tu najrýchlejšia možnosť vypracovať sa do prvej ligy. Hráča s plne vytrénovaným hlavným atribútom kúpite na trhu v podstate za drobné.
Niečo také chceli vývojári podľa mňa aplikovať taktiež v hádzanej. Tam to však skúsili inou formou, cez platy hráčov. Kluby by tak neboli pri tréningu obmedzované výškou maximálneho atribútu, ale rozpočtom. V praxi to však nefungovalo, keďže si väčšina hráčov nebola schopná vytýčiť platový strop a hráčom nepozastavili tréning, aj keď ich platy už prevyšovali finančné možnosti klubu.
Ideálny pomer sa nedá trénovať večne
Ako už bolo spomenuté, vo futbale je výška atribútov každého hráča limitovaná hodnotou 655. Väčšina manažérov trénuje hráčov v pomere, ktorý je najvhodnejší pre danú pozíciu. Ak ho náhodou ešte nepoznáte, nájdete ho, keď kliknete na tento článok --> Ako efektívne trénovať hráčov?
Avšak tento pomer sa nedá trénovať večne. Akonáhle má hlavný atribút hodnotu 655, manažér si musí zvoliť vlastnú tréningovú stratégiu.
Riešenie očami odborníkov
Keď chcete byť najlepší, treba sa učiť od najlepších! Oslovil som teda najúspešnejších československých manažérov, aby mi zodpovedali tri otázky týkajúce sa tejto problematiky. Najskôr si ich predstavme:
Roman B - Víťaz MS (s22), Víťaz Národného pohára (s24), Majster Slovenska (s23), 4. miesto v PVP (s20)
tandem - Dvojnásobný majster ČR (s18 a s23), Finalista Ligy majstrov (s19)
Pepik25 - Bronz z MS (s18), Víťaz Európskeho pohára (s8 a s16), Víťaz MS do 20 rokov (s23), Víťaz Národného pohára (s10)
Jimbulin - Šesťnásobný majster ČR (s5, s6, s7, s11, s13 a s17), Štvornásobný víťaz Národného pohára (s9, s14, s15 a s16), 4. miesto v Lige majstrov (s19)
j400 - Víťaz MS do 17 rokov (s13 a s17)
Fanyboy77 - Dvojnásobný majster ČR (s21 a s24), Víťaz Národného pohára (s19), 4. miesto v PVP (s23)
jabud - Dvojnásobný majster SR (s15 a s24), Víťaz Národného pohára (s13 a s21)
Väčšina manažérov trénuje atribúty talentovaných hráčov v pomere, ktorý je ideálny pre danú pozíciu. Aký tréning však preferuješ od momentu, keď hlavný atribút hráča dosiahne hodnotu 655 a už sa ďalej nedá trénovať v tomto pomere?
Roman B: Mám otestované viaceré tréningové verzie či už z klubu, alebo z reprezentácie. Najviac však preferujem verziu v ktorej aj naďalej pokračujem v tréningu vedľajších atribútov v nastavenom pomere.
tandem: Já jsem teď omladil kádr a s těmito 15 letými kluky bude jiná práce než s těmi starými co jsem prodal . U většiny těch starých se už moc "nad limit" trénovat nedalo. Ale tak třeba CF jsem dotrénovával všechny potřebný atributy - nahrávku, techniku, rychlost, hlavu. Záložníkům jsem trénoval vedlejšáky a k tomu útok a střelbu. Kdybych měl záložníka s kvalitní obranou budu ho trénovat jako obranného CM a stál by na hřišti hned před obránci. CD jsem trénoval všechny 4 modrý vedlejšáky, takže nejlepší je měl myslím na č. 517. Kraje obrany jsem chtěl mít rychlost na maximu, k tomu trénovali všechny potřebné vedlejší atributy a ještě k tomu když byla kvalitní záloha. Gólmani měli červené atributy na maximum a pak jsem je nechal trénovat oba zelené (podle kvality).
Pepik25: Ak dotrénujem hlavný atribút na 655, nesnažím sa trénovať sekundárne atribúty na danú pozíciu hráča, ale vedlajšie, teda u obrancu zálohu, u záložníka útok za predpokladu, že kvalita toho atribútu mi to umožňuje, ak nie pokračujem v trénovaní sekundárnych. U útočníkov pokračujem v trénovaní sekundárnych. Zo svojej skúsenosti môžem povedať že po dotrenovani hlavného na 655 sa oplatí prestať trénovať sekundárne a radšej trénovať vedľajšie, ktoré potom oveľa viac zvyšujú rating hráča ako trénovanie sekundárnych.
Jimbulin: Vesměs pořád trénuju ve stejném poměru ty vedlejší atributy (automatický trénink jede dál).
j400: Ak by som bral zjednodušene za ideálny pomer pomer 75/50/30, tak po dosiahnutí 655 som ten pomer v zásade nemenil, a trénujú vedľajšie atribúty v daných pomeroch. Možno som pridal hlavičku u krajných bekov s tým, že ak by dotiahli tréning, budú vhodní aj na stred a mohol by som rozmýšľať o znížení počtu obrancov, u brankára som taktiež troška (cca 5 bodov dvihol hlavu/výskok)a u záložníkov som podľa kvalít dvihol strelu. U útočníkov ten problém nemám, keďže ešte žiadny nemá 655.
Fanyboy77: Tak dá se říct, že dodržuji základní poměr k dané pozici s kombinací kvalit na jednotlivý atribut. Jedu v základu 4:3:2:1, pokud dosáhnu toho tragického čísla 655 pokračuji 3:2:1. Každopádně u mě už to není tak důležitá otázka, pracuji prakticky s hotovými hráči "staříky" kde s tréninkem už nemám takovou starost. U mě už prakticky netrénuje nikdo
jabud: Ja od momentu, keď hlavný atribút hráča dosiahne hodnotu 655, dvíham postupne percentuálne rovnako ďalšie atribúty potrebné pre hráča. Tam už sa moc vymýšlať nedá a ani to už nemá nejaký super efekt.
Vzhľadom na obmedzenie hlavného atribútu sa môže stať, že hráč s celkovou zručnosťou 2050 bude mať vyšší rating ako hráč s CZ 2500. Do akej miery sa pri tvorbe základnej jedenástky riadiš ratingom jednotlivých hráčov?
Roman B: Rating hráča je veľmi zaujímavý ukazovateľ, ktorý pomáha pri skladbe základnej jedenástky, ale viacej preferujem ukazovateľ celkovej sily tímu. Aj hráč, ktorý má rating o niečo nižší, sa môže prejaviť v sile tímu lepšie ako hráč, ktorý má rating o niečo vyšší (za predpokladu, že hráči boli porovnávaný v rovnakej jedenástke na rovnakých pozíciach). Jeden z atribútov ktoré tento fakt môžu ovplyvniť je aj to ako je hráč trénovaný po dosiahnutí hodnoty 655 na hlavnom atribúte.
tandem: Po pravdě se moc neřídím. Vím, nebo mám určené, který hráč je lepší a který je náhradník. A na tom se nic nemění, pokud nezačnou být kluci ze základu příliš unaveni náročnou sezónou v I. ČR lize . Ale je to také o tom, kolik má člověk hráčů na danou pozici. Např. gólman Chaloupek odchytal vždy naprostou většinu zápasů a celkem slušný náhradní gólman zaskočil jen na pár zápasů. Ale třeba u krajů zálohy to byl pravý opak: měl jsem 3 srovnatelný + jednoho slabšího ale zkušeného. Točil jsem je pravidelně, až měli na konci sezóny skoro stejný zbytek energie.
Pepik25: To, že hráč s CZ 2050 môže mať vyšší rating ako hráč s CZ 2500 môže byť ovplyvnené viacerými faktormi. Aj hráč s CZ 2500 môže byť trénovaný v zlom pomere alebo môže mať oveľa oveľa menej skúsenosti ako hráč s CZ 2050, lebo ako mnoho skúsených manažérov vie, že skúsenosti veľmi ovplyvňujú výšku ratingu hráča.
Jimbulin: Vždy sleduju aktuální rating a dávám mu přednost před zázračně vysokým CZ.
j400: Ten prípad predpokladám, že nenastane, aspoň som to nikde nevidel a stále bude hráč s vyšším cz ratingovo lepší (pri rovnakej zohratosti, energii, skúsenosti) a na brankároch je to vidieť najlepšie.
Rating je jediný ukazovateľ v zostavovaní základnej jedenástky a snažím sa, aby stále hrali tí ratingovo najlepší. Ak by som mal problém, že mám hráčov, ktorí trénujú vedľajšie hlavné atribúty (obrancovia zálohu, záložníci obranu a útok, útočníci zálohu), tak možno by som prihliadal aj na tieto atribúty, keďže ovplyvňujú silu mužstva, ale zatiaľ takto moji hráči netrénujú, takže rating je u mňa prvoradý.
Fanyboy77: Tak těch faktorů je přece jenom víc. Obrovský vliv mají zkušenosti, takže se to dá rozumně vybalancovat. Ale rozhodně se snažím vždy postavit co nejsilnější sestavu dle ratingu. Snadno si to člověk vyzkouší v okamžitých výzvách. Takže vyberu vždy ty hráče s nejvyšším ratingem. To je pro mě rozhodující
jabud: Zostavu dávam v dôležitých zápasoch vždy podľa ratingu tak, aby som dosiahol čo najväčšiu silu. Silou tímu sa snažím ovplyvniť prepočet na svoju stranu.
Aký máš názor na obmedzenie všetkých atribútov hráča na maximálnu hodnotu 655?
Roman B: Zatiaľ v tom nevidím problém. Podmienky máme všetci rovnaké. Manažéri majú možnosť testovať rôzne tréningové verzie a hra je o to pestrejšia.
tandem: No hodně sezón jsem byl kvůli tomuto limitu naštvanej . Protože buď je hra odfláknutá, nebo je to chyba v systému (už nepředělaná), nebo to tak má být a většina manažerů tu hru (trénink) blbě pochopila. Někteří říkají, že je těch 655 dobře, že se aspoň ty týmy vyrovnají a nikdo nemá titul jistý. V I. ČR lize je ta vyrovnanost až příliš velká . Já si osobně myslím, že není dobré, když budou mít všichni úplně stejné hráče... Dokud jsme neměli tréninkové podmínky na maximum tak toto všechno bylo jedno. Ale tréninkem na maximum ti mladí kluci mají vytrénován hlavní atribut na 655 ve 22 letech (někdo i ve 21), a ostatní atributy v poměru také. A ve 22 letech mají ti nejlepší SV ještě 4/6, a tedy trénink v plném proudu. A 4/6 může mít i hráč ve 26 letech...3/6 ve 30 letech...2/6 ve 34 letech a 1/6 může mít až do 38 let!! Takže je vytrénován ve 22 na maximum všeobecně uznávaného poměru a má před sebou ještě 16 tréninkově produktivních sezón??? To je hodně divné. Jako některým klukům v poli můžeme trénovat i další atributy, ale přijde mi blbost jim trénovat např. bránu... Jestli je účelem hry vytrénovat hráče tak aby měl všude 655 tak je to asi OK. Jako nedávno jsem viděl u zrovna založeného týmu, ve III. české lize hráče, co manažer dostal jako vklad do hry. Bylo jim 18 let a úplně všechny atributy měli vytrénované skoro stejně na hodnotě cca 140. A mimochodem dostali CZ v takové výši, že 5 kluků z tohoto týmu bylo ještě před týdnem v ČR v TOP10 (podle výše CZ) mezi všemi českými hráči U18. Tak si teď tak říkám, jestli se opravdu nemá trénovat hráč na všech atributech.
Pepik25: Myslím si, že je to v pohode hranica, pretože u všetkých hráčov je stále čo trénovať s výnimkou brankárov, kde môžeme trénovať iba sekundárne atribúty, keďže tréningom vedľajších atribútov výšku ratingu neovplyvníme.
Jimbulin: Chápu, jak tento limit vznikl po technické stránce, vždy nějaký limit musí být. Jen mi nepřijde v pořádku, že je tak snadné toho limitu dosáhnout. Kdyby byl tréninkový progres všeobecně nižší, vůbec by to nevadilo, protože by na limit nenarazil nikdo, případně jen u pár opravdu skvělých hráčů. Myslím, že současný stav velmi ovlivnil motivaci mnoha úspěšnějších manažerů.
j400: Bolo to zavedené na začiatku futbalu, podľa môjho názoru kvôli obmedzeniu trénovania ´jednoatribuťákov´ kde sa pravdepodobne nepredpokladalo, že v "dobrom" pomere hráč túto hranicu počas kariéry dosiahne. Ale dosiahli ju, a potom už to problém zmeniť, lebo kopec manažérov tomuto faktu prispôsobil tréning a zrušenie obmedzenia by boli v neprospech týchto manažérov,resp. ich hráčov. Takže sa to nemenilo. A či to bolo pri programovaní dobré rozhodnutie? Ja si myslím, že nemalo a nemá opodstatnenie, ale ako som písal, musí to takto ostať, aby sa nepoškodili manažéri a aby mal každý rovnaké podmienky.
Fanyboy77: Je to dle mého jedna z největších chyb ve fotbale. U mě už to není tak znát, ale týmy které pracují s kvalitnějšími hráči a týmy které mají větší ambice rozhodně problém mají. Týmy z nižších lig dle mého takové starosti mít nemusí. Přece jenom tak velká konkurence tam není. Takže u nich tvorba kádru na základě čísla 655 nemusí být vůbec rozhodující. Jde o to si vybrat tu správnou cestu. Ale kde je ta správná cesta? Na to by chtěl znát odpověď asi každý.
jabud: To obmedzenie je neštastne nastavené, mohlo by byť vyššie, ak už musí byť. Mať hráča s veľmi vysokou CZ sa tým pádom až tak neoplatí, lebo rozdiel v CZ nedáva až takú výhodu vo výške ratingu a na NT je to len zbytočné lákadlo na vysoké nahadzovanie ponúk, ktoré je často až likvidačné.
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace