Přepočet zápasu
O tom, jak probíhá přepočet zápasu se již dlouho diskuze na různých tématech. Není proto těžké najít na fórech různé názory na toto téma.
První názor, který mi byl blízký je od Robina Archera. Bohužel už si nepamatuji, odkud jsem to opsal. Snad jsem to tedy opsal přesně.
Teorie R (Robin)
1. Zjistí se z přepočtu, která pětka přehrává aktuálně v zápase soupeřovu.
2. Náhodně se vygenerují hráči z této pětky, kteří akci zakončí. Nerozlišuje se, zda do brejku či zakončení půjde obránce nebo útočník.
3. Podle situace se do zakončení dostane konkrétní hráč, kterého určí algoritmus, a to díky kvalitě finální nahrávky v pozici, z níž je skórování více či méně pravděpodobné.
4. Střela, při níž se jednoduše porovnají možnosti střelce s možnostmi brankáře, přičemž brankař má vždy výhodu a právě u něj funguje NF, který určí, zda nakonec gól dostane či ne. Tedy, výsledek střelec vs golman 85:15 povede k brance, pokud to NF umožní. Při dorážce je gólman téměř vždy v nevýhodě a pravděpodobnost gólu je daleko vyšší, zde je důležitá kromě střelby i technika a podle mě i brána u útočníka (obránce). Agresivní hráči se do gólové šance prosazují přirozeněji. V daných momentech je důležitá technika více než střelba,
Další teorie, která mi připadá býti hodně blízko pravdě je od jozomrkvicky. No a co bych to byl za manažera, kdybych neměl teorii vlastní.
Všechny teorie by asi měly vycházet z těchto odkoukaných předpokladů:
a) Kdokoliv může porazit kohokoliv, gól může dát jakýkoliv hráč sestavy.
b) V dlouhodobém výhledu týmy s vyšší ST vyhrávají častěji, hráči s vyšším CZ jsou úspěšnější, v konkrétním zápase to nemusí platit.
c) Autoři hry nedělali nic zbytečně, takže pokud nějaké údaje zveřejňují, tak je také ve hře používají.
Teorie M (od jozomrkvicky - originál je na diskuzi zde.)
1. Každý hráč má v databázi přidělenou sílu podle jeho atributů (myslím, že včetně střely). Příklad pro LW s atributy 10/10/100/50/30/60/60 je např.:
0,05*(10)+0,1*(10)+2*(100)+1,5*(50)+0,1*(30)+1*(60)+1*(60) = 400,5 pro útok a obdobně pro obranu. Ten vzorec bude určitě složitější a může být pro každý post jiný. Útočná a obraná síla formace se získá součtem sil hráčů.
2. Náhodně se vygenerují proti sobě formace, a sečtou se síly obran jednoho se sílou útoku druhého. Pak se vygeneruje náhodné číslo. Pokud je menší než síla obrany, útok se vůbec nekoná. V opačném případě, je-li např. větší než obrana o méně než polovina síly jeho útoku, jen ohrozím bránu bez možnosti dát gól. Teprve je-li větší o více jak polovina síly jeho útoku, vzniká možnost dát gól.
3. Při gólové šanci dojde k porovnání útočícího hráče s brankářem. Výběr kdo bude útočit se děje opět podle nějakého algoritmu (útočník má větší šanci). Síla vybraného hráče se sečte se sílou brankáře a obdobně podle náhodně vygenerovaného čísla gól padne nebo ne.
Teorie J (Joky)
1. Jako teorie M, jen rozšířená o fakt, že do výpočtu vstupuje ještě sehranost, zkušenosti a energie, důležitost a styl, domácí prostředí a zázemí, a před každou třetinou se přepočet provede znova. Výpočet také nějak zohlední fakt, zda nedošlo k „přetrénování“ hlavního atributu. Pro výpočet sil se podle mne nejspíš použijí jen součty.
2. Takto vypočtené síly u hráče jsou podle mě čtyři – obrana, útok, střelba (i síla střelby ale závisí na dalších atributech) a vyloučení, u formace tři - obrana, útok, vyloučení.
3. V první fázi se rozhoduje, zda se útok vůbec bude konat, nebo se dá šance soupeři. Zde opět si myslím, že bod 2. teorie M to popisuje velice blízko pravdě.
4. Pokud se útok konat bude, rozhoduje se, zda se útok jen zaznamená nebo se i popíše nějakým textem v Live přenosu. Může to být samostatná fáze nebo jen podmnožina předešlé akce.
5. Pokud se útok uskuteční, tak se určí, zda dojde k vyloučení nebo ne. Když má dojít k vyloučení, tak se akce dokončí a jen pokud nepadne gól, dojde k výběru vyloučeného hráče podobně jako k výběru střelce.
6. Pokud dochází k zápisu, vyberou se hráči, kteří se akce zúčastní a hlavní střelec. Opět se vygeneruje náhodné číslo a podle sil střelce a brankáře může dojít k několika situacím, některé končí gólem, jiné ne. V live přenosu se pak akce zobrazují v souvislosti s vygenerovaným číslem a součtem sil brankáře a střelce. Podle mě se v tomto okamžiku použije střelecká síla střelce.
7. Pokud platí tento model, nemusí existovat náhodný faktor jako proměnná, paní proměnná má tolik šancí zasáhnout do výsledku akce, že by byl již zbytečný. Pro zjednodušení se ale dá termín NF používat jako výsledek všech pochodů.
8. To vše se děje v cyklech, jejichž počet je generován opět náhodně. Po každém průchodu se mění útočící a bránící strany. To ale neznamená, že by v Live přenosu nemohlo být zaznamenáno několik útoků jedné strany za sebou, záleží na vyhodnocení algoritmem, zda k útoku dojde nebo ne.
No a ještě obrázek, který se snaží popsat přepočet zápasu podle teorie J:
Jak jsem v úvodu napsal, jsou to jen teorie, pravdu znají jen autoři hry. Pokud však máte svoje vlastní teorie, napište mi je do pošty a seriál může pokračovat. Toto téma je totiž pro hru tak důležité, že stojí za to se mu více věnovat.
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace