Tijd:

Je ploegen:
Communicatie
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Credits kopen
Je bent op een publieke account. Als je het spel wil spelen of wil meedoen met de discussie moet je inloggen. Als je een nieuwe gebruiker bent, moet je je eerst registreren.

  PowerPlay Magazine

Slavné kluby v nižších ligách 3


Slavné kluby v nižších ligách 3

V dnešním díle našeho putování po slavných klubech, které aktuálně nehrají nejvyšší soutěže, opustíme Anglii a vrhneme se do Německa. I tam najdeme v nižších ligách hotové perly minulosti.

V 1. Bundeslize dnes najdeme některé týmy, které jsou z hlediska minulosti tak nějak nezáživné, tu skutečnou minulost si teprve v současnosti tvoří. Zářnými příklady těchto týmů jsou především Hoffenheim a RB Lipsko. Naopak v nižších patrech německého fotbalu najdeme kluby, které ještě před několika lety patřily do nejvyšší soutěže. Vítám vás dnes na malé návštěvě v Uerdingenu, Karlsruhe a především mému oblíbenému Kaiserslauternu.

 

1. FC Kaiserslautern

Rudí Ďáblové. Ďáblové z Betzenbergu. Ty přezdívky k nim v 90. letech, kdy jsem začal fotbal po celé Evropě bedlivě sledovat, dokonale seděly. V obraně Míra Kadlec, v útoku pak o něco později Pavel Kuka. Neskutečná atmosféra na stadionu, dva tituly, sestup...to byl příběh 90. let v Německu.

Bundesligu vyhrál klub celkem 4x. Nejprve v sezónách 1950/51 a 1952/53. Údaje dané historicky, zapsané kdesi v análech, v kromikách, kde už je nezaujatý fanoušek hledat nikdy nebude. To pravé se dělo na Betzenbergu, tehdejším domovském stadionu klubu, v 90. letech. V sezoně 1990/1991 získali Ďáblové po skoro čtyřiceti letech svůj historicky třetí titul. V tehdy ještě dvoubodovém systému získali za 19 výher a 10 remíz 48 bodů, o tři více než druhý Bayern. Nejlepším střelcem klubu byl v mistrovské sezoně s 11 góly Stefan Kuntz. O něm si dnes ještě napíšeme.

V následujících sezonách patřil klub do užší špičky ligy, ale pak to zničehonic přišlo. Pět let po titulu klub spadl do druhé Bundesligy. Bylo to tehdy veliké překvapení. Pořád se čekalo, kdy se tým chytne a ze sestupového pásma unikne. Neunikl. Druhou ligu hned ale vyhrál a Ďáblové se rychle vrátili do nejvyšší soutěže. A tam to přišlo. Jako staronový nováček okamžitě získali titul, svůj čtvrtý celkový, na dlouho ale poslední. V mistrovské sezoně 1997/98 získal klub už v tříbodovém systému 68 bodů, druhý Bayern o dva méně, třetí Leverkusen o propastných 13 méně. Svého největšího soupeře, Bayern Mnichov, dokázali Ďáblové porazit v obou vzájemných zápasech (1:0 venku, 2:0 doma). Titul byl ve správných rukách. 

Bohužel další sezony už fanouškům radost nepřinesly. Kaiserslautern se chtěl po mistrovské sezoně trvale usadit ve špičce Bundesligy, proto přivedl drahé posily. Bohužel se jednalo o hráče, kteří už dávno měli to nejlepší za sebou a co jediné se jim podařilo, bylo dokonale drancovat klubovou pokladnu. Youri Djorkaeff bral po příchodu z Interu Milán 6 miliónů marek, Mario Basler, vyhozený z Bayernu, 5 miliónů. V klubu se začaly dít podivnosti i v pozicích trenérů i nejvyššího vedení. Dokonce se spekulovalo, že předseda představenstva Jürgen Friedrich je napojený na agenturu Rogon. Té vyplácel vysoké provize a čím dál tím více se začalo mluvit o tom, že Rogon ovlivňuje i sestavu. Brankář Andreas Reinke dokonce v jednom z rozhovorů do médií prozradil, že hráči zastupovaní agenturou Rogon vyzývají ostatní hráče, aby do agentury přešli, pokud si chtějí v Kaiserslauternu ještě zahrát.

Přelom milénia tak znamenal pro klub obrovské vnitřní i finanční potíže. Klub rázem spadl do šedi Bundesligy, po sezoně 2005/06 dokonce sestoupil do 2. Bundesligy. Klubu se v této nelehké době nově ujal švýcarský podnikatel René C. Jäggi, který v hloubkové kontrole účetnictví objevil závažné chyby v podobě nezdaněných plateb za práva na hráče Jeffa Strassera, Taribo Westa, Ciriaco Sforzy na zahraniční účty. Jürgen Friedrich za to byl posléze odsouzen ke dvěma letům vězení. Mimochodem, po odsezení trestu našel Friedrich práci v agentuře Rogon. :-)

Ani Jäggi nebyl ale pro klub záchranou. Prodal sice městu stadion, čímž klub ochránil od bankrotu, v přestupech hráčů ale nasekal spousty chyb. V sezoně 2007/2008 se dlouhou dobu všichni báli o sestup až do 3. Bundesligy. Záchrana se nakonec podařila, klub na tom byl ale hrozně špatně po všech stránkách - hráčský kádr špatný, finance nikde, vedení slabé. Novým předsedou klubu byla jakousi revolucionářskou skupinou složenou z místních podnikatelů a legend klubu zvolena ikona Kaiserslauternu, Stefan Kuntz. Ten do týmu přivedl řadu nových hráčů, převážně prvoligových, a klub dokázal po dvou letech opět postoupit do Bundesligy. V ní pak v sezoně 2010/2011 vybojovali Ďáblové dokonce 7. místo, o sezonu později už ale opět spadli do druhé ligy.

Od sezony 2012/2013 klub trvale hrál 2. Bundesligu. Poté, co se třikrát po sobě těsně nepodařil postup zpět mezi elitu, odešel ze své funkce Stefan Kuntz. Klub byl opět bez peněz, na pokraji bankrotu, bez náznaků zlepšení, bez zvolené strategie. Chybělo prostě úplně všechno. A jaká je současnost? Fakticky mizerná.

Letos, 20 let od zisku svého posledního titulu, poprvé ve své dlouhodobé historii spadli Ďáblové dokonce až do 3. Bundesligy. Tak nízko klub nikdy nehrál. Pod sestup na úroveň třetí ligy je navěky zapsán trenér Michael Frontzeck. Ani ve třetí lize se klubu nedaří a mnozí fanoušci si přejí Frontzeckův odchod. Po 20 odehraných kolech se Ďáblové plácají na 11. místě a na 3. místo, zaručující baráž o postup do 2. ligy, ztrácejí propastných 12 bodů. 

Kaiserslautern se pro mě stal výzvou v nejnovějším vydání hry Football Manager 2019, v níž jsem se rozhodl vrátit ho na výsluní německého fotbalu. Při pohledu na realitu uznávám, že dosáhnout úspěchu ve hře je mnohem snazší než ve skutečnosti.Já jsem ve hře dokázal hned v první sezoně postoupit do 2. Bundesligy, o rok později dokonce do první. Skutečnému Kaiserslauternu bych moc přál, aby se tam přes prachmizernou současnost v budoucnu také ještě podíval.

Vedle nezapomenutelných Míry Kadlece a Pavla Kuky hráli za Kaiserslautern i další čeští hráči jako Petr Kouba a Jan Šimůnek.

Oficiální webové stránky klubu jsou na adrese https://fck.de/de/.

 

KFC Uerdingen 05

Z dob největších mezinárodních úspěchů klubu jej pamatujeme pod názvem Bayer 05 Uerdingen. Pod současným názvem existuje klub působící v Krefeldu od roku 1995, kdy naposledky okusil, jaké to je hrát nejvyšší německou soutěž.

Největších úspěchů dosáhl klub v sezoně 1984/85, kdy vyhrál německý DFB Pokal (pohár) a o sezonu později, kdy se dostal do semifinále tehdejšího Poháru vítězů pohárů. Finančně klub dlouhou dobu těžil k peněz farmaceutické firmy Bayer AG, tomu je však dávno konec.

V sezoně 2004/2005 skončil ve 3. lize původně devátý, ale pro nesplnění licenčních podmínek byl odsunut až na poslední místo a spadl do 4. ligy. V roce 2009 se klub potýkal s obrovskými finančními potížemi. Ty se klub snažil řešit dokonce přes eBay, kde dražil, co se dalo. Opravdu bizarní dražbou byla pro fanoušky klubu možnost koupit si post trenéra prvního týmu hrajícího 4. ligu. Ale pouze na jeden den. A za správnou částku. Klub krátce poté spadl na úplné dno, zbankrotoval a hrál od sezony 2008/09 až regionální ligu na úrovni 6. nejvyšší soutěže.

Po dlouhých 17 letech neustálých pádů a sestupů zažil klub postupovou radost poprvé až v sezoně 2010/2011, kdy vybojoval postup ze 6. do 5. ligy. Současnost začíná být docela zajímavá. Za poslední dvě sezony zažil klub dva postupy za sebou až do 3. Bundesligy, v níž se po 20 kolech drží na skvělém 3. místě. Že by další postup? Dočkáme se Uerdingenu v budoucnu opět v bundeslize?

Oficiální webové stránky jsou na adrese https://kfc-uerdingen.de/.

 

Karslruher SC

Své nejlepší časy zažíval klub v 90. letech, kdy skončil třikrát na šestém místě v Bundeslize, což je dodnes jeho historicky nejlepší umístění. Ve stejném období byl klub úspěšný i na mezinárodní scéně. V sezoně 1993/94 postoupil až do semifinále Poháru UEFA, v němž po remízách 1:1 doma a 0:0 venku vypadl s Austrií Salzburg, předchůdcem dnešního Red Bull Salzburg. Cestou do semifinále klub přešel přes PSV Eindhoven, Valencii, Bordeaux a Boavistu.

Po pádu do druhé, potažmo i třetí ligy na přelomu tisíciletí, se do nejvyšší soutěže vrátil ještě krátce po sezoně 2006/07, kdy vyhrál 2. Bundesligu. V nejvyšší soutěži se ale zdržel jen dva roky, než opět spadl do druhé ligy.

V současnosti se již druhou sezonu po sobě snaží o postup ze třetí ligy. Po 20 odehraných kolech se drží na 2. místě tabulky.

Asi nejslavnějším odchovancem klubu je brankář Olier Kahn, který odchytal stovky zápasů za slavný Bayern Mnichov. Mezi nejslavnější hráče, kteří oblékli dres klubu, patří dále Michael Tarnat a Thomas Häßler. V Karlsruhe zanechali stopu i čeští hráči Patrik Ježek a Jiří Kaufman.

Oficiální webové stránky jsou na adrese https://www.ksc.de/.

 

Předchozí články k tomuto tématu





Artikel rating: Zwak - Normaal - Uitstekend     Unieke bezoekers: 223

Delen op Facebook   Delen op Twitter   Delen op MySpace