Saat:

Sizin komanda:
Əlaqə
Public account
  PRO zona
1330 kredit
Kredit almaq
Siz ümumi hesabada yerləşirsiniz. Əgər oyuna başlamaq və ya bizə qoşulmaq istəyirsinizsə, o zaman daxil olmalısınız. Əgər siz yenisinizsə, əvvəlcə qeydiyyatdan keçməlisiniz.

  PowerPlay Jurnal

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak – 12. Felkészülés


PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak – 12. Felkészülés

Mint már egy korábbi cikkemben ígértem: íme, egy cikk a válogatott vezetése alatt szerzett tapasztalataimról és stratégiai elgondolásaimról. Aki még nem kóstolt bele a kapitányságba (kapitány segédségbe), annak valószínűleg csak halvány elképzelése van a válogatott működéséről. Erről fog szólni a cikk (bátorításként, hogy ne csak egy jelöltből keljen megválasztani a kapitányt).  Sok szempontból hasonlítanak a válogatott dolgai a klubcsapathoz, így talán találtok benne használható elképzeléseket a saját csapatotok stratégiáihoz.

A választások eredményhirdetése előtt

Jó szokás, hogy a leköszöntő kapitány a VB után beállítja segédnek a posztjára pályázók legesélyesebbikét (vagy akár többet is felváltva), hogy körülnézzen, mi is vár rá. És egyben megegyeznek, kiket hívjon be a szezon első meccsére, mivel az még a leköszönő kapitány hatásköre (és egyben kötelessége). És mivel már ezen a meccsen is kapnak a játékosok összhangot, fontos, hogy azok kapják, akik majd a VB-re is eljutnak. Ezért a szombati felállást már illő a legesélyesebb kapitányjelölttel egyeztetni. Ehhez természetesen elengedhetetlen, hogy a kapitányjelölt tisztában legyen a szóban forgó korosztály játékosaival. Ideális esetben már meg legyenek figyelve a szóba jöhető játékosok - ezért kell még a szezon elején belevágni. Minden jelenkezőnek rendelkezésére áll az adatbázisunk, csak kérnetek kell.


Első nap kapitányként

A megválasztás utáni legelső sürgős teendő a bari meccsek lekötése. Ezt mihamarabb el kell végezni, mivel nagyon gyorsan elfogynak az ellenfelek, és minden üres szombat összhangkiesést okoz. Hétfőn reggel hozzák nyilvánosságra a választások eredményeit, és délben már az attraktív ellenfelek foglaltak, estére meg már nem igen lehet ellenfelet találni.
A kihívásokat az ellenfél naptárján keresztül lehet elküldeni, majd a kapott és elküldött kihívásokat a válogatott naptár alján lehet látni és elfogadni.

 

Nem szabad elfeledkezni a következő szezon első két meccséről sem (ehhez lapozni kell a naptárban a kövi szezonra). Ezt a két meccset is most kell lekötni.
Vannak csapatok, akikkel nem érdemes lekötni bari meccset.  Ez kiemelten érvényes a szezon első két meccsére. Pl. a török válogatott gyakran nem állít (nem hív be) csapatot az első - második meccsre. Ezeket a meccseket érdemes inkább a szlovákok, vagy csehekkel lekötni. Illetve valamelyik másik magyar korosztállyal (mert, hogy akár más korosztályos válogatottat is ki lehet hívni).


Az első meccsig

A megválasztás utáni első héten (ami ugye a szezon második hete) van a legtöbb munka. Ezért érdemes már a megválasztás előtt rákészülni.  Csak ezen a héten lehet kidobni játékosokat a keretből. Behívni bármikor lehet, akár még a VB alatt is, mindaddig, amíg nem telik meg a létszám (50 játékos). Viszont pl. az ifi válogatottba annyi játékost be kell hívni már péntekig, hogy szombaton meccset tudjunk játszani - amennyiben ezt nem intéztük el még az előző héten - az előző kapitánnyal karöltve. A játékos adatlapján lehet a játékost behívni és kidobni a válogatottból.

 

Már pénteken (azaz 5 nappal a megválasztás után) ki kell jelölni a keretet (max 28 játékost - és érdemes kihasználni a maximumot, mert ezek a játékosok kapnak edzésbónuszt) a szombati meccsre. Ha ez nem sikerül, akkor nem lesz meccs. Szombaton még lehet változtatni a felálláson és taktikán), de csak a pénteken kijelölt játékosokat lehet használni.

 

Az újonnan behívott játékosoknál érdemes megtárgyalni a játékosok tulajdonosaival az elvárásainkat, ezért azoknál a játékosoknál, akiket már az első szombaton szeretnénk játszatni, ezeket a levelezéseket 5 napon belül kell elintézni. Esetleg levelezhettek még a megválasztásotok előtt is, ha ti vagytok az egyetlen jelöltek, illetve, ha a végeredmény előre látható.

A VB kezdetéig

A további felkészülés az összhangról szól. Arról, hogy a megfelelő játékosok kapjanak összhangot, hogy szinten tartsuk (esetleg növeljük) a taktikák összhangját és hogy kiderítsük milyen az ellenfelek taktikai összhangja. Emellett odafigyelünk a játékosokra, nehogy félre eddzék őket, vagy ha piacra kerülnek, akkor lehetőleg jó helyre kerüljenek. És a feladatok közé sorolhatjuk a közösséggel való kommunikációt is. Sajna igen kevés a szurkolónk, emlékszek még azokra az időkre, mikor több százan is megnézték a felkészülő meccs riportját (ma 20-30-an).  Ezért nem árt néha egy kis tippelős játék, esetleg összefoglaló, háttérinfó - hogy ne haljon meg teljesen a fórum. A válogatott ugyanis nem a kapitányé, hanem a közösségé és egy aranyérem mit sem ér szurkolók nélkül.

U18

Miért is hangsúlyozom az 5 napot... Az U18-nál minden szezonban teljesen új csapatot kell kiépíteni, mert az előző keret kiöregszik a korosztályból.  Hogy hogyan választjuk ki a korosztály legjobbjait, azt az előző cikkemben már olvashattátok.

A 18 éves játékosok még sokat fejlődnek. A félre eddzett játékosokat is még sokszor helyre lehet hozni a VB kezdetéig, és sajnos ugyan úgy tönkre is lehet tenni a kiváló ifiket. Az ifi válogatottaknál még lehet (és kell is) kérni a tulajdonosoktól, hogy bizonyos keretek közt tartsák a játékosok edzésarányát. Ugyan így érdemes kérni, hogy a játékos kapjon tábort (táborokat) még a VB kezdete előtt. A tapasztalatszerzés is nagyon fontos - ez viszont nehéz kérdés... Egy minőségi ifi játékosnak csak akkor van értéke, ha létesítményileg és alkalmazottilag fejlett csapatnál van - a fejlett csapatok meg ritkán engedhetik meg maguknak, hogy ifi játékost játszassanak tétmeccseken. Sokan mégis megteszik. Így vagy úgy, maga az infó, hogy mennyi tapival lehet számolni a játékosnál, önmagában is hasznos és sokszor eldönti, ki kapjon összhangot és ki ne. Továbbá azt is érdemes kérni a tulajoktól, hogy a válogatott játékosuk játszhasson tapaszosan (sérült, de már játszhat), mert ha le van a tulajnál tiltva, akkor a válogatottban sem játszhat és ez már nem egyszer okozott véletlenszerű felállást.
Szóval van miről tárgyalni a tulajokkal, és ha azt akarjuk, hogy máris az elejétől a bari meccseken a VB-re szánt keret gyűjtse az összhangot, akkor az 5 nap = erőltetet menet.

A 100% összhang 25%-al növeli a játékosok teljesítményét, ergo, ez még hatékonyabb játékelem, mint a tapasztalat (az ifiknél meg pláne).  Ezért minél többet kell belőle összeszedni a barátságos meccsek alatt. Az U18-ban (nagyon kivételes eseteken kívül) minden szezon nulláról indul és jól meg kell gondolni, melyik játékosoknak, hány játékosnak és mennyi összhangot adunk.

Többféle módszer létezik. A leggyakoribb a 4 és a 3 soros felkészülés.
A 4 soros előnye, hogy az erő jobban szét van osztva a játékosok közt, így egy-egy sérülés nem árt olyan sokat, illetve a játékosok kombinálása nem okoz nagy erőkülönbséget a csapatnak, így a VB-n nem kell annyira odafigyelni a legjobb játékosok erőnlétére.
A 3 soros előnye, hogy elég 3 sornyi játékost kiválasztani a szezon elején és a további 2 sorba elég közvetlen a VB előtt eldönteni, melyik játékosok férnek be. Így nem esik meg, hogy „van jobb játékosunk is, de ez már kapott összhangot, így ő megy". Ráadásul a legjobbak kapják az összhangot, így erősebb indulást tudunk produkálni a VB-n, ha kell, illetve jobban lehet (vagy kell?) kombinálni a magas összhangúakat a nullásokkal, hogy olyan csapaterőt hozzunk ki a keretből, ami az aktuális ellenfélre nézve elegendő a győzelemhez, de még nem pazarlás.  A háromsoros felkészülés során a VB előtt összesen több összhangnyi pontot ér el a csapat mint a négy soros felkészülésnél, hisz öttel kevesebb játékos veszít az összhangból naponta - azaz kevesebb összhang veszi kárba.

Háromsoros felkészülés 4040/20 játékidővel:

Négysoros felkészülés 25/25/25/25 játékidővel:


Itt tudni kell, hogy hasonlóan a klubcsapatokhoz, minden játszó játékos szerez összhangot a meccsen, attól függően, mennyit játszik, és minden játékos, akinek van összhangja, naponta veszít belőle egy keveset. A klubcsapatnál az új játékosok játszás nélkül is kapnak összhangot, ha kevesebb van nekik, mint kb. 32. A válogatottnál ilyen nincs, aki nem játszik, marad nullán. Ez azt jelenti, hogy minél több játékosnak van összhangja, annál több veszik el naponta. Ezért nem érdemes az ötödik sornak is összhangot adni, mert akkor a megszerzett összhangból több veszik el naponta.

Viszont a negyedik sor abban az esetben is kap összhangot, ha nem lép jégre, ezért érdemes a 3 soros felkészülésnél is mindig beállítani a negyedik sort is. Minden apró számít - a VB kezdetéig kb. 14%-ot szednek össze.
Minden játékos 5-6 naponta veszít 1 összhangot.
Ha egy sor 40%-os játék időt kap - a játékosok 7-8-al növelik az összhangjukat, hasonlóan a kapus is, ha végigvédi a meccset. A játékosok, 20%-os játékidőnél, 3-4-el növelik az összhangjukat. A negyedik sor, ha nem játszik, és a nem játszó pótkapus, kevesebb, mint 2 összhangot kapnak - amiből a fele a következő meccsig el is veszik.
Ez azt jelenti, hogy meccs alatt kb. 115 pontnyi összhangot lehet összeszedni, ha mind a 4 sor be van állítva. Ebből kb. 87 marad a következő szombatra. Ha ugyan azokkal a játékosokkal játszunk minden bari meccsen (14 db) - akár 1220 pontnyi összhangot is eloszthatunk a játékosaink közt a VB kezdetéig.

Ezt az összhangot úgy érdemes elosztani a játékosok közt, hogy a legjobb játékosok kapják a legtöbbet, mert egy erősebb játékosnál minden százaléknyi erőnövelés többet jelent, mint egy gyengébbnél. Viszont nem érdemes egy játékosnál feljebb fejleszteni az összhangot 80%-nál, mivel a VB meccsek alatt is kapnak a játékosok összhangot. Ha viszont már egy játékos eléri a 100%-ot, akkor nem kap és ez az összhangszerzési lehetőség kárba veszik.
Az sem jó, ha csak az egyik kapus kap összhangot, mert egy VB-t nehéz egyetlen kapussal végigjátszani, ráadásul ott a veszély, hogy a VB előtt (alatt) lesérül és akkor összhang nélküli kapussal kell kiállnunk. Ezért célravezetőbb, ha két magas összhanggal rendelkező kapust készítünk fel a VB-re. Ennek az a módja, hogy az egyik kapus véd, míg a másik kapus mezőnyjátékosként szerzi az összhangot. Minden meccsen egy másik mezőnyjátékos helyét veszi át és ez a mezőnyjátékos ül a cserepadon pótkapusként.

Ezek a számok a 3 soros felkészülésre érvényesek. Egy cseh kollégától kaptam az infót, hogy nekik négysoros felkészülés során a VB-előtt összesen kb. 200 pontnyi összhanggal kevesebb gyűlt össze - de én soha nem próbáltam az ilyen felkészülést, így ezt nem tudom garantálni.

U20

Az U18-nál elhangzottak javarésze érvényes az U20-ra is. Van viszont egy plusz lehetőség, amit érdemes kihasználni, és ami némileg változtat a felkészülés stratégiáján.
A behívott 19-éves játékosok átmentik az U18-ban szerzett összhangjuk 20%-át az U20-as csapatba. Azaz, ha behívjuk a legjobb 19-éves játékosainkat, akiknek remélhetőleg 100%-os összhangjuk volt az U18-as VB után, akkor nem nulláról indul az összhangjuk, hanem 20%-ról. A gond az, hogy csak kivételes esetben jobbak ezek a 19-éves játékosok a 20-éveseknél, így nem igazán számíthatunk azzal, hogy a VB-n használhatjuk őket. A saját korosztályuk VB-je meg csak a következő szezonban lesz, és addig ez a 20% összhang lenullázódik.
Hogy ez ne történjen meg, a nem játszó negyedik sorban kell őket szerepeltetni, ami ugye a 20-évesek kárára megy és enyhén gyengíti az aktuális csapatot. Én ezt most mégis megléptem és a legjobb 19-éves sorunk minden bari meccsen ott ül a kispadon. A dolog lényege, hogy ezentúl minden szezonban meg lehet csinálni, hisz a következő szezonokban már nem veszít az aktuális korosztály, sőt nyer egy kis összhangot.


Az első szezonban kicsit legyengítik a 19-évesek a csapatot:

A pirossal jelölt 19-évesek összhangját nem lehet kihasználni, mivel nem fognak játszani a VB-n, de a következő VB-n ezt visszakapjuk:

A 19 évesek átmentik az U18-asban szerzett összhangjuk 20%-át akkor is, ha nem hívják be őket az U20-ba és ugyan úgy veszítenek ebből az átmentett összhangból naponta, mint ha be lennének hívva. Csak mi nem látjuk.
Ami azt jelenti, hogy hiába hívnánk be őket a szezon felénél, addigra már csak annyi összhanggal jelennek meg a válogatottban, mint ha a szezon elején hívtuk volna be őket és azóta nem játszottak volna.
Kipróbáltam azt a verziót is, hogy kétsornyi 19 évest hívtam be és meccsenként cseréltem a 4. (nem játszó) sorba őket, abban bízva, hogy így megtartják a 20% összhangjukat egész szezonban és a következő szezont 10 db 20% játékossal kezdhetjük, de sajnos minden második meccs a kispadon nem biztosít annyi összhangutánpótlást, amennyi két hét alatt elveszik. A játékosoknak 10-11% összhangjuk maradt a következő szezonra. Ennél sokkal hatékonyabb, ha csak egy ilyen sorunk van.

Felnőtt válogatott

A felnőtteknél Egy kicsit más a helyzet, itt ugyan is nem cserélődik le az egész csapat, sőt akár több szezonon keresztül változatlan maradhat a keret. Így a 100%-os összhang szinten tartása a felkészülés célja. Eközben az újoncokat kényelmesen be lehet építeni a csapatba, sürgős esetben akár 1 szezon alatt is fel lehet tornászni nulláról százra. Viszont megtalálni az erre alkalmas játékosokat viszonylag nehéz. A kínálat sokkal szűkebb, mint az ifi csapatoknál. A KH fejlődés leamortizálja a szóba jöhető egykori ifi válogatott játékosokat. A félre eddzésekkel sem lehet már mit kezdeni, hisz az öreg játékosok más szinte nem edzenek. Jóval nagyobb súlya van a játékosok tapasztalatának és valamelyest kisebb a támadók lövésarányának.

Taktikai összhang

A taktikák összhangja a válogatottnál nagyjából ugyan úgy működik, mint a klubcsapatnál. Minden lejátszott harmad növeli a játszott taktika összhangját, és minden nap csökken egy kicsivel az összes taktika összhangja. A klubcsapatnál összhangba lehet hozni az összes taktikát és spec. taktikát (igaz ehhez nagyon sikeresnek kell lenni a NK-ban és nemzetközi kupákban is). A válogatottnál más számokkal dolgozik a rendszer: minden harmad után kb. 1,8-al növekszik és minden nap kb. 0,17-el csökken a taktika összhangja. A speciális taktikáknál kb. 1,4-el növekszik harmadonként és kb. 0,3-al csökken naponta. Ezek a számok a 23. szezontól érvényesek, előtte más szorzók voltak.

Mit jelent ez a kapitány számára?
Taktikákból négyet biztosan be lehet gyakorolni teljes összhangra, ha mindig bejutnánk a legjobb négy közé (azaz a VB-n 9 meccset játszanánk) akkor valószínűleg az ötödik taktika is felkúszhatna idővel 90% fölé.  Speciális taktikáknál lehetetlen mindhármat 100% környékére felnyomni. Legfeljebb kettőt lehet. Az viszont jó időzítéssel elérhető, hogy mindhárom taktika a VB idején 60% környékén legyen.

A taktikákat csak egyenként érdemes gyakorolni. Ha az egyik taktika elérte a 90+%-ot, akkor érdemes csak belekezdeni egy másik gyakorlásába, miközben ügyelni kell arra, hogy az első ne csökkenjen le túlzottan. Ha csak egy taktikának van összhangja, akkor csak ez az egy csökken, ha többet szeretnénk egyszerre fejleszteni, akkor dupla, tripla csökkenést kéne pótolnunk - ez ahhoz vezetne, hogy szinte nem is lenne növekedés.

Olyan taktikákat érdemes választani, melyek fedik egymás ellentaktikáját. Pl. ha összhangban van a támadó taktikánk, akkor másodiknak érdemes a normál taktikát összhangba hozni. Ha az ellenfél netán a VB-n a támadónk ellen védekezőt játszana, akkor meg tudjuk fordítani a helyzetet egy normálra váltással. Ebben a példaesetben harmadikként az ellentámadás összhangját kell fejleszteni.  Három-négy taktika begyakorlása sok szezon céltudatos munkáját jelenti, mára már késznek kéne lenni, a válogatottnak már tudnia kellene legalább 4 taktikát 90% fölötti hatékonysággal játszania. Sajnos nem így van, legalább is nem minden korosztályban.

Mivel a szorzókat nem ismerjük pontosan, így pontos számításokat nem lehet végezni, viszont arra van mód, hogy az ellenfelek taktikáinak az összhangját megsaccoljuk. Ehhez persze be kell vinni egy táblázatba minden ellenfél minden meccsének az adatait amióta a taktikák összhangját bevezették (19. Szezon). Ez elképesztően sok meló. Viszont ezt is elég egyszer elvégezni, azután már elég mindig bevinni az aktuális szezon adatait. Az U18-nál erre (is) támaszkodtam a taktikai beállításoknál. Az U20-nál is elkészült mára azon csapatoknál, akikkel az utóbbi két szezonban összefutottunk.

A felkészülésről talán elmondtam mindent, amit szerettem volna, a következő cikk majd a VB-ről szól. Ígérem jelentősen rövidebb lesz. :)
Remélem, néhányan új kihívásokat láttatok meg a válogatottban es lesz kapitányjelölt bőven! :D Ha kérdésetek van, csak bátran - ide, a cikk alá...

 

 

A cikksorozat többi részei:

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 1. Hová essünk ki?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 2. Interview az Íjásszal

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 3. Kivel fogunk játszani?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4. Miként csökken a karrier hossz?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4½. Miként csökken a karrierhossz? II.

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 5. Alkalmazottak

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 6. Karbantartó központ

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 7. Mire jó a stadionunk? - még nincs felújítva

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 8. Teljes fiatalítás - még nincs felújítva

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 9. Húrelmélet

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak -10. Adatbázis

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 11. Szponzori ajánlatok

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 12. Felkészülés





Məqalənin reytinqi: Pis - Orta - Əla     Unikal seyrlər: 103

Facebook da dərc etmək   Twitter də dərc etmək   MySpace də dərc etmək