Tid:

Dine lag:
Kommunikasjon
Public account
  PRO-sone
1330 kreditter
Kjøp kreditter
Du er nå inne på den offentlige kontoen. Hvis du ønsker å spille eller være med i en diskusjon, må du logge inn. Hvis du er en ny bruker må du registrere deg først.

  PowerPlay-magasinet

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 17. VB küzdelmek


PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 17. VB küzdelmek

Már vagy két éve annak, hogy megígértem egy beszélgetésben arkrektornak, hogy írok egy útmutató cikket a leendő válogatott kapitányoknak, ezzel is bátorítva a menedzsereket, hogy induljanak ezért a posztért. Minél többet gondolkodtam arról, mit kéne beleírni, annál hosszabb lett a cikk. Majd két cikkre osztottam. Később háromra, négyre ... Most végre elérkeztünk az utolsó részhez és mielőtt belekezdenénk, elevenítsük fel a többit:

 

Húrelmélet - hogy egy kapitánynak ne legyenek edzéssel kapcsolatos tévhitei
Adatbázis - hogy egy kapitány tisztában legyen azzal, hogy a játékosokat nem a gólya hozza
Taktikázás - hogy a kapitány tudjon az összes taktikai lehetőségről
Formációzás - hogy a kapitány jól össze tudja rakni a csapatot
Karrierhossz - hogy a nagyválogatott kapitánya értse a KH csökkenés rendszerét

A fent említett cikkeket úgy próbáltam megírni, hogy ne csak a kapitányoknak legyen hasznukra, hogy minden menedzser találjon benne hasznos információt.

Felkészülés - az eredetileg tervezett cikk első része a VB-re való felkészülésről szól.

Szóval ebben a cikkben megpróbálom összefoglalni a tapasztalataimat a VB szerepléseimből.

Az cikk első részében ott hagytuk abba, hogy fel vagyunk készülve a VB-re. Kiválasztottuk a legjobb játékosokat, tartsuk az edzéstervet, a skillek arányai stimmelnek, tisztában vagyunk az ellenfeleink erejével és taktikái összhangjaival és az egész felkészülés alatt növeljük a taktikák és a játékosaink összhangját.
A cikk alatti beszélgetésben felmerült, hogy érdemes-e az ifi válogatottaknál a felkészülés alatt magasabb fontosságokat is játszani - hisz ezzel gyorsabban növelhető a játékosok összhangja. Átgondoltam, és kipróbáltam. Arra jutottam, és azóta is így csináltam, hogy amikor már a legjobb sorunknak meg van a 80% összhangja és a második sorunk is eléggé jól áll összhangilag, akkor érdemes. A maradék három sorral, vagy a 4., 5. sorral és azokkal az játékosokkal, akiket a következő VB-re készítjük fel, néhány meccset érdemes nagyon magas fontossággal lenyomni. Ez általában 2-3 meccs a bari szezon végén. Ilyenkor sok játékidőt kell adni a 4.,5. sornak és keveset a 3.-nak. Természetesen háromsoros játék beállított negyedik sorral.
 Igen, sokkal több erőnlétet veszítenek, de a 4., 5. sornak nem annyira számít, hogy 97-98%-al mennek a VB-re - úgy sem kapnak a VB-n olyan sok játék időt, mint az első három sor. Viszont az összhangjuk is többet fejlődik az ilyen meccsen és ez szerintem többet nyom a latban. Ez természetesen kizárólag az ifi válogatottakra értendő.

Alapszakasz

Még az első meccs előtt érdemes felállítani valamiféle tervet az első három meccsre - azaz az alapszakaszra.
Hogy milyen erővel és milyen taktikával indulunk neki az első meccsnek, az nem csak az aktuális ellenfélen múlik, hanem mindhárom ellenfélen. A három meccs nagyon kevés. A bukás lehetősége meg nagyon nagy. Tudnunk kell, ki a legnehezebb ellenfél és ki az, akit legvalószínűbben meg tudunk verni. Reális lehetőségnek kell venni azt, hogy minimum egy meccs ivános lesz (kikapunk akkor is, ha magasan nyernünk kéne). Szinte mindig van ilyen meccs (akár több is) - bele kell kalkulálni.

A meccsmotor nem mindig szeret minket, és ez kölcsönös.

Az első meccset nagyon fontos megnyerni! Mondhatni, ez a második legfontosabb meccs. Ha az első meccsen nem szerzünk pontot, a következő két meccs már kényszer lesz, hisz 3 ponttal még nem biztos a továbbjutás (néha négyel sem). Ha az első meccset megnyerjük, akkor esetleg lazábbra lehet venni a másodikat. Viszont szem előtt kell tartani, hogy csak azokat a pontokat visszük tovább a középszakaszba, amelyeket a szintén továbbjutó csapatok ellen szereztünk. A rendszer e sajátossága azt okozza, hogy nem érdemes teljesen kiengedni egyiket sem az első három meccs közül. Ha valakitől kikapunk, azzal azt az ellenfelet nagy valószínűséggel tovább is juttatjuk és ezért a meccsért nulla pontot viszünk tovább.
Ez szépen megmutatkozik a harmadik meccsen. Nagyon sokszor láttam, hogy tapasztalatlan menedzserek két győztes meccs után kiengedik a harmadik meccset, mondván, megvan már a továbbjutás. Csakhogy, ha meg van már a továbbjutás, akkor a harmadik meccs már a középszakasz része! Az ott megszerzett pontokat nem biztos, hogy továbbvisszük, de ha kikapunk, akkor szinte biztos, hogy igen. És akkor a megspórolt erőnlétet ki kell adnunk arra, hogy megpróbáljuk újra megszerezni a pontokat. Legutóbbi U20-as VB-n az olaszok csinálták meg ezt a húzást. Vihettek volna 6 pontot a középszakaszba - ami már majdnem bebiztosította volna számukra a rájátszást, ehelyett csak 3 pontot vittek magukkal, és nem jutottak be a rájátszásba.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy meccs közben nem vehetünk visszább, ha jól alakul az eredmény. Vagy, hogy nem indulhatunk neki egy gyenge ellenfélnek valamivel gyengébb felállással, de mindhárom meccset győzelemre kell játszani.

Ezért nem árt eltervezni, hogy mit fogunk játszani, ha az első meccsen kikapunk és mit fogunk játszani, ha nyerünk. Ugyanígy a harmadik meccset is el kell tervezni minden lehetséges forgatókönyvre. És amikor látjátok majd az összes variációt, valószínűleg vissza fogtok térni az első meccshez és megváltoztatjátok a beállításokat. :D

Ha meg van a terv, jöhet az első meccs beállítása - taktika és formációk. A taktikai beállításokról és a formációk belövéséről itt most nem fogok írni, hisz azzal már foglalkoztam két külön cikkben.  

A beállításokhoz vannak segédeszközeink. Egy Excelben vezettem az ellenfeleink által játszott taktikákat, így szinte minden ellenfélről tudjuk, melyik taktikákban van összhangjuk.  A számok persze nem pontosak (távolról sem), de nekünk nem is azt kell tudnunk, hogy a következő ellenfél 85%-os összhangja van a támadó taktikában.  Mert mindegy, hogy 70% vagy 100%.  A lényeg, hogy támadót tudnak játszani. Ezt a táblázatot anno vezettem az U18-nál is - ha jól tudom, nem folytatták az utódaim. Az U20-nál az idén theatus már átvette tőlem, remélhetőleg ő is továbbadja majd az utódjának.
A formációk beállításához is van egy segédtáblázatunk - azt ITT tölthetitek le magatoknak. A VB-n nagyon gyorsan csökken a játékosok erőnléte, így néhány meccs után már nem biztos, hogy a legjobb játékosaink a legjobbak.  És hát fejből eléggé nehéz kiszámolni, hogy aktuálisan, kik a legerősebbek, kiket érdemes beállítani a meccsre. Erre szolgál ez az Excel. Én minden meccs előtt ebben szoktam összekombinálni az aktuális felállást és innen másolom be a játékba. A Vb-t természetesen végig lehet játszani ugyan azzal a négy sorral is, csak butaság nem kihasználni a játékosaink teljes potenciálját. 5-6 meccs után egyszerűen már nem lehetnek a legjobb játékosaink olyan állapotban, hogy ne legyen jobb náluk azok közül, aki még nem játszott. Ennyire nagy különbségek nincsenek a válogatottaink közt. Állandó ötösökkel is csak anno az orosz Zbornaja tudott játszani, nekünk előnyösebb kombinálni a játékosokat, akár minden meccs előtt újraalkotni a sorokat az aktuális ellenfélhez mérve.

 

Az ellenfelek taktikai összhangját firtató Excel egy része.

Legkésőbb pénteken érdemes beállítani az első meccsre szánt formációkat és miután beállítottuk, fel kell jegyezni, melyik 22 játékost fogjuk használni az első meccsen. Ez után kiszedjük az összes pipát a keretből, hogy egy játékos sem legyen kijelölve a következő meccsre.
Miért is fontos ez? Azok a játékosok, akik szombat hajnalkor ki vannak jelölve, már nem vehetők ki a keretből a VB végéig. Ha valamelyikük péntekről szombatra lesérülne, akkor a VB végéig foglalná a helyet a 28-as VB keretben. Játékost behívni bármikor a VB alatt lehet, akár a döntő napján is - mindaddig, amíg nem telik meg a 28-as keret. De hazaküldeni kijelölt játékost már nem lehet.
A tapasztalatom azt mutatja, hogy az esetek többségében nem sérül le senki, de volt már olyan idény, hogy három alapjátékos is lesérült szombat reggelre - ez önmagában is nagy érvágás, de ha bent lettek volna már a keretben, akkor 25 játékossal kell lejátszanunk a VB-t (ráadásul hétfőre lesérült még egy játékos). Jobb félni, mint megijedni. :D

Szóval szombaton, nap közben, kijelöljük a következő meccsre azokat a játékosokat, akik játszani fognak aznap.  Ha ugyan azokat hívjuk be, akiket előzőleg beállítottunk a formációkba, akkor ezek automatikusan megtalálják a helyüket, így nem kell már szombaton beállítani ezt a részt. Ha esetleg valaki lesérült, azt helyettesítjük.
Ugyanebből az okból a VB-re az első nap csak az aznap játszó 22 játékost visszük, a többiek majd jönnek aznap, amikor játszatni tervezzük.  Általában 5 sor és 2 kapus elég egy VB-n. Ez 27 játékos. A válogatottak javarésze 28.-nak egy harmadik kapust visz a VB-re, mondván, hogy ha játékos sérül le a VB alatt, azt túl lehet élni, de egyetlen ép kapussal nem lehet végigjátszani.  
Mi okosabban csináljuk, üresen hagyjuk a 28. helyet.  Ha valaki a behívottakból a VB alatt lesérülne, akkor egy ugyan olyan poszton játszó tartalékossal tudjuk helyettesíteni. Akár kapust, akár támadót, vagy védőt. Persze azt is csak azon a napon helyettesítjük, amikor szükség lesz rá a meccsen.

Minden meccs előtt, az összes beállítás után feltétlenül görgessük végig a „következő mérkőzés" képernyőjét, ott sokszor kiderül, hogy valamit elfelejtettünk, vagy félrenyomtunk a beállításoknál.

Osztályozók

A VB kezdetekor már meg tudjuk nézni, melyik válogatott játékosok csapata játszik majd osztályozót. Az osztályozó meccseket a szezon utolsó hétfő - kedd, esetleg (ha nem dől el két meccsen) szerdán játsszák. Azaz a VB 3. - 4. illetve 5. napján.
Az a játékos, aki osztályozót játszik, aznap játszhat a VB-n is, de az osztályozón lecsökken az aktuális erőnléte és ezzel indul majd jégre a VB meccsen - ergo jóval gyengébb teljesítményt nyújt majd.

Ezért érdemes megbeszélni a tulajokkal, hogy tervezik-e a játékost jégre küldeni az osztályozó meccseken. Ez a komplikáció főleg a felnőtt válogatottra jellemző, de azoknál az ifiknél is előfordul, akik tapasztalatszerzés apropójából benne vannak a klubcsapatuk alapfelállásában. Az ifiket általában ki veszi a tulaj a felállásból, ha megkérjük, a felnőtteknél már nehezebb dió, ilyenkor többnyire a válogatott felállásából kerülnek ki ezeken a napokon.

Középszakasz

A középszakasz, további három meccs. Újra érdemes átgondolni mindhárom meccset egyben. Attól függően, hány pontot hoztunk (esetleg milyen gólarányt), és attól függően milyen erősek az egyes ellenfelek.  7-8 pont általában elég szokott lenni a továbbjutáshoz. 9 pont tuti. Ha hat pontot hoztunk az alapszakaszból, akkor elég egy meccset megnyernünk. Ilyenkor általában a leggyengébb ellenfélre érdemes koncentrálni, ha nem vele játszunk utoljára - mert a végére hagyni elég bizonytalan. Ha nulla ponttal jöttünk, akkor általában mindhárom meccset meg kell nyernünk, ami úgymond lehetetlen küldetés - bár láttam már olyat is.
A csapatoknak általában az a stratégia, hogy mihamarabb bebiztosítsák a továbbjutást és utána átállnak spórolós üzemmódba. Ez azt jelenti, hogy ha a 6. napi ellenfelünk már továbbjutott, nagy valószínűséggel nagyon alacsonyon játssza majd az utolsó meccset - ami egy jó dolog lehet, de erre nem érdemes építeni. Viszont számolni kell azzal, hogy ez megtörténhet azzal a csapattal is, amely velünk együtt pályázik az utolsó feljutó helyre. Ha az ő ellenfele kiengedi a meccset, akkor így jártunk. Ez még egy ok arra, hogy ne várjunk az utolsó meccsig. Jussunk be a rájátszásba hamarabb, és döntsük el mi, hogy az utolsó csoportmeccsen pihenünk-e, vagy igen!  :)

Ezt a stratégiát akkor lehet legkönnyebben követni, ha csoportelsőként jutunk tovább a középszakaszba. Ugyanis a középszakaszban a csoportelső a másik csoport utolsó továbbjutójával játssza az első meccset. Ez persze nem feltétlenül a leggyengébb a három közül, de többnyire az. Továbbá a csoport első a másik csoport első helyezettével játszza az utolsó meccset, és mivel jó esetben az a csapat hozta a legtöbb pontot magával, nagy az esély, hogy az utolsó meccsen már neki nem számít az eredmény - ezért nem játszik majd teljes erőbedobással.
Ezért is, érdemes minél jobban végezni az alapszakasz csoportban, mert vannak előnyei a középszakaszban.
Néha van rá lehetőség, hogy ellenfelet választunk (vagy legalább megpróbáljuk elkerülni valamelyik csapatot) a negyeddöntőben. Tapasztalatom azt mutatja, hogy csak ritkán jön össze és még ritkábban érdemes. A negyeddöntő csak 1 meccs, és 1 meccsen bármi megtörténhet, kikaphatunk a mezőny leggyengébb csapatától, vagy megverhetjük a cseheket. Sok erőnlétet nem érdemes beleölni.

 

A játékosok aktuális erejét számoló Excel egy része.

Rájátszás

A negyeddöntő a VB legfontosabb meccse. Minden szempontból. A negyeddöntő az egyetlen olyan meccs, amit ha megnyerünk, tuti játszunk még két meccset, ha nem, akkor vége a VB-nek.
Másrészt ez az a vízválasztó, mely megnyerésével egy sikeres VB-ről beszélhetünk. Ha kikapunk, akkor egy átlagos (esetleg átlag alatti) eredményről beszélünk.

Ezért ehhez a meccshez úgy szoktam hozzáállni, hogy teljes erővel vágunk neki és esetleg, ha jól alakul, akkor megy fel a negyedik sor is. Nagyon magasról csak magas vezetésnél szoktam alább venni.

Ez már az a VB szakasz, amikor jó eséllyel fáradtabbak a játékosaink. Itt már mindenképpen azt tanácsolom, hogy használjátok a fent említett Excelt, vagy másképp számoljatok utána a játékosok aktuális erejének.

Ha nem volt sérülésünk idáig, akkor még egy játékost be lehet hívni huszonnyolcadiknak. A rájátszásban minden meccs előtt érdemes elgondolkodni ezen a megmaradt egy helyen. Ha nagyon nehéz ellenfélbe szaladtunk, pl. a csehek ellen, már az elődöntőben meg szoktam reckírozni, hogy már nem lesz sérülés és behívok egy friss játékost (leggyakrabban egy támadót). Természetesen előre meggyőződök róla, hogy ezzel a plusz játékossal erősebb csapatot tudok összerakni, mint nélküle. Leggyakrabban az elődöntő előtt szoktam behívni, de volt már, hogy csak a döntő előtt.
Egy friss játékos a keretben ilyenkor csodákra képes (sokszor meg is kapja a „C"-s karszalagot, mert az utolsó meccsen már ő a legjobb játékosunk.

Az utolsó meccs

A VB utolsó meccsén - legyen az a döntő, vagy a bronzmeccs - már egyszerűen nincs hová spórolni. Mindenképp három sorral kell végigjátszani 45/40/15 időelosztással és a nagyon magasból semmilyen állásnál nem veszünk vissza (láttam már ilyet is :dizzy:).

A bennmaradásért...

Ha ne adj Isten a bennmaradásért kéne küzdenünk, ott szerintem már nem lehet taktizálni. Két meccset kell nyerni a háromból - így végig teljes bedobással kell játszani. Igaz még nincs ezzel tapasztalatom.

 

Ez az „útmutató" csak a TOP kategóriás VB-ről szól, az alacsonyabb kategóriákban kicsit más a rendszer.

Hogyan áldozzunk szüzeket ivánnak

Végezetül még néhány dolog, amire semmi magyarázatom nincs, de mindig így csinálom. Nevezzük babonának!


Kapitánynak mindig azt választom, akit a legjobbnak látok, néha védőt - ha a védekezést kell megerősíteni, néha centert, néha szélsőt. Általában abból a sorból, amely legtöbbet fog játszani. Minden VB meccsre beállítom a két asszisztenst is. Mindig úgy csinálom, hogy e három játékos három különböző sorból legyen (1.,2.,3.) és három különböző poszton játsszon (C, W,D).

Emberelőnyös soroknál a játékosokat nem az előnyben részesített oldalukra rakom. Ez alul természetesen kivétel, ha univerzális játékosról van szó, vagy két LW kerül egy sorba - ilyenkor van, aki a saját oldalán játszik.  De ha van rá mód, akkor fordítva játszanak a védők és a szélsők is.
Ugyanez érvényes az emberhátrányos sorok védőire.

A második emberelőnyös sort rakom össze elsőként, ide kerülnek a legerősebb támadójátékosaink. Ha az egyik sorban négy támadót használok (többnyire így van), akkor ez az a sor. Ezzel arra a feltevésre alapozok, hogy az ellenfél az első emberhátrányos sorába rakja az erősebb védőit és a másodikba valamivel gyengébbek jutnak.
Az emberhátrányos soroknál kb. egyformára osztom a védőerőt, az árnyalatnyival erősebbet az első emberhátrányos sorba rakom.

És természetesen a VB alatt nincs borotválkozás! :D

Ez egy szüzeket áldozó menedzser képe akart lenni, de vlady nem hagyta jóvá... Ezért csak egy kép arról, hogyan készültünk egy-egy VB meccsre a negyedik szezonban. Szinte mindent tudtunk az ellenfeleinkről, persze akkor még sokan dolgoztunk rajta.

 

VB után

Egy kapitány kötelességei nem érnek véget a VB után sem. Sajnos sokszor láttam már, hogy főleg egy sikertelen VB után a kapitány teljesen lemond a csapatról és ezzel jelentősen károsítja a következő idény csapatát. Ez főleg az ifi válogatottaknál jelent gondot.

Ugyan is a következő szezon első bari meccse még a leköszönő kapitány felelőssége. A választások eredményét csak a szezon második hétfőjén tudjuk meg és csak akkor tud az új kapitány foglalkozni a csapattal. Az első bari meccsre nem szabad elfelejteni, átállítani a fontosságot nagyon magasról nagyon alacsonyra. Az ifi válogatottaknál be kell hívni egy egész új csapatot és beállítani őket a meccsre. Ha ez nem történik meg, akkor elmarad a meccs, ami jelentős összhangkihagyást jelent az új csapatnak.
Nem mellesleg jelenleg megbízható csapatnak számítunk, olyan válogatottak, melyek komolyan veszik a dolgot, szívesen kötik le velünk az első meccset, mert tudják, hogy nem marad el. És ezen nem kéne változtatni...

Ha a kapitány tovább szeretné vinni a csapat irányítását a következő szezonban is, akkor általában nincs gond. Ha kapitánycsere következik, akkor az a jó szokás, hogy a leköszönő kapitány a legesélyesebb jelölttel (vagy akár több jelölttel is) együttműködve hívja be az új keretet.  A keretet ugyanis csak a kapitány hívhatja be (a segédje nem). Utána szokás beállítani a legesélyesebb jelöltet segédnek, hogy a meccs beállításait már ő végezhesse el.

Azt hiszem elmondtam mindent, amit tudok ez ügyben, ha kérdések merülnek fel, nyugodtan lehet kérdezni a cikk alatt.

Ez a cikk csak nagyon szűk rétegnek szól, ezért elnézést szeretnék kérni azoktól, akik nem szándékoznak jelentkezni kapitányposztra, de egyszerűen meg kellett írnom ezt a cikket, mert a válogatott a szívem ügye. O:)

 

 

A cikksorozat többi részei:

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 1. Hová essünk ki?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 2. Interview az Íjásszal

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 3. Kivel fogunk játszani?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4. Miként csökken a karrier hossz?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4½. Miként csökken a karrierhossz? II.

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 5. Alkalmazottak

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 6. Karbantartó központ

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 7. Mire jó a stadionunk?

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 8. Teljes fiatalítás

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 9. Húrelmélet

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak -10. Adatbázis

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 11. Szponzori ajánlatok

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 12. Felkészülés

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 13. Oktatási központ

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 14. Taktikázás

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 15. Egy játékos élete

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 16. Formációzás

PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 17. VB küzdelmek





Artikkelens popularitet: Dårlig - Normal - Utmerket     Unike visninger: 74

Del på Facebook   Del på Twitter   Del på MySpace