NHL - Stúpne od novej sezóny počet Slovákov?
Určite mnohí z vás postrehli skutočnosť, že slovenských hokejistov v NHL z roka na rok ubúda. Kde sú tie časy, keď sa v jednej sezóne zámorskej profiligy predstavilo aj viac ako 30 hráčov spod Tatier... Zastaví sa tento trend alebo nám naozaj hokejový rýchlik uniká? Máme mladých hráčov schopných debutu a presadenia sa v najlepšej lige planéty? Ktorí slovenskí hráči majú pred novou sezónou uzavretý kontrakt s klubom NHL? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, určite by ste sa mali pozorne začítať do tohto článku :)
V minulej sezóne dralo klziská NHL celkovo 12 Slovákov. Predpokladajme, že nebude výluka. Jednocestný kontrakt má podpísaných momentálne 10 našich hokejistov. Čiže je dosť reálne, že v budúcej sezóne uvidíme v NHL najmenší počet slovenských hráčov od sezóny 1996/97. Máme však malú iskierku nádeje. Sedem našich mladíkov má dvojcestný kontrakt, čiže budú mať počas septembra šancu ukázať svoje kvality v kempe (v prípade výluky sa kempy neuskutočnia v stanovenom termíne). Menovite sú to: Tomáš Tatar, Tomáš Jurčo, Marek Tvrdoň, Richard Pánik, Marek Viedenský, Marek Hrivík a Martin Marinčin. Ale o nich si povieme viac až o týždeň...
Dnes vám predstavím našich reprezentantov, ktorí majú isté miesto v zostave svojho NHL klubu, čiže majú podpísanú jednocestnú zmluvu:
MARIÁN HOSSA (Chicago Blackhawks)
Náš najproduktívnejší hráč v minulej sezóne. Celkom naskočil do 81 zápasov, v ktorých zaznamenal 77 bodov (29+48) a s prehľadom vyhral bodovanie Chicago Blackhawks, kde má zmluvu do sezóny 2020/21. Práve v drese jastrabov sa mu podarilo konečne siahnuť na pohár lorda Stanleyho, čím naplnil porekadlo ,,do tretice všetko dobré“, keďže na ligový titul potreboval až tri účasti vo finále. Predtým neuspel v drese Pittsburghu a Detroitu. Svoje bodové maximum, keď v drese Atlanty Thrashers nazbieral v sezóne 2006/07 rovných 100 bodov, v novej sezóne zrejme neprekoná. Momentálne ho sužuje zranenie, kvôli ktorému sme ho nemohli vidieť ani v drese s dvojkrížom na hrudi na májových majstrovstvách sveta. S najväčšou pravdepodobnosťou naskočí do zápasového kolotoča až počas sezóny.
MARIÁN GÁBORÍK (New York Rangers)
Náš najlepší strelec sa v uplynulej sezóne vymanil z nepriazne trénera Tortorellu. Konečne začal strieľať góly a potvrdil svoju povesť excelentného kanoniera. S 10 bodovým náskokom vyhral bodovanie Rangers a medzi strelcami ligy mu s 41 gólmi patrilo celkovo tretie miesto. Pred ním skončil už len muž sezóny Jevgenij Malkin a čarovný Steven Stamkos. Okrem strieľania gólov sa Gáborík naviac v New York naučil spoľahlivo brániť. Zmluvu s jazdcami má do sezóny 2013/2014. Prípadná výluka ho neokradne o zápasy, nakoľko je po operácii ramena a do zápasov by podobne ako Hossa naskočil až počas sezóny. Jeho návrat sa odhaduje na november, ale môžno to bude aj o trocha skôr.
MICHAL HANDZUŠ (San Jose Sharks)
V poslednej sezóne to z jeho strany nebola žiadna sláva. Počas 67 zápasov strelil 7 gólov a pridal 17 asistencií. Nikto síce nečakal 60 bodov, ale horšie bolo, že sa bojovník ,,Zeus“ opakovane nezmestil do zostavy Sharks. V bilancii plus/mínus skončil so 6 zápornými bodmi. Po nie celkom vydarenej sezóne prišiel pomôcť nášmu výberu na majstrovstvá sveta, kde bojoval tak ako sme uňho zvyknutí. Dokonca aj zbieral body, keď si ich pripísal v 8 zápasoch až 7 (2+5). Po sezóne 2012/13 mu končí zmluva so žralokmi. Ak nebude výluka má pred sebou ťažkú sezónu v ktorej musí dokázať, že má stále výkonnosť na úrovni najlepšej ligy sveta.
TOMÁŠ KOPECKÝ (Florida Panthers)
Pred uplynulou sezónou opustil Chicago Blackhaws, kde sa spolu s Majom Hossom tešil v sezóne 2009/10 zo zisku už svojho druhého Stanley Cupu. Na zmluve sa dohodol s Floridou Panthers, ktorá vyhlasovala, že buduje mužstvo, ktoré do 4 rokov vyhrá ligový titul. Panterom sa upísal do sezóny 2014/15 s vidinou väčšieho času na ľade. Počas poslednej sezóny sa málo presadzoval v koncovke, pritom dostal šancu v druhej lajne a aj v druhom presilovkovom komande Panthers. Naskočil do 80 zápasov, v ktorých zaznamenal 10 gólov a 22 gólových nahrávok. Floride sa v uplynulej sezóne podarilo po dlhých 12 rokoch konečne postúpiť do play-off. Po 7 zápasoch sa s ním však museli rozlúčiť, takže Tomáš Kopecký do svojej bohatej zbierky tretí Stanley Cup nepridal. Zato pridal svoje prvé striebro zo svetového šampionátu a zároveň bol s 5 gólmi našim najlepším strelcom. V budúcej sezóne by mohol prekonať svoje osobné bodové maximum.
ZDENO CHÁRA (Boston Bruins)
Najvyššieho hráča NHL čakala pred uplynulou sezónou mission impossible. Byť ešte lepší ako v minulej sezóne, keď zdvihol ako kapitán Bruins nad hlavu Stanley Cup. A jemu sa to naozaj podarilo. Počas víkendu All-stars vylepšil svoj rekord v tvrdosti strely a podľa odborníkov má najtvrdší príklep v hokejovej histórii. Vylepšil si aj svoje bodové maximum, keď nazbieral 52 bodov (12+40) v 79 zápasoch. Na radosť mnohých Slovákov jeho tím vypadol v play-off už v 1.kole. Pán kapitán ukázal svoj charakter a oddanosť a prišiel nám do Helsínk pomôcť. A ako sa to skončilo už všetci dobre viete. Striebrom na krku našich hrdých reprezentantov. V drese medveďov ho uvidíme aj v budúcej sezóne, keďže zmluva mu vyprší až po sezóne 2017/18. Navyše si vyslúžil nomináciu na Norris Trophy – cenu určenú pre najlepšieho obrancu NHL. V hlasovaní na túto cenu skončil nakoniec až tretí, ale ako útecha mu môže postačiť fakt, že bol vyhlásený najlepším obrancom posledných majstrovstiev sveta.
ĽUBOMÍR VIŠŇOVSKÝ (New York Islanders)
V sezóne 2010/11 zahanbil všetkých slovenských útočníkov, keď s 68 bodmi (18+50) vyhral bodovanie Slovákov v NHL. Dokonca mal najviac bodov spomedzi všetkých obrancov premávajúcich sa po klziskách zámorskej profiligy. Bolo až do neba volajúce, keď nebol po sezóne odmenený Norrisovou trofejov pre najlepšieho obrancu. Ba dokonca on nebol na ňu ani nominovaný! Uplynulá sezóna bola bohužiaľ pre ,,Višňu“ úplne odlišná. Presilovkový mág ubral z tempa a nazbieral len 27 bodov za 6 gólov a 21 asistencií. Zmluvu má do konca sezóny 2012/13, ktorú podpísal ešte počas pôsobenia v Edmonton Oilers s klauzulou o jeho súhlase s prípadnou výmenou. Odtiaľ bol vymenený v sezóne 2009/10 do Anaheim Ducks. Vtedy s výmenou súhlasil. Počas tohto leta ho však káčeri vymenili do New Yorku Islanders bez jeho súhlasu a odôvodnili to tým, že klauzula o jeho súhlase s výmenou sa zrušila, keď k nim prišiel od olejárov. Višňovský dal tento prípad na súd, ale neuspel, čiže naďalej ostáva hráčom ,,Isles". Pošuškáva sa, že má na stole ponuky od 7 klubov KHL a čoskoro podpíše kontrakt.
ANDREJ SEKERA (Buffalo Sabres)
Pred minulou sezónou podpísal so Sabres zmluvu na 4 roky v hodnote 11 miliónov dolárov. Jeho výkony počas uplynulej sezóny však zaostávali za tými, vďaka ktorým si tento kontrakt vyslúžil. Bolo to spôsobené aj tým, že ho počas sezóny trápili choroby a zranenia. V 69 zápasoch si pripísal 13 bodov za 3 góly a 10 asistencií. Sezóna sa mu skončila posledným zápasom základnej časti, keďže Buffalo ostalo pred bránami play-off, keď im na ôsmy Washington chýbali 3 body. Po skončení klubových povinností priletel pomôcť našim reprezentantom do Helsínk a už po 4-krát bol ocenený medzi Top 3 player on Team. Dúfajme, že mu v budúcej sezóne zdravie vydrží a bude predvádzať v drese šablí také krásne momenty ako v drese s dvojkrížom.
ANDREJ MESZÁROŠ (Philadelphia Flyers)
Odchovanec Dukly Trenčín nastúpil v uplynulej sezóne v 62 zápasoch s bilanciou 7 gólov a 18 asistencií. Po zranení kapitána Prongera sa všestrannému bekovi rysoval veľký priestor, lenže sám mal dosť zdravotných problémov, kvôli ktorým odmietol aj pozvánku na svetový šampionát. Bola to už jeho 7 sezóna v zámorskej profilige, no stále sa mu nedarí prekonať svoj 39 bodový osobný rekord, ktorý si vytvoril hneď vo svojej debutovej sezóne v drese Ottawy Senators. Šancu na to určite dostane, keďže zmluvu s Flyers má ešte do sezóny 2013/14. Počas individuálnej letnej prípravy na Slovensku sa zranil a hrozilo mu vynechanie celej budúcej sezóny. Nakoniec pred pár dňami absolvoval vo Philadelphii operáciu achilovky a v prípade správnej liečby by ju mohol stihnúť dokonca už od jej úvodu.
JAROSLAV HALÁK (St.Louis Blues)
Náš najlepší brankár má za sebou vydarenú sezónu. Spolu s Brianom Elliotom vytvoril najlepšiu brankársku dvojicu v NHL. Po sezóne si spolu podelili William M.Jenings Trophy určenú pre brankára (prípadne dvom alebo trom z jedného tímu) s najmenším počtom inkasovaných gólov v základnej časti. Držiteľ trofeje musí mať odohratých najmenej 25 zápasov. Jaro ich v tejto sezóne odchytal 46 s 92,6% úspešnosťou zákrokov. Vychytal 26 víťazstiev s priemerom 1,97 inkasovaného gólu na zápas. Navyše 6-krát udržal čisté konto čo bolo v tejto sezóne 5.najlepší brankársky výkon. Jeho kolega Elliot skončil v tejto štatistike dokonca druhý s celkom 9 shotoutami. Jaro sa však na rozdiel od svojho kolegu v bráne môže pochváliť už 22 čistými kontami v kariére. Zmluva s Blues mu vyprší po sezóne 2013/14. Nikoho by neprekvapilo, kebyže dovtedy vychytá pre bluesmanov Stanley Cup.
PETER BUDAJ (Montreal Canadiens)
Minulé leto mu vypršala zmluva v Colorade Avalanche a keďže o jeho služby po veľmi nevydarenej sezóne stratili v klube záujem, stal sa voľným hráčom. Montreal Canadiens mu ponúkli 2 ročný kontrakt a náš brankár prijal výzvu kryť, podobne ako pred ním Jaro Halák, chrbát Careyho Pricea. Počas poslednej sezóny bol jedným z najmenej zamestnaných brankárskych náhradníkov v súťaži. Ale Peťo Budaj si nikdy neviedol zle, keď ho Price pustil na ľad. V 17 zápasoch vychytal päť víťazstiev a navyše sa mohol potešiť z 3 gólových asistencií, vďaka ktorým vytvoril nový slovenský brankársky rekord. Som osobne zvedavým či sa v budúcej sezóne vyhne výkyvu formy alebo bude stále podávať vyrovnané výkony.
Pokles Slovákov v NHL
Ako som už spomínal na začiatku, Slováci sa zo zámorskej profiligy vytrácajú (viď tabuľka dole). Treba si však uvedomiť, že takýto problém netrápi len nás. Za veľkou mlákou neubúdajú len Slováci, ale aj Európania celkovo, čiže aj Fíni, Rusi alebo Česi. Veľký podiel na tejto skutočnosti má aj vznik KHL. Potešiteľnou skutočnosťou pre nás je fakt, že v kontinentálnej hokejovej lige majú najväčšie zastúpenie po Rusoch práve slovenský hokejisti. Na súpiskách jednotlivých tímov sa pred novou sezónou nachádzalo 416 Rusov, 47 Slovákov, 38 Čechov, 36 Fínov, 32 Kanaďanov, 29 Lotyšov, 24 Kazachov, 20 Švédov, 11 Američanov, 10 Ukrajincov, 3 Nóri a jeden Nemec. Pre zaujímavosť okrem najvyššieho hráča NHL (Chára-206cm) sa môžeme pochváliť aj dvojicou najvyšších hráčov KHL – Vladimír Mihálik (202cm) a Kristián Kudroč (201cm).
Zvyšovanie počtu Slovákov v nasledujúcich sezónach NHL len ťažko očakávať. Veď sa pozrime na draft 2008 či 2012, keď si kluby nevybrali ani jeden talent spod Tatier. Ostáva nám dúfať, že pôsobenie Slovana Bratislava v KHL bude živou vodou pre slovenský hokej. Je sympatické, že dávajú šancu aj mladým hráčom. Marko Ďaňo by sa mal v júni 2013 stať podľa skautov prvým draftovaným Slovákom v prvom kole od roku 2005, keď Buffalo siahlo z 13. miesta po Marekovi Zagrapanovi. Držme mu teda palce, aby sa v nadchádzajúcej sezóne ukázal v dobre svetle. A nielen on, ale aj ostatné naše hokejové nádeje, ktoré budú bojovať v slovenských farbách na svetových šampionátoch. Veď iba nové a nové talenty nám môžu zabezpečiť, že Slováci v NHL vydržia dlhšie ako eurozóna na starom kontinente.
Prehľad počtu slovenských hráčov v posledných 16 sezónach NHL
2011/12 – 12
2010/11 – 14
2009/10 – 18
2008/09 – 18
2007/08 – 23
2006/07 – 28
2005/06 – 32
2004/05 – výluka
2003/04 – 38
2002/03 – 36
2001/02 – 32
2000/01 – 30
1999/00 – 19
1998/99 – 13
1997/98 – 13
1996/97 – 8
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace