Tentokrát bez medaily
Ahoj priatelia, sezóna je za nami rovnako ako aj Majstrovstvá sveta. V tomto článku si podrobnejšie rozoberieme zápasy play-off, kde hrala aj naša reprezentácia pod vedením dvojice lubosko - mictian, ktorá mala už pred týmito Majstrovstvami na konte jednu zlatú medailu. Počas týchto Majstrovstiev však slovenská reprezentácia postupovala vždy z posledného postupového miesta. To však play-off samozrejme nemusí vôbec ovplyvniť, ale dosť už rečí, prejdime k zápasom.
Štvrťfinále
Posledný postupujúci z osemfinálovej skupiny 1 proti prvému zo skupiny 2. Slováci šli do tohto zápasu ako mierni outsiderim avšak ako som povedal, skupinové umiestnenie sa do play-off nepočíta. Zápas odštartoval vylúčením Milan Černý, ktorý bol nútený už po 10 sekundách vytiahnuť tvrdší obranný zákrok. Možno to bol práve tento moment, ktorý rozhodol o osude celého zápasu. Litovcom sa totiž podarilo hneď na začiatku dostať do vedenia. Irmantas Kirvelaitis bol tým, kto premenil presilovku v úvodný gól stretnutia. Psychologický efekt gólu bolo vidieť na hre slovenských hráčov, keď až príliš často stácali zbytočne puky kvôli školáckym chybám. Jednu z nich dokázal využiť Manius Vigelis, ktorý cez Gudynasa vyslal do streleckej pozície Zvonkusa, ktorý dal na dvakrát gól. Stav 2-0 vo ôsmej minúte pre Litvu nebol zrovna podľa predstáv fanúšikov nášho národného tímu. Ani ďalšie vylúčenia slovenských hráčov príliš nepriliali do pohára nádejí slovenského tímu na postup do play-off, tentokrát však Litovci gól streliť nedokázali. Hráči Litvy sa však mohli cítiť poškodení, keď ku koncu tretiny fauloval Štefan Cíbik, v tomto prípade šlo o očividné zlyhanie rozhodcov, ale aj taký je hokej. Úvodná časť hry sa teda skončila 2-0 v prospech pobaltského tímu.
Druhá tretina začala nie nepodobne ako tá prvá. Opäť rýchlym vylúčením slovenkého hráča, tentokrát Štefana Cíbika. Len vďaka brankárovi Milanovi Zvolenskému zostal stav nezmenený. Hra v druhom dejstve mala menšie tempo než v prvej časti, útočné akcie poháňali hlavne chyby v obrane a tých veľa nebolo. V dvadsiatej siedmej minúte sa konečne dočkali presilovej hry aj Slováci. Bola tu veľká šanca na strelenie kontaktného gólu, no Cíbiková nahrávka Romanovi Košickému pred prázdnu bránu bola príliš nepresná na ideálne zakončenie. Naši reprezentanti sa však predsalen gólu dočkali, a to v ďalšej presilovke, Ladislav Obšut sa zapísal na streleckú listinu ako prvý slovenský hráč skórujúci v tohtoročnom play-off Majstrovstiev sveta. Litovci sa však gólom zaskočiť nenechali, 44 sekúnd, to je čas, ktorý potreboval Česlovas Zavadskas aby získal pre svoj tím opäť dvojnásobný náskok. Stav 3-1 sa do konca tretiny už nezmenil.
Tretia tretina bola poslednou šancou na to, dostať sa do semifinále. Avšak minúty plynuli, stav zostával nemenný, ani presilovky slovenskému tímu nepomohli streliť kontaktný gól. Na informačnej tabuli svietila už 56. minúta, keď tu svitla iskrička semifinálovej nádeje. Marek Mikloško sa stal autorom kontaktného gólu na 3-2. Necelé tri minúty pred koncom mal ešte možnosť vyrovnať Ivan Petrovský, brankár Paulis Žabolis si však jeho pokus ustrážil. Dve minúty pred koncom sa lubosko rozhodol hrať vabank, keď poslal Milana Zvolenského na striedačku. Avšak len 19 sekúnd stačilo Žulikasovi Simanonisovi aby povedal definitívne nie slovenským šanciam na medailu. Zápas sa skončil 4-2 pre Litvu a Slovensko, aj napriek sympatickému výkonu v tomto zápase túto reprezentačnú sezónu nemalo nárok na medailu.
Medzi Srbmi a Maďarmi sa odohral zaujímavý a napínavý zápas na štadióne Curare Center. Zápas rýchlym gólom odštartoval Norbert Szabó. Srbi však dokázali do piatich minút pripraviť odpoveď a vyrovnať. Južní Slovania mali dokonca niekoľko skvelých možností na to, dostať sa do vedenia, podobné šance mali aj naši južní susedia, len tí ich mali trocha pomenej. Na ďalší gól si diváci museli počkať do polovice zápasu. To sa presne trafil Zoltán Berkovics. Srbi sa však opäť dokázali zmôcť na vyrovnanie, hoci až v 42. minúte z hokejky Dragiša Stakić. O sedem minút neskôr sa bohužiaľ pre nich, ocitli už tretíkrát v horšej pozícii, keď Attila Barát rozvlnil sieť. Na rozdiel dvoch gólov potom zvýšil Jeromos Donát. Ten využil srbské zaváhanie behom oslabovky a v podstate rozhodol o postupujúcom. Srbi už len skorigovali na finálnych 4-3 a Maďari sa mohli tešiť na semifinále.
Zápas medzi našimi západnými susedmi a Nemeckom bol bohatý na strelecké pokusy, avšak tie často končili v moci čarujúcich brankárov. Nebol to zápas, kde by padali góly ako na bežiacom páse, avšak útočiace formácie sa snažili predvádzať to najlepšie. Prekonať famózneho Thea Zanga sa podarilo až Potůčkovi v 27. minúte. Už to vyzeralo, že zápas skončí typickým futbalovým výsledkom 1-0, avšak potom prišla rana z hokejky Bernarda Riestera a Nemci si vynútili predĺženie. Bola to až ôsma strela, ktorá musela v nadstavenej päťminútovke. Tá prišla z hokejky Jakuba Vitáska, ktorému môžu Česi ďakovať za postup do bojov o medaily.
Opäť ďalší zápas, kde diváci mali možnosť vidieť množstvo streleckých šancí. Štatistici ich narátali až 77. Tentokrát však diváci nemuseli na gól čakať do druhej tretiny, ale hneď v úvode sa presadil Krišjānis Vaseris. Týmto sa strelecký účet úvodnej časti hry uzavrel, a to aj napriek tomu, že táto tretina bola strelecky najplodnejšia. Tridsať jeden, to je počet striel v tejto tretine. V druhej časti hry sa dostali Kanaďania späť do hry vyrovnávajúcim gólom Steva Whittona. Rozhodnúť sa muselo v záverečnej dvadsaťminútovke. To bola práca pre Rūdolfsa Putniņša a Ainisa Otiņša, ktorí behom jednej minúty rozhodli a uzavreli skóre na 3-1.
Semifinále
Maďarsko - Česká republika 3-4
Ako to už na tomto šampionáte zvyklo byť, aj tento zápas začal rýchlym gólom. József Hercz dokázal skórovať 61 sekúnd po úvodnom buly. Maďari mali šancu ešte zvýšiť behom presilovej hry, no ďalší gól padol z hokejky českého hráča Martina Petříka. Na druhý pokus však naši južní susedia už početnú prevahu využili a dostali sa znova do vedenia. V druhej tretine to pre zmenu bolo 63 sekúnd, kým padol gól, to akurát na 3-1 zvyšoval Ferenc Herczeg. Český tréner si vypýtal oddychový čas, aby naordinoval svojim zverencom nové pokyny. Vďaka nim bol stav po druhej tretine opäť nerozhodný zásluhou gólov Daniela Smutného v presilovke a Milana Skřiváneka z kľačiacej pozície. V tretej tretine sa hralo hlavne takticky, žiadny z tímov sa nechcel vzdať finále a tomu zodpovedal aj počet striel, ktorých bolo 11 dokopy na oboch stranách. Nakoniec však Dominik Nečas našiel cestu k rozvlneniu siete, a tak do finále mohli putovať Česi.
Druhý semifinálový zápas bol súbojom dvoch pobaltských republík. Prvá tretina sa niesla v znamení dvoch presilovkových góloch, po jednom na každej strane. V druhej sa spustila doslova búrka striel, keď puky lietali z jednej strany na druhú a útočníci predvádzali svoje umenie. Nezaostávali však ani brankári. O čom svedčí to, že z 33 striel vystrelených v tejto tretine našla cieľ za brankárov chrbát len jedna z posledných z hokejky Doras Štaupas. Lotyšom sa však podarilo v 46. minúte vyrovnať zásluhou Maksisa Medensa. Príliš platné im to však nebolo. Posledný gól si pripísal Česlovas Zavadskas a poslal Litvu do finále. Najväčšiu zásluhu na postupe má však brankár Renius Lionas, ktorý z 35 striel pustil za svoj chrbát len dve.
Zápas o 3. miesto
Gólová prestrelka. Tak by sa dal definovať zápas o bronzovú medailu medzi Lotyšmi a Maďarmi. Diváci na štadióne Jik Arena mali možnosť vidieť až 11 gólov, takže o zábavu mali bezpochýb postarané. Stretnutie začali lepšie lotyšskí reprezentanti, no Maďari ich tlaku dokázali úspešne odolať. A boli to práve oni, kto sa tešil z prvého gólu. István Orosz bol prvým menom na listine strelcov. Jeho radosť však nevydržala dlho, vyrovnaný stav tu bol znova po 20 sekundách zásluhou Krišjānisa Vaserisa. Lenže ani on nemal možnosť dlho sa z gólu radovať, ďalších 22 sekúnd a opäť sa rozvlnila sieť, na 2-1 upravil skóre Balázs Lányi. Diváci boli vo vytržení. Potom prišlo prvé vylúčenie zápasu - na maďarskej strane, Krišjānis Vaseris po druhý krát v zápase vyrovnal. Aby toho ešte nebolo málo, pridal gól do šatne Attila Barát. Skvelá prvá tretina teda predsa len skončila v prospech našich južných susedov, ktorí sa ocitli 2-krát vo vedení len pre to, aby v zápätí pobalťania vyrovnali.
Ako skončili prvú tretinu, tak začali tretiu. V dvadsiatej tretej minúte mali diváci konečne možnosť vidieť na informačnej tabuli rozdiel dvoch gólov. Na stav 4-2 z pohľadu Maďarska zvyšoval Lázár Juhász. Lotyši sa pomaly spamätávali z dvoch posledných gólov a čakali na svoju šancu udrieť na súpera, keď to nebude čakať. Správny čas sa podarilo vystihnúť v polovici zápasu Valentīnsovi Dreimanisovi, a ten kontaktným gólom znížil na 4-3. O tri minúty sa pridal aj jeho kolega Maksis Medens a po štvrtý krát bol v zápase vyrovnaný stav. Ten sa už zachoval do tretej tretiny.
V tretej tretine to nebol opäť nikto iný ako Maďari, kto znova udrel ako prvý. Vince Holczer využil presilovú hru a poslal svoj tím zas raz do vedenia. O tri minúty mu odpovedal protiúderom Ilgonis Odzītis. Skóre 5-5, tak bolo popri 0-0, 1-1, 2-2 a 4-4 piatym vyrovnaným stavom v zápase, avšak aj posledným. Hoci to popri opatrnej hre v poslednej časti hry vyzeralo, že sa bude predlžovať, Viktors Runģis dostal 99 sekúnd pred koncom tretej tretiny svoj tím po prvý krát v zápase do vedenia. To však úplne stačilo na to, aby to bol práve on a jeho spoluhráči, kto mal tú možnosť tešiť sa z medailí. Tie by si však zaslúžil aj druhý celok, bohužiaľ, víťaz môže byť len jeden a tentokrát mali Lotyši o kúsok šťastíčka viac. Na tento zápas o bronz sa bude ešte dlho spomínať.
Finále
Finále posledných Majstrovstiev sveta sa nieslo vo veľmi podobnom duchu ako celé play-off. Vyrovnaný zápas, kde sa o víťazovi rozhodovalo až do samého záveru. Samozrejme, nechýbal ani rýchly gól. Ten prišiel v 3. minúte z hokejky Justasa Lasevičiusa, zatiaľ čo Emil Műller a Lukáš Mašek tŕpli na trestnej lavici. O pár minút neskôr si podobné pocity zopakoval aj Adam Šimák, keď jeho faul potrestal Kristupas Gardžiulis. V priebehu úvodnej časti hry museli Česi prežiť ešte ďalšie 4 minúty bez plného počtu hráčov, aj počas nich bol gól na spadnutie. Jednoducho, Česi v prvej tretine doplatily na vylúčenia.
Tréner zrejme v šatni českým hráčom dohovoril, keďže behom druhej časti hry sa už hralo iba 5 na 5. Čechom sa navyše podarilo dostať späť do zápasu kontaktným gólom Filipa Svobodu. Žiadny z tímov nechcel behom ďalšieho priebehu pustiť súpera k puku. Česi si nemohli dovoliť ďalší gól v ich sieti a Litovci si snažili udržať vedenie. Z diváckeho hľadiska šlo asi o najmenej atraktívnu tretinu z celého play-off. Na začiatku 38. minúty však padol predsa len ešte jeden gól. Litovci boli tí, ktorí chybovali v obrane, čo náležite využil Vavřinec Potůček na vyrovnanie.
Rozuzlenie mala priniesť až posledná tretina. Litovci mali hneď v úvode možnosť hrať v početnej prevahe, túto výhodu však vďaka skvelej českej obrannej činnosti v gól nepremenili. Tu však konečne prišli aj fauly Litovcov. Prvým previnilcom na trestnej lavici z radov pobaltov bol Irmantas Kirvelaitis. Česi sa dokázali pohodlne usadiť v útočnom pásme a ďalšiu presilovku, už využili a dokončili svoj obrat z 0-2 na 3-2. Česká republika sa tak mohla tešiť už z tretieho majstrovského titulu, čím potvrdila svoje pôsobenie ako najúspešnejšia hokejová reprezentácia.
Strom play-off
Záver
Tohtosezónne play-off patrilo iste k jednému z najzaujímavejších. Toľko tesných výsledkov a vyrovnaných zápasov sme ešte v tejto fáze Majstrovstiev sveta nevideli a pravdepodobne ešte dlho neuvidíme. Česi si svoju výhru určite zaslúžili, majú jednu z najlepších reprezentácii, ale aj tak dosiahnúť takýto výsledok v takejto konkurencii nie je nič jednoduché. Gratulujeme teda opoxovi a jeho asistentovi veslovi k tomuto úspechu. Trochu nás síce mrzí, že slovenská reprezentácia neskončila tak, ako by mohla, ale ako som povedal, konkurencia je naozaj veľká a určite sa môžme tešiť na nejaké tie zlaté kovy v budúcnosti. lubosko, mictian, ďakujeme vám, že ste túto sezónu viedli našu repre, v mnohom ste urobili dobrú prácu, len ten posledný krôčik k bojom o medaily nevyšiel. Nevadí, jedno zlato ste už domov doviedli a ak budete v tejto práci pokračovať, možno bude aj ďalšie.
Nezostáva už nič iné, len sa rozlúčiť s touto reprezentačnou sezónou a popriať veľa šťastia budúcemu reprezentačnému manažérovi, nech to už bude ktokoľvek. Zároveň sa ešte chcem ja osobne rozlúčiť s vami čítateľmi, keďže týmto článkom som ukončil svoje pôsobenie v PP Magazíne. Na úplný záver snáď len pár slov: Bavte sa hrou, no nezabúdajte, že sú aj dôležitejšie veci v živote, pre ktoré sa oplatí žiť. Možno to znie ako klišé, ale niečo pravdy na tom predsa len bude...
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace