Očami expertov: Výber hokejovej taktiky
Vitajte, dnes tu pre vás máme ďalší diel série článkov s príznačným názvom - Očami expertov. Minulá časť bola venovaná Tvorbe hokejovej zostavy. Tentoraz si bližšie posvietime na výber hokejovej taktiky. Článok som pripravil v spolupráci s redaktorom Kalores.
Riešenie očami expertov
Keď chcete byť najlepší, treba sa učiť od najlepších! Z tohto dôvodu sme oslovili najúspešnejších československých manažérov, aby exkluzívne pre čitateľov PP Magazínu zodpovedali otázky týkajúce sa tejto problematiky. Najskôr si ich predstavme:
Emzet - Štvornásobný majster SR (s19, s22, s24 a s25), Šesťnásobný víťaz Národného pohára (s20, s21, s22, s23, s24 a s25), Víťaz Pohára víťazov pohárov (s22 a s24), Finalista Ligy majstrov (s25), Zlato z MS U18 (s25), Striebro z MS U18 (s12), Bronz z MS U18 (s23), Striebro z MS U20 (s27)
Kalores - Zlato z MS (s22, s23 a s24), Bronz z MS (s21 a s28), Zlato z MS U18 (s27)
Robin Archer - Vicemajster ČR (s24), Víťaz Národného pohára (s6, s26 a s27)
Standa83 - Dvanásťnásobný majster ČR (s14, s15, s18, s19, s20, s21, s22, s23, s24, s25, s26 a s27), Deväťnásobný víťaz Národného pohára (s10, s15, s16, s17, s18, s20, s23, s24 a s25), 4. miesto v PVP (s13), Zlato z MS (s5 a s22), Striebro z MS U20 (s16), Bronz z MS U20 (s12 a s20, Striebro z MS U18 (s19)
mareckoSVK - Zlato z MS U18 (s26)
yaro8 - Dvojnásobný majster SR (s27 a s28), Dvojnásobný víťaz Národného pohára (s26 a s28), Víťaz pohára víťazov pohárov (s27)
Sleduješ pri príprave na zápas súpera a berieš do úvahy, s akou taktikou hráva?
Emzet: Na začiatok by som rád povedal, že moje odpovede treba rozumieť v minulom čase - keď ma výsledky ešte zaujímaly. Áno, v rámci nastavenia zápasu si pozriem analýzu súpera, je tam takmer všetko podstatné, čo potrebujem k rozhodnutiu. Je to veľmi pohodlné, pomocou analýzy mi nastavenie taktiky zaberie cca. minútu.
Kalores: Záleží na tom, zda v klubu nebo v reprezentaci. Pokud jde o klub, tak v ZČ soupeře sleduji, vždy se podívám, ale jde mi primárně o to, aby mne netrefil on. Takové ty hlavní přípravy a sledování, co soupeř hraje, jak taktiku mění a co od něho můžu očekávat, zaměřuji až na play off. V reprezentaci je to stejné. V přípravě, kdy se hrají jen přátelské zápasy, soupeře nesleduji vůbec, jde mi jen o sehrávání mých hráčů a mých taktik. Na MS přichází samozřejmě doba velkého sledování a přemýšlení. (úsměv) Tam se snažím soupeři nalogovat do hlavy a pořádně se tam porozhlédnout. (smích)
Robin Archer: Ano, pokud zde před zápasem jsem, tak sleduji několik parametrů o soupeři, říkám tomu příprava na zápas. Hlavně, jestli vůbec do hry chodí, jak hrál posledních cca 5 zápasů (taktiky, důležitost, případně nemoci v týmu atd.). Bez toho by tato hra neměla snad ani smysl. V poslední době ale na PPM už tolik času neobětuji a je vidět, že profíci z Extraligy mi to natírají takticky i silově, kde mě potkají. Uvidím kudy dál a jestli vůbec dál. Než něco jen tak šmrdlat, bude lepší si přiznat, že to přestává dávat smysl.
Standa83: Především musím zmnit, že jsem v přípravě strašně polevil. Z lenosti a ztráty motivace. Lize jsem vládl, dlouho jsem měl "jistou" skvělou pozici po ZČ. Proto jsem kolikrát šel do zápasu, aniž bych se podíval na soupeře. I to může být další faktor mého poklesu. Samozřejmě to není hlavní důvod, ale až x-tý v pořadí. Hlavním je to, že nefiguruji na trhu a tým dostatečně neposiluji. Jakmile už ale jde o něco, tedy pro mě důležité zápasy s atraktivními soupeři, play off, NP atd a smaozřejmě vždy MS, taktice soupeře se věnuji vždy. Na MS studuji i styl hry, jakým hrají manažeři soupeřící reprezentace ve svém klubu.
mareckoSVK: Pri príprave na zápas, ak mi to dovolí čas, si stále pozriem analýzu súpera. Ako prvé si pozriem priemerné celkové zručnosti TOP 22 hráčov a to mi napovie, aké šance na výhru mám. Potom prejdem ostatné štatistiky a zastavím sa úplne dole na tabuľke posledné súťažné zápasy, kde si prezriem hlavne štýl hry súpera a dôležitosť, na akej hra. Podľa toho si nastavujem svoju taktiku (taktiky a protitaktiky vyšly už v mnohých článkoch, no aby som ich zbytočne nehľadal, tak ich mám uložené v excely spolu s inými štatistikami a analýzami). Tiež netreba zabúdať ani na taktiky pri presilovkách a oslabeniach.
yaro8: Samozrejme, prípadne zisťujem s akou taktikou súper nehráva.
Podľa čoho vyberáš dôležitosť zápasu?
Emzet: Podľa toho, nakoľko považujem za dôležité vyhrať ten zápas. Teda podľa dôležitosti zápasu . A samozrejem podľa sily súpera.
Kalores: V přátelských zápasech nebo kreditních turnajích ji nevybírám nijak a hraju vždy na VN. V lize hraju celou základní část na normální. Je to s ohledem na to, že mám jeden z nejslabších týmů v lize a kdybych hrál na nižší důležitost, budu za každou prohranou třetinu trestaný nižším počtem diváků na dalším domácím zápase. A protože při maximálním stadionu jsou ty tresty pak vcelku citelné, držím se hry na normál. Při vedení pak důležitost snižuji, tam už pak trochu šetřím. V play off se podívám na soupeře a obvykle hraju na VV. Když to ale jde, trochu šetřím, abych do dalšího zápasu získal drobnou výhodu díky ušetřené energii. Určitě se mi osvědčilo raději vstoupit do zápasu na VV a pak s ohledem na průběh snižovat, než abych začal na nižší důležitost a teprve později zvyšoval.
Robin Archer: Někdy za mě důležitost vybere moje "neomluvitelná" neaktivita. První zápas sezóny jsem masil na velmi vysokou a dvě procenta SE jsou v čudu hned na začátku sezóny. Omlouvá mě, že reálný život je pořád ještě o hodně výše, než nějaké si hraní kdekoli na netu, a vím už dávno o hrách, kde žádná "proměnná" není a kde si tedy zahraji fakt o moc raději.
Pokud to mohu nějak předem rozhodnout, pak se rozhoduji výhradně s ohledem na kvalifikovaný odhad zápasu. Mám-li šanci, tedy doma, pak hraji normál, pokud jsem skoro bez šancí venku, tak hraji pro změnu normál (jinak bych doma neměl ze vstupného skoro nic). Připitomělost, která nás nutí hrát vyšší důležitosti (od jisté doby) beru na vědomí, protože ekonomika je důležitá, ale že bych byl nastavením unešen až do nebes, to tedy fakt nejsem. V důsledku hraji skoro celou sezónu normál a v PO spíš jen zkouším v PO štěstí na V a VV. Prostě ať žije dokonalý výběr důležitostí ve hře, když je není možní z ekonomických důvodů prakticky nijak výrazněji měnit...
Standa83: Na základní část cca nastavení důležitostí neměním. Můj cíl je pošetřit co nejvíce energie do závěru sezony, tedy nejdůležitější části sezony. Proto v zč u mě nikdy nikdo neuvidí vysokou a velmi vysokou důležitost - hendikepovalo by mě to pro zbytek ZČ i play off. Na konci sezony už není moc na co šetřit energii, tam to podel soupeře "řežu"
mareckoSVK: Zdravím čitateľov PPM magazínu. V prvom rade sa snažím počas základnej časti šetriť energiu čo to dá. Ak hrám proti slabším súperom tak idem na nižšej dôležitosti, ak proti približne rovnakým tak to hrám stále na normálnej. No a ak sa stretnem so silným súperom, tak tam väčšinou je nižšia dôležitosť. Stále sa snažím analyzovať svoje šance na výhru a podľa toho to nastavujem. Samozrejme ak sú tzv. 6 bodové zápasy, kde mám hrám väčšinou na vyššej dôležitosti.
yaro8: Dôležitosť vyberám veľmi jednoducho - domáci zápas VN, zápas vonku - nízka dôležitosť a podľa vývoja zápasu dôležitosť zvyšujem alebo znižujem.
Ako pracuješ v priebehu sezóny s energiou hráča?
Emzet: S energiou som vždy maximálne šetril, pretože sa hral 5x do týždňa súťažný zápas. Takže vyššiu dôležitosť, ako VN, som začal hrať až v PO, aj tam len striedmo. Dnes, keď ma výsledky nezaujímajú, hrám všetko na VV, aby mládež získavala viac skúseností.
Kalores: Rozlišuji, pokud mi jde o úspěch nebo mi o výsledky zase až tolik nejde. Již nějakou sezónu v řadě pracuji s mladšími hráči, v lize mi šlo spíše o záchranu, než že bych mohl uvažovat o play off. Protože je systém nastavený tak, že kdybych prohrál třetinu a hrál přitom na N nebo dokonce VN, byl bych v následujícícm domácícm zápase potrestán sníženou návštěvností, hraji v ZČ vše na normální. To už si musím hodně věřit, abych na soupeře šel s N nebo VN. Zároveň ale v ZČ v žádném případě neplýtvám energii hrou na V nebo VV. Až mi hráči dorostou a já budu mít naději uvažovat o play off, pak v ZČ budu chtít více šetřit, abych to pak mohl v play off pořádně rozbalit a pošetřenou energii využít.
Robin Archer: Hrávám kde to jde i nižší než normální důležitost, pokud cítím, že bych nemusel rupnout, jinak by to bylo drahé prohrát na nízkou a velmi nízkou. Snižuji důležitost v případě, že vedu a protože jsem hrál v posledních sezónách poháry, šetřil jsem, kde se dalo i tam a samozřejmě i v prvních kolech NP. SE je palivem týmu, tou se plýtvat nesmí. Tu a tam venku vypouštím i zápasy PO, kde to šlo. A na konci sezóny si stanovuji priority, někdy jde stranou i pohár třeba na úkor NP, nebo PO ligy.
Standa83: V ZČ u mě nikdo neuvidí například vysokou důležitost a i jen ve vyjímečných případech hraji například na normál. Radši ztratím pár bodů do tabulky než pár bodů energie a tedy nižší výkonnost do důležitých zápasů v závěru sezony. Tato sezona je vyjímkou, ale hraji stabilně na 4 formace s vyrovnanm icetimem a pouze za nepříznivého stavu stáhnu mladý kluky. A jakmile to jde, snižuji důležitost zápasu na VN. Jsem trpělivý, rozvážný, zbytečně energií neplýtvám.
mareckoSVK: Energia hráčov je dôležitým faktorom na ceste za úspechom. Už od prvého ligového zápasu sa snažím šetriť s energiu, aby som v playoff začínal s čo najvyššou energiou. Ako príklad môžem uviesť túto sezónu. Základnú časť som skončil na 12. mieste a v playoff si mi podarilo vybojovať 9. miesto. Určite veľký podiel na tom má aj energia hráčov. Šetrenie energie nie je nejaká veľká veda. Ak hrám proti silnému súperovi, tak väčšinou idem s veľmi nízkou dôležitosťou. Proti slabému súperovi hrám na veľmi nízkej alebo nízkej dôležitosti. Tými, ktoré sú mojimi najväčšími konkurentmi, tak tam to hrám na normálnej dôležitosti. Čím je bližšie playoff a začína sa rysovať umiestnenie, tak aj ta dôležitosť ide hore. Zápasy národného pohára hrám na najnižšej dôležitosti a priateľské zápasy tak isto. Tam navyše hrám len na tri formácie s opačným poradím a prvá formácia oddychuje. V bráne nastupuje brankárska dvojka, ktorú nestriedam. No a s takou taktikou nastupujem do playoff pri energii okolo 80%.
yaro8: Nijako špeciálne. V základnej časti sa snažím ušetriť čo najviac energie, tak aby to nemalo negatívny vplyv na výsledky.
V hokeji je jednoznačne zreteľný systém protitaktík. Snažíš sa súpera v niektorých zápasoch trafiť?
Emzet: Ani nie, trafená protitaktika mnohokrát vyprodukuje brankársky deň, ktorý oficiálne neexistuje. Väčšinou som si nepotreboval pomáhať trafením protitaktiky. A aj keď by som to bol sem-tam v LM potreboval, tak som sa tomu radšej vyhýbal. Radšej nech vyhrá lepší, než by to mal rozhodnúť dáky brankársky deň.
Kalores: Ano, snažím. A ještě více v play off, kde s taktikami pracuji mnohem více.
Robin Archer: O hraní protitaktik v hokeji mi ani nejde, snažím se spíš nebýt trefen a protitaktiky hraji spíš v házené.
Standa83: Jak kdy. Sám mám některé taktiky oblíbenější, se kterými se mi daří více. I proto se ne vždy snažím za každou cenu trefit protitaktiku soupeře. Beru ohled i na sehrnaost jednotlivých taktik, a jak jsem i již mínil, take na to, abych byl pro soupeře méně čitelný.
mareckoSVK: Samozrejme, že sa snažím trafiť. Ak vidím, že súper taktiky nemení, tak sa to trafa ľahko a naopak, ak súper taktikami mieša, potom je to už zložitejšie. Snažím sa uvažovať ako súper, alebo si pozriem jeho silu tímu a snažím sa nájsť slabinu, aby som podľa toho vybral taktiku. Zvolenie správnej taktiky prispieva k zvýšeniu šance na úspech.
yaro8: Vždy sa snažím trafiť protitaktiku, ak sa nedá zistiť akou taktikou bude súper hrať, tak sa snažím aby súper netrafil protitaktiku.
Berieš pri výbere taktiky ohľad na to, či hráš doma alebo vonku?
Emzet: Nie.
Kalores: Asi bych to neměl moc zmiňovat, čtou to tu i ligoví soupeři, ale já především sleduji svého soupeře a snažím se ho trefit. Že bych to měl tak, že doma hraji ofenzivnější taktiky a venku defenzivnější, to určitě nemám.
Robin Archer: Jasně, že beru, doma hraji přece normál a venku taky. Kdo by nechtěl mít alespoň v domácích zápasech vyprodáno, když zde zápas může dopadnou jakkoli, přičemž na důležitosti skoro vůbec v přepočtu nezáleží? Přestože ale platí, že prohrávat na nízkou a velmi nízkou stojí v následujícím domácím zápase majlant a vyhrávat na vysokou a velmi vysokou je z hlediska sezóny rovnou výkonnostní sebevraždou. Prostě Ikarův let je na PPM definicí důležitostí v taktikách, už dávno a dávno...
Standa83: V podstatě na to neberu ohled. Jen zřídka.
mareckoSVK: Pri výbere taktiky absolútne nepozerám na to, či hrám doma alebo vonku. Pozerám len na súperovu taktiku a tiež na silu súpera. Ak je súper slabší, tak zohrávam taktiky.
yaro8: Nie, nemyslím si, že by to či hrám doma alebo vonku zvyšovalo vplyv niektorých taktík.
Keby vieš, že tvoj súper bude hrať napríklad kúskovanie hry, hral by si protitaktiku (v tomto prípade protiútoky), hoci ju máš zohranú na 0%, alebo by si uprednostnil nejakú inú taktiku, ktorú máš zohranú na 100%?
Emzet: Nehral by som protitaktiku, ani keby som ju mal zohratú na 100%. Jedine, že by bol súper jednoznačným favoritom zápasu. Potom by som to zo zúfalstva skúsil.
Kalores: Tím, jak člověk dlouho hraje a na sehrávání taktik pracuje, mi už tenhle problém nevyvstává. Mám sehráno hodně taktik. Ale pokud bych to bral jako příklad, ano, snažil bych se ho protiútoky trefit. Pořád mi tak nějak vychází, že i nesehraná trefená taktika je lepší než jakýkoli experiment s jinou taktikou. I když třeba zrovna v tomto případě ofenz na kouskování platí taky moc pěkně. (úsměv)
Robin Archer: Sááákra, to bych asi odpovědět fakt neměl. Fakt dobrá otázka...
Už moc dávno vím, že jsou zde primární protitaktiky a vedle nich i SEKUNDÁRNÍ. Tedy ještě jedno ověřené kolečko protitaktik, kde platí, že něco má na taktiku soupeře vcelku optimální protitaktické efekty s ohledem na sehranost takové protitaktiky (blízko 100%).
Pak tedy odpovím takto: pokud vím s jistotou, že proti mě bude hrát soupeř kouskování hry, pak nebudu v žádném případě hrát protiútoky, nýbrž jinou taktiku v níž mi soupeř PRVOTNĚ netrefí moji jednu hlavní 100% sehranou taktiku a já ho trefím DRUHOTNĚ svojí jinou 100% sehranou taktikou.
Standa83: Záleží na soupeři. Pokdu silný soupeř, tak spíš jinou taktiku. Ale jinak i uvažuji o sehrávání dalších taktik nebo o tom, abych byl v dalších zápasech méně čitelný. I podle toho volím taktiky, hlavně před a během play off.
mareckoSVK: Dobrá otázka. Minulú sezónu som sa nad tým trocha pozastavil. Keďže moja zohratosť protitaktiky bola dosť nízka, rozhodol som sa použiť rovnakú taktiku s akou na mňa pravdepodobne vyrukuje súper. V zápase som zvíťazil, aj keď som bol trocha horším týmom. Či by to dopadlo rovnako pri použití protitaktiky, tak to sa samozrejme nedozvieme.
yaro8: V takomto prípade by som hral protitaktiku a ak by som po tretinách prehrával zmenil som to na taktiku zohratú na 100%.
Ako si na tom so zohratosťou jednotlivých taktík? Budeme radi, ak nám prezradíš celkový súčet zohratosti taktík, prípadne keď uvedieš, ktoré hráš najradšej.
Emzet: Rád hrám všetky, ale moja obľúbená taktika je tá víťazná. (úsměv) Momentálne mám celkový súčet zohratosti 532, ale to je tým, že to už nesledujem... Mal som už aj viac.
Kalores: Celkový součet všech sehraných taktik mám kolem 500. Pět taktik mám sehraných úplně. Za úplné sehrání přitom považuji taktiku, která má 90+. Na šesté taktice pracujeme, ale jde to pomalu. (úsměv)
Robin Archer: Mám jen dvě na 100% a další dvě jen s několika málo procenty. Není tajemstvím, že hraji hlavně ofenzivní a aktivko, tu a tam i protiútoky a defenzivní. Kousky a normál mi nikdy neseděly.
Standa83: 5 taktik mám na 90-100% a pod dvacítkou mám ještě šestou, neprozradím ale jakou. (úsměv) Aktuální souhrn je +/-500, nebyl by ale problém se dostat o kousek výš.
mareckoSVK: Zohratosť na 100% mám pri aktívnom napádaní. Okolo 90% sa pohybuje normálny a ofenzívny štýl hry. Ostatné taktiky majú okolo 20%. Z toho môžete vidieť, ktoré využívam najviac a mám najradšej. Na druhej strane je to dané aj tým, že brankára aj obranu mám dobrú a tak som využíval viac útočné taktiky. Samozrejme sa snažím zvyšovať zohratosť aj ostatných taktík, ale dlhu dobu som to hrával len na 1-2 taktiky. Pri presilovkách mám na 100% preťaženie, streľbu od modrej na 72% a dáždnik len na 8%. Aktívny obdĺžnik je na 100% pri oslabení, diamant len na 71% a pasívny obdĺžnik 12%. V nasledujúcich sezónach plánujem pokračovať v zohrávaní jednotlivých taktík.
yaro8: Mám zohratých päť taktík a šiestu taktiku zohrávam. Celkový súčet je viac ako 500.
Aký význam dávaš taktikám na presilovky a oslabenia? Striedaš ich, alebo hráš stálo to isté, alebo sa dokonca snažíš súpera trafiť?
Emzet: Vplyv špeciálnych taktík je v podstate neodsledovateľný, takže sám neviem, či má význam triafať protitaktiky. Každopádne som si nevšimol, že by trafenie bolo na škodu, takže ak je možnosť, tak triafam, ale neprikladám tomu extra veľký význam.
Kalores: Hra v přesilovce nebo v oslabení může rozhodnout zápas. Kupodivu ale mnohem více než na to, s jakou taktikou do oslabení nastoupíme, lpím na tom, aby všichni hráči měli atributy trénované tak dobře, aby k jejichj vyloučení docházelo co možná nejméně. Taktiky střídám, v play off se jimi určitě snažím do soupeře trefit. Vyplácí se to, důkazem může být report ze zápasu manažera hajnej00T. Podívejte se na jeho skvěle proměněné přesilovky a výsledek zápasu. (smích)
Robin Archer: Význam pro mě taktiky na přesilovky i oslabovky mají a fungují mi, pokud to mohu posoudit, a to asi právě proto, že se tomu nevěnují plně úplně všichni. Postup je stejný, jako při hlídání herních protitaktik. Sleduji, co soupeři hrají a jak to hrají (střídají). Snažím se nebýt trefen a tu a tam se snažím i trefovat. O taktikách Hokej PPM je, veškerá nastavení spolu se sílou týmu vstupují do kvalifikovaného odhadu výsledku, který s jistotou na konečný výsledek vliv má, pokud to nepomrví ta mrcha Enef. Jinými slovy, aktivně hrající manažeři v těchto hrách na PPM mají šanci i se slabšími týmy porážet silnější týmy, méně aktivních manažerů, a to i bez vlivu Enef. Pokud by alespoň toto neplatilo, už dávno by to tu nikdo nehrál...
Standa83: Ve speciálkách trochu zaostávám, extrémní vliv jim nedávám, respetive je nemám tolik nastudované. Znám samozřejmě jejich všeobecně uznávaní protitaktiky, kterých se snažím držet a když mám na to čas a náladu, tak rozklíčovat soupeře, co bude hrát. Někdy se snažím hrát tak, abych soupeře trefil, někdy tak, aby netrefil on mě. Pokaždé jinak.
mareckoSVK: Niekedy pred niekoľkými sezónami som im veľký význam nedával, ale už pracujem aj s nimi. Sledujem ich, ak si pozerám analýzu súpera. Potom sa snažím správne zvoliť protitaktiky a po zápase si pozriem, ako sa mi darilo v oslabeniach alebo koľko presiloviek som dokázal využiť. Napríklad v oslabeniach mi patrilo 7. miesto v lige, čo mi potvrdilo, že venovať trocha času nastaveniu i týchto taktík sa oplatí.
yaro8: V presilovkách a oslabeniach sa tiež snažím trafiť protitaktiku.
Prezradíš nám opäť zohratosť tvojich špeciálok?
Emzet: Mával som zohrané všetky blízko 100%. Dali by sa aj na 99-100, ale potom by už neslúžili nám, ale my im. (smích) Tu je screen.
Kalores: Všechny speciálky mám sehrané nad 92 a stále je zvedáme. (úsměv) Proto to jejich pravidelné střídání v přátelských i ligových zápasech.
Robin Archer: Přesilovky i oslabovky mám sehrané vždy dvě na 100% a tu třetí nehrávám vůbec. Hraji Přetížení, Deštník - Aktivko a Diamant. Kupodivu mi nějak viditelněji fungují protitaktiky spíš ve speciálkách.
Standa83: V době odpovědi 293 a 297, takže je beru za sehrané.
mareckoSVK: Zohratosť špeciálnych taktík som uviedol vyššie. Tam nemá žiadnu obľúbenú, ale začal som ich obmieňať v zhľadom na súpera. No a ak je súper slabý tak dám tú, ktorá je najmenej zohratá.
yaro8: Tieto taktiky mám zohraté všetky takmer na 100%.
V akých prípadoch treba podľa teba počas tretín zmeniť taktiku?
Emzet: To záleží od zvyklostí súpera, že kedy zvykne meniť on. Ale väčšinou ak prehrávam v prvej tretine aspoň o dva, alebo v druhej aspoň o jeden.
Kalores: To je strašně těžké takhle jednoznačně vyslovit. Je třeba mít změnu připravenou vždy, protože si člověk musí v první řadě uvědomit, že na druhé straně na lavičce soupeře stojí také člověk a ne počítač z běžných offline manažerů. Takže odpovím jako v předchozí otázce - sleduji, jak se obvykle soupeř v různých situacích chová a snažím se ho trefit. Někdy se to povede, někdy ne, jindy si naběhnu.
Robin Archer: Nejlepší je buď to měnit po třetinách, a to v případě, že hraješ proti špičkovému manažerovi, který to hraje takto stále, nebo tu a tam změnit tempo a hrát jen jednu taktiku po celý zápas. Dělám to tak, že v zápasech, kdy mi jde o to, abych nebyl poněkud generálně trefen (všechny 3 třetiny), hraji více taktik za zápas a pokud hraji proti konzervativním manažerům, pak taktiku držím celý zápas. Tedy, pokud na to mám čas a chuť. A ani nepamatuji, kdy jsem to chtěl nějak hrotit...
Aktuálně to prostě jen tipnu a snažím se být hodně kreativní, jsou zde týmy, proti nimž dokonce hraji i to, co sehrané skoro nemám, prostě jen proto, že je těžké to čekat. A spolehnu se v takové dny na nespravedlnost engine hry, která straní slabším dlouhodobě (tedy slabším schválně a cíleně, kteří nevyužijí své nejsilněji sehrané taktiky). Je fakt šílené, že právě tohle může i fungovat...
Standa83: Dost často předpokládám, že když prohrávám, je to vlivem špatně zvolené taktiky. Proto ji měním skoro vžy. Stejně tak když vedu, očekávám, že ji soupeř také změní. A opět musím zmmínit i horší čitelnou mé taktiky následujícím soupeřům a sehranost jednotlivých taktik. Musím uvažovat ve více souvyslostech. Takže zjednodušeně se dá říct, že taktiky je potřeba měnit vždy.
mareckoSVK: Taktiku počas tretín mením zriedka. Ale ak ju mením, tak zvyčajne vtedy, keď prehrávam po 1. alebo 2. tretine o 1-2 góly. Vtedy nastavujem aktívne napádanie alebo ofenzívny štýl, samozrejme tak, aby som sa netrafil súperovi na taktiku. Ak vyhrávam, taktika ostáva ale dôležitosť v tretinách klesá.
yaro8: Ak po tretinách prehrávam, prípadne aj remizujem, tak mením taktiku, ale presné nastavenie závisí od súpera, aj od toho či hrám doma alebo vonku.
Je lepšie hrať na štyri alebo tri formácie? Prípadne kedy je ideálne stiahnuť hru na tri formácie?
Emzet: Ak máš vyrovnané 4 formácie, tak je lepšie hrať na 4. Ak nie, tak podľa sily súpera. Na 3 sa oplatí sťahovať v dôležitých zápasoch za nepriaznivého stavu.
Kalores: Hra na tři pětky ubírá hráčům více energie, což se záhy v reportech projeví. (smích) Na druhou stranu přidává hráčům více sehranosti a zkušeností, což velmi rádi využívají manažeři, kteří ze svého klubu udělali jakousi akademii na výchovu mladých pušek. Já v lize jednoznačně hraju na 4 pětky, na tři snižuji jen v play off v případě špatného průběžného stavu.
Robin Archer: Na 4 formace hraji základní část a nechám zahrát si i hráče z lavičky (hlavně s ohledem na úspory SE). V boji o umístění v PO a naposled v boji o PO pak odvolávám 4. formaci, pokud teču, a to jsou v prvních 3 formacích jen moji top hráči, též s ohledem na taktiku. V PO už totiž nejde ani tak o SE, jako o konkrétní výsledek v zápase, který kolikrát odpoví na otázku, zda byla sezóny úspěšná, nebo ne. A správní HRÁČI prostě svoji kůži nedají zadarmo ani soupeřově elitní URNA. Co náš gól, to smrt elitního vojáka URNA, a když na PPM Enef dá, je po smrti a "de do penálu" klidně i celé komando, včetně zasloužilého velitele, kterého vyznamenal, tedy ještě než dodejchal, ...sám nějaký ten prezident...
Standa83: Čtyřka je nejslabší formací, tak to nesmí hlavně zvorat. Pokud potřebuji zvednout výkon týmu, je potřeba hrát na 3 lajny. Čtyřku tedy jen z důvodu úspory energie silnějším hráčům a jejich zácviku, aby byli připraveni sami převzít důležitější funkce.
mareckoSVK: Určite je lepšie hrať na štyri formácie. Vtedy ušetríme viac energie hráčom a viac hráčov nám získava skúsenosti. Ak však zápas prehrávam po 1. alebo 2. tretine o 1-2 góly, zvyknem sťahovať na 3 formácie.
yaro8: Ja hrám stále na štyri formácie, aby najlepší hráči nemíňali viac energie ako ostatní. Stiahnutie hry na tri formácie využívam až v závere play-off, keď už je šetrenie energie zbytočné.
Podľa čoho (akého kľúča) priraďuješ jednotlivým formáciám čas na ľade?
Emzet: Zas len podľa dôležitosti zápasu a sily súpera. Ak potrebujem vyhrať, tak hrajú viac času lepší hráči. Ak sa dá lepších šetriť, tak hrajú viac času slabší hráči.
Kalores: Znovu ta energie. (smích) Více času na ledě = větší ztráta energie = nižší report v následujícím zápase. V základní části se tím nezabývám, hrají všechny 4 pětky stejně. V play off už není na co čekat, tam už si s icetimem hraju. Klíč k tomu nemám. Prostě když potřebuji vyhrát, napálím vysoký icetime nejlepší pětce, abych matematicky zvýšil sílu svého týmu a pravděpodobnost úspěchu.
Robin Archer: V lize hraji 4 lajny na 25% pravidelně, rozdíl ve spotřebě SE tak mají jen speciální formace. Na 3 formace hraji 33, 34 a 33%, kde je uprostřed kapitán týmu. Náhradníky ale posouvám do všech formací a podle toho, jak mám na změny chuť, hlavně mladíky tak sehrávám klidně i v 1. lajně. Snažím se to hrát kreativně a oslabit někdy tým proti favoritovi je doslova povinností. Platí zde totiž, že propíchnout raft na sedmi místech je mnohem lepší při supersmrtící divoké vodě, než jen na dvou místech. PPM je prostě jeden ohromný paradox a k vítězství zde vedou neuvěřitelné tahy manažera, čím kolikrát blíže deklarované sebevraždě, tím lépe. A kdybych takto nevyhrál (i neprohrál na pátou) na PPm x-krát, neřeknu ani slovo, zkuste to, když nemáte málem co ztratit...
Připomíná mi to ten vtip o důchodci, který jde parkem a vidí, jak tam chlapci hází letadlem a pokaždé mu povolí a upadnou křídla. Jde k nim a poradí jim, ať křídla v místě, kde přiléhají k trupu ještě trochu perforují. Nejchytřejší chlapec se mu málem vysmál, ale ostatní to chtěli udělat (už byli bezradní a věřit starým lidem se kdysi vyplácelo), jak dědula navrhl a když vše lehce perforovali, letadlo letělo a letělo a křídla držela. Ten nejstarší chlapec se starého pána ptal, jak to je možné, vždyť by právě nyní měla křídla upadnou zcela a navždy. Odpověď si zapamatoval a hrál si pak na PPM úspěšně: "Víš chlapče, pracoval jsem ve výrobě toaletního papíru 40 let, a pokud vím, papír se nikdy neprotrhl v místě perforace, a to pouze s jedinou výjimkou, tedy když hrozilo, že si člověk upatlá prsty, ...však víš čím..."
Standa83: Jsem pro rovnoměrné zatížení všech hráčů. Opět z důvodu úspory energie - nechci top hráče utavit do konce sezony. Jen vyjímečně zvednu icetime první nebo prvním dvěma formacím.
mareckoSVK: Priradenie času formáciám je jednoduché. Najlepšia strávi na ľade najviac času a najhoršia najmenej času. Ale nejaké veľké rozdiely to určite nie sú.
yaro8: Všetky formácie hrajú 25% času na ľade. Až v play-off, keď stiahnem hru na 3 formácie hrajú 45 - 40 - 15.
Je dôležité držať aj ,,piatu“ formáciu“, kvôli šetreniu energie najlepších hráčov?
Emzet: Je to jedna z možností, ako šetriť SE. Ja som mal 5 formáciu, dokonca aj polovicu šiestej. Je to však finančne dosť náročné.
Kalores: Jak se to vezme. Pro silné týmy, které dennodenně bojují s vyplácením hráčů na volném trhu, je asi velký luxus držet si pět pětek. Já pracuju s mladšími hráči a pět pětek také nemám, ale na každý post mám řádově hráče schopného po dobu zranění některého ze základní sestavy naskočit a důstojně to odehrát. Že by to byla ale přímo pátá pětka, to ne. Samozřejmě ale nemluvím o reprezentaci, tam je to něco trochu jiného. A doufám, že to za několik týdnů ve finále MS U20 na vlastní kůži poznáš. (smích)
Robin Archer: Ne.
Standa83: To už je podle mě zbytečně drahý luxus, na který má málokdo. Navíc je to minimálně u mě zbytečný, protože nehraju na vysoké důležitosti. hrát na Nízkou nebo velmi nízkou celou sezonu nejlepší hráče moc nevyždíme.
mareckoSVK: Ak mi to zostava dovoľovala, tak som v zápasoch so slabšími súpermi zapájal aj 5. formáciu a pamätám si, že som mal aj 6. formáciu. Šetril som tým energiu hráčom z 1. formácie, ktorú som využíval v Playoff, kde som zvyčajne skončil na lepšom mieste ako po základnej časti. Takže určite, ak disponujete širokým kádrom, je dobre mať aj ďalšiu formáciu.
yaro8: Nemám 5. formáciu. Najlepší hráči hrajú vždy. V dôležitých zápasoch musia hrať a v tých ostatných šetrím energiu nízkymi dôležitosťami.
Kedy a prečo striedaš v priebehu zápasu brankára? Veríš na nejaký ich skrytý atribút ,,sebavedomia", o ktorom sa občas niekto zmieni?
Emzet: Väčšinou to mám nastavené takto. Pri silnom súperovi som zvykol v prvej tretine meniť až pri 3 góloch. Sebavedomie zrejme naprogramovali, ale či aj funguje...? Skôr nie, ja som si aspoň nevšimol žiadnu zmenu oproti minulosti (kedy to ešte nebolo naprogramované). V hádzanej to viac-menej fungovalo, ale v hokeji skôr nie. Každopádne, ak chytá brankár zle, treba ho vymeniť. Je dosť možné, že aj ten druhý bude chytať zle, ale skúsiť to treba.
Kalores: V mé odpovědi se výrazně projeví, že mám v klubu dva mladé brankáře. Jednomu je 19 let a je to brankář české U20, druhému je 16 a je to doufám jednou brankář pro slovenskou U18. (úsměv) Z důvodu sbírání zkušeností nastupuje mnohem častěji G1, tedy český 19letý brankář Rubín. Slovenský mladík chytá hlavně přátelské zápasy, v lize občas střídá, když už to Rubínovi hodně nevyjde nebo naopak vysoko vedeme.
Robin Archer: Co se brány týká, věřím jen a jen na to, že právě v bráně se v engine hry dopočítává reportový rozdíl mezi silou obou týmů (celým průběhem zápasu) a "dodaným výsledkem", kde překvapení (jednoho na úkor druhého týmu) se jmenuje "brankařský den". Od té doby, co to vím jistě, mám dva solidní gólmany a střídám je po nějakém počtu gólů a někdy i po nějakém čase. Má-li to vliv na proměnnou, to fakt není možné jakkoli ani odhadnout. Žádné "sebevědomí" se mi do toho, co o hře vím jistě, teď už nehodí. Za sebevědomí mohu požadovat v tomto smyslu plnou sehranost gólmanů s týmem.
Standa83: I v reálném životě, a byť jiném sportu, tak jsem brankář. Vím, že sebevědomí hraje velmi důležitou roli, ale s tím je práce na dlouhou dobu. Tady se jedná spíš o "den blbec" a "super štěstí".
Hlavní důvod, proč střídám golmana je úspora jeho energie. Když se vede nebo když se prohrává. V případě vedení doufám, že to dvojka nepohnojí a v případě nepříznivého stavu to beru tak, že to už víc stejně zkazit nemůže. (úsměv) Tenhle systém má samozřejmě smysl pouze v této hře, v reálu to je zbytečné. Díky tomuto střídání, o kterém hovořím, tak si zajišťuji pro mě ideální rozložení zápasové vytíženosti. úspory energie a růst zkušeností u G2.
mareckoSVK: Striedanie brankára mám nastavené po každej tretine, ak prehrávam o 3 góly, alebo percentuálna úspešnosť je nižšia ako 80%. Na nejaký skrytý atribút „sebavedomie“ neverím. Predsa ak brankár chytá skvele, nie je dôvod ho v priebehu zápasu meniť a naopak, ak nedokáže chytiť nič, je normálne, že prenecháva miesto druhému brankárovi. Túto sezónu mi brankárska jednotka 3 krát pukla, kedy bola striedaná už po prvej tretine. No a to je asi všetko, čo by som povedal k týmto otázkam. Ďakujem ti za otázky, veľmi som sa im potešil a s radosťou som na ne odpovedal.
yaro8: Brankárov v zápase striedam podľa inkasovaných gólov aj podľa percentuálnej úspešnosti, ale konkrétne čísla závisia od sily súpera. Ak brankár zachytá zle, tak v ďalšom zápase chytá 2. brankár. Nemyslím si, že niečo ako "sebavedomie brankára" existuje.
Skôr som si všimol, že odkedy som vyplatil G1 podpisový bonus, tak už nikdy nemal takú percentuálnu úspešnosť ako predtým a ŠV mu odvtedy klesá tak rýchlo, ako sa len dá, ale neviem ako by som tento "skrytý atribút" nazval.
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace