Tijd:

Je ploegen:
Communicatie
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Credits kopen
Je bent op een publieke account. Als je het spel wil spelen of wil meedoen met de discussie moet je inloggen. Als je een nieuwe gebruiker bent, moet je je eerst registreren.

  PowerPlay Magazine

Ako sa viedlo slovenským reprezentáciám na MS?


Ako sa viedlo slovenským reprezentáciám na MS?

Vážení čitatelia, vítam vás pri dnešnom článku. Majstrovstvá sveta vo všetkých vekových kategóriách sú už za nami, a nám nezostáva než sa poobzerať za vrcholom hokejovej sezóny tu na PPM, ktorý sa uskutočnil pred pár týždňami. Je nutné podotknúť, že sa všetci reprezentační manažéri samozrejme snažili o čo možno najlepšie umiestnenie. Všetky slovenské výbery akoby sa dohovorili na svojom konečnom mieste. Optimisti by iste vyrukovali s tým, že tieto MS sa dali považovať za obrovský úspech, pretože všetky slovenské výbery získali medailu. Opak je však v tomto prípade pravdou. Slovensko vo všetkých troch prípadoch urvalo "iba" nepopulárne 4. miesto, teda takpovediac zemiakové medaile.

 

Slovenské levíčatá ako najväčší favoriti

 

Najviac sa cenný kov očakával od slovenských levíčat, teda reprezentácie do 18 rokov. Prečo práve od nich? Z jednoduchého dôvodu. Levíčatá nestratili v prvých štyroch zápasoch ani bod, a preto sa dali pokladať za hlavných favoritov majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v Nemecku. V prvom skupinovom zápase slovenská 18 porazila Chorvátsko 5:3, nasledoval debakel Bieloruska v pomere 9:0 a ďalšia "dvojgólová" výhra nad Maďarskom - 4:2.

 

Bielorusko sa za posledné dva ročníky zmohlo na jedinú výhru v základnej skupine. Preto nikoho nejako zvlášť neprekvapilo, že práve Bielorusi boli posledným tímom skupiny A. Bielorusko na svojom konte nemalo ani jeden bod a s hrozivým skóre 2:17 sa muselo pustiť do bojov o záchranu. Elitnú skupinu majstrovstiev sveta nakoniec uzatvorilo Španielsko a absolútne najhorším tímom týchto majstrovstiev, sa stalo Rumunsko. Ďalší skupinový súperi Slovenska boli Chorváti a Maďari. Prvý menovaný nakoniec získali o bod viac než tretí Maďari a postúpili z druhej pozície. Oba tímy prehrali so slovenským mužstvom, a naopak, oba celky dokázali zdolať Bielorusko. Rozhodol tak až vzájomný zápas, ktorý bol tiež nesmierne vyrovnaný a skončil až po predĺžení. Oba tímy disponovali aj rovnakým skóre 9:8 a boli teda naozaj vyrovnané.

 

Osemfinálové boje boli pre Slovensko ľahkou prípravou na play-off. A podľa toho aj vyzerali priority slovenského reprezentačného manažéra. Pre postup stačilo bodovať a to sa podarilo hneď v prvom zápase, keď Slováci zdolali Litvu 4:2. Potom prišlo šetrenie energie a skúška taktík, čo zapríčinilo "výbuch" s Fínskom a prehra 0:4. Posledný zápas osemfinálovej skupiny bol aj napriek veľmi nízkej dôležitosti na slovenskej strane pomerne vyrovnaný a Poliaci sa do poslednej sekundy museli báť o výsledok. Nakoniec však vyhrali 5:4 a posunuli sa do čela osemfinálovej skupiny pred Slovensko, kde so ziskom desiatich bodov zotrvali až do konca.

 

Play-off už takou krasojazdou nebolo. Slovenská osemnástka, akoby sa zviezla na porazeneckej vlne z osemfinále. Vo štvrťfinále Slováci ešte zvíťazili, potom už ale prišli len porážky. Už vo štvrťfinále niečo naznačovalo, že ofenzívna sila Slovákov nie je úplne optimálna. Obrana zohrala zápas výborne, ale pre nasledujúce zápasy bolo treba strieľať viac gólov. Výhra 2:0 bola celkom tesná a do semifinále nepriniesla príliš veľké psychické povzbudenie. Strelecká nemohúcnosť sa na hráčoch prejavila a Slováci vypadli po vyrovnanej semifinálovej bitke s neskorším víťazom Lotyšskom (0:2). Ani zápas o tretie miesto sa nepodaril a Slováci odchádzali s prázdnou po ďalšom nesmierne vyrovnanom zápase a porážke od Fínov 2:3. Zápas bol samozrejme krásnym hokejovým bojom, pretože víťaz bral medailu, zatiaľ čo porazený nebral nič, a tak oba tímy dali do boja maximum svojich síl. Tento zápas bol jedna veľká zápletka ako z hollywoodskeho filmu, no Slováci napokon odišli ako smutnejší celok.       

 

Reprezentačný manažér boris72 sa k šampionátu vyjadril nasledovne: "K mužstvu som sa dostal po neúspechu repre na posledných MS, kde sme bojovali o záchranu. Takže konečné 4. miesto v tejto sezóne sa dá považovať za viac ako lichotivé, ale k spokojnosti je ďaleko. Zápasy v základných skupinách sme zvládli, dá sa povedať bez zaváhaní, a do osemfinálovej skupiny sme si preniesli 6 bodov. Na postup do štvrťfinále nám teda stačilo zabodovať ešte v jednom zápase, čo sa nám, hľa hneď v prvom podarilo. V istote postupu sa zvyšné zápasy vypustili, šetrila sa energia na dôležité zápasy. Vo štvrťfinále sme narazili na ruský výber. Výhra 2:0 nás posunula do semifinále, kde sme narazili na silných Lotyšov. V tomto zápase som stavil na defenzívnu taktiku, nakoľko sila brány a obrany bola na našej strane, bohužiaľ to nevyšlo, čísla nie sú všetko. Ostal nám zápas o 3. miesto proti Fínom, kde som sa chcel s tímom rozlúčiť víťazstvom a taktika aktívneho napádania nám v tom mala pomôcť. Ale ani v tomto zápase nám prepočet nedoprial a zostala nám nepopulárna ‚zemiaková‘ medaila. Osobne si myslím, že sme neboli horší, som sklamaný, že sme ani v jednom z týchto dôležitých zápasov neuspeli. Na druhej strane som pre úspech urobil maximum, resp. čo som urobiť vedel, so zvesenou hlavou neodchádzam a za svoju robotu sa hanbiť nemusím. Na záver by som chcel poďakovať asistentovi, Pit Stastny, ktorý síce do zápasov priamo nezasahoval, ale odviedol veľa čiernej prace, ktorú si repre vyžaduje. Taktiež chcem poďakovať všetkým manažérom za prejavenú dôveru a aj občasnú kritiku, to však k tomu patrí.

Všetkým prajem veľaa zdaru, úspechov a naklonený prepočet (úsmev). "

 

Relatívny úspech pre dvadsiatku po tesnom postupe cez osemfinále

 

Dvadsiatka sa postarala asi o najväčšie prekvapenie. Po nepodarenom vstupe do turnaja už nikto neočakával boj o medaile, ale naopak, vypadnutie vo štvrťfinále. Slováci totiž urvali až posledné postupové miesto a ak by sme použili rýchlokorčuliarsku terminológiu, vypadnutie uniklo o špičku korčule. Na úvod majstrovstiev sveta konaných v hokejovej krajine Kanade, Slováci prehrali s Talianskom 2:3, avšak až po nájazdoch a získali tak bod. Potom porazili v "existenčnom" zápase najslabšie Rusko 3:1 a hneď nato opäť prehrali s víťazom skupiny A, Bielorusmi, 1:2. Slováci tak postúpili z druhého miesta, so ziskom štyroch bodov a náskokom jedného gólu pred tretím Talianskom.

 

Ak u osmnástiek patrilo Bielorusko k zrelým adeptom na vzostup, vo dvadsiatkách to boli práve Bielorusi, ktorí diktovali tempo hry. S plným ziskom deviatich bodov hravo prekĺzli do osemfinále a boli veľkými favoritmi na celkové víťazstvo. Druhí skončili Slováci, ktorí túto priečku uhájili, pred dotierajúcim sa Talianskom. To Slovákov síce porazilo po nájazdoch, ale v celkovej tabuľke sa počítalo skóre, ktoré mali Slováci o gól lepšie. Taliansko ani raz nevyhralo v normálnom hracom čase. Dvakrát úspešne predlžovalo a raz si pripísalo prehru s víťazom skupiny. Posledný skončili Rusi. Tí získali iba jeden bod práve za remízu s Talianskom a museli bojovať o udržanie sa v elitnej skupine v bojoch o záchranu. Tu získali iba tri body a skončili absolútne poslední. Budúci rok si teda elitnú skupinu nezahrajú, ale budú bojovať o návrat do nej.

 

Späť k Slovensku. Slovenská 20 musela vynaložiť veľké úsilie, aby mohla pokračovať v turnaji ďalej. Hneď prvý zápas s Poľskom bol drámou, ktorá skončila tesným, ale priaznivým výsledkom 3:2. Slovensko však nemalo nič isté. Potrebovalo vyhrať ešte jeden zápas, a ani keby sa to podarilo nebolo na 100% jasné, kto bude po osemfinále končiť a kto sa prebojuje ďalej. Španieli si však trúfli šetriť sily, čo Slovensku nahralo do karát. Vysoká výhra 8:0 totiž znamenala veľkú výhodu v celkovom skóre oproti dobiedzajúcim Švédom a Talianom. Švédi síce svoj ​​posledný zápas proti slovenskému výberu zvládli a zvíťazili 2:1, ale pretože nevyhrali s dostatočne vysokým výsledkom, s turnajom sa museli rozlúčiť. Slováci mali vďaka vysokej výhre, tretie najlepšie skóre osemfinále, ktoré tiež dopomohlo Slovensku k postupu. Tesne za slovenskou reprezentáciou sa usadili už spomínaní, nepostupoví Švédi, ktorí mali skóre -2, zatiaľ čo Slováci sa pýšili skvelým pomerom gólov 15:9, teda kladnou bilanciou +6.

 

Hovorí sa, že play-off je iná súťaž. A je to pravda. Zvlášť na turnajoch, kde o postupujúcom tíme rozhoduje jediný zápas. Keď vám vyjde, môžete nečakane postúpiť, a to sa aj stalo Slovákom, ktorí vyradili najväčšieho favorita na titul, Českú republiku. Česi boli po osemfinále s celkovým ziskom 13 bodov hlavnými favoritmi na zlaté medaile, lenže hneď v prvom kole ich "uzemnili" práve slovenskí bratia. Česi boli ako vymenení, strelili len jeden gól a Slováci postúpili po hladkej výhre 4:1. Lenže potom prišlo slovenské prekliatie v semifinále a aj v zápase o tretie miesto. Ďalší neskorší víťazi, teda Bielorusi, v semifinále predviedli skvelú taktickú bitku a uhájili výsledok 4:3, pričom použilo Slovensko ako most cez kanadskú rieku a došli si k zlatu. Slovákom tak neostávalo nič iné, než sa pokúsiť uchmatnúť aspoň bronzové medaile. Lenže Lotyšsko chcelo bronz ešte o niečo viac. Konkrétne o jeden gól. Zápas skončil prehrou Slovákov v pomere 2:3.

 

Nekonečný seriál štvrtých miest aneb na medailu to nebolo

 

Zdá sa, že každá reprezentácia si vybrala k štvrtému miestu trochu inú cestu. Kým osemnástka postúpila s absolútnym prehľadom, dvadsiatka mala naozaj na mále. A čo seniori? Tí postúpili naopak z "priemeru", kedy v skupine získali druhé miesto a v osemfinále tretie. Slovenskí hokejisti nemuseli mať obavy z ďalekého cestovania, pretože majstrovstvá sveta seniorskej kategórie elitnej skupiny sa konali v Českej republike. Prvý zápas Slováci s prehľadom ovládli a zvíťazili 5:0 nad Chorvátskom. V ďalšom zápase Slováci remízovali a získali bod navyše, za výhru po nájazdoch (5:4 nad Bielorusmi). V poslednom zápase sa šetrila energia a Slováci podľahli Maďarsku 0:1. Postup bol teda viac než jasný, Slováci však príliš spokojní neboli. Keby totiž v poslednom zápase získali nejaké body, nemuseli by sa toľko sústrediť na osemfinálové duely.

 

Slovenská skupina bola vôbec najvyrovnanejšia na celom šampionáte. Slováci hrali aj proti tretím Chorvátom, ktorí okrem porážky práve so Slovenskom zvíťazili nad Maďarmi a neúspešne remízovali s Bielorusmi. Ďalším účastníkom skupiny A bola reprezentácia Bieloruska. Ta skončila v tejto skupine posledná so ziskom troch bodov. Bielorusi si pripísali dva body po výhre nad Chorvátskom a jeden bod po prehre so Slovenskom. S Maďarskom nebodovali. Aj keď boli Bielorusi relatívne úspešní a zo štvorlístka "záchranárov" si v základnej skupine pripísali najviac bodov (Bielorusko 3 body, Litva 1 bod a Rumunsko s Ruskom bez bodu), nakoniec príslušnosť v elitnej skupine MS pre budúcu sezónu neuhájili. Víťazom skupiny sa stal tím Maďarska, ktorý dvakrát zvíťazil nad Slovenskom a Bieloruskom, avšak pripísal si aj porážku s Chorvátskom, čo len potvrdilo, že tímy tejto skupiny boli vyrovnané.

 

Osemfinále pre Slovensko nezačalo príliš priaznivo. Porážka so Španielskom 2:4 znamenala, že Slováci budú musieť v ďalších zápasoch poriadne zabrať a začať víťaziť. To sa začalo napĺňať. Druhý zápas v osemfinále už Slováci nepodcenili a zvíťazili 4:1 nad Slovinskom. Posledný zápas bol skutočnou exhibíciou slovenských strelcov, ktorí vsietili do poľskej brány 7 gólov. Obrancovia pomohli gólmanovi k čistému kontu a Slováci tým pádom zvíťazili vysoko 7:0, čo im pomohlo k skvelému skóre +12. Slovensko postúpilo z tretieho miesta svojej osemfinálovej skupiny do štvrťfinále. Za Slovenskom sa umiestnili Chorváti, a ďalej už nepostupoví Poliaci a Slovinci.

 

Vo štvrťfinále na slovenský výber čakali Srbi, ktorí disponovali skvelou obranou, keď v osemfinále dohromady inkasovali iba 4 góly a mali teda nízky priemer 1,3 inkasovaného gólu na zápas. Ak by sme počítali iba základnú hraciu dobu (šesťdesiat minút), potom by mali Srbi priemer iba jedného inkasovaného gólu na zápas, čo je úplná fantázia. Proti Slovensku však ich gólman inkasoval tri góly a Srbi sa po porážke 2:3 rozlúčili s turnajom trochu skôr ako plánovali. V semifinále Slováci narazili na ďalšieho "budúceho" víťaza, čo bola tiež zaujímavosť tohto turnaja. Slovákov totiž v semifinále vždy vyradil neskorší celkoví víťaz. Dvakrát to boli Lotyši, raz sa titul podarilo získať Bielorusom. Po porážke 1:4 teda museli Slováci opäť do súboja o tretie miesto, ktorý znovu prehrali. Ak sme hovorili o hollywoodskej zápletke pri tíme slovenskej osemnástky, potom to pri tomto zápase platilo dvojnásobne. Slováci sa totiž stretli s Čechmi a súboj mal tým pádom nesmierne pikantnú príchuť. A pre Slovensko aj trpkú. Zdrvujúca porážka 1:7 bola totiž úplne nečakaná a veľmi krutá. Keď sa Slováci z majstrovstiev vrátili, mohli si so svojimi kolegami z nižších vekových skupín podať ruky. Skončili totiž opäť štvrtí.

 

Manažér seniorskej reprezentácie dansharkan nám tiež poslal svoje stručné vyjadrenie: "Šampionát sme pokazili už zápasom s Maďarmi. Hlavnou úlohou bolo šetriť energiou, keby sme vyhrali, 2 zápasy by boli ušetrené, nevyšlo to. Zvyšok je 4. miesto. Slabé...
K tímu: asistent liksa sa výhradne staral o zostavu, použili sme 4 brankárov na MS, čo je netradičné. Ako asistent je nenahraditeľný. Taktiku som riadil ja, najlepší zápas sme odohrali proti Slovincom (4:1), proti nášmu priateľovi luboskovi. Neskôr nám Slovinci pomohli dať postupový klinec do Play-off.

Nateraz sa lúčim s hokejom, držte sa a bavte sa, neobmedzujte sa..."

 

Ďakujeme za váš čas, ktorý ste strávili čítaním tohto článku. Rozhodne nezabudnite na komentáre, pretože vaše názory nás samozrejme zaujímajú. Nešetrite kritikou, zvoľte však aj slová chvály. Budeme sa na vás tešiť opäť nabudúce.





Artikel rating: Zwak - Normaal - Uitstekend     Unieke bezoekers: 295

Delen op Facebook   Delen op Twitter   Delen op MySpace