Az előretolt söprögető esete
Mindenkinek megvan a maga keresztje, legtöbbeknek a játékban Iván. Magam részéről a játék azon elemei amelyek teljesen elrugaszkodnak a valóságtól. Mint például az előretolt középhátvéd esete. Ki ne játszott volna olyan csapat ellen, amelynél a két szélső védő hátul, a középhátvédek egy picit előrébb helyezkedtek. Aki ért egy kicsit a focihoz az tudja, hogy ez a valóságban mérkőzésenként 10-15 ziccert jelentene és egy kiütéses vereséget. PPM-ben ez sajnos nem így néz ki...
Vagy épp az a tudósítás, amely mostanra szerencsére eltűnt ( elnézést ha nem szó szerinti az idézet ): „az alapvonal előtt épp eléri a labdát, estében középre adja, a csatár érkezik befejeli, góóóól! De a játékvezető les miatt nem adja meg a találatot". Az alapvonalról les? Hááááát...
Mindez nem szegi kedvem, hogy a lestaktikáról írjak, szokásosan a 26. szezon statisztikái alapján. Alap koncepcióként, a gyakori lesre állítás az ellenfélnél magas lesszámot jelenthet, ellenben kevesebb kapura lövést, bár az elhibázott lesre állítás kapcsán több ziccert és ezáltal magasabb gól/lövés mutatót. Ennek megfelelően a fentieket vizsgáltam, külön hazai és vendég csapat illetve különböző csapaterő arányok szerint.
Talán a legnagyobb hiányossága ennek a cikknek, hogy a védő játékosok összhang értéke nem kerülhetett rögzítésre. Szintén hiányként jelentkezik, hogy a gólok száma csak a bajnokság második fele esetében került rögzítésre - legeneráltam külön azt is -, de a statisztika nagy úr, a következtetéseket ez nem befolyásolja.
Először nézzük a kiegyenlített csapaterőt ( ebből 185 félidőt sikerül vizsgálni )
Hazai
Vendég
Némi segédlet a táblázatokhoz. Gy - Gyakran, Né - Néha, R - Ritkán. H - hazai, V - vendég, itt értelemszerűen a hazai csapat lestaktikájánál, a vendég csapat különböző mutatói szerepelnek, mint OF - Les, S - lövés, G - gól. G/S a gól/lövés mutató. Minden érték mérkőzésre vetített átlag.
És akkor a következtetések. Ahogy mostanában lenni szokott, egy bukott koncepcióval kezdek, a gyakori lesálláshoz nem tartozik magasabb gól/lövés mutató. Ami viszont érdekesség, hogy a ritka lestaktikához több lesállás tartozik, mint a néha alkalmazotthoz, sőt hazai pálya esetében több gól és rosszabb gól/lövés mutató.
Hazai
Vendég
A tíz százalékos vendég többlet csapaterő esetében ( 99 félidő ) sem változik a megállapítás a les állások számát tekintve ( Ritka több, mint a néha ). De a vendégek esetében nem csak a koncepcióm ül a gól/lövés mutatóban, hanem effektív több gólt kapnak az ilyenkor gyakori lestaktikával felálló csapatok.
Hazai
Vendég
Tíz százalékos hazai többlet ( 85 félidő ) hozza meg a néha alkalmazott lestaktika valós szerepét, lesek számában helyre áll a rend gyakori-néha-ritkán sorrendben. Lövések száma hazai pályán szinte teljesen kiegyenlített. Viszont a fent említett gól/lövés mutató gyakori lesre állításnál ismét a vendég csapatot sújtja.
Összefoglalásként elmondható, hogy a rendszer - megfelelő védőjátékos összhang esetén - a hazai mérkőzéseken a gyakori lestatika alkalmazását támogatja. Ugyanez a helyzet azonos CSE esetén a vendég csapatok tekintetében is. De mind erősebb, mind gyengébb vendégként valamiért a néha alkalmazott taktika kifizetődőbb.
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace