PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak – 10. Adatbázis
Ahhoz, hogy olyan erős válogatottunk legyen, mely harcba tud szállni a két domináns PPM ország válogatottjával nem elég pusztán számon tartani a legjobb játékosainkat. Gyártani kell őket. Azaz a legjobb ifijeinket már 15-évesen olyan csapatokhoz kell juttatnunk, ahol maximális létesítményekben fejlődhetnek és esetleg még tapasztalatot is tudnak gyűjteni. A minőséges ifik ugyanis nagyrészt nem ilyen csapatokban születnek. Már csak azért sem, mivel ilyen csapatból Magyarországon egyre kevesebb van. A múlt (25.) szezonban konkrétan csak 20(!) olyan jégkorongcsapat volt Magyarországon, mely maximális edzéskörülményeket tudott biztosítani. Azaz 15-ös EK-val, két 200-as edzővel és 15-ös SA-val (a táborozásokhoz) rendelkezett. Azóta már néhány megszűnt. Ha nem vagyunk maximalisták, akkor is csak 35 olyan csapat volt, ahol még elfogadhatók az edzéskörülmények egy ifi válogatott fejlődéséhez. Ma már csak kb. 30 lehet.
Minőségi ifik megfelelő kezdő ÖÉ-vel viszont jöhetnek alacsonyabb SA-ból is. Ez leginkább a szezon elejére érvényes, ilyen csapatból a múlt szezonban több mint 200 volt (ami nem túl sok). Minél előrehaladottabb a szezon, annál magasabb összértékkel kell születnie egy ifinek, hogy a válogatott számára használható legyen - azaz annál magasabb szintű SA-ban kell születnie.
Ha egy ilyen ifit a megszületése után mihamarabb nem juttatjuk egy edzőkörülményileg is fejlett csapathoz, akkor nagyon hamar visszamaradnak a fejlődésben és a válogatott számára használhatatlanná válnak.
Az adatbázis elsődleges feladata, természetesen, a használható játékosok számontartása. Viszont, ha az adatok a szezon elején időben érkeznek, akkor kiválóan használható arra is, hogy az ilyen ifiket a születésük után mihamarabb megtaláljuk, és megfelelő csapathoz juttassuk.
Mielőtt még kifejteném, hogyan is működik az adatgyűjtés és az adatbázis, ugorjunk egy kicsit vissza az időben.
A legelső adatbázison a jégkorong második szezonjában kezdtünk el dolgozni. Abban az időben még nagy volt a lelkesedés, nagyon sokan dolgoztunk rajta és egy igazán jó buli volt. A játékosok adatait egy sima Excelbe vezettem.
az első adatbázisunk még eléggé gagyi volt...
Nem sokkal később megegyeztem gord007 -al (annak idején még nem volt ikonja), hogy használhatjuk az általa leprogramozott adatbázist. Magyarra fordítottam, és gord007 megnyitotta az adatbázis magyar mutációját. Ide bárki feltölthette a megfigyelt játékosát és az aktuális kapitány sokféle segédeszközt használhatott benne. Ezt az adatbázist már évek óta nem használja senki, ezért ne töltsétek fel a játékosaitokat ide : Adatbázis. A jelszóra sem emlékszem már, így csak azokat a felületeket tudjátok megnézni, amelyekhez nem kell jelszó.
Néhány szezonnal később DemonX megszervezte az ifi kutatást és ezzel együtt egy új Exceles adatbázist. Lényegében ezt a rendszert használjuk még ma is. Később az adatbázis vezetését átvette arkrektor, majd milkacsoki97 és jelenleg én kínlódok vele. DemonX táblázatát kiegészítettem egy saccoló rendszerrel, mely megjósolja a játékosok fejlődését néhány szezonra előrevetítve. Így már 15 évesen lehet sejteni, kiknek van esélyük az ifi válogatottságra.
egy részlet a 15 évesek adatbázisából
De hogyan is működik ez az egész?
Van egy (most már sajnos csak) kis csapat, akik a szezon elején hétről hétre átnézik az összes magyar csapat játékosait, frissen született ifik után kutatva.
Minden ifi kutatónknak ki van osztva 1-2 liga és az a feladata, hogy ifi húzások után rendszeresen átnézze a ligában játszó csapatokat. Egy meghatározott ÖÉ feletti játékosokat belinkelik a Tehetségkutatás fórumba. Ha tudja, meg is figyeli ezeket a játékosokat, ha nem győzné, mindig akad, aki segít a megfigyeléssel. Ez heti 20 perc munka - szóval, ha szeretnél csatlakozni, szívesen várunk a fórumon! .
A fórumra belinkelt játékosok egyben bekerülnek az adatbázisba a megfigyelésre várók közé.
A megfigyelt adatok érkezése után, vagy átkerülnek az esélytelenek közé, vagy posztokra osztva az esélyesek közé. Természetesen minden szezonban külön adatbázis készül.
Az adatbázis Excel segítségével meg lehet saccolni a játékos fejlődését. Azaz megközelítőleg kiszámolja milyen skillekkel, tapasztalattal fog rendelkezni pl. 18-évesen a VB kezdetekor. Ennek megfelelően értékeli a játékosokat. Természetesen ezt meg lehet saccolni az „anyacsapat" létesítményeivel vagy maximális szintű létesítményekkel. Ahogy telik az adatbázis, kirajzolódik az aktuális korosztály ereje és látszik, melyik játékosokkal érdemes foglalkozni, melyikeket volna érdemes olyan csapatokba juttatni, ahol maximális edzést kapnák (és jobb esetben még tapasztalatot is). Mint írtam ilyen magyar csapatból kevés van. Ilyen ifik persze fejlődhetnek külföldi csapatoknál is - és van is néhány olyan csapat, akikkel jó tapasztalatom van - együttműködnek a válogatott kapitánnyal. Viszont nem mindig van ez így. Erre megoldásként ifi neveldéket alakítottunk ki a magyar ifi válogatottak számára. Remélhetőleg az itt nevelkedő játékosokból néhányan érvényesülni tudnak majd a nagyválogatottban is. Jelenleg három ifi neveldénk működik: Kityusz Penguins, HC StoneHUNters és a saját csapatom BAGOTA Grim Bears. Viszont ezek a csapatok már eléggé tele vannak. Több játékosnak már nem tudunk tapasztalatot biztosítani, és ami még rosszabb, táborozni sem tudunk többet elküldeni. Ezért ha bármelyik fejlett csapat szeretne felnevelni 1-2 ifit, nálam jelentkezhetnek - szívesen összehozom őket ilyen játékosok tulajával.
Azok számára, akik ifi neveléssel foglalkoznak, itt egy nagyon leegyszerűsített Excel, melyet használhattok a piacon lévő ifik értékének megsaccolásához, illetve a saját játékosaitokhoz, sorrend megállapításhoz, kiket érdemes játszatni, táborba küldeni, stb.:
Ifi érték számolás
Az értékek akkor relevánsak, ha a csapat 22,5-es EK-val rendelkezik, illetve a táborozás is fullos, mivel így van legnagyobb értelme az ifi nevelésnek. Alacsonyabb létesítményeknél is jól szolgál a táblázat. Az értékek egymáshoz viszonyítása valós sorrendet ad, viszont egy 1000-értékű játékos nem lesz olyan jó 20-as EK-n, mint 22,5-en.
Minden kapitányjelöltnek tisztában kéne lennie a válogatott keretével - azaz megfigyelte, kiválasztotta a legjobbakat minden posztra) még mielőtt megírná a kortes beszédjét. A keret behívására ugyanis csak szűk 5 nap áll rendelkezésre.
Ez persze sok munkával járna, ha nem lenne adatbázisunk. Bárki, aki kapitány szeretne lenni, jelentkezhet nálam, és betekintést kaphat az adatbázisba. Én minden szezonban megfigyelem a legjobb 100-120 játékost, hogy frissíteni tudjam az adatbázist, amikor szükség van rá. Sajnos nagyon kevés jelentkező van mostanság . Ezért is íródott ez a cikk, hogy lássátok, a munka javarésze már el van végezve, bátran lehet jelentkezni kapitánynak (elsősorban a tapasztalt menedzsereket hiányolom), hogy a választásokon legyen is kiből válogatni.
Hogy még egy kis ösztönzést adjak a jelentkezéshez, egy következő cikkben a válogatott kapitány teendőiről szeretnék írni. Saját tapasztalataim és taktikai, illetve stratégiai elgondolásaim szeretném összefoglalni.
A cikksorozat többi része:
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 1. Hová essünk ki?
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 2. Interview az Íjásszal
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 3. Kivel fogunk játszani?
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 4. Miként csökken a karrier hossz?
A cikk sorozat többi (régi) részeinek újrakiadása folyamatban van...
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak - 9. Húrelmélet
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak -10. Adatbázis
PPM jégkorong tanfolyam hala(n)dóknak – 11. Felkészülés - még nem jelent meg
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace