Tijd:

Je ploegen:
Communicatie
Public account
  PRO Zone
1330 credits
Credits kopen
Je bent op een publieke account. Als je het spel wil spelen of wil meedoen met de discussie moet je inloggen. Als je een nieuwe gebruiker bent, moet je je eerst registreren.

  PowerPlay Magazine

Oddělená energie


Oddělená energie


Pokud alespoň trochu sledujete reprezentaci, jistě víte, že sezonní energie u hráčů je tam oddělena od té klubové, ovšem nebylo tomu tak vždy. Ještě v 7. sezoně platila energie pouze jedna. Je to tak lepší? A nebo se energie oddělovat neměla?

V této sezoně jsem již podruhé hlavním koučem české reprezentace, poprvé jsem se jím stal právě pro 7. sezonu, která byla na hokeji PPM dost průlomová. Zvýšil se počet důležitostí ze tří na pět, přibyly speciální taktiky na přesilovky a oslabení, poprvé jsme měli možnost nastavovat časy formací na ledě apod. A pokud budeme mluvit o reprezentaci, byla to také poslední sezona, kdy měl každý hráč pouze jednu hodnotu sezonní energie.

Nyní mám možnost si vyzkoušet, jaké to je vést reprezentaci s oddělenou energií, takže mohu porovnávat. A právě těchto zkušeností chci využít k tomu, abych vám prozradil, jaké rozdíly se tímto vytvořily.

Vedení reprezentace

Je třeba určitě říci, že reprezentační trenéři mají momentálně dost ulehčenou práci. Není třeba zjišťovat od majitelů jednotlivých hráčů, jakou energii mohou garantovat pro Mistrovství světa, což zabralo dost času. Ono se to nezdá, ale napsat majitelům 50 hráčů a ptát se jich na to, kolik hodlají vyplýtvat energie, není nic jednoduchého, alespoň základní znalost angličtiny pro dorozumívání se s cizinci je nutností. A přitom málokterý majitel dokázal hodnotu sezonní energie před MS odhadnout, a to hlavně v případě účasti v evropských soutěžích apod. Reprezentační trenéři si také mezi sebou předávali informace o tom, jakou energii hráči měli před MS v minulých sezonách. Bylo možno si díky tomu udělat alespoň přibližnou představu o tom, kdo své hráče šetří a kdo ne.

V průběhu sezony pak manažer reprezentace sledoval úbytky energie u hráčů a pokud někde zahlédl problém, okamžitě upozornil majitele, že jeho účast jeho hráče na MS je nejistá. Naopak v průběhu sezony bylo třeba informovat také majitele hráčů s vysokou energií, že pokud se bude dařit ušetřit i ve zbytku sezony dostatek energie, hráč se na MS může dostat, přestože na začátku sezony se s ním ještě nepočítalo. To často znamenalo motivaci pro majitele hráče, aby ho třeba pošetřil i v rozhodujících fázích klubové sezony.

Nebylo ničím neobvyklým, když majitelé hráčů nesplnili slíbené hodnoty energie hráčů, což znamenalo starosti pro reprezentační trenéry. Někteří hráči, se kterými se najisto počítalo pro vrchol sezony, pak nominaci ani nedostali a přednost dostali jiní hráči, kteří se do sestavy probojovali díky vyšší energii. Bylo pak nutno řešit konkrétní případy, kdy atributově horší hráč měl výrazně vyšší energii než lepší hráč, a správně se právě v těchto případech rozhodovat při tvorbě nominace na světový šampionát.

Nevím, jak ostatní mí předchůdci, ale já jsem majitele hráčů kontaktoval vždy mnohdy v průběhu sezony a v době, kdy začínalo play-off nebo v jeho průběhu, napsal jsem opět většině majitelů, abych je informoval o aktuální situaci a šancích jejich hráčů na účast na MS. Konečná nominace pak vykrystalizovala až těsně před zahájením MS a navíc bylo ještě třeba si pohlídat týmy, které se účastnily baráže. Dříve totiž byla situace taková, že pokud hráč nastoupil k barážovému utkání, v ten den již do reprezentačního utkání zasáhl s nízkou aktuální energií, což mohlo dost výrazně ovlivnit sílu formace, resp. týmu. Účastníci baráže, pokud dostali nominaci na MS, pak v den barážových utkání ze reprezentaci nenastoupili, nebo se po dohodě s majitelem hráč naopak neúčastnil baráže, když dotýčný majitel usoudil, že tréninkové bonusy z reprezentace by měly dostat přednost.

S jednotnou energií tedy bylo mnoho starostí, tvorba konečné nominace na MS byla založena na kvalitní práci s čísly - tedy s atributy, zkušenostmi a s výší sezonní energie. Ovšem já musím osobně za sebe říci, že mě tato práce bavila. Měl jsem opravdový pocit, že s týmem nějak pracuji, protože to bylo skutečně zapotřebí, a navíc mi tato zkušenost právě s trénováním reprezentace díky jednotné energii hodně dala. Člověk pak má daleko lepší představu o významu sezonní energie, což se dá perfektně využít i na klubové úrovni.

V současné době při oddělené energii již nic z toho neplatí. Vést reprezentaci může skoro každý, protože na tom prostě nic není. Již se porovnávají pouze atributy a zkušenosti hráčů. Samozřejmě, že jsou hráči různě trénovaní a je třeba se i nyní správně rozhodnout, kdo se do sestavy hodí víc. To ale není už nic těžkého. Vedení reprezentace nyní ani nezabere moc času. V prvním týdnu se člověk podívá na členy širšího kádru, nepotřební se vyřadí, přijme se pár nových borců s potenciálem zasáhnout v budoucnu do sestavy na nějakém MS, a tím to hasne. Pak jen každý týden udělat sestavu, nastavit taktiku a dlouhých 13 týdnů se čeká na začátek MS. Obrovská nuda.

Síla týmu

Oddělená energie také samozřejmě zasahuje do síly týmů, která není postižena tím, že majitelé reprezentantů vyplýtvali více energie. Komu to pomohlo? Především těm týmům, kde se u reprezentantů s energií nešetřilo. Takoví Brazilci by se dle mého názoru nikdy zpět do Top divize nedostali, kdyby nebylo oddělení energie. Právě Brazilci byli vždy známí tím, že vyplýtvali obrovské množství energie. Většina reprezentantů hrála většinou v několika top týmech země a i my v České republice jsme to poznali, když pár našich hráčů u těchto manažerů hrálo.

Jen tak pro porovnání, abyste měli představu, jak velké byly rozdíly v energii u reprezentantů. Ti nejhorší, mezi které patřili především hráči působící v brazilských týmech, měli energii před MS pod 80. Pokud to bylo 80 a víc, byl to skoro zázrak. Ovšem hráči s energií 73-75 mohli být sebelepší a na MS se nedostali. U nás se průměrné hodnoty SE  hráčů před MS pohybovaly okolo 85. Většina hráčů nominovaných na závěrečný turnaj měla SE 84 a víc. Někteří měli energii i přes 90, většinou se jednalo spíše o brankáře, ale objevilo se i pár takových hráčů v poli.

A teď si představte, že Brazilci měli před zahájením MS u většiny klíčových hráčů energii v průměru cca 75. Když to porovnáte s naším týmem, kde bylo optimum těch zmíněných 85, je to už pořádný rozdíl. Tady se pak tvořily celkem významné rozdíly v síle týmů, přestože to byly případy spíše ojedinělé. Celkově měly ale vždy favorizované celky navrch v síle týmu, naopak outsideři zůstali outsidery. Přesto ale nejednoho reprezentačního kouče muselo zamrzet, že nemohl kvůli nízké SE vzít na MS některé hráče, patřící mezi špičku. A já jsem si toto zažil na vlastní kůži. Ale jak se říká - konec dobrý, všechno dobré. Pokud bych tedy hodnotil výsledek z MS v 7. sezoně.

Nelze ale nezmínit ani případ, kdy jednotná energie některému týmu hrála do karet. Zde je třeba zmínit právě tým Litvy, pod vedením "kozaře". Reprezentační manažer byl zároveň majitelem suverénně nejsilnějšího týmu ve své zemi na klubové úrovni a vlastnil také většinu klíčových reprezentantů pro MS. A když je někdo pak s tímto týmem schopen přejet všechny týmy v zemi na nízkých důležitostech a vyhrát tímto stylem základní část i play-off první ligy a národní pohár, ušetřená energie se samozřejmě také významně projeví na síle reprezentace. Nutno samozřejmě dodat, že hráči měli v týmu také ty nejlepší možné tréninkové podmínky, jenže to množství ušetřené energie bylo opravdu výrazné.

Když si to srovnáte třeba s naší ligou, kde vždy bojují o titul alespoň čtyři silné týmy, je to samozřejmě úplně o něčem jiném. Pokud má někdo ve své zemi absolutní nadvládu, je to pro něj velká výhoda i z hlediska účasti v mezinárodních pohárech. Ušetřenou energii je pak možno v pohodě investovat do mezinárodních zápasů, zatímco například právě české týmy si moc nemohou dovolit plýtvat, pokud chtějí hrát evropské poháry i v dalším roce. Potřebují především uhrát dobrý výsledek v ligovém play-off, a pokud ztratí v mezinárodních soutěžích více energie, než by bylo zdrávo, tvrdě na to doplatí.

To už jsme ale trochu odbočili, vraťme se tedy k reprezentaci. Zkrátka oddělená energie může být pro někoho nevýhodou, pro jiného výhodou. Na jednu stranu je možná dobré, že týmy se mohou na vrcholném turnaji poměřit s tím nejlepším, co mají. Jestli to tak je správně, na to si musíte již každý udělat vlastní názor.

Domlouvání důležitosti

Již jsem snad docela podrobně popsal vliv jednotné či oddělené energie na reprezentaci. Je ale třeba se podívat také na to, jaký vliv má toto na kluby. Právě na klubové úrovni se nám kvůli jednotné energii vytvořil jeden velký nešvar a tím bylo domlouvání důležitostí mezi týmy. Neříkám, že v současné době se to už neděje, ale právě reprezentanti byli mnohdy důvodem těchto domluv.

Majitelé reprezentantů se snažili vyhovět trenérům národních týmů, a tak se často se soupeři dohodli na tom, že budou hrát třeba na nejnižší možné důležitosti, aby ušetřili těmto hráčům energii. Mohli jsme to vidět v ligových soutěžích i v národních pohárech. Když se pak člověk podíval někdy třeba na play-off v některé zemi, nestačil se divit. Hrálo se třeba čtvrtfinále play-off a čtyři z osmi týmů si mezi sebou hráli na velmi nízkou důležitost. A teď nemluvím o tom, že se toho mohlo stát třeba ve finále play-off, národního poháru nebo snad dokonce mezinárodního poháru.

Na jednu stranu bylo z pohledu reprezentačních manažerů chvályhodné, že se majitelé hráčů snažili takto šetřit energii, ovšem na druhou stranu je třeba si přiznat, že to ovlivňovalo do jisté míry i výsledky právě třeba v ligových play-off. Dva týmy si mezi sebou odehrají celou sérii na velmi nízkou důležitost, jiné dva týmy zase proti sobě jedou na důležitost velmi vysokou. A máme tu najednou dost výrazné rozdíly v sezonní energii, které mohly ovlivnit zápasy v dalších fázích soutěže.

Jak ale dokázat, že se se manažeři mezi sebou na nízké důležitosti domluvili a jak to postihovat? To je samozřejmě hodně těžké, ovšem právě zavedení oddělené energie pomohlo alespoň trochu ke snížení množství těchto případů, což je pro hru určitě dobře.

Závěr

Co k tomu všemu říci? Je opravdu dobře, že se reprezentační energie od té klubové oddělila a nebo měla zůstat raději jednotná? Já zastávám názor, že se oddělovat neměla, reprezentace se tím stala nudnou a nezáživnou. Co si myslíte vy? Hlasujte v anketě...

 

Hlasuj!

Miniaplikace

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PPM reprezentace - diskuze k seniorské hokejové PPM reprezentaci

U20 reprezentace - diskuze k reprezentaci do 20 let

U18 reprezentace - diskuze k reprezentaci do 18 let

Česká republika Česká republika - profil českého národního týmu

Česká republika Databáze hráčů - zde můžete nahrávat hráče, kteří by podle vás byli vhodní pro reprezentaci, případně můžete nahrávat i prozkoumané cizí reprezentanty

Česká republika Web české reprezentace - pravidelná dávka informací a statistik z dění okolo reprezentace

Česká republika Web U18 reprezentace - webové stránky U18 reprezentace

Česká republika Web česke PPM komunity - webová stránka plná nejen reprezentačních statistik, ale také mnoha nástrojů pro váš PPM tým





Artikel rating: Zwak - Normaal - Uitstekend     Unieke bezoekers: 545

Delen op Facebook   Delen op Twitter   Delen op MySpace