Barva? Špatná...
Dnes jsou již neodmyslitelnou součástí fotbalu. Mnoho hráčů je nerado vidí, ale přesto častokrát rozhodují o osudu utkání. Řeč není o ničem jiném nežli o kartách. Jak si tedy vedli v první sezóně rozhodčí? Rozehráli snad mariáš, nebo se drželi při zemi? Toto a mnoho více se dozvíte v následujícím článku.
Rozhodčí jsou jedním z nejdůležitějších článků zápasu. Svým rozhodováním ovlivňují dění na hřišti a někdy i samotný výsledek utkání. Často si pomáhají právě kartami. A nejinak je tomu i na PPM. Téměř v každém zápase dostane nějaký hráč kartu. Jak to bylo v první sezóně v nejvyšších ligách pěti největších fotbalových zemí na PPM? Rozhodčí zde rozdali celkem přes 6600 karet. Největší zásluhu na tom má Lotyšsko, které jako jediné má na svém kontě přes 60 červených karet. Maďarsko a Slovensko se držely hranice 50 a Česko s Polskem lehce překročily mez 40 červených karet. Což ostatně znázorňuje i následující graf.
Graf č.1: Počet karet
Jak to vypadá s průměrem karet na tým? Hranici tvoří polští manažeři, kteří v průměru získali přesně 60 žlutých a 2 červené karty. Přes první mez se dostalo pouze Lotyšsko. Naopak nejméně červených karet viděli v České republice, která se jako jediná dostala pod 2. Což lze vidět na druhém grafu.
Graf č.2: Průměr karet
Jistě už vás někdy napadla otázka, kdože je nejvíce vylučovaný? Ještě než se dostanu k odpovědi, trochu se zamyslím, kdo by to mohl být? Jelikož se dá očekávat jistá souvislost s rozestavením týmu, takže mi vychází, za předpokladu, že většina manažerů preferuje nějak modifikované základní rozestavení 4-4-2, že by útočníci měli dostat nejméně karet a obránci se záložníky by měli mít podobné hodnoty. Přestože tu je veliké množství formací, jak může manažer své hráče postavit, tak většinou není na hřišti více útočníků oproti dalším hráčům. Počet obránců a záložníků se většinou liší o jednoho nebo dva hráče, popřípadě jich je stejně. Ale jaká je skutečnost? Jak je z následujícího grafu patrné, tak útočníci skutečně dostali nejméně karet. Ale mezi zálohou a obranou je docela veliký rozdíl. Pro někoho možná překvapivé výsledky, pro jiné ne.
Graf č.3: Posty
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace