Výdaje - 2.část
V první části jsem se věnoval investicím do zázemí. Bylo to logické. Do zázemí každý z nás investuje nejvíce. Bez dobrých zázemí není možno ve hře uspět. Proto není divu, že za více než čtyři odehrané sezóny do zázemí investovali někteří manažeři téměř 500M. Situaci znázorňuje tento graf.
(klikem na graf se tento i ostatní grafy zvětší)
Jako druhou největší položku ve výdajích jsem očekával investice do stadionu, ale nebyla to pravda. Druhou položkou jsou nákupy hráčů a zaměstnanců. Další dva grafy zobrazují investice do výstavby stadionu a do nákupů. Uvádím zde nákupy hráčů a zaměstnanců dohromady. Většinou se stejně jedná o obchodní nákupy za účelem dalšího prodeje, tak si myslím, že si toto zjednodušení mohu dovolit.
Oba grafy mají podobný průběh. Vždy existuje malá skupina manažerů, kteří mají výdaje podstatně větší. Ne vždy se ale jedná o stejné týmy. Na závěrečných grafech vidíme souhrn všech výdajů v částce a v procentech dle jednotlivých položek.
Uvedené grafy se mohou lišit od skutečnosti díky tomu, že neznám velikost půjčky jednotlivých týmů. Její velikost však může být maximálně několik desítek milionů, a zde mluvíme o stovkách milionů.
Stačily tedy 4 a čtvrt sezóny a máme tu první miliardáře. U toho největšího, týmu HC Ježená, se jmění takto zjištěné rovná miliardě a když k tomu přidáme odhadem ostatní náklady (platy hráčů, zaměstnanců, údržba zázemí apod.) dostaneme se (při velikosti těchto nákladů v částce 20- 30% jmění, jak se dá předpokládat) k výdajům nad miliardu i pro další dva týmy - KLH Vajgar a Invincible Heroes Vranov.
Nevím, zda autoři hry předpokládali, že se tak velké peníze protočí už takto brzo, každopádně bude zajímavé sledovat tyto „boháče“, jak si poradí s financováním nákladů spojených s tak velkým majetkem. Já bych jim proto nijak nezáviděl, vstupují jako průzkumníci na neznámou půdu a jejich úspěch bude hodně záviset na tom, jak je hra pro tyto hodnoty nastavena.
Přes půl miliardy majetku se dostaly ještě tři další týmy (Pubmasters, Poison Arrows a Karvina Stars). Jejich cesta finančním labyrintem by měla být lehčí.
Zajímavé bude i sledování „chudých týmů“, jejichž majetek nepřesáhl 350M.
Graf znázorňující popisované výdaje v procentech má také zajímavý průběh. „Chudé i průměrné týmy“ investují značné hodnoty do zázemí. Do stadionu i na nákupy investují prakticky stejně - málo. „Bohatými“ se stávají týmy až v okamžiku, kdy úspěšně investují na trhu, a to jak na úkor nákupů, tak investic do zázemí.
Ti nejúspěšnější utrácejí za nákupy téměř stejně jako za zázemí. Takže pokud chcete být bohatí, není jiná cesta než výhodně obchodovat na trhu. Není to zas tak složité. Jen to vyžaduje dostatek času věnovaného hře.
Je však třeba míti stále na paměti, že ani velké bohatství nevede vždy k vítězství. Příkladem toho je například nedávné překvapivé vyřazení týmu HC Ježená z NP. Je však vždy lepší být zdravý a bohatý než nemocný a chudý.
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace