زمان:

Your teams:
ارتباط
Public account
  بخش پرو
اعتبار 1330
خرید اعتبار
شما در حساب کاربری عمومی هستید. اگر می خواهید بازی کنید و یا در بحث شرکت کنید، باید وارد حساب کاربری خود شوید. اگر شما یک کاربر جدید هستید، اول باید ثبت نام کنید

  PowerPlay مجله

Kuulumisia Suomen käsipallomaajoukkueesta


Kuulumisia Suomen käsipallomaajoukkueesta

Kausi 3 pyörii käsipallon puolella, ja nyt ensimmäistä kertaa seurattavana on uusi mielenkiinnonkohde: maajoukkue. Maailmanmestaruuskilpailut alkavat nyt myös siis tämän lajin puolella, kun 40 maajoukkuetta lähtee kilpailemaan ensimmäisestä voittajan tittelistä.

Suomen maajoukkueen peräsimeen managereiden muodostama demokraattinen eduskunta valitsi I.1 sarjasta tutun Suomi Rai Chu joukkueen managerin, PRO-paketin omistaja Suomi Riuska:n. Minä itse, Powerplay magazinen toimittaja Warquz, olen saanut kunnian toimia apulaisena. Tämä yhteistyö kaikkien merkkien mukaan tulee jatkumaan varmasti ainakin tämän kauden loppuun. Toistaiseksi ilmapiiri maajoukkueringissä on ollut hyvä; yhteistyö on sujunut, ja olemme managereina pystyneet jo tähän mennessä molemmat kantamaan sellaisen panoksen, joka auttaa Suomea kilpailussa muita vastaan.

Toistaiseksi maajoukkueemme on pelannut kolme harjoitusottelua, jossa jokaisessa ollaan menty hieman eri kokoonpanolla ja eri taktiikalla. Tuloksena on voitto, tasapeli sekä tappio. Tuloksellisesti siis keskivertosuoritus, mutta arvioidessa täytyy ottaa huomioon, että voitot eivät ole olleet päätavoite vielä harjoitusotteluissa. Ne ovat olleet harjoitusta ja valmistautumista ensimmäistä todellista koitosta varten, joka pelataan lauantaina 8. helmikuuta. Kyseessä on siis maailmanmestaruuskisojen ensimmäinen karsintaottelu vieraissa Tanskaa vastaan.

Maailmanmestaruuskisojen karsintalohkoissa on jokaisessa 5 joukkuetta, ja kaikki pelaavat toisiaan vastaan kahdesti. Näistä otteluista muodostuneen sarjataulukon perusteella kolme parasta jatkavat matkaansa varsinaisiin kisoihin. Suomen vastustajina lohkossa ovat Latvia LatviaUkraina UkrainaLiettua Liettua ja Tanska Tanska. Näistä joukkueista ensimmäisenä vastaan tuleva Tanska on ennakkoon heikoin, mutta lohko on silti hyvin tasainen. On siispä tärkeää, että kaikki osuu kohdalleen, etenkin taktiikat. Mielenkiintoista tulee olemaan myös se, kuinka kotietu vaikuttaa suhteessa joukkueiden vahvuuksiin, sillä joukkueiden väliset vahvuuserot ovat todella pienet.

Odotettavissa on siis erittäin tasaisia vääntöjä, ja tasaisia lohkoja. Suomen joukkueenjohto lähtee kuitenkin karsintoihin luottavaisin mielin. Olemme jopa alustavasti katsoen pienoinen ennakkosuosikki omassa lohkossamme. Harjoitusotteluihimme voisi paneutua lopuksi vielä hieman syvemmin:

Ensinnäkin kaikki koitokset ovat olleet vieraspelejä. Ensimmäinen peli Latviaa vastaan voitettiin numeroin 30-21. Ottelun sankareita olivat 9 maalia mättänyt Suomi Olavi Wirman, sekä maalivahti Suomi Tapio Linkosalo. Tässä ottelussa kokoonpanot olivat vielä hieman sekaisin, kun esimerkiksi Suomi Tarmo Lamminaho pelasi takapelaajan paikalla, vaikka myöhemmin ollaan yhteistuumin hänen joukkueensa managerin kanssa päätetty, että miehestä treenataan laituri. Tapaus ei ole ainoa laatuaan, vaan olemme ottaneet myös muihin managereihin yhteyttä. Emme ole siis lähteneet salailemaan tietojamme taitojakaumista, vaan pyrkineet yksinkertaisesti rakentamaan mahdollisimman vahvan joukkueen maallemme maailmanmestaruuskilpailuihin.

Latvian jälkeen vastaamme asettui kivenkova Tshekki. Häivisimme tasaisesta kamppailusta huolimatta 28-24, mutta tämänkin tappion syyt ovat selvillä. Mikäli Tshekki joskus varsinaisissa kisoissa vastaamme asettuu, ei ole epäilystäkään etteikö meillä olisi täydet mahdollisuudet voittoon. Ottelun kahtena ensimmäisenä tähtenä palkittiin takapelaajamme Suomi Aleksi Kautonen ja Suomi Ilmari Hyrkäs.

Viimeisin harjoitusottelu pelattiin eilen Sloveniaa vastaan. Lopputuloksena tasapeli 28-28, vaikka kokeilimme hieman erilaisia kokoonpanoja laittamatta kaikkea likoon. Ottelun tähdistö koostui slovenialaisista, mutta erityismaininnan joukkueestamme ansaitsee ainakin viivapelaaja Suomi Heikki Matintalo, joka ruoski 8 maalia peräti 80% heittotarkkuudella.

Tällaiset ovat kuulumiset maajoukkueesta ennen karsintaotteluiden alkua. Lähdemme luottavaisin mielin kohti tulevaa, ja toivotaan, että tulosta tulee odotusten ja tavoitteiden mukaisesti.





رُتبه مقاله: ضعیف - معمولی - عالی     بازدیدهای منحصر به فرد: 66

اشتراک در فیس بووک   اشتراک در توویتر   MySpace اشتراک در