Masa:

Pasukan anda:
Komunikasi
Public account
  Zon PRO
1330 kredit
Beli kredit
Anda berada di dalam akaun orang ramai. Jika anda ingin bermain permainan ini atau sertai perbincangan, anda harus daftar masuk. Jika anda pengguna baru, anda mesti mendaftar terlebih dahulu.

  Majalah PowerPlay

Največji evropski mestni derbiji, 2. del


Največji evropski mestni derbiji, 2. del

2. del predstavitve največjih evropskih mestnih derbijev. Kateri je največji, najbolj vročekrven in kateri najbolj znan mestni derbije v Evropi. Kateri vzbuja največ pozornosti? Derbi del Campidoglio? Merseyside derbi? Milanski derbi? Old firm derbi? Beograjski derbi? Derbi v Manchestru? Ali so to carigrajski obračuni?


Začnimo z vsem dobro poznanim in enim izmed nam najbližjim in bržkone najbolj vročekrvnim derbijem, včasih nevarnim tudi za navadnega gledalca, derbijem med beograjskima Partizanom in Crveno zvezdo. Oba kluba sta bila ustanovljena leta 1945, prvi derbi pa je bil odigran leta 1947, ko je Crvena zvezda slavila s 4-3. Do sedaj je bil v 207 večnih derbijih bolj uspešen Partizan, ki je slavil 117-krat, medtem ko je Crvena zvazda zmagala 85-krat, samo 5 derbijev pa se je končalo brez zmagovalca. Poseben status v derbijih pa imajo Delije(navijači crvene zvezde) in Grobari(navijači Partizana). Ob vsakem srečanju teh dveh moštev lahko v medijih beremo o spopadih teh dveh navijaških skupin, nemalokrat tudi s hudimi posledicami za navijače. Zgodba zase pa so igralci, ki so igrali za oba kluba. Najbrž se še vsi spomnite primera srbskega reprezentančnega vratarja Vladimirja Stojkovića, ki je branil tako za Zvezdo kot Partizan in je nato odklonil branjenje na tekmah reprezentance, ker je prejel grožnje s strani navijačev Crvene zvezde.

 


Začetki rivalstva v Manchestru pa segajo krepko bolj nazaj kot v Beogradu, saj je bil prvi derbi odigran že leta 1881, med kluboma West gorton(kasneje City) in Newton Health(kasneje United). Eden izmed najbolj znanih trenutkov v zgodovini derbijev se je zgodil leta 1974, ko je Denis Law, bivši član Uniteda, v 80. minuti s peto zabil za zmago Citya, kar je pomenilo, da je United izpadel iz Premier League. Law se zadetka ni veselil in je takoj odšel z igrišča in bil zamenjan, Unitedovi navijači pa so proti koncu vdrli na igrišče in tako poskušali doseči ponovitev tekme, kar pa se ni zgodilo in United je izpadel. Največjo zmago je lani dosegel City, ko je United premagal s kar 1-6. Do sedaj sta se moštvi pomerili 162-krat, 69-krat je slavil United, 44-krat City, 50-krat pa se je tekma končala z remijem. Naslednji derbi nas čaka 28. aprila v Premier League.


Zgodba zase pa so derbiji v Carigradu. Tam domujejo Bešiktas, Fenerbache in Galatasaray. Ob vsaki tekmi med temi klubi pa vladajo izredne razmere. 

Bešiktaš-Fenerbahce

Prvi derbi je bil odigran leta 1924. Navijači predvsem tekmujejo za naslov najuspešnejšega kluba v Turćiji, izvor vsega rivalstva pa tiči v kraju ustanovitve obeh ekip; Bešiktaš je bil ustanovljen na evropski strani bosporske ožine, medtem, ko je bil fenerbahče ustanovljen v azijskem delu Istanbula. Doslej sta se ekipi pomerili 330-krat, 120 zmag Bešiktaša, 124 zmaga Fenerbahčeja ter 86 remijev.

 

Fenerbahče-Galatasaray 

z drugim imenom Kitalar Arasi Derbi. Rivalstvo se je začelo leta 1934, ko sta se moštvi pomerili na prijateljski tekmi, toda sodnik je moral tekmo večkrat prekiniti zaradi zelo grobih prekrškov igralcev, ki so se na koncu stepli in igrišče se je spremenilo v pravo vojno območje in takrat se je končalo prijateljstvo med kluboma. Poseben status pri navijačih Galatasaraya ima Graham Souness, ki je po zmagi v turškem pokalu na stadionu Fenerbahčeja na sredino igrišča zapičil zastavo Galatasaraya ter tako razburil domače navijače. Kot sem že omenil, je Fenerbahče iz azijskega dela Istanbula, Galatasaray pa, tako kot Bešiktaš, iz evropskega. Trenutna bilanca med obema najpopularnejšima turškima kluboma pa je: 140 zmag Fenerbahčeja, 117 zmag Galatasaraya in 111 remijev.

 

Galatasaray-Bešiktaš

Tudi ta dva predstavnika sta se prvič srečala leta 1924, takrat pa je slavil Bešiktaš. Za vsak derbi so značilni lomljenje stolov, nemiri na ulicah in preklinjanje nasprotnika med obema kluboma iz evropskega dela Istanbula. Oboji navijači pa so po svetu znani po svoji bučni podpori. V tej kategoriji držijo tudi svetovni rekord. Doslej je bilo odigranih 327 tekem, 105 zmag Bešiktaša, 113 Galatasaraya in 109 remijev.

 


Še zadnji v današnjem sklopu derbijev je madridski derbi med Atleticom in Realom. Tudi v tem derbiju gre za močan politični pridih. Za Real je veljalo, da je klub bogatejšega, razvitega sloja prebivalstva, medtem ko je bil Atletico znan kot klub uporanikov. General Franco je poskušal čimveč iz takratnih evropskih uspehov Reala in dejal, da so nogometaši Reala najboljši ambasadorji Španije, kar je razjezilo navijače Atletica, ki so v prvih letih Francovega vladanja bili bolj priljubljeni pri diktatorju. Politične naravnosti so vidne tudi v lokaciji stadionov; Santiago Bernabeu stoji v premoćnejšem delu mesta, med bankami, medtem ko je Calderon najdemo ob pivovarni ob reki. V Madridu ima večjo podporo Atletico, Real pa ima bazo navijačev širom po svetu. Odigranih je bilo 146 derbijev, 80-krat je bil uspešnejši Real, 35-krat Atletico, 31-krat pa je bil remi.

 

V tretjem, zadnjem, delu pa se bomo posvetili še vsem londonskim obračunom.





Rating rencana: Menyedihkan - Normal - Cemerlang     Pemandangan unik: 63

Kongsi di Facebook   Kongsi di Twitter   Kongsi di MySpace