Masa:

Pasukan anda:
Komunikasi
Public account
  Zon PRO
1330 kredit
Beli kredit
Anda berada di dalam akaun orang ramai. Jika anda ingin bermain permainan ini atau sertai perbincangan, anda harus daftar masuk. Jika anda pengguna baru, anda mesti mendaftar terlebih dahulu.

  Subjek: Futiskeskustelu


realial


No perkuleeen Levante ny loppu senki kannattaminen :D


nurtsi94

Huhu,Canalilta parhaillaan AIK-dif Tukholman derby osa 1. tällä viikolla(huomenna lätkän puolella dif-AIK)

Ekat 10minuuttia molemmat päädyt aivan hiljaa,pelaajien huudot kuuluu tosi hyvin ton 10minuuttia kun ketään ei huuda katsomosta. Sitten kun 10minuuttia tulee täyteen niin molemmat päädyt paljastavat tifonsa,hitto että meni kylmät väreet tohon,koska Suomessa? Toisen puoliajan alussa sitten molemmat päädyt "tuleen";(soihdutukset)* ja peli poikki.

*Eikä tullut yhtään kuolonuhria,toivottavasti Suomen palloliitto+S/M-liigan johto katsovat tätä peliä.

Kummatkin fanit pistävät parastaan ja Canalin puolelta välittyy tunnelma kyllä loistavasti! Huomenna sitten uusi koitos Globenissa.(Katsotaan tää toinen puoliaika ensin)


finice

Tämän illan mielenkiintoinen matsi on Liigacup-ottelu Leeds vs. ManU. Väykkä voi päästä pelaamaan debyyttinsä Leedsissä Forssellin kanssa. Näiden joukkueiden viime kohtaaminen nähtiin pari kautta sitten FA Cupissa, jonka Leeds voitti. Viimeksi ManU on voittanut Leedsin 2003 Valioliigassa, joten joukkueiden välinen historiakin tuo hieman lisämaustetta otteluun.


finice

Helppo 0-3 voitto ManU:lle. Oli hyvä ottelu seurata. ManU pelasi odotetusti kakkosmiehistöllä, sekoitus kokemusta ja nuorta kaartia. Uudempia naamoja oli maalivahti Ben Amos, topparina alussa toiminut Fryers ja laitahyökkäysessä häärinyt Diouf sekä myöhemmin kentälle tullut Pogba ja Cole. ManU-puolustuksen ykkösmiehistö oli huilimassa, joten Fryersin topparikaverina toimi Carrick. Toisella puoliajalla ManU:n käytettyään kaikki vaihtonsa Fryers loukkaantui, niin Carricikin topparikaveriksi siirtyi Berbatov :) Tosin hyvinhän sen tehtävän hoiti.

Miklu ja Väykkä tuli samalla vaihdolla kentälle 52. minuutilla. Leeds sai harvoin palloa aivan yläkertaan asti, mutta muutaman hyvän syötön molemmat suomalaiset pääsivät esittämään ja Väykkä pääsi niukasta paitsioasemasta kerran yrittämään maaliakin, tosin osuen maalivahtiin. Ottelun loppuvaiheilla suomalaiskaksikko rakensi maalipaikan Nunezille näppärillä pikkusyötöillä. Muuten Forssell tuntui usein sijoittavan itsensä vaikeasti tavoiteltavaksi ja jäi yksinäiseksi kärjessä.


ayu


Epätoivoisen huono sijoittuminen on tottavie sitä vanhaa kunnon Miklua. Höntsäcup ei itseä eikä Valioliigajoukkueitakaan jaksa kiinnostaa, harvaa Championship-jengiäkään. Nyt kun Lukaku on jo nähty, ei siellä juurikaan ole ketään seurattavaakaan.

Raitala pelasi tänään Osasunassa kelpo ottelun pitäen Jesus Navasin suhtkoht aisoissa ja ollen hyökkäyssuuntaan hyvä ja varmaotteinen luoden muutaman tekopaikankin Lamah:n kanssa. Vieraileva Sevilla oli suhteellisen munaton, niinkuin on ollut koko kauden. 0-0 on ihan oikeutettu tulos tilanteiden valossa, ja jos Osasunalla olisi kärjessä Ninon tilalla lähes kukavaan muu La Liga-hyökki, olisi Osasuna matsin voittanut.

Villarealilta pienoinen ryhtiliike, olkoonkin että se tuli ainaista alisuorittajaa ja pahasti täksi kaudeksi heikentynyttä Mallorcaa vastaan. Povaankin tässä Mallorcalle ensi kaudeksi tippumista Segundaan.


ayu

Huomenna sitten se odotettu ja pelätty Barcelonan kohtaaminen Mestallalla. Muutamia ajatuksia otteluun ihan mututuntumalla, saapa nähdä onko näillä sitten loppupeleissä väliä:



Pontti 1: Barcelonan puolustus.

Keskuspuolustus, mutta ei vain keskuspuolustus. Gerard Piquen poissaolo ja siihen tilalle Javier Mascheranon/Sergio Busquetsin istuttaminen ei juuri näy Osasunaa vastaan kun joukkue voittaa puolivaloilla 8-0, mutta Milania vastaan se näkyi joka ikisessä Milanin hyökkäyksessä - ja Milan pelasi lähes yhdellä kärjellä sillä Antonio Cassano oli tällä kertaa todella huono. Alexandre Pato näytti maailman nopeimmalta pelaajalta ensimmäisessä maalissa, ja vaikka hän nopea onkin, löytyy jokaisesta liigasta nopeampiakin hyökkääjiä, esimerkiksi meidän Pablo Piatti - Milaniltakin olisi ilman loukkaantumisia löytynyt Robinho. Boksin sisälle vielä Zlatan häärimään, niin ottelu olisi ollut täysin eri.

Se toinen asia puolustuksessa on Dani Alvesin pelaaminen oikealla laidalla, joka tarkoittaa sitä että Dani Alves menettää sen ainoan asian jossa se on hyvä, nousu ja keskitys/pelinrakennus. Keskityksetkin menee suurimmaksi osaksi harakoille, mutta ne satunnaiset vaarallisetkin on nyt kaluttu pois. Osasunaa vastaan Alvesin sijoittumista puolustussuuntaan ei juuri testattu, mutta en usko sen olevan aivan samalla tasolla kuin mitä se vasemmalla on - eikä se sielläkään ole keskinkertaista parempaa. Kun meillä vasemmalla laidalla viilettää Pablo Hernandez (joka on hyvä tasan yhdessä asiassa - haastamisessa) saattaa Valencialle ilmaantua yllättäviäkin paikkoja vastahyökkäyksistä.

Ottaen huomioon että Valencia käyttää ainoastaan kohtuullisen hyökkääviä 4-3-3 ja 4-2-3-1 taktiikoita (jälkimmäinen huomattavasti tehokkaampi) tilanteita toisessakin päässä tulee vääjäämättä.



Pointti 2: Tapaukset Banega, Topal, Albelda (ja Hedwiges Maduro?!)

Kentällä näkymätön Mehmet Topal loukkaantui Genkiä vastaan, ja näkyvä Topalista tuli vasta seuraavassa ottelussa katsomossa - Atleticoa vastaan näytti siltä että kentältä puuttui yksi pelaaja. Hiljainen, nöyrä ja paljon töitä tekevä Topal tulee olemaan loukkaantumisen ajan (n. 3 viikkoa) äärimmäisen vaikea korvattava.

Topalin tilalle avaukseen on nostettiin vanha kehäkettu, nilkoille potkimisen kiistaton mestari David Albelda. Entisaikojen syöttömestari on nykyään hidas kuin mikä, mutta jarruttaa vastustajien hyökkäyksiä yhtä varmasti kuin ennenkin, vaikka toimintatavat ovat muuttuneet: potkimalla koiville, repimällä, huutelemalla, pelaamalla aikaa ja niin edelleen. Tämä toimintamalli toimii kuitenkin vain rajoitetun ajan ennen kuin punainen vilahtaa, ja Barcelonaa vastaan se tulee vilahtamaan Davidille suhtkoht nopeasti.

Onneksi Albeldallekin on olemassa (vieläkin huonompi) vaihtoehto: Hedwiges Maduro. Puujalkainen ja jopa Albeldaa hitaampi hollantilainen on topparina mukiinmenevä, romuluinen mutta pää- ja purkupalloissa varma: alempana keskikenttänä ei tosiaankaan. Paras vaihtoehto olisikin mielestäni tiputtaa Banegan kaveriksi Tino Costa alemmas, mutta Unai Emeryn kanssa kaikki on mahdollista.

Mutta jos Ever Banega pelaa yhtä hyvin kuin viimeksi, kaikki on mahdollista. Nuori Argentiinan maajoukkuepeluri on parhaimpina päivinään maaginen kaikessa mitä tekee, ja sitä hän oli viime ottelussa Atleticoa vastaan. Partyboy-imago alkaa hälvetä ja näyttöhaluja sekä seurauskollisuutta vihdoin on.



Pointti 3: Barcelonan puolustava(t) keskikentät.

Olettaen että Mascherano pelaa topparina, nousevien laitapakkien takia Barcelonan laitojen puolustus jää suhteellisen usein seuraavien kavereiden harteille: Sergio Busguets. Vaikka ehkä rivien välistä on tälläkin palstalla voinut lukea etten pidä kaveria muutenkaan juuri minään, on Sergion puolustuspelaaminen 1vs1-tilanteissa, silloin harvoin kun sitä testataan, aivan karmaisevaa. Topparikaksikolla Pique-Puyol tämä ei ole juuri mikään huolenaihe, ja Sergio-poika selviääkin useimmista vastaantulemisista pienellä rikkeellä, ohijuoksulla tai keltaisella kortilla. Barcan kannalta valitettavasti 4-2-3-1-taktiikkaa vastaan vastahyökkäyksissä Sergion rooli tulee kuitenkin korostumaan, ja veikkaan että vierailijoiden kannalta negatiivisessa mielessä.



Pointti 4: Tasoero.


Mikään ylläolevista ei tietenkään merkitse mitään, jos Barca pelaa parasta peliään. Joukkueet pelaavat kuitenkin eri sarjaa: Barca taistelee La Ligan voitosta Real Madridin kanssa, Valencia taistelee voitosta siinä alemmassa sarjassa. Maailman parhaan joukkueen haastamiseen tarvitaan enemmänkin kuin hyvä peli.

Tällä hetkellä Barcelona on Piquen poissaolon takia kuitenkin haavoittuvaisempi kuin yleensä. Hyökkäysosastolla se voi korvata lähes kenet tahansa tällaiseen otteluun, mutta Pique on vaikeampi pala. Valencia taas on hurjassa iskussa, ja terävin kärki johtaa maalipörssiä viidellä maalilla, Messin kanssa kahdestaan.

Nyt ei ole hyvä paikka iskeä, mutta nyt on mahdollinen paikka iskeä.


ayu

JA ME JOHDETAAN 2-1!

Pallonhallinta vierasjoukkueelle 55%-45%, mutta 45 on kyllä Barcaa vastaan hemmetin hyvä luku. Soldadolla oli paikka vielä mutta sai kahdesta metristä ohi. Maalintekijät Eric Abidal (oma maali), Pablo Hernandez sekä vierailla Pedro.

Otetaan sen verran takaisin tuosta edellisestä että ruodin Albeldaa näköjään turhan kovin sanakääntein, El Capitan on liukunut ja katkonut palloja varmasti ja oikea-aikaisesti, eikä edes ole saanut korttia vaikka pari kertaa nilkoille tapansa mukaan potkikin. Avauskokoonpanossa monta yllätystä, mutta hyvin näyttää toimivan.


Tacklefin


Jep, hyvin on Valencia taistellut. Vastahyökkäykset hyviä ja hyvin sotkeneet Barcan peliä. Mathieun keskitykset olleet murhaavia. Abidalilla välillä ihan karmeita syöttöjä ja tekihän se oman maalinkin.


ayu

Loppujaan sitten 2-2, ja 90 minuutista 65 Valencia pelasi hullulla draivilla, lopussa passivoitui ja Barcalle aukesi tekopaikkoja aika avoimista paikoista. Guaita pelasti kotijoukkueelle pisteen viimeisillä minuuteilla.

Kun vielä pystyttäisi 90 minuuttia pelaamaan samalla innolla kuin mitä se ensimmäinen tunti, tässä olisi mahdollisuudet vaikka mihin. Barcelonalta ryöstetty piste on kuitenkin hyvä tulos, ja tärkeintä siinä on se että se on pelattu piste, ei tyyliä Milan. Tästä on hyvä jatkaa Chelsea-otteluun.


Tacklefin

Taas yksi 2-2 tasuri Barcalle. Barcelona ei ollut läheskään parhaimmillaan. Onneksi myös Real pelasi tänään tasurin.


realial


Sanon et harmiksi :/


ayu

Ei herraisä, kaiken hyvän lisäksi Titus Bramble on vielä rikollinenkin :D

www.iltalehti.fi/jalkapal...

Ja "kaiken lisäksi" sen takia että kyseessä on yksi Valioliigan kamalimmista pelaajista, ellei kamalin. Pientä todistusaineistoa:

www.youtube.com/watch?v=6...


ayu

Pikku hiljaa alkaa Athletic saada Bielsan johdolla hyökkäyspeliään kuntoon. Vähääkin pidemmissä syötöissä pyrkivät vastaanottajan taakse, jotta haltuunoton/syötön vaihtoehtona on vielä melkein aina pallon päästäminen läpi. Todella omintakeinen tyyli rakentaa hyökkäyksiä, sillä yleensä noita läpipäästöjä ei montaa ottelussa nähdä, varsinkaan ratkaisevissa syötöissä. 1-0 maali PSG:tä vastaan oli hyvä osoitus tästä, ja varmasti kauden komeimpia maaleja sarjasta riippumatta.

Ensimmäisen puoliskon jälkeen 2-0 todella vakuuttavalla pelillä, vaikea uskoa että tässä pelaa joukkue joka on La Ligassa toiseksi viimeisenä.


Tacklefin


Juu, kova tehtävä on ollut Bielsalla opettaa uudelle joukkueelle omaa pelitapaansa. Sitä ei varmasti ihan äkkiä opi. Toivotaan, että tulosta alkaisi tulla pikkuhiljaa La Ligassakin.


Elmopoika

Sampdorialla alkaa oleen tavaraa housussa enemmän kun laki sallii ja sekin sallii paljon. Nyt tuli kotona "shokkitappio" Torinolle serie B:ssä. Perinteikäs seura kun jo ennen kauden alkua oli myymässä muutamaa tähteensä, mutta fanit keräs kolehdin, että pelaajat saatiin pysyyn maisemissa. Nyt on kuitenkin yleisessä tiedossa, että isolla riskillä mennään ja seittemästä pelistä tilille on nasahtanu ainoastaan kolme voittoa. Ja kun serie B:stä ei tällä kaudella odoteta hirmu tasasta ei tilanne näytä hirmu lupaavalta. Jos Sampdoria jää Serie B:hen kauden päätteeks, ei konkurssi olis kellekään yllätys ja yks perinteinen jalkapalloseura pyyhittäis jälleen pois maailman kartalta.



Thread kegemaran anda
Itali I.1
Slovakia I.1
Bosnia dan Herzegovina koga bi vi
Bosnia dan Herzegovina Veliki događa...
Bosnia dan Herzegovina Sastanak BH Z...
Austria Tennis Duel -...
Belgium financien
Belgium Vanalles
Azerbaijan PPM Translato...
Austria Facebook
Bosnia dan Herzegovina Facebook
Austria 2. Mannschaft...
Austria Jerseys?
Azerbaijan U-17 milli ko...
Bosnia dan Herzegovina Sms krediti
Slovakia Kohutko Cup I...
Slovakia Gold Cup
Slovakia National Gree...
Slovakia V.168
Slovakia players for G...
Slovakia Pravidla (Ad ...
Slovakia 2 zapasy za d...
Slovakia Ligový pohár
Slovakia dresy a vlajk...
Slovakia National Germ...
Slovakia Voľby trénera...
Slovakia DB National I...
Slovakia PPZT:pred a p...
Slovakia F1
Slovakia tranfers
Australia New F1 manage...
Slovakia organizujem t...
Slovakia transfer
Slovakia Dresy
Slovakia VI.188
Slovakia VI.190
Slovakia VI.196
Slovakia VI.185
Slovakia VI.184
Slovakia VI.180
Slovakia VI.166
Slovakia VI.172
Slovakia VI.168
Slovakia VI.169
Slovakia VI.170
Slovakia VI.173
Slovakia VI.164
Slovakia VI.163
Slovakia VI.127
Slovakia V.85
Slovakia VI.111
Slovakia VI.72
Slovakia VI.109
Slovakia Futbalová Rep...
Slovakia V.253
Slovakia Slovakia Cup ...
Slovakia VI.113
Slovakia Esox lucius f...
Slovakia trgu - trensf...
Slovakia V.160
Slovakia Klubové vlajk...
Slovakia Vytvorenie kl...
Slovakia V.248
Slovakia VI.143
Slovakia VI.146
Slovakia V.170
Slovakia V.232
Slovakia Žilinska fotb...
Slovakia V.252
Slovakia V.255
Slovakia V.247
Slovakia VI.96
Slovakia V.223
Slovakia VI.9
Slovakia Kto ma najvac...
Slovakia V.230
Slovakia V.133
Slovakia VI.147
Slovakia V.184
Slovakia uspesnost str...
Slovakia VI.126
Slovakia VI.58
Slovakia VI.51
Belarus "Клубная супе...
Slovakia V.158 tipovač...
Slovakia V.250
Slovakia VI.80
Slovakia mini champion...
Slovakia V.249
Slovakia V.229
Slovakia V.251
Slovakia Primera Divis...
Slovakia Tímový web
Slovakia VI.160
Slovakia Friendly Matc...
Slovakia VI.156
Slovakia Klubovy web
Slovakia V.127
Slovakia Futbalova Rep...
Slovakia Taktiky
Slovakia Tréning hráčo...
Slovakia SVK Repre - F...
Slovakia VI.145
Slovakia Stažnosti na ...
Slovakia VI.106
Slovakia futbal
Slovakia Design-logo-d...
Slovakia V.208
Slovakia V.189
Slovakia stadio
Slovakia VI.149
Slovakia VI.125
Slovakia VI.88
Slovakia V.176
Slovakia SILA TÍMU
Slovakia VI.103
Slovakia V.148
Slovakia super zápasy
Slovakia Ponuky generá...
Slovakia Slovenské Sup...
Slovakia V.148
Slovakia stavanie záze...
Slovakia Tipovacia súť...
Slovakia V.172
Slovakia pro evolution...
Slovakia Corgoň liga a...
Slovakia VI.138
Slovakia 2x zaspievaná...
Slovakia Tvorba Loga
Slovakia A.C.A.B. CUP
Slovakia Najlepší stre...
Slovakia Šlapak
Slovakia V.201
Slovakia VI.154
Slovakia VI.142
Slovakia Horna nitra C...
Slovakia VI.148
Slovakia VI.97
Slovakia VI.144
Slovakia Súťaž o 40 kr...
Slovakia VI.112
Slovakia MS vo Futbale...
Slovakia kupovanie zam...
Slovakia Hlasovanie - ...
Slovakia V.242
Slovakia Priatelsky du...
Slovakia ZAPASY PRIJMA...
Slovakia PPMliga-turna...
Slovakia Majstrovstvá ...
Slovakia V.178
Slovakia IV.24 Ligové ...
Slovakia VI.128
Slovakia VI.54
Slovakia Turnaj - UEFA...
Slovakia Turnaj - Prem...
Slovakia Liga majstrov
Slovakia VI.110
Slovakia V.146
Australia Last Letter -...
Slovakia V.256
Slovakia VI.114
Slovakia V.225
Slovakia VI.92
Slovakia V.246
Slovakia V.239
Slovakia V.237
Post terbaru