Vrijeme:

Tvoji timovi:
Komunikacija
Public account
  PRO Zona
1330 kredita
Kupi kredite
Trenutno ste na javnom nalogu. Ako želiš igrati ili se priključiti diskusiji, morate se prijaviti. Ako ste novi korisnik, moraš se prvo registrirati.

  Naslov: Buggar


biramejl

Jo, men det är ett spel med en matchmotor som högst sannolikt "bara leker med siffror". Målskytten lottas troligen fram efter att motorn bestämt att det ska bli mål. Betygets kriterier är troligen flera, men spelaren attribut, energi, erfarenhet, lagets prestation m.m. räknas nog in i det. BTW så är matchen redan "spelad" när den presenteras i liven. Texten som kommer upp är bara ett sätt att redovisa hur målchanserna har fördelats osv.. Alltså något som skapats i efterhand.

Allt ovan är inget jag är säker på. Men all cred till PPM om de lyckats göra en intelligentare matchmotor.


soderb

Matchbetygen har inte så jättemycket med vad de utför sjukt nog, utan mer deras stats innan matchen


soderb


Det där har vlady sagt ja till mer eller mindre, tex när en försvarare blockar skott är det inget som egentligen finns, det finns missar mål, träffar mål, hörna, och hur det går till är liksom bara påhitt för att göra det "roligare"


janssons87


Allting som står händer, matchen simuleras och det som står är väl det viktigaste som sker i matchen. Har själv snackat med Vlady och tvivlar ju på att han gett flera olika utlåtanden...

Hi,

When a player has a chance, there are several options how this chance will end. One of these options is that he will miss the target. So, yes, the shots off target are "real". Improving the shooting and some other attributes like technique and heading will also increase the chances of your players to hit the target. Just dont do any serious analysis based on 1 or 2 games.

Vlady


janssons87


Hade det tex funnits tex 3d så hade vi ju kunna sett hela matchen spelas och dem texreferaten som står med nu hade ju garanterat uppstått då i matchen. Asså inget påhittat enligt Vlady.


biramejl


Jo allt händer, men inte i realtid.

Så här tror jag det går till för att förenkla det hela.

1. Bollinnehav fastställs och taktikerna ställs mot varandra innan simulationen startar.

2. Matchen simuleras, dvs chanser, mål, kort m.m. fördelas.

3. När simulationen är klar så skapas en matchrapport. För varje händelse finns x-antal textremsor som framför detta i rapporten. Dessa slumpas ut.

4. Matchen händelser presenteras i fotbollsliven.


FMJ


Det skulle vara kul att få se hur det faktiskt går till
tex [Spelarens Namn] Teknik vs [Målvaktens Namn] Snabbhet...Check/Fail

Nåt sånt tror jag att det funkar, om man förenklar det, det kommer säkert upp massa saker och för att t.ex göra mål krävs att man lyckas med alla saker

Lite som i rollspel, där det är högre chans att slå något bra med tärningen om man har mer i vissa attribut osv. Bara en fri gissning


soderb


Ja precis det jag säger (om än väldigt luddigt), om spelaren missar eller träffar mål finns såklart, men om det är genom en rackarrökare ribba ut eller en tåfjutt 20meter breve är påhitt. En blockering görs ofta av anfallare i det försvarande laget komiskt nog, vlady svarade detta i nationella forumet med att spelaren som blockar bara slumpas fram egentligen..

FMJ har nog rätt att det fungerar som ett slags rollspell, skott/tek/head osv vägs mot försvararens skicklighet, målvakten osv


biramejl


Tror du är ganska nära sanningen. Dock som du säger förenklat. I verkligheten är det nog enbart siffror som ställs mot varandra.

Är lite fundersam på om matchmotorn jobbar så mycket på individuell nivå, utan jag tror det handlar mer om lagets totala styrkor på vissa lagdelar. Efter att det har bestämts att det ska bli mål så bestäms målskytten. Efter det så bestäms det vad det ska stå i matchrapporten.


soderb


nja det är på induviduell nivå med, det är redan fastställt av vlady, tex straff är det skyttens skill vs målvakten. 1mot1 situationer, passningar beror på spelaren osv, annars en bra tanke


FMJ


I fotbollen tror jag att det är som du säger, men i hockeyn tror jag att det är som biramejl skriver


biramejl

Straff, individuell nivå ja.

Men övriga situationer tillkommer troligen av lagets totalstyrka och sedan lottas det fram tex vem som ska slå en krossboll. Sedan tillkommer den individuella skillsen. Om vi fortsätter med krossbollen så vägs skott, teknik, passning och snabbhet in i en formel som bestämmer om krossbollen ska vara lyckad eller misslyckad. Blir den lyckad så blir det en ny ekvation om det ska bli mål eller inte.


soderb


Ja alltså är induviduell skicklighet direkt avgörande.. daa


FMJ

Om jag minns rätt skrev vlady en kort allmän förklaring på hur det funkar, men jag är inte säker. Isf står det på en av de 275 sidorna som finns i Q&A tråden i överiga världen forumet


biramejl


Under den korta tid jag varit i PPM-världen (har dock lååång erfarenhet av andra onlinespel) så har jag fått uppfattningen att matchmotorn är väldigt simpel. Men inte dålig för det. Fotbollens matchmotor är mer komplicerad eftersom det är fler variabler, dvs fler attribut och fler taktiska val. Annars skiljer det nog inte mycket.

Är dock nästan säker på att PPM-teamet ändrat i matchmotorn för hockeyn någon gång de senaste månaderna. Tycker det vore lämpligt att de går ut och berättar detta. Gärna någon säsong i förtid eller så.



Tvoje omiljene teme
Italija I.1
Slovačka I.1
Bosna i Hercegovina koga bi vi
Bosna i Hercegovina Veliki događa...
Bosna i Hercegovina Sastanak BH Z...
Austrija Tennis Duel -...
Belgija financien
Belgija Vanalles
Azerbejdžan PPM Translato...
Austrija Facebook
Bosna i Hercegovina Facebook
Austrija 2. Mannschaft...
Austrija Jerseys?
Azerbejdžan U-17 milli ko...
Bosna i Hercegovina Sms krediti
Slovačka Kohutko Cup I...
Slovačka Gold Cup
Slovačka National Gree...
Slovačka V.168
Slovačka players for G...
Slovačka Pravidla (Ad ...
Slovačka 2 zapasy za d...
Slovačka Ligový pohár
Slovačka dresy a vlajk...
Slovačka National Germ...
Slovačka Voľby trénera...
Slovačka DB National I...
Slovačka PPZT:pred a p...
Slovačka F1
Slovačka tranfers
Australija New F1 manage...
Slovačka organizujem t...
Slovačka transfer
Slovačka Dresy
Slovačka VI.188
Slovačka VI.190
Slovačka VI.196
Slovačka VI.185
Slovačka VI.184
Slovačka VI.180
Slovačka VI.166
Slovačka VI.172
Slovačka VI.168
Slovačka VI.169
Slovačka VI.170
Slovačka VI.173
Slovačka VI.164
Slovačka VI.163
Slovačka VI.127
Slovačka V.85
Slovačka VI.111
Slovačka VI.72
Slovačka VI.109
Slovačka Futbalová Rep...
Slovačka V.253
Slovačka Slovakia Cup ...
Slovačka VI.113
Slovačka Esox lucius f...
Slovačka trgu - trensf...
Slovačka V.160
Slovačka Klubové vlajk...
Slovačka Vytvorenie kl...
Slovačka V.248
Slovačka VI.143
Slovačka VI.146
Slovačka V.170
Slovačka V.232
Slovačka Žilinska fotb...
Slovačka V.252
Slovačka V.255
Slovačka V.247
Slovačka VI.96
Slovačka V.223
Slovačka VI.9
Slovačka Kto ma najvac...
Slovačka V.230
Slovačka V.133
Slovačka VI.147
Slovačka V.184
Slovačka uspesnost str...
Slovačka VI.126
Slovačka VI.58
Slovačka VI.51
Bjelorusija "Клубная супе...
Slovačka V.158 tipovač...
Slovačka V.250
Slovačka VI.80
Slovačka mini champion...
Slovačka V.249
Slovačka V.229
Slovačka V.251
Slovačka Primera Divis...
Slovačka Tímový web
Slovačka VI.160
Slovačka Friendly Matc...
Slovačka VI.156
Slovačka Klubovy web
Slovačka V.127
Slovačka Futbalova Rep...
Slovačka Taktiky
Slovačka Tréning hráčo...
Slovačka SVK Repre - F...
Slovačka VI.145
Slovačka Stažnosti na ...
Slovačka VI.106
Slovačka futbal
Slovačka Design-logo-d...
Slovačka V.208
Slovačka V.189
Slovačka stadio
Slovačka VI.149
Slovačka VI.125
Slovačka VI.88
Slovačka V.176
Slovačka SILA TÍMU
Slovačka VI.103
Slovačka V.148
Slovačka super zápasy
Slovačka Ponuky generá...
Slovačka Slovenské Sup...
Slovačka V.148
Slovačka stavanie záze...
Slovačka Tipovacia súť...
Slovačka V.172
Slovačka pro evolution...
Slovačka Corgoň liga a...
Slovačka VI.138
Slovačka 2x zaspievaná...
Slovačka Tvorba Loga
Slovačka A.C.A.B. CUP
Slovačka Najlepší stre...
Slovačka Šlapak
Slovačka V.201
Slovačka VI.154
Slovačka VI.142
Slovačka Horna nitra C...
Slovačka VI.148
Slovačka VI.97
Slovačka VI.144
Slovačka Súťaž o 40 kr...
Slovačka VI.112
Slovačka MS vo Futbale...
Slovačka kupovanie zam...
Slovačka Hlasovanie - ...
Slovačka V.242
Slovačka Priatelsky du...
Slovačka ZAPASY PRIJMA...
Slovačka PPMliga-turna...
Slovačka Majstrovstvá ...
Slovačka V.178
Slovačka IV.24 Ligové ...
Slovačka VI.128
Slovačka VI.54
Slovačka Turnaj - UEFA...
Slovačka Turnaj - Prem...
Slovačka Liga majstrov
Slovačka VI.110
Slovačka V.146
Australija Last Letter -...
Slovačka V.256
Slovačka VI.114
Slovačka V.225
Slovačka VI.92
Slovačka V.246
Slovačka V.239
Slovačka V.237
Nove poruke na forumu