时间:

您的球队:
交流
Public account
  PRO区
1330个信用点
购买信用点
你当前正在使用公共账号。如果想进行比赛或是加入讨论,你需要登陆。如果你是新玩家,请先进行注册。

  主题: I.1


支持者 瑞典 Tomjo70


Funderade lite idag på ditt spartips...Blev lite aktuellt nu med tanke på att det har eftersökts en del spelare till landslagen.
Tänkte så här....att om alla lagen i högsta serien i Sve följer det här spartipset. Så blir väl resultatet att Sve landslag är helt borta om några säsonger?! Inga ungdomspelare som kommer fram, o dem som finns tvärstannar i utveckling.
Även om vi halkar efter stadigt som det är nu...så tycker jag ju iaf att det är lite roligt med landslagen.

Bara en tanke...om än lite negativ :)


lainuzz


Vid vilken ålder/KL brukar de sluta träna ungefär? Är nästan lite sugen på att köpa gamlingar pga ren lathet, även om det inte känns som den roligaste vägen att gå.


biramejl


Min andramålvakt Mattias Svensson saknar helt rang, men han finns om det verkligen krisar :)

Gjorde 57 i rating idag, men det måste finnas bättre.


biramejl


Jo det är baksidan tyvärr. I ishockeyn behåller jag ungdomsakademin och säljer mina talanger. Förhoppningsvis plockar ett bra lag utomlands upp dem. Sålde tex 4 av mina bästa junior där till en användare från Tjeckien som skrev till mig och ville köpa. Han har maxade faciliteter så där får de bra träning. Jag tror de bästa juniorerna kommer hamna i lag som vill träna dem och har bra faciliteter och resurser att betala för juniorerna. Men lite lotteri blir det.


支持者 瑞典 Tomjo70


Vet inte hur andra målisar står sig, men han jag mötte i Champions kvalet idag. Har en målis som har 2477 i ts. ☻Real Madryt☻. Roger Hammarström


biramejl


KL droppar till 0 vid minst 30 eller max 36. Sedan brukar de ha en säsong där de står stilla sedan börjar de tappa -0,06 per dag första säsongen -0,12 andra osv..

Men en spelare med 1/6 i KL som är 35år tränar endast 0,04 per dag så det är knappt träning.

Du som har pengar, då hade jag köpt i åldern 25-29 för ett slagkraftigt lag och utvecklingsbart. Alternativt 29 eller äldre spelare utan någon nämnvärd träning.


支持者 瑞典 Tomjo70


Inte fel o sälja av, då finns dem ju kvar o utvecklas. Förhoppningsvis till någon med bra faciliteter.


biramejl

En liten spaning från första omgången är att hela 7 lag presterade över 300 i lagbetyg. Om inte mitt minne är helt fel så var det 3-4 lag max för några säsonger sedan. Sedan ligger nästa 6 mellan 298-281. Så jag vill påstå att serien är bättre och jämnare än på många säsonger. Sedan har minst 7 lag träningsläger så några bra spelare är säkert och tränar.

Jämför vi med Tjeckiens toppliga så har 21 lag över 300, lag 22 har 292. Så med den konkurrensen så har de det betydligt tuffare och högre kostnader, både i löner, att köpa spelare och behålla free-agents.

Skickade ut en förfrågning till topplagen från förra säsongen i Tjeckien och Slovakien, de två största ligorna för att se vad de får i sponsorpengar denna säsongen. Har aldrig haft riktig koll på vad de verkligen får. Delar med mig av resultatet om och när jag får det.


MrMobile


Tackar. Roger får bli tredjemålvakt ifall det krisar, han hade bra med erfarenhet.
De målvakter man söker eg är mellan 30-34 och har en tsi på 26xx eller mer. Men tackar:)


biramejl

Dagens spartips:

Dagens spartips blir lite luddigt. Spenderade lite tid på transfern för att kolla löner på yngre och äldre spelare. Kollade på spelare runt 26 år och jämförde dem med spelare runt 34år. Alla spelare låg mellan runt 2100TS och hade en huvudförmåga på runt 600. Det jag fann var att lönen skiljer i grova drag ca 30k i snitt. Så 11 gamlingar kostar ca 330k extra per dag eller 37m extra per säsong. I procent är det ca 33% mer i lön. Men jag kan garantera att de inte är 33% bättre. På sin höjd kanske halva den siffran i det bästa fallet.

Prisskillnaden på transfern är inte heller jättestor. De bästa gamlingarna kan gå för stora summor. Men båda ålderskategorierna går att fynda om man köper i klassen precis under de bästa.

Det som också kan bli väldigt dyrt för gamlingar är free-agents om du har klasspelare. Men har du spelare som inte topplagen vill ha kan man komma undan väldigt billigt.

Här är vad jag har fått betala för min bästa spelare, han är en av de bättre innermittarna i världen.
Hans ålder och summan han kostade för att behålla:
32år 180m, 33år 210m, 34år 153m

Har gjort liknande jämförelse med en spelare i hockeyn där står åldern efter och denna spelare är inte lika unik som spelaren ovan men fortfarande en toppspelare:
109,5m 34 år, 90m 35år, 90m 36år, 45m 37år, 37m 38år, 25m 39år, 30m 40år


支持者 瑞典 Tomjo70


Ser man dem summorna, så är det svårt att förstå att man har råd :)
Det är sjukt mycket pengar man får lägga för dem riktigt bra spelarna.
Men som du säger...så kan man spara en hel del om man lägger sig lite snäppet under.
Men sen är det klart...vill man bli bäst, så är det lätt o förköpa sig...


支持者 瑞典 Tomjo70


Har oxå en känsla av att det blir liite tajtare i högsta serien. Likväl som man kan hamna 4a, så kan man hamna 9a när man summerar :) För egen del hoppas jag på det förstnämnda


biramejl


Jo själv har jag en blandning mellan toppspelare och de som är snäppet sämre. De i större ligor har råd med 1-2 extra toppspelare i truppen.


lainuzz

Har börjat köpa på mig lite random lirare nu.
I åldrarna 19, 21, 24, 24, 25 hittills. Sprider ut lite för framtida successiva utbyten.

Min kommande resa blir inte så "effektiv" som möjligt då jag inte har tålamod för det, men gör ett halvhjärtat försök att få ihop ett vettigt lag som kan hålla ett tag i alla fall. Vi får ser vart det leder!


biramejl


Det kan vara klokt när man köper ett nytt lag på en gång att sprida ut åldrarna lite. Är alla i samma ålder så kommer de bli free-agents samma år.

Blir spännande att följa din satsning!



你喜欢的游戏主题
斯洛伐克 I.1
意大利 I.1
波斯尼亚和黑塞哥维那 koga bi vi
波斯尼亚和黑塞哥维那 Veliki događa...
波斯尼亚和黑塞哥维那 Sastanak BH Z...
奥地利 Tennis Duel -...
比利时 financien
比利时 Vanalles
阿塞拜疆 PPM Translato...
奥地利 Facebook
波斯尼亚和黑塞哥维那 Facebook
奥地利 2. Mannschaft...
奥地利 Jerseys?
阿塞拜疆 U-17 milli ko...
波斯尼亚和黑塞哥维那 Sms krediti
斯洛伐克 Kohutko Cup I...
斯洛伐克 Gold Cup
斯洛伐克 National Gree...
斯洛伐克 V.168
斯洛伐克 players for G...
斯洛伐克 Pravidla (Ad ...
斯洛伐克 2 zapasy za d...
斯洛伐克 Ligový pohár
斯洛伐克 dresy a vlajk...
斯洛伐克 National Germ...
斯洛伐克 Voľby trénera...
斯洛伐克 DB National I...
斯洛伐克 PPZT:pred a p...
斯洛伐克 F1
斯洛伐克 tranfers
澳大利亚 New F1 manage...
斯洛伐克 organizujem t...
斯洛伐克 transfer
斯洛伐克 Dresy
斯洛伐克 VI.188
斯洛伐克 VI.190
斯洛伐克 VI.196
斯洛伐克 VI.185
斯洛伐克 VI.184
斯洛伐克 VI.180
斯洛伐克 VI.166
斯洛伐克 VI.172
斯洛伐克 VI.168
斯洛伐克 VI.169
斯洛伐克 VI.170
斯洛伐克 VI.173
斯洛伐克 VI.164
斯洛伐克 VI.163
斯洛伐克 VI.127
斯洛伐克 V.85
斯洛伐克 VI.111
斯洛伐克 VI.72
斯洛伐克 VI.109
斯洛伐克 Futbalová Rep...
斯洛伐克 V.253
斯洛伐克 Slovakia Cup ...
斯洛伐克 VI.113
斯洛伐克 Esox lucius f...
斯洛伐克 trgu - trensf...
斯洛伐克 V.160
斯洛伐克 Klubové vlajk...
斯洛伐克 Vytvorenie kl...
斯洛伐克 V.248
斯洛伐克 VI.143
斯洛伐克 VI.146
斯洛伐克 V.170
斯洛伐克 V.232
斯洛伐克 Žilinska fotb...
斯洛伐克 V.252
斯洛伐克 V.255
斯洛伐克 V.247
斯洛伐克 VI.96
斯洛伐克 V.223
斯洛伐克 VI.9
斯洛伐克 Kto ma najvac...
斯洛伐克 V.230
斯洛伐克 V.133
斯洛伐克 VI.147
斯洛伐克 V.184
斯洛伐克 uspesnost str...
斯洛伐克 VI.126
斯洛伐克 VI.58
斯洛伐克 VI.51
白俄罗斯 "Клубная супе...
斯洛伐克 V.158 tipovač...
斯洛伐克 V.250
斯洛伐克 VI.80
斯洛伐克 mini champion...
斯洛伐克 V.249
斯洛伐克 V.229
斯洛伐克 V.251
斯洛伐克 Primera Divis...
斯洛伐克 Tímový web
斯洛伐克 VI.160
斯洛伐克 Friendly Matc...
斯洛伐克 VI.156
斯洛伐克 Klubovy web
斯洛伐克 V.127
斯洛伐克 Futbalova Rep...
斯洛伐克 Taktiky
斯洛伐克 Tréning hráčo...
斯洛伐克 SVK Repre - F...
斯洛伐克 VI.145
斯洛伐克 Stažnosti na ...
斯洛伐克 VI.106
斯洛伐克 futbal
斯洛伐克 Design-logo-d...
斯洛伐克 V.208
斯洛伐克 V.189
斯洛伐克 stadio
斯洛伐克 VI.149
斯洛伐克 VI.125
斯洛伐克 VI.88
斯洛伐克 V.176
斯洛伐克 SILA TÍMU
斯洛伐克 VI.103
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 super zápasy
斯洛伐克 Ponuky generá...
斯洛伐克 Slovenské Sup...
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 stavanie záze...
斯洛伐克 Tipovacia súť...
斯洛伐克 V.172
斯洛伐克 pro evolution...
斯洛伐克 Corgoň liga a...
斯洛伐克 VI.138
斯洛伐克 2x zaspievaná...
斯洛伐克 Tvorba Loga
斯洛伐克 A.C.A.B. CUP
斯洛伐克 Najlepší stre...
斯洛伐克 Šlapak
斯洛伐克 V.201
斯洛伐克 VI.154
斯洛伐克 VI.142
斯洛伐克 Horna nitra C...
斯洛伐克 VI.148
斯洛伐克 VI.97
斯洛伐克 VI.144
斯洛伐克 Súťaž o 40 kr...
斯洛伐克 VI.112
斯洛伐克 MS vo Futbale...
斯洛伐克 kupovanie zam...
斯洛伐克 Hlasovanie - ...
斯洛伐克 V.242
斯洛伐克 Priatelsky du...
斯洛伐克 ZAPASY PRIJMA...
斯洛伐克 PPMliga-turna...
斯洛伐克 Majstrovstvá ...
斯洛伐克 V.178
斯洛伐克 IV.24 Ligové ...
斯洛伐克 VI.128
斯洛伐克 VI.54
斯洛伐克 Turnaj - UEFA...
斯洛伐克 Turnaj - Prem...
斯洛伐克 Liga majstrov
斯洛伐克 VI.110
斯洛伐克 V.146
澳大利亚 Last Letter -...
斯洛伐克 V.256
斯洛伐克 VI.114
斯洛伐克 V.225
斯洛伐克 VI.92
斯洛伐克 V.246
斯洛伐克 V.239
斯洛伐克 V.237
最新主题