Saat:

Takımlarınız:
İletişim
Public account
  PRO Bölgesi
1330 kredi
Kredi satın al
Genel bir hesaptasınız. Oyunu oynamak ister veya tartışmalara katılmak isterseniz giriş yapmak zorundasınız. Yeni bir kullanıcıysanız, öncelikle kayıt olmalısınız.

  PowerPlay Dergi

Harc a Bajnokok Ligája helyekért, avagy mennyivel nehezebb a dolgunk más országokhoz képest?


Harc a Bajnokok Ligája helyekért, avagy mennyivel nehezebb a dolgunk más országokhoz képest?

Fórumokon gyakran olvasni olyan megjegyzéseket, hogy mennyivel nehezebb dolga van egy-egy magyar csapatnak más külföldi klubcsapathoz képest, mert erősebb a magyar mezőny és/vagy jobban szívjuk egymás vérét (erőnlét égetése, stb.).

A felvetés bizonyítására többféle módszer is rendelkezésünkre állhat. Rövid bevezetőként ezeket tekintsük át. 

Módszerek

Kritikai észrevétel(ek)

Csapaterő elemzés

 

  • Vannak csapatok, akik mindig csak annyit visznek ki a pályára, amennyi szükséges a győzelemhez, akár emiatt, akár más okból sosem (vagy ritkán) mutatják meg valódi maximális erejüket. Azt is inkább nemzeti kupa/nemzetközi szereplések alkalmával.

 

AOR Elemzés = legjobb játékosok átlaga

 

  • hokiban AOR 16 vagy AOR 17 (3 sor + 1 vagy 2 kapus) - legjobb 16 v. 17 játékos összértékátlaga
  • fociban AOR 11 - legjobb 11 játékos összértékátlaga
  • kéziben AOR 13 vagy AOR 14 (12 mezőnyjátékos + 1 vagy 2 kapus) - legjobb 13 v. 14 játékos összértékátlaga
  • kosárban AOR 10 - legjobb 10 játékos összértékátlaga

 

 

  • A top x db játékos átlaga nem garantálja, hogy minden poszt le van ideálisan fedve. Egy foci csapat AOR 11 vizsgálata kinézhet „ideálisan” is: Pont 1 kapus, 4 védő, 4 középpályás, 2 csatár kerül bele az átlagszámításba. De kinézhet nem ideálisan is: 3 kapus, 2 védő, 2 középpályás, 4 csatár. Ha ebből vonok átlagot, az ugye nem teljesen életszerű és nem ad valós képet.
  • A másik dolog az a tapasztalat (XP) hatása. Amit ez a kimutatás szintén nem mutat. Lehet egy foci csapat AOR 11-je átlag 2000 ÖÉ, míg egy másik csapaté átlag 2200 ÖÉ. De nem biztos, hogy utóbbi az erősebb csapat. Példa: Átlag 2000 ÖÉ és átlag 160 xp = 2320 valós ÖÉ átlag. Átlag 2200 ÖÉ és átlag 50 xp = 2310 a valós ÖÉ átlag. 

Mivel minden játékost sok idő megfigyelni, így ezek a hibafaktorok mindig benne vannak.

Fontossághasználat elemzés

 

  • Mindenki azt használ, amit akar…Valaki nagyon magassal tolja végig a szezont, van aki csak a  szeretett rivális ellen tolja be az all-int. 
  • De vannak olyan ligák is, ahol szinte mindenki nagyon alacsonnyal játszik. A lényeg, hogy ebben is mutatkozik eltérés az egyes országok között és ez is befolyásolja végső soron a liga erősségét.

 

  • Csak önmagában nem elegendő ez a kimutatás, de annál érdekesebb. (Miért nem elég? Rövid válaszom: Fontos a fontosság, de a csapaterő fontosabb.)
  • Geebus írt is a témában már egy szuper cikket, linkelem majd egészen pontosan ide. Ami jól látható, hogy szezonról szezonra is sokat változhat az égetés tendencia.

Mégis mit tettünk le az asztalra? elemzés

 

  • Ez egy közvetett vizsgálat, mely az egyes ligák eredményességét vizsgálja meg nemzetközi kupasorozatokban. Ilyen jellegű „vizsgálat” már más cikksorozat keretein belül lezajlott.
  • Ennek a módszernek az elve az, hogy ha egy liga erős, értsd erős csapatok játszanak benne jól felkészült managerekkel és blablabla,  akkor biztosan jól szerepel a nemzetközi kupasorozatokban. Jobban, mint a kevésbé erős ligák.

 

  • A dolog szépséghibája az az, hogy a szponzorok már nem fizetnek az extra jó nemzetközi szereplésért. Csupán a kvalifikációért jár az extra money. Mi következik ebből? Nagyon sok csapat mindent megtesz azért, hogy kvalifikáljon, de magát a kupasorozatot nem veszi komolyan (alacsony fontosság, B csapat, stb.). Senki sem hibázható ezért persze, a kevés kivételnek pedig minden tisztelet és virtuális bro fist jár.
  • Részben témábavágó cikkajánló: Fronthatás.

Egyéb elemzések

 

  • Sok mindent fel lehet még sorolni biztosan, pár példát említek. 
  • Példa1: Melyek azok a csapatok, akik akár azt az eszközt is bevetik, hogy ligatárstól próbálnak játékost igazolni? 
  • Egy olyan ligában sokkal nehezebb játszani, ahol egymás vérét szívja mindenki, mint egy olyanban, ahol legalább azt tiszteletben tartják: hogy ligatárstól és honfitárstól nem igazolok játékost (nem tilos természetesen).
  • Nyilván vannak "baráti" párharcok, mint való életben az Újpest-Fradi… ilyen esetben is teljesen másképpen fest egy „eligazolt” szabadügyök. 
  • Példa2: Átigazolás elemzés

 

  • Önmagában nem adnak teljes képet, plusz adaléknak, érdekességnek viszont jók lehetnek az ilyen elemzések.

Komplex elemzések

  • 2,3,4 vagy több módszer együttes használata

 

Választék tehát van. Most nézzük meg mai cikkünk témáját és a hozzá választott módszert. A cikk témájánál fogva (BL) az első osztályú ligákat vizsgálja és ma a kosárlabda ligák helyzetét fogom elemezni. Későbbiekben persze készülhet cikk a másik három sportághoz is, ha igény van rá (?). Második ligákkal is szemezhetünk, így átfogóbb képet kaphatunk arról, hogy mennyire nehéz a Kupagyőztesek Kupájába kvalifikálni egy magyar csapatnak egy nem magyar csapathoz képest.

Most pedig térjünk vissza mai kimutatásunkhoz.

Választott sportág: Kosárlabda

Választott módszer: AOR 10 elemzés minden hasznosságával és minden hibájával együtt.:). Megjegyzés: Az adatokat egy héttel korábban gyűjtöttem össze, nincs frissítve. 

Régebben Lau is írt egy hasonló cikket, az ő példájához hasonlóan minősítettem a csapatokat az egyszerűség kedvéért. 

"A" minősítés 1895+ ÖÉ átlagú csapatok
"B" minősítés 1834+ ÖÉ átlagú csapatok
"C" minősítés 1774+ ÖÉ átlagú csapatok
"D" minősítés 1713+ ÖÉ átlagú csapatok

Nézzük meg mi a helyzet hazai fronton első lépésben. Az első ligában játszó csapatok közül:

"A" minősítés AnzsimaBoins Riders
"B" minősítés Blue Wizards B C
"C" minősítés Jászberény RaidersCsiperkeST.BITANGOKHighjAmpers
"D" minősítés Csömör HornetsBass-KettőBékéscsabai KK 2014

Legjobban úgy tudnám jellemezni a csapatok erősségét, hogy BL győzelemre is esélyes csapatok az "A" és "B" minősítéssel bíró csapatok, továbbá a legerősebb "C" minősítésű csapatok. KgyK győzelemre minden felsorolt csapatnak reális esélye van. Sőt, bár mai cikkemben nem foglalkozom  az "E" minősítésű csapatokkal, még nekik is van esélyük KgyK-t nyerni akár minimális Iván-faktorral.

A módszernél korábban kitértem rá, hogy van pár szépséghibája. Bruce csapata a Jászberény Raiders egyértelműen "B" minősítéssel bírna, ha csapaterőket is figyelembe venném. Az általam használt módszerrel viszont nem látni az átlag XP-t, ami Bruce csapatánál igen magas. Így lehet most "C" minősítést kapott, valójában "B" erősségű. Akik követik a kosárlabdát, az nagyon is jól tudja ezt.:).

Akkor a hazai helyzet és a hibafaktor ismertetése után, nézzük meg hogyan áll az első ligánk 2 db "A", 1 db "B", 4 db "C" és 3 db "D" minősítésű csapattal a nemzetközi viszonylatban.

Mennyei ligák összehasonítása

  Ország "A" "B" "C" "D" Össz
1. Magyarország 2 1 4 3 10
2. Oroszország 1 1 1 2 5
3. Horvátország 1 1 1   3
4. Olaszország 1   3 0 4
5. Brazília 1   2   3
6. Románia 1     1 2
7. Szerbia   2 1   3
8. Kína   1 2 3 6
9. Lettország   1 1 1 3
10. Ukrajna   1 1   2
11. Szlovákia   1   4 5
12. Svájc   1   1 2
  Portugália   1   1 2
  Törökország   1   1 2
15. Észtország   1     1
  Finnország   1     1
17. Lengyelország     2 1 3
18. USA     2   2
19. Csehország     1 5 6
20. Németország     1 3 4
21. Irán     1 1 2
  Szlovénia     1 1 2
23. Argentína     1   1
  Bulgária     1   1
  GBR     1   1
26. Többi világ       2 2
27. Fehéroroszo.       1 1
  Franciaország       1 1
  Spanyolország       1 1
  Görögország       1 1

"Nagyon jól" állunk. Ez magyarra fordítva azt jelenti, hogy messze a magyar mennyei a legerősebb liga. Két dolgot kell figyelembe vennünk: Van-e erős csapat egy adott bajnokságban, és ha igen, akkor hány db? Kérem szépen nálunk 10 olyan csapat is játszik, akik közül bármelyikük, bármikor megnyerhetné a KgyK-t például.  Durva... Ezüstérmes Oroszország első ligája (5 db erős csapattal), őket követi talán Kína, ahol szintén magas a verseny színvonala 6 db erős csapattal (épp csak az az 'A' csapat hiányzik, aki pár szezonnal ezelőtt eladta az egész csapatát). Sok az olyan ország, ahol egy nagyon erős csapat van, és könnyedén megoldja a hazai front küzdelmeit. Így csak a nemzetközi színtéren kell fontosságot emelniük. Ilyen szerencsés ligában játszik a román, a finn, és az észt bajnok többek között. 

Nézzük meg mi a helyzet a két "rivális" országgal. Szlovákiában ugyan nincs "A' és "C" minősítéssel rendelkező klub, de "B" és "D" szintűből van összesen 5 db, így a küzdelem színvonala náluk is magas. Igaz azt, hogy ők kapják a legtöbb szponzori pénzt, messze nem érdemlik meg. Hogy *-nának meg. Gondoljon mindenki valami szépre.:P. Csehország helyzete rosszabbodott azzal, hogy az eddigi top csapatuk fiatalításba kezdett. Most nincs nekik sem "A", sem "B" erősségű csapatuk. Emiatt talán nem is meglepő, hogy szezonok óta küzdenek azzal, hogy 3-3 csapatuk indulhasson a nemzetközi hadszíntéren. Következő szezonban ismét 2-2 csapatot adnak csak a nemzetközi küzdelmekbe. A ligájuk erőssége küzdelem szempotjából top10-es, mert van 6 db legalább "D" szintű csapatuk.

Zárszóként és érdekességként mondom, hogy nagyon meglepő Spanyolország utolsó helye, holott a világ leggazdagabb klubjai tanyáznak a spanyol mennyeiben. :). Meglepő ugyanitt Franciaország helye is, bár ő náluk volt jó pár keresztessé válás is az utóbbi időben.

Ráadás Top 11 Csapat AOR 10 Elemzés Alapján

Helyezés Csapat Liga AOR 10 Átlag
1. Pubela Crocodilu' román 2016
2. PEC 79ers brazíl 1934
3. Anzsima magyar 1933
4. Boins Riders magyar 1921
5. US Salve olasz 1910
6. Armpit Warriors orosz 1905
7. Divljaci horvát 1899
8. Lianozovo orosz 1886
9. BC Potomac észt 1886
10. Gulbenes Buki lett 1884
11. Blue Wizards B C magyar 1878

Az abszolút első a román csapat lenne AOR10 alapján, még sem övé volt a legerősebb csapat idén. Ez azért lehetséges és megint jön a hibafaktor, a román csapat átlag XP-je alacsonyabb, mint bármelyik másik csapaté a listán. A leghelyesebb mutatót az AOR10*XP hatása adná. :). De minden liga minden csapatának minden játékosát megfigyelni...O.k.

Örömteli, hogy három magyar csapatot is adunk immáron ebbe a listába. Lau és csapata hosszú évek óta ostromolta a BL-t és örömmel jelenthetem, hogy már kétszeres BL győztesnek tudhatja magát kolléganőm. Az előző és a mostani szezonban is Anzsima legényei diadalmaskodtak. Három a magyar igazság... szóval csak ügyesen jövőre is. :P. Feltüntünk a térképen mi (Boins) is Blue-val. Mindketten a fiatalítás projekt legizgalmasabb szakaszához érkeztünk. Ismét első ligások vagyunk, először indulunk újból a Bajnokok Ligájában és meglátjuk hogy alakul a sorsunk innentől.

 

A legerősebb bajnokság tehát a miénk... Élvezzük. 





Makale değerlendirmesi: Zayıf - Normal - Mükemmel     eşsiz görüşler: 97

Facebookta paylaş   Twitter'da paylaş   MySpace'te paylaş