Čas:

Tvoje tímy:
Komunikácia
Public account
  PRO Zóna
1330 kreditov
Kúpiť kredity
Momentálne sa nachádzaš vo verejne prístupnom konte. Ak si chceš zahrať hru alebo prispievať do diskusií, musíš sa prihlásiť. Ak si nový užívateľ, musíš sa zaregistrovať.

  PowerPlay Magazín

ROKOMET - pravila igre - zgodovina - nov šport v PPM


ROKOMET - pravila igre - zgodovina - nov šport v PPM

Bliža se začetek novega športa v PowerPlay Managerju - DANES ob 14.ure naprej! Rokomet je mnogim neznan ali pa ga podrobno nikoli niso spremljali. Kljub vsemu ima ta dinamičen šport v Sloveniji že bogato tradicijo in tudi velike mednarodne uspehe. Bo podobno tudi tukaj - v virtualnem svetu?

KAZALO ČLANKA:

Pravila rokometne igre

Zgodovina

Zgodovina rokometa v Sloveniji

Powerplay rokomet - PRIROČNIK

Rokomet v najlepši luči (video)

 

 PRAVILA ROKOMETNE IGRE

Rokomet je igra, ki se igra na podobnem igrišču kot mali nogomet (40 m X 20 m). Ekipo sestavlja sedem igralcev (šest igralcev v polju in vratar), ki si prizadevajo zadeti nasprotnikov gol. Rokometna vrata - gol je pravokotne oblike in ima razdaljo med vratnicama tri metre, v višino pa meri dva metra (3 m X 2 m).

1) Vratarjev prostor je prostor označen z črto šestih metrov kjer je dovoljena samo obramba vratarja. Igralci v polju lahko ulovijo ali pa se dotaknejo žoge, ki je v zraku nad vratarjevim prostorom, če se sami nahajajo zunaj vratarjevega prostora.

2) Črtkana črta, ki je oddaljena devet metrov od gola označuje prostor za izvajanje prostega metaNasprotni igralci morajo biti oddaljeni tri metre od mesta izvajanja. Izvajalec lahko neposredno strelja na gol.

3) Sedemmetrovka se dosodi, zaradi nepravilnega oviranja napadalca pri jasni situaciji za dosego zadetka po celem igrišču, zaradi vstopanja v vratarjev prostor z namenom, da si pridobi obrambni igralec prednost pred napadalcem, ob neupravičenem žvižgu ob jasni priložnosti za zadetek in če zadetek prepreči oseba, ki ni udeležena v igri (trener, gledalec,...). Izvaja se iz črte sedmih metrov, kjer mora imeti izvajalec eno stopalo na tleh in ga ne sme premikati. Met mora biti izveden v treh sekundah po sodnikovem žvižgu.

4) Pri branjenju sedemetrovke sme vratar stati najdlje na črti štirih metrov (ostali igralci pa morajo biti izven devetmetrskega prostora, dokler met ni izveden).

5) Prostor za menjave se nahaja levo in desno od sredinske črte, vzdolžno ob igrišču. Tu se nahaja tudi klop za rezervne igralce in uradne osebe. Stran prostora za menjave je pogojena s stranjo obrambe (je na tisti strani, kjer je vratar). Med polčasom se strani zamenja. Vsak igralec, ki vstopa ali zapušča igro, mora to storiti v območju 4,5 m od sredinske črte v svoje polje. V igro sme igralec, ki menja drugega igralca, stopiti šele, ko ta zapusti igrišče v omenjenem območju.

 

OZNAČBE IGRIŠČA zdaj poznamo. Poglejmo še nekatera druga najbolj osnovna PRAVILA:

  • Čas trajanja tekme na uradnih tekmah za moške in ženske starejše od 16 let, je dvakrat pa trideset minut (2 X 30 min). Vsaka ekipa lahko zahteva po eno minuto odmora (timeout) v polčasu.
  • Da sama igra poteka nemoteno, jo vodita praviloma dva sodnika. Če se sodnika pri kakšni odločitvi ne strinjata, prekineta igro in se dogovorita kako bo igra tekla dalje. Prav tako prekineta igro, če je kateri od igralcev storil prekršek za izključitev. Njihova odločitev je dokončna. Sodnika pri svojem delu uporabljata sodniške znake, ki jih je 18, rumen in rdeč karton ter piščalko.
  • Igralci v polju se smejo žoge dotakniti s katerimkoli delom sovjega telesa nad kolenom. Igralec, ki ima v posesti žogo, lahko stoji na miru tri sekunde ali pa naredi tri korake. Nato mora žogo ali metati na gol ali podati ali voditi. Če pri tem naredi več kot tri korake, se šteje kot napaka in je žoga za nasprotnika (razen pod prekrškom). Igralec lahko vodi žogo toliko časa kot želi, dokler jo vodi pravilno.
  • Samo vratar se lahko giblje neomejeno po vratarjevem prostoru ampak pri tem ne sme prestopiti črte 6-metrskega prostora, če ima v posesti žogo. V svojem prostoru se lahko dotika žoge z vsemi deli svojega telesa (tudi z nogami). Vratar lahko tudi sodeluje pri običajni igri svoje ekipe v napadu, vendar se ga tam obravnava kot igralca v polju. Če vratar pri strelu ekipe v napadu žogo odbije v gol avt, ostane žoga v posesti vratarja, in ne kot npr. pri nogometu, kjer nasprotnik izvaja kot. Vratar mora nato žogo z vratarjevim metom podati žogo v igro.
  • Kazen pomeni, da ni dovolj, če se za posamezen prekršek dosodi le prosti met ali sedemmetrovka, temveč so to težji prekrški, od prekrškov v borbi za žogo. Za tak prekršek se igralcu pokaže opomin oziroma rumeni karton. Vsak od igralcev je lahko opomnjen le enkrat, ekipa pa lahko skupaj zbere tri opomine. Nato sledi izključitev za dve minuti. Če je bil prekršek posebej nevaren se lahko igralcu pokaže takoj izključitev za dve minuti, četudi ta ni bil prej opomnjen. Vsak igralec je lahko izključen samo dvakrat za dve minuti. Tretja izključitev pomeni diskvalifikacijo (rdeči karton).

 

  ZGODOVINA

Igra ima korenine že v antični Grčiji (imenovala se je Urania), kasneje so jo igrali tudi v antičnem Rimu in srednjem veku. Sodobni rokomet se je začel oblikovati konec 19. stoletja v skandinavskih deželah, predvsem na Danskem, Švedskem, Norveškem in v Nemčiji. Danski učitelj športne vzgoje, Holger Nielsen, je leta 1898 pripravil pravila za sodobni rokomet (håndbold) in jih objavil leta 1906. Modernejši zapis pravil je bil objavljen 29. Oktobra 1917, ki so jih pripravili Max Heiser, Karl Schelenz, in Erich Konigh iz Nemčije.

Prva madnarodna tekma z novejšmi pravili je bila odigrana med moško ekipo Nemčije in Belgije leta 1925 in med ženskima ekipama Nemčije in Avstrijeleta 1930. V letu 1928 je bila ustanovljena Mednarodna amaterska rokometna zveza, leta 1946 pa današnja Mednarodna rokometna zveza (IHF). Na zahtevo Adolfa Hitlerja, se je rokomet prvič pojavil na 11. olimpijskih igrah leta 1936 v Berlinu. Kasneje je bil leta 1940 odstranjen iz OI. Ker pa je rokomet postajal vse bolj priljubljen in se je v nekaj desetletjih močno razvil, se je na OI vrnil leta 1972 V Münchnu, kasneje, leta 1976, pa so dodali še ženski rokomet, kot olimpijski šport.

Mednarodna rokometna zveza (IHF) je organizirala prvo svetovno prvenstvo leta 1938 na vsaka 4 (včasih tudi 3) leta. To je trajalo od druge svetovne vojne do leta 1995, ko so organizirali prvenstvo na Islandiji, od tedaj naprej pa je prvenstvo vsako drugo leto. Ženske so prvo svetovno prvenstvo odigrale leta 1957.

Rokomet se danes igra v 183 državah na svetu, julija 2009 je bilo v IHF registriranih 166 držav članic, kar šteje cca. 795.000 ekip oziroma 19 milijonov rokometašev.

 

  ZGODOVINA ROKOMETA V SLOVENIJI

Rokometna zveza Slovenije (RZS) je bila ustanovljena koncem leta 1949 v okviru takratne Rokometne zveze Jugoslavije. Tega leta je v Sloveniji delovalo že šest rokometnih klubov: Kladivar - Celje, Polet - Maribor, Enotnost - Ljubljana in še trije klubi v Ptuju, Lendavi in Murski Soboti. Kasneje je rokomet pritegnil vedno večje število privržencev in leta 1975 je bilo v Sloveniji registriranih že več kot 100 moških in ženskih klubov.

Prvo republiško prvenstvo v velikem rokometu se je v konkurenci šestih ekip začelo leta 1949 in prvi naslov so osvojili Celjani. Zanimanje za veliki rokomet pa je v petdesetih letih počasi upadalo. Praktično vse ekipe so se v nekaj mesecih preusmerile k malemu rokometu (današnji rokomet), ki je postajal vedno bolj množičen. V sezoni 1952/53 je bilo odigrano prvo republiško prvenstvo v malem rokometu (prvi naslov je v moški in ženski konkurenci osvojila ljubljanska Svoboda), leta 1967 pa prvo pokalno tekmovanje (pri moških je zmagal Partizan - Slovenj Gradec pri ženskah pa Partizan - Selca).

Slovenski rokomet je v bivši Jugoslaviji igral pomembno vlogo, najuspešnejši klubi pa so bili: CeljeSlovan,OlimpijaRudarBranik .. ki so uspešno nastopali v I. zvezni ligi in YU - pokalu. Največji uspeh v tistih časih je za slovenski rokomet dosegel ljubljanski Slovan, ki je v sezoni 1979/80 osvojil naslov državnega prvaka Jugoslavije in zaigral v finalu evropskega pokala državnih prvakov. V članskih reprezentancah bivše Jugoslavije je iz Slovenije nastopilo 15 igralcev in 9 igralk.

Po osamosvojitvi Slovenije leta 1991 se je osamosvojila tudi RZS ter že naslednje leto postala enakopravni član evropske (EHF) in mednarodne (IHF) rokometne zveze. V sezoni 1991/92 je bilo odigrano prvo državno prvenstvo v samostojni Sloveniji, prvi državni prvaki pa so med moškimi Celje Pivovarna Laško in med ženskami Belinka OlimpijaTrenutno je v Sloveniji registriranih 55 moških in 26 ženskih rokometnih klubov, ki nastopajo v državnih ligah ter nižjih regijskih tekmovanjih.

NAJVEČJI MEDNARODNI USPEHI:

Moška reprezentanca: Bron na Sredozemskih igrah 1993, največji uspeh pa je prav gotovo srebrna medalja na evropskem prvenstvu leta 2004 v Sloveniji

Ženska reprezentanca: Bron na Sredozemskih igrah leta 1997 in še isto leto nastop na 13. svetovnem prvenstvu v Nemčiji

Moški klubiCelje Pivovarna Laško (zmagovalec lige prvakov v sezoni 2003/04)

Ženski klubiKrim Mercator (zmagovalec lige prvakinj v senozah 2000/01 in 2002/2003) in Robit Olimpija (zmagovalec pokala EHF 1996/97) 

 

  POWERPLAY ROKOMET

DANES  27. maja gre za res! Dan 1 prve sezone. Poznavanje "pravega" rokometa je vsekakor dobra podlaga za uspešen klub v PPM. Kljub vsemu pa "igra številk" ima svoje specifike in uganke, ki jih bomo začeli reševati prav kmalu.

Spodaj bom pokazal nekaj najbolj osnovnih informacij, ki jih morate vedeti - KORAK za KORAKOM:

 Poznavanje igralcev:

Kaj igralci potrebujejo? Kako naj igralce treniram?

Položaj Osnovna lastnost Velik vpliv  Srednje velik vpliv Majhen vpliv + V napadu  V obrambi 
VRATAR Branjenje Blokiranje Podajanje Hitrost, Tehnika + / /
ZUNANJI Igra v polju Podajanje Tehnika Hitrost, Agresivnost + STREL BLOKIRANJE
KROŽNI NAPADALEC  Igra v polju Agresivnost Tehnika Hitrost, Podajanje + STREL BLOKIRANJE
KRILO Igra v polju Hitrost Tehnika Podajanje, Agresivnost  + STREL BLOKIRANJE

Poznavanje svojih igralcev je ena najpomembnejših nalog managerja in prvi pogoj za uspeh kluba. Nobena lastnost se ne sme popolnoma zanemariti, saj se to kaznuje v predstavi na tekmi. Če ima manager PRO paket lahko vsakemu igralcu nastavi svoj položaj in lastnosti se bodo obarvale po pomembnosti tako kot v zgornji tabeli. V kolikor manager nima pro paketa si je treba zapomniti kaj je pri katerem tipu igralca pomembno. Če dobro pogledamo zgornjo tabelo to mogoče niti ni tako težko, saj če smo vsaj malo gledali rokomet potem so stvari precej logične.

Ne pozabit na lastnosti STRELA in BLOKIRANJA pri igralcih v polju (v tabeli na koncu). Strel se uporablja v napadu, blokiranje pa v obrambi. To je tudi glavno ločilo med igralci ki jih postavite v napadalno formacijo ali obrambno formacijo. 

Vse ostale informacije o igralcih najdete v VODIČU, kjer boste našli še veliko drugih podatkov (energija, dolžina kariere, uigranost, izkušnje,...)

 

 Nastavi postavo za tekmo:

Napadalna formacija. Postava, ki bo igrala v vašem napadu. Lahko nastavite več postav. S tem lahko med tekmo zamenjate kakšnega igralca ob pogojih ki jih določite vi. Med tekmo lahko 3x spremenite postavo (4 možne formacije), če to želite. Tukaj vam bo poznavanje igralcev zelo koristilo, saj veste kam postaviti katerega igralca.

 

Obrambna formacija bo branila vaš gol. Tudi tukaj lahko nastavite 4 različne formacije in tako menjavate igralce, če to želite in ob vašim pogojih ki jih določite. Za razliko od strela tukaj igralci najbolj potrebujejo BLOKIRANJE. 

 

Nastavitve. Da vas ne bo zmedlo, saj šele tukaj določimo dva vratarja, ki sta izbrana za tekmo. Vratar postavljen na prvo mesto bo tekmo tudi začel. Tudi kazenski strel iz 7ih metrov je lahko odločilnega pomena, tako da izberite vaše vaše najboljše strelce. Kapetan je ponavadi igralec, ki ima največ izkušenj -pa tudi priljubljenost pri managerju je pomembna :)

 

 Nastavitev taktike - način igre

Koliko energije naj igralci vložijo v svojo igro? Morate biti previdni saj je sezona v rokometu dolga zato pametno izbirajte porabo energije. Vsak igralec ima sezonsko energijo, ki mu čez celotno sezono pada in se obnovi na 100 šele ob začetku nove sezone. Če boste preveč izčrpali igralce bo ekipi na koncu zmanjkalo moči. Ob polčasu lahko vaše nastavitve spremenjate.  Za sliko je tabela, ki vam prikazuje porabo energije vseh možnih nastavitev

Poraba energije na 60 minut igre:

Vrsta tekme  Zelo nizko Nizka Običajen Visoka Zelo visoko
Prijateljske tekme  0.02 0.05 0.10 0.20 0.30
Tekmovalne tekme  0.10 0.25 0.50 1.00 1.50

 

Kako bodo igralci vaši igralci v obrambi? Vsak napad ima šibko točko. Mogoče nasprotnik večinoma napada s streli zunanjih igralcev. Mogoče ima najmočnejše orožje obe krili. S pravilno izbiro obrambne igre lahko veliko pripomorete k dobremu rezultatu.  Ob polčasu lahko vaše nastavitve spremenjate.

 

Kakšen bo vaš prehod v napad? Rokomet je dinamična - hitra igra. S protinapadom lahko presenečate obrambo nasprotnika, vendar za to potrebujete odličnega vatarja in hitre igralce, v nasprotnem primeru je lahko izbira te taktike napaka. Na drugi strani pa lahko s počasnim prehodom v miru opravljate menjave (obramba-napad) in umirite tempo igre. Če se ne morete odločiti enostavno izberete uravnotežen način napadalne igre. Ob polčasu lahko vaše nastavitve spremenjate.

 

Ste s katerega položaja še posebaj nevarni? Torej lahko izkoristite svoje kvalitete, se osredotočite na svoje adute. Morda pa lahko tudi presenetite postavitev obrambe nasprotnika, najdete šibko točko in "prednost streljanja" prilagodite nasprotniku. Če se ne morete odločiti enostavno odigrate uravnoteženo in zapretite z vseh položajev enako.  Ob polčasu lahko vaše nastavitve spremenjate.

 

Minuta odmora (timeout) je lahko ključnega pomena. lahko ustavite nalet nasprotnika ali pa le za trenutek spočijete vaše igralce. Pravi trenutek lahko odloči tekmo. V vsakem polčasu lahko zahtevate eno minuto odmora, ob pogojih ki jih določite. 

Menjava vratarja je prav tako lahko ključ do zmage. Morda prvi vratar nima svojega dne, mogoče je prejel veliko zaporednih golov in ima moralo na dnu. Z vstopom rezervnega vratarja, ki je recimo na vašo srečo tudi dobro razpoložen, lahko obrnete potek tekme in se veselite velike zmage.

 

 

 Objekti - kako naj poskrbim za dobro prihodnost kluba

Hiter napredek igralcev je tesno povezan z rezultati vašega kluba na daljši rok. Boljši kot so igralci boljše so lahko tudi predstave kluba in s tem lahko pridejo tudi uspehi - lovorike. Trening objekt spada v prvi cenovni razred zaradi svoje pomembnosti. Učinek treninga lahko povišajo zaposleni - trenerji. 

Objekt za regeneacijo je tesno povezan z objektom za trening. Igralci, ki igrajo tekmo se utrudijo in po tekmi ne morejo tako učinkovito trenirat. Z dobro regeneracijo (in osebjem - fizioterapevti) je minus pri treningu minimalen. V nasprotnem primeru bodo igralci, ki igrajo na tekmi tisti dan trenirali počasneje. Ta objekt spada v drugi cenovni razred.

 

Denar je sveta vladar. Finančna stabilnost kluba je zelo pomembna in prav ta objekt vam bo pomagal, da bodo vaše ponudbe sponzorjev čim višje. Višja kot je stopnja boljše uslužbence boste dobili na izbiro vsak četrtek in hitrejše bo vaše ogledovanje igralcev. Objekt spada v prvi cenovni razred. Zaposlite lahko managerje, ki bodo povečali učinkovitost.

 

V lastni športni akademiji vzgajate domače igralce. Višja kot je stopnja več igralcev bo prišlo na preizkušnjo vsako soboto in bolje so lahko pripravljeni (višina OR-a). Akademije NE vpliva na igralčev talent - kvalitete lastnosti. 2x na sezono lahko pošljete igralce v kamp, kjer bodo izbrani igralci veliko bolj intenzivno trenirali - prav tukaj vam ta objekt pomaga, da lahko pošljete v kamp čim več igralcev. Objekt spada v drugi cenovni razred. Športni direktorji pomagajo k boljši učinkovitosti.

Vsi omenjeni objekti spadajo v cenovno skupino 1 in 2. Torej dva najvišja cenovna razreda - kar tudi pove, da so ti objekti najpomembnejši za prihodnost kluba. V najnižji cenovni razred spadajo še: VZDRŽEVALNI CENTER, IZOBRAŽEVALNI CENTER in ZDRAVSTVENI CENTER. Njihova pomembnost je nižja, ampak prav tako ima vsak objekt svoje koristi. Več o tem v vodiču.

NE POZABI na DVORANO svojega kluba. Višja kot je kapaciteta več boš dobil denarja po vsaki domači tekmi (tudi na prijateljski tekmi 50%).

 

 Igralni sistem

VEČ INFORMACIJ V VODIČU

 

 KLJUČNE TOČKE

  • POZNAVANJE IGRALCEV
  • NASTAVITEV POSTAVE ZA TEKMO
  • NASTAVITEV TAKTIKE ZA TEKMO
  • OBJEKTI IN DVORANA - POSKRBI ZA DOBRO PRIHODNOST KLUBA
  • IGRALNI SISTEM 
Vse omenjene točke smo v članku korak za korakom obdelali. Vsekakor niso zajete vse informacije, so pa najpomembnejše za uspešen začetek vodenje kluba. Lahko se dobro pripravimo, ampak kljub vsemu vse managerje čaka veliko izzivov in učenja - razvoj igralcev, prave taktične nastavitve, finance... veliko sreče in uspeha!

 

 

  ROKOMET V NAJLEPŠI LUČI (video)

EVROPSKO PRVENSTVO SRBIJA 2012 - NAJLEPŠIH 20 GOLOV

NAJLEPŠI ROKOMETNI GOLI VSEH ČASOV

"MOZART" ROKOMETA - Ivano Balić

DUHOVITO IZVEDENA 7-METROVKA





Hodnotenie článku: Slabý - Normálny - Perfektný     Unikátnych prečítaní: 164

Zdieľaj na Facebooku   Zdieľaj na Twitteri   Zdieľaj na MySpace