Čas:

Tvoje tímy:
Komunikácia
Public account
  PRO Zóna
1330 kreditov
Kúpiť kredity
Momentálne sa nachádzaš vo verejne prístupnom konte. Ak si chceš zahrať hru alebo prispievať do diskusií, musíš sa prihlásiť. Ak si nový užívateľ, musíš sa zaregistrovať.

  PowerPlay Magazín

Načo nám je štadión


Načo nám je štadión

K čemu vlastně máme stadión?

Když dva lidé dělají totéž, prakticky nikdy to není totéž. Když dva lidé sledují nebo studují totéž, prakticky vždycky na to mají každý jiný pohled a klidně se může stát, že jsou správné oba konečné závěry. Co ale se situací, kdy tutéž problematiku vidí a zkoumá tisíce lidí? Bude potom tisíce pohledů? Nebude, budou ale pohledy jak velmi přesné, tak také, a to většinou, nesprávné a zavádějící. Tedy v menšině bude vždy pravda (protože ta je jen jediná) a většinu závěrů ovládne polopravda ve všech svých podobách, a to až po zcela mylné a zavádějící směry a scestné prezentace.

Řešení přitom může být jen jediné správné a současně paltí, že řešením je objektivní návod, kudy dále. A je to tak, pokud jde na hokeji PPM o stavbu Stadionu. Přesto zde pro Vás máme v této problematice hned dva lehce odlišné pohledy na tuto problematiku a taky dva návody řešení, které Vám přináší Emzet a Robin Archer. Není nezbytné soudit v závěru ani jednoho řešení, protože zadání je jen zdánlivě jednoduché, avšak pravdou zůstává, že si jednu z navrhovaných cest poznání problematiky kolem Stadionu prostě musíte vybrat. A tohle oni vědí oba, proto za Vámi přicházejí se svými závěry k této zajímavé problematice, takže se nabízí hned první otázka:

Proč právě nyní přicházíme s problematikou stadionu?
Emzet:

Na vlastnom mužstve vidím, že príjmy a výdavky sa viac-menej vyrovnávajú. Už druhú sezónu mám cca. rovnaké TK a teda cca. rovnakého sponzora. Zato výdavky neustále rastú. Je stále ťažšie nájsť prostriedky na stavbu zázemia, kúpu hráčov a podobne. Preto som sa začal obzerať po iných možných zdrojoch zisku. Narazil som na štadión. Úprimne povedané sa mi to skôr zdalo ako pochovávanie peňazí, ale rozhodol so sa to spočítať presne. Viedlo ma k tomu aj to, že mnohý manažéri si značne rozširujú svoje štadióny a nechcelo sa mi veriť, že to nemajú spočítané. Nakoniec som zistil, že pokiaľ bude moja investícia do štadiónu dosť veľká, tak sa mi za 5-6 sezón vráti. A od toho okamihu bude produkovať čistý zisk. Samozrejme zisk produkuje aj ten terajší štadión, ale aj tu platí, že ak chcem viac, musím do toho najprv investovať. Bude to ale beh na dlhú trať, lebo pozbierať financie na prestavbu celého štadióna naraz, je pre mňa proste nemožné.


Robin Archer:

Právě nyní je nejlépe s tím přijít, protože fámy, polopravdy a lži o Stadionu jsou tak všeobecně rozšířené, že už někdo musí přijít a říci: "Tak. A dost!"

Stejně, jako hokej na PPM má 3 své fáze, které je možné ekonomicky přesně definovat, tak i budování Stadionu má své 3 etapy, které jsou jednoznačné a vlastně opět logické.

1. etapa je vybudování stadionu na kapacitu do 2.000 míst ke stání ve Velkých tribunách na stání (VTSt), který se vyznačuje rychlostí budování, rychlou návratností (splacením) vstupních výdajů do pořízení tribun a jejich vylepšení, nízkými denními náklady a solidní podporou v jednání o TV právech v prvních sezónách hokeje PPM (řekněme 1. až 3. sezóny našeho působení zde).

2. etapa je vybudováním stadionu na kapacitu mezi 2.000 a 6.000 míst, převážně v přechodných typech tribun (přechodných mezi VTSt a multifunkčními třípatrovými tribunami - MF3), tedy Velkých tribunách na sezení (VTSe), MF1 případně až MF2. Tato etapa se vyznačuje velkou složitostí zajištění financí na stavbu tribun, když tribuny na sezení a MF tribuny jsou o řády dražší, než VTSt, při pořízení i v denních nákladech na údržbu, dále je budování tribun časově náročné, kdy v dlouhých časových intervalech chybí dlouhodobě jejich nová kapacita a především není zajištěna dostatečně rychlá návratnost těchto tribun, protože jejich budováním snížíme vždy i tak nízkou kapacitu Stadionu pro účely tržeb ze vstupného. Platí, že je třeba vše stihnout postupně nejpozději do konce 7. sezóny PPM (od našeho příchodu), tedy očekávaného nástupu důsledků 2. fáze hokeje plošně na celém PPM.

3. etapa, tedy budování kapacity stadionu nad 6.000 míst k sezení je etapou budování pouze MF tribun, prakticky jen MF2 a MF3 tribun, a to s ohledem na naše finanční možnosti výhradně z tržeb za vstupné, které byly dosaženy v předchozím období (zpravidla v sezóně, která předchází dobudování nových tribun). Tato etapa končí vybudováním Stadionu na maximální kapacitu, tedy 20k.

Pro 1. a 3. etapu platí, že jsou samofinancovatelné (výdaje na jejich výstavbu můžeme financovat výhradně z tržeb za vstupné). U tribun o kapacitě 6k+ je totiž předpoklad, že jejich sezónní příjmy z tržeb za vstupné dosáhnou právě oněch cca 50M+, které jsou nezbytné pro kontinuální pokračování ve výstavbě MF tribun z nejméně takto vysokých příjmů. Nižší kapacita Stadionu, než 6k totiž takto vysoké tržby nepřinese, takže je rozšiřování Stadionu buď pomalé v MF tribunách (předlouhá stavba nadvakrát), nebo neefektivní v nižších typech tribun, proto ono přijetí kapacity 6k (které mám matematicky vymodelováno), jako dolní hranici pro samofinancování výstavby stadionu tak, aby peníze dělaly při Investici do Stadionu zase peníze, a to nejvýše se sezónním zpožděním.

A nyní si ještě připomeňme, že Stadion není samofinancovatelný pouze v jeho 2. etapě (kdy je nezbytné investovat do něj vždy též z jiných zdrojů, než jsou jen tržby za vstupné), přičemž je to bohužel načasováno tak, že se do této etapy budování Stadionu dostaneme (spousta z Vás tam nyní je) právě ve chvíli, kdy nastupuje 2. fáze hokeje PPM, tedy v situaci, kdy z pokladen týmů mizí, dokud zcela nezmizí, volné prostředky pro investice (dochází ke srovnání fixních výdajů - platy hráčů a zaměstnanců a denní poplatky za zázemí a stadion, s fixními příjmy - tedy příjmy od GS, za TV práva a za pronájem Skyboxů). V této situaci pak stadion budovat znamená překonat dva prakticky neřešitelné problémy najednou:

1. Sehnat desítky milionů na další výstavbu mezistupňových tribun na sezení.

2. Zkrotit "nějak" z fixních příjmů následné významné denní výdaje, které jsou s tribunami na sezení a MF tribunami spojené, které je nutné dlouhodobě uhradit a nezbankrotovat.

Je nejvyšší čas si odpovědět na otázku, co dále v oblasti investic je a zůstane naší prioritou. A proč je naší prioritou právě toto? Chceme silný tým hráčů, pak hurá na trhy, chceme dobré zázemí pro tyto hráče? Chceme co nejlépe investovat tak, aby se nám peníze vrátili a pak jsme je mohli teprve reinvestovat? Stavět nejprve 14. lvl TP, nebo svoji první MF3 tribunu, když je jejich cena prakticky stejná? Nemůžeme mít vše, proto musí něco být prioritní a pravě nyní jsme se dostali do situace, kdy odpovědět sami sobě už musíme! Pokud to neučiníme nyní, pak se nemusíme rozhodnout správně, přičemž důsledky mohou být velmi nepříjemné, když si uvědomíme chybný krok ad post...

Každopádně si ale odpovězte na otázku, co nám pomůže oddálit plné důsledky 2. fáze hokeje PPM, tedy úplné srovnání fixních výdajů a příjmů?

Odpověď je jednoznačná a nemusíte nad tím vůbec dlouho bádat, je to kromě obchodování na trhu s hráči jen PEO a Stadion, nic víc, přičemž i PEO a obchodování má své hranice a Stadion je nyní prakticky nevyužitou bankou plnou peněz. Stadiony na hokeji PPM jsou díky všeobecnému povědomí o jejich "nebývale špatné návratnosti" a "neziskovosti", aktuálně jako ta ušmudlaná Popelka, která ale má v sobě potenciál být nádhernou princeznou, ověšenou brilianty, s velkou zlatou korunkou na hlavě...

 

Jaká je podle Vás návratnost stadionu a může stadion přinášet pro tým zisk? Pokud ano, můžete to nějak dokázat?

Emzet:

Toto je samozrejme tá najpodstatnejšia otázka, na ktorú som v súvislosti so štadiónom hľadal odpoveď. Návratnosť štadióna je rôznorodá, závisí od mnohých faktorov. Najpodstatnejšími sú:
1/ aký máte štadión teraz
2/ aký štadión postavíte
3/ Akú máte sponzorskú zmluvu

Je tam samozrejme aj veľa iných menších faktorov.
Pri tom platí, že ak rozširujete štadión, tak návratnosť je tým kratšia, čím vyšší typ štadióna postavíte.
Rovnako platí, že čím štedrejšieho sponzora máte, tým skôr sa vám investície do štadióna vrátia.

 Ziskom z investície nazývam všetky prostriedky, o ktoré dostanem viac, než dostávam teraz. Teda rozdiel medzi tým čo zarába môj terajší štadión (a zarábal by aj naďalej, keby som sa rozhodol nestavať) a medzi tým, čo bude zarábať môj štadión, ak postavím vyšší tip tribún.

K tomuto vám ako dôkaz môžem poskytnúť aj tabuľku, šitú na moje mužstvo, ktorá celkom jasne demonštruje návratnosť investícií.

Pozrime sa najprv, čo získame postavením jednotlivých tribún, teda na príjmovú časť:
Zisk bude teda rozdiel medzi príjmom z terajšej tribúny a príjmov z novej tribúny.
Predovšetkým to bude vyššia návštevnosť. Percentuálna vyťaženosť tribún sa výrazne nemení, len počet predaných vstupeniek bude väčší. Žiaľ na štadióne sa hrá za sezónu iba 19 ligových zápasov plus 3-6 zápasov PO. Celkom pekne sa zaplnia tribúny aj počas zápasov NP, lenže tu sa vstupné delí. Medzinárodné poháre by určite značne prispeli k návratnosti štadióna, lenže tam sa prebojuje len hŕstka mužstiev. Na domáce priateľské zápasy chodí veľmi málo divákov, navyše aj tu ide do kasy iba polovica vstupného. Vstupné zarobené na štadiónoch súperov (na priateľských zápasoch, prípadne na zápasoch NP) nemôžem považovať za zisk z mojej investície do štadióna. Preto je pre mňa nepoužiteľný údaj o v príjmoch zo vstupného vo Financiách. Priemerná zaplnenosť tribún je len niečo vyše 20%. Keďže denné poplatky za štadión platíme aj keď hráme vonku (dokonca aj vandali nás navštevujú nehľadiac na miesto zápasu), tak aj priemernú zaplnenosť tribún (a z toho plynúce príjmy) treba počítať aj z týchto dní, keď máme návštevnosť 0% (inými slovami, ak hráme doma v priemere každý druhý zápas, tak je fyzicky nemožné mať priemernú návštevnosť nad 50%).

Moje terajšie príjmy zo vstupného môžete vidieť v stĺpci "Veľká na státie", predpokladané príjmy na iných typoch štadiónov (za terajších podmienok) si môžete pozrieť v ostatných modrých stĺpcoch. Rozdiel medzi terajším a predpokladanými príjmami nájdete v stĺpcoch hneď vedľa modrých.
Druhá dôležitá položka v príjmoch je zmluva na predaj TV práv. Táto závisí presne od tých istých ukazovateľov, ako sponzorská zmluva + od typu a kapacity štadióna. Spravil som si prieskum, mnoho manažérov mi poslalo svoje údaje, z ktorých som vyvodil čísla, viditeľné pri jednotlivých tipoch štadiónov. Upozorňujem, že tieto TV zmluvy sú počítané na moje mužstvo, presnejšie povedané, vychádza sa pri nich z mojej sponzorskej zmluvy. Som si istý, že sú reálne, ale nie presné, je to stredná hodnota, v závislosti od rôznych faktorov môžem dostať na +/- 10% odlišné zmluvy pri mojich parametroch. Vo väčšine prípadov to ale bude skôr +. J

 

Veľká na státie

250

Malá na sedenie

300

Stredná na sedenie

450

Veľká na sedenie

600

1 MF

800

2 MF

1500

3 MF

2500

 

 

1 sektor

štadión

1 sektor

zisk

1 sektor

zisk

1 sektor

zisk

1 sektor

zisk

1 sektor

zisk

1 sektor

zisk

Príjmy

 

 

 

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

19x liga + 8xNP/2 (návštevnosť 85%)

19,5500

4 888

39 100

5 865

978

7 820

8 798

3 910

31 280

11 730

6 843

54 740

15 640

10 753

86 020

29 325

24 438

195 500

48 875

43 988

351 900

30x domáce priateláky/2 (návštevnosť 22%)

3,3000

825

6 600

990

165

1 320

1 485

660

5 280

1 980

1 155

9 240

2 640

1 815

14 520

4 950

4 125

33 000

8 250

7 425

59 400

cca. 4x domáci zápas PO (návštevnosť 90%)

3,6000

900

7 200

1 080

180

1 440

1 620

720

5 760

2 160

1 260

10 080

2 880

1 980

15 840

5 400

4 500

36 000

9 000

8 100

64 800

Divákov za sezónu

6 613

6 613

52 900

7 935

1 323

10 580

11 903

5 290

42 320

15 870

9 258

74 060

21 160

14 548

116 380

39 675

33 063

264 500

66 125

59 513

476 100

Príjem z predaných lístkov za sezónu

2 645 000

2 645 000

21 160 000

3 174 000

529 000

4 232 000

4 761 000

2 116 000

16 928 000

6 348 000

3 703 000

29 624 000

8 464 000

5 819 000

46 552 000

15 870 000

13 225 000

105 800 000

26 450 000

23 805 000

190 440 000

Príjem z predaných lístkov na deň

23 616

23 616

188 929

28 339

4 723

37 786

42 509

18 893

151 143

56 679

33 063

264 500

75 571

51 955

415 643

141 696

118 080

944 643

236 161

212 545

1 700 357

Príjem z predaja TV práv za sezónu

6 199

1 549 788

12 398 304

1 725 384

175 596

1 404 768

2 588 076

1 038 288

8 306 304

3 450 768

1 900 980

15 207 840

4 601 024

3 051 236

24 409 888

8 626 920

7 077 132

56 617 056

14 378 200

12 828 412

102 627 296

Príjem z predaja TV práv za deň

55

13 837

110 699

15 405

1 568

12 543

23 108

9 270

74 163

30 810

16 973

135 784

41 081

27 243

217 945

77 026

63 189

505 509

128 377

114 539

916 315

Príjem zo Skyboxov (za deň)

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

12 500

12 500

100 000

12 500

12 500

100 000

12 500

12 500

100 000

DENNÝ ZISK

 

0

0

 

6 291

50 328

 

28 163

225 306

 

50 036

400 284

 

91 699

733 588

 

193 769

1 550 152

 

339 584

2 716 672

 

Prejdime teraz na výdavkovú časť:
Zas je podstatné porovnávať výdavky, ktoré mám (a ktoré by som naďalej mal, ak by som nestaval) na terajších tribúnach s výdavkami na nových tribúnach.
Tu sú zahrnuté denné výdavky na údržbu štadióna a skyboxov + návšteva vandalov (táto položka je len odhadovaná), to všetko znížené o blahodárny vplyv strediska údržby.

 

Veľká na státie

250

Malá na sedenie

300

Stredná na sedenie

450

Veľká na sedenie

600

1 MF

800

2 MF

1500

3 MF

2500

 

 

1 sektor

štadión

1 sektor

strata

1 sektor

strata

1 sektor

strata

1 sektor

strata

1 sektor

strata

1 sektor

strata

Výdavky

 

 

 

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

 

1 sektor

štadión

Denné výdavky na údržbu

-14

-3 400

-27 200

-10 000

-6 600

-52 800

-20 000

-16 600

-132 800

-36 000

-32 600

-260 800

-55 600

-52 200

-417 600

-100 000

-96 600

-772 800

-163 000

-159 600

-1 276 800

Vandalizmus (cca na deň)

-0,67

-167

-1 339

-201

-33

-268

-301

-134

-1 071

-402

-234

-1 875

-536

-368

-2 946

-1 004

-837

-6 696

-1 674

-1 507

-12 054

Stredisko údržby

-16,592%

564

4 513

1 659

1 095

8 761

3 318

2 754

22 034

5 973

5 409

43 272

9 643

9 079

72 633

17 149

16 585

132 683

27 993

27 429

219 433

Denné výdavky na údržbu Skyboxov

 

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

-2 520

-2 520

-20 160

-3 360

-3 360

-26 880

-5 715

-5 715

-45 720

DENNÁ STRATA

 

0

0

 

-5 538

-44 307

 

-13 980

-111 837

 

-27 425

-219 403

 

-46 009

-368 073

 

-84 212

-673 694

 

-139 393

-1 115 141

Z príjmov navyše a z výdajov navyše si ľahko spočítame celkový denný zisk z novej tribúny. Toľkoto teda získame denne naviac, ak postavíme novú tribúnu

 

Veľká na státie

250

Malá na sedenie

300

Stredná na sedenie

450

Veľká na sedenie

600

1 MF

800

2 MF

1500

3 MF

2500

DENNÝ ZISK

 

 

0

 

6 291

50 328

 

28 163

225 306

 

50 036

400 284

 

91 699

733 588

 

193 769

1 550 152

 

339 584

2 716 672

DENNÁ STRATA

 

 

0

 

-5 538

-44 307

 

-13 980

-111 837

 

-27 425

-219 403

 

-46 009

-368 073

 

-84 212

-673 694

 

-139 393

-1 115 141

Celkový denný zisk

 

 

 

 

753

6 021

 

14 184

113 469

 

22 610

180 881

 

45 689

365 515

 

109 557

876 459

 

200 191

1 601 531

Týmto celkovým denným ziskom treba už len vydeliť výdavky spojené so stavbou a už aj máme návratnosť investície v dňoch.
Výdavky sú ale nemalá čiastka:
Samotná cena stavby je najvyššia položka. Pri vyšších tipoch tribún je to už astronomická čiastka (ja osobne som ešte nemal na konte tak veľa peňazí, aby som mohol postaviť čo i len jeden sektor trojpodlažnej tribúny.
Výpadok vstupného počas stavby treba brať tiež do úvahy, pretože ak by sme nestavali, tak na dotyčnom sektore zarábame na vstupnom (pri najvyššom type tribúny je to aj 100 dní)
Samozrejme nesmieme zabúdať, že určitú sumu dostaneme za zbúranie terajšej tribúny.

 

Veľká na státie

250

Malá na sedenie

300

Stredná na sedenie

450

Veľká na sedenie

600

1 MF

800

2 MF

1500

3 MF

2500

Výdavky spojené so stavbou

 

 

 

 

Náklady

 

Náklady

 

Náklady

 

Náklady

 

Náklady

 

Náklady

 

 

 

dní stavby

1 sektor

štadión

dní stavby

1 sektor

štadión

dní stavby

1 sektor

štadión

dní stavby

1 sektor

štadión

dní stavby

1 sektor

štadión

dní stavby

1 sektor

štadión

Trvanie stavby (v dňoch)

 

 

 

25

 

 

40

 

 

55

 

 

70

 

 

85

 

 

100

 

 

Výpadok vstupného počas výstavby

 

 

 

 

590 402

4 723 214

 

944 643

7 557 143

 

1 298 884

10 391 071

 

1 653 125

13 225 000

 

2 007 366

16 058 929

 

2 361 607

18 892 857

Cena výstavby

 

 

 

 

5 000 000

40 000 000

 

10 000 000

80 000 000

 

18 000 000

144 000 000

 

27 800 000

222 400 000

 

50 000 000

400 000 000

 

81 500 000

652 000 000

Cena výstavby Skyboxov

 

 

 

 

0

0

 

0

0

 

0

0

30

1 260 000

10 080 000

30

1 680 000

13 440 000

30

2 857 500

22 860 000

Zisk z búrania štadióna na státie

 

 

 

 

-850 000

-6 800 000

 

-850 000

-6 800 000

 

-850 000

-6 800 000

 

-850 000

-6 800 000

 

-850 000

-6 800 000

 

-850 000

-6 800 000

CELKOVÉ VÝDAVKY

 

 

 

 

4 740 402

37 923 214

 

10 094 643

80 757 143

 

18 448 884

147 591 071

 

29 863 125

238 905 000

 

52 837 366

422 698 929

 

85 869 107

686 952 857

Ako vidíte, v mojom prípade (a bude nás takých asi veľa) sa neoplatí stavať malú na sedenie, návratnosť 56 sezón, to už možno aj na dôchodku budem J.  Najviac sa mi oplatí postaviť niektorú z multifunkčných tribún, ktoré už cca za 5 - 6 sezón produkujú čisté a nemalé zisky.

 

Veľká na státie

250

Malá na sedenie

300

Stredná na sedenie

450

Veľká na sedenie

600

1 MF

800

2 MF

1500

3 MF

2500

Návratnosť investície

Dní

 

 

 

 

6 323

6 323

 

752

752

 

871

871

 

724

724

 

567

567

 

529

529

Sezón

 

 

 

 

56,5

56,5

 

6,7

6,7

 

7,8

7,8

 

6,5

6,5

 

5,1

5,1

 

4,7

4,7

Dní od ukončenia stavby

 

 

 

 

6 298

6 298

 

712

712

 

816

816

 

654

654

 

482

482

 

429

429

Sezón od ukončenia stavby

 

 

 

 

56,2

56,2

 

6,4

6,4

 

7,3

7,3

 

5,8

5,8

 

4,3

4,3

 

3,8

3,8

Návratnosť 5 sezón pri takto veľkej investícii považujem za veľmi dobrú! V ideálnom prípade môže byť návratnosť aj skoršia, stačí napr. ak bude TK mužstva na konci sezóny vyššie ako bolo na konci predchádzajúcej sezóny (čo vzhľadom na navýšenie zisku TK v ligových zápasoch nie je nesplniteľné). Veľkosť investície však považujem za dosť riskantnú. Ak investujeme toľko peňazí, môže sa stať, že na ostatné potrebné investície nezostane, čo bude mať za následok prepad mužstva. Takže len opatrne a premyslene!

 

Robin Archer:

Stadion je zřetelně a prokazatelně jednou z nejlépe návratných investic na hokeji PPM a dokonce si mohu dovolit tvrdit, že to jednou bude nevyčerpatelný zlatý důl každého týmu, jehož manažer průběžnou Investici do Stadionu (IS) nepodcenil.

Princip Návratnosti stadionu (jeho splácení z příjmů), který bych Vám rád odhalil, se opírá o rozdělení všech příjmů a výdajů, které jsou se stadionem spojené na dvě základní skupiny:

1. Finanční prostředky které vydáváme na stavbu tribun, jejich vylepšení a příslušenství, mají svůj zdroj příjmů v tržbách ze vstupného.

2. Denní a mimořádné (vandalové) výdaje na údržbu Stadionu, vylepšení a příslušenství, mají pak svůj zdroj financování v příjmech za TV práva a příjmech z pronájmu Skyboxů.

Dále bych chtěl zdůraznit důležitou myšlenku, že Návratnost IS je vždy splácena celkovou tržbou ze vstupného, tedy tržbami celého Stadionu, nikoli pouze konkrétní tribuny, což umožňuje velmi lehké vypočítání aktuálního procenta Návratnosti (viz níže), přičemž platí, že pokud Návratnost IS překročí 80% celkové IS, pak je vhodný okamžik pro další investování do stadionu. Zásadou bezpečného a průběžného investování do Stadionu je schopnost splácet z tržeb za vstupné novou IS do konce sezóny, která následuje po sezóně, v níž jsme IS realizovali (tedy vybudovali novou tribunu).

U denních a mimořádných výdajů na údržbu Stadionu, jeho vylepšení a příslušenství nejde o Návratnost, protože jde o periodické a nikdy nekončící výdaje, které je a bude třeba průběžně vždy krýt, proto je potřeba najít zdroj jejich krytí a tím musí být též nekonečný a trvalý (zaručený) zdroj příjmů. A protože Stadion také díky svojí kapacitě produkuje příjmy za TV práva v takové výši, která je přímo úměrná velikosti kapacity stadionu, pak další IS budou mít na příjmy z prodeje TV práv vždy pozitivní (růstový) vliv, čímž přirozeně pokryjí následný růst denních výdajů, spojených s rozšířením kapacity stadionu. Stejným směrem působí též Skyboxy, z nichž je minimální příjem v sezóně cca 1,2M. Pokud jich budeme mít 8 ve všech sektorech stadionu, pak je to nejméně cca 10M v sezóně, což odpovídá současné průměrné výši tržeb za prodej TV práv na celém PPM hokeji.

Zisk z IS je spočítatelný jak v oblasti výdajů do pořízení tribun, vylepšení a příslušenství, tak i v oblasti denních výdajů do údržby Stadionu, avšak relevantní je pouze Návratnost a Zisk z IS. Zde totiž dojde úplným splacením IS k situaci, kdy každé další tržby ze vstupného budou čistým ziskem z IS a současně platí, že se ziskem pro nás stane celá aktuální cena stadionu (ACS, kterou tvoří součet cen pořízení všech aktuálních tribun v 8 sektorech, a to včetně rozestavěných!). Takže stadion po úplném splacení je naším majetkem, který už produkuje pouze novou hodnotu, tedy Zisk a sám je díky nemožnosti ztráty své "užitné hodnoty" Ziskem taktéž, a to právě tak velikým, jaká je jeho skutečná úhrnná pořizovací cena, a to bez ohledu na skutečnost, zda je zcela dobudován (20k) nebo není. Jde jen o to, do jaké kapacity ho v čase postavíme, jinak se bude chovat s ohledem na Návratnost a Zisk vždy naprosto stejně, což je dobrá zpráva, protože to znamená, že jde o velmi bezpečnou Investici s ohledem na finanční rizika (ve 2. fázi hokeje PPM), pokud dodržíme pravidlo o splacení cca 80% před další výstavbou Stadionu...

Všechny parametry financování Stadionu jsou analyzovatelné velmi snadno, včetně analýzy průměrné Návštěvnosti na Stadionu, kterou vypočtete velmi snadno (pro svůj tým i všechny ostatní týmy na hokeji PPM, díky čemuž si můžete udělat klidně analýzu jakkoli rozsáhlou a v závěrech mi dáte za pravdu), a to tak, že porovnáte aktuální průměrnou návštěvu od začátku sezóny (v PRO balíku je důležitou součástí Analýzy!) s aktuální celkovou kapacitou stadionu (též v Analýze, nebo viz Stadion), kterou máte taktéž k dispozici u všech týmů na PPM.

Platí, že pokud máte tribuny většinou na sezení, pak výkyvy v Návštěvnosti vlivem ztráty výkonnosti vašeho týmu, eliminuje Stadion díky "kvalitnějším tribunám" a k výkyvům v návštěvnosti nedojde ani kdyby výkyv výkonnosti byl dost významný (dlouhodobé hraní v lize ve spodní polovině pořadí), včetně vlivu stagnace Vašeho TK. I v takové situaci počítejte s lineární Návštěvností v rozmezé 60-70%, přičemž pokud se Vám daří a hrajete v čelním ligovém umístění, očekávejte až cca 90% (údaje mám ověřené pouze pro 2. etapu budování Stadionu). Takováto stabilita v Návštěvnosti dále podporuje argument investování do sedaček na Stadionu a pomůže Vám snadno spočítat plánovanou tržbu z domácích zápasů na sezónu dopředu, pro potřeby plánování dalších investic. Stadion stavějte vždy nejdříve po uzavření smlouvy o TV právech a pronájmu Skyboxů, nejpozději hned začátkem sezóny (kdy jsou TK stejně nejnižší a snižují tak Návštěvnost v počátku sezóny, když největší návštěvy jsou v jejím závěru), abyste měli novou kapacitu Stadionu dostavěnou a k dispozici pro PO, nejpozději však pro jednání o TV právech v příští sezóně (u MF3 tribun, kde je doba výstavby 100 dní).

 

Stadión je tedy podle Vás obou dobrou a ziskovou investicí? Kde na ni však vzít finance, když MF tribuny jsou velmi drahé? Pokud máme už dnes prakticky vyrovnané příjmy s výdaji, nezdá se Vám tak trochu nemožné, shromáždit desítky a stovky milionů na výstavbu Stadionu?

Emzet:

Určite nie je stratovou investíciou. Minimálne pre nás "neobchodníkov". V súčasnej dobe je ťažké nájsť voľné financie. Ale ešte stále sú, treba sa len rozhodnúť medzi posilovaním sily mužstva (stavba TP, RP, kúpa hráčov) a posilovaním ekonomiky mužstva. Samozrejme všetko s mierou, aj tu je najlepšia zlatá stredná cesta. Pokiaľ sa rozhodneme stavať štadión, tak to musíme urobiť ešte pred "Robinovou druhou fázou" hry. Túto sezónu zakladatelia navýšili nárast TK za ligové zápasy, čím oddialili druhú fázu minimálne o sezónu. V budúcej sezóne teda môžeme rátať s lepším sponzorom pri porovnateľných výsledkoch, ako máme teraz. Treba teda nahrabať financie aspoň na jednu multifunkčnú tribúnu, a (ako mi Robin ukázal, a ukáže aj vám J), ďalšie tribúny sa budú dať postaviť, minimálne každú sezónu jedna, z príjmov zo štadióna (vstupné + TV-práva - údržba). Samozrejme je tu aj nový faktor, ktorým je NT. Ak máme staré jadro mužstva, budeme si musieť odložiť voľné financie aj na tento účel. NT ale v dohľadnej dobe ohrozuje len málokoho z nás, takže ak ste sa rozhodli investovať do štadióna, je najvyšší čas. Neskôr to bude už len ťažšie!

Robin Archer:

Zázraky na počkání a nemožné do tří dnů... :)

Podle prastarého českého pořekadla je jasné, že nic není nemožné a zázraky na počkání jsou už dávno běžnou a každodenní realitou...

Stejně je tomu u IS a jeho financování. Už výše jsem se na tuto otázku zaměřil, protože se přímo nabízela, zdrojů financování další výstavby stadionu je velké množství pro 2. etapu, v níž se nyní nachází drtivá většina z nás, a bude už pak pouze jeden jediný zdroj financování výstavby ve 3. etapě, pokud se Vám ovšem podaří přes 2. etapu prosvištět co nejrychleji a dosáhnout přelomové kapacity 6k+ ještě předtím, než se fixní příjmy a výdaje srovnají docela.

Než se ale pustím do konkrétních možností, které máte, musím nejdříve upozornit na dva důležité faktory, které jsou se Stadionem bytostně spojeny.

1. Stadion je jedinou Investicí, která dokáže dlouhodoběji odolávat působení nástupu 2. fáze hokeje, tedy srovnání Vašich fixních příjmů s výdaji, a to jak tržbami ze vstupného, které zvyšováním kapacity rostou, tak i růstem tržeb za prodej TV práv a pokud máte už i MF tribuny, pak též tržbami za pronájem Skyboxů, které pomohou právě tak významně, jak velké množství Skyboxů můžete k pronájmu nabídnout. Tohle neumí ve třech směrech žádná jiná Investice. A nikdy umět nebude.

2. Dále platí, že existuje finta, díky níž můžete stavět Stadion dvojnásobně rychle v MF tribunách, přesto však bude ve skutečnosti trvat jen cca 1,5 násobku doby výstavby, Vaše neschopnost na nově budovaných tribunách též tržit za vstupné. Říkám tomu Double systém (DS), kdy na nejméně poloviční kapacitu rozestavíme buď za 40M 2x MF1, nebo za cca 67M 2x MF2. Po výstavbě obou tribun na částečnou kapacitu (MF1 400 míst, MF2 900 míst) neprodleně zahájíte nejprve budování Skyboxů a Presscenter (můžete samozřejmě i Bufety atd.). Hned potom (nikoli předtím, jinak zjistíte, že po zahájení dostavby tribuny už nemůžete zahájit budování vylepšení!) dáte dobudovat na plnou kapacitu jen jednu ze dvou rozestavěných tribun a tu druhou provozujete k tržbám za vstupné. Po dobudování první tribuny na plnou kapacitu dobudujete i tu druhou a používáte plnou kapacitu té prvně dobudované k tržbám za vstupné. Mezitím však používáte už dávno tržby z obou (!) tribun za Skyboxy a máte k dispozici vliv Presscenter, jakož i dalšího vylepšení, které jste dali vybudovat ještě před dostavbou. DS je prostě taková příjemná vychytávka, kterou jsem náhodou objevil, když jsem se snažil svůj vlastní systém nějak vyvrátit hledáním "Ale", což se mi sice nepovedlo, zato DS mi pak poněkud zůstal a hned jsem ho i využil... :-)

Tak máme k dispozici solidní povědomí o Stadionu jako celku a víme i proč jej stavět. Pojďme se tedy podívat na to, za co ho postavíme, když to už nyní víme o jeho kapacitě do 2k a nad 6k, kdy to mohou být výhradně jeho vlastní tržby za vstupné.

Pravdou je, že 2. etapa je zapeklitou šlamastikou a je možné ji překonat buď rychle, a to úplným zaměřením se na výstavbu Stadionu na úkor málem všeho ostatního (budování zázemí a nákupu posil pro tým), nebo se dlouhé a mnohé sezóny se stadionem trápit a trápit. Vybral jsem si osobně variantu "skoku" (dokud je ještě ta možnost a mám ještě nějaké volné peníze k dispozici). Nemám totiž rád brodění se bažinou, do které se stále více propadám a nakonec se mi může stát, že se v ní utopím docela. Pravdou je i to, že času nazbyt není právě mnoho a "skočit přes bažinu" bude stále riskantnější, jak peněz v pokladně týmu bude nadále ubývat, čímž se bude prodlužovat v čase i vzdálenost, kterou musíme překonat (skokem, nebo pak už jen broděním se). Kdo můžete, jděte do budování stadionu čím jen to jde (prodejte hráče, které umíme postrádat, vezměte si půjčku, omezte investice do zázemí, použijte všechny ostatní tržby, včetně tržeb za vstupné, odměny za umístění, statistiky hráčů atd.). Mobilizujte své finance a budete jednou odměněni dalším zajímavým zdrojem příjmů, pokud Stadion dokážete právě nyní profinancovat do kapacity alespoň 6k a položit tak základní kámen budoucím finančním příjmům (pro financování jeho 3. etapy výstavby).

Mějte však na paměti, že si musíte dobře propočítat, do čeho jdete a nesmíte svoje denní fixní výdaje dostat nad hranici, kterou nejste schopni dlouhodoběji zaplatit z fixních příjmů (připomenu zde i oněch cca 80% uhrazené Návratnosti IS), takže dobře zvažujte každou výstavbu tribuny s ohledem na fixní výdaje. I zde pro Vás mám radu. SÚ totiž generuje tak vysoké úspory denních výdajů, včetně těch na údržbu Stadionu, čím je vybudováno na vyšším levelu. Platí, že za každý jeho další level si zvýšíte celkové úspory o 2% a vliv zaměstnanců na SÚ generuje další procenta navíc. Věřte mi, právě nyní se SÚ stává ekonomicky stále více klíčovým zázemím, s možností úspor denních výdajů za sezónu nad 10M, to vše při aktuálních levelech vybudování zázemí a Stadionu...

Vždycky je kde brát, to víme všichni, podmínkou vydání peněz však nadále bude muset být pro všechny z nás zásada, aby se námi investované peníze nejen vrátily v plné výši, nýbrž vytvořily podmínku pro zajištění dalšího pevného a silného zdroje financí pro naše týmy na hokeji PPM. Z tohoto pohledu není nad vlastnosti vlkokapacitního Stadionu výhradně s místy na sezení...

Cože? Nerozumím??? Aha, najednou už víte, kde na výstavbu Stadionu vzít peníze. Tak to je potom moc dobře. Pro Vás dobře...

 

Co nyní doporučujete všem manažerům na hokeji PPM s ohledem na další postup při výstavbě Stadionu?

Emzet:

Ťažko radiť, pretože každý je v trocha inej situácii. Ciest je mnoho, a aj tých správnych je dosť J. Určite nikomu, kto to tu hrá trocha vážnejšie, nezaškodí si urobiť podobnú analýzu, akú som si spravil ja. Prípadne, akú si urobil Robin, alebo aj svoju vlastnú, ak nesúhlasí ani z jednou, tu prezentovanou. Zaberie to dosť času a vyžaduje si to aj trocha rozmýšľania a počítania, lenže práve to je korením takýchto manažérskych hier.

Potom už nebude ťažké sa rozhodnúť, či stavať, alebo nie.

Môžem ale povedať, čo urobím ja:

Pokúsim sa zohnať minimálne 50M na stavbu štadióna. Predám zopár zamestnancov (aj spomedzi tých najlepších) a zopár mladých hráčov (ak treba, tak aj perspektívnych). A neinvestujem tie peniaze do tréningových priestorov, akokoľvek lákavé to bude.

Budem sa snažiť investovať späť do štadióna sumu, ktorú mi zarobí, aby som ho mohol aj naďalej rozširovať.

Robin Archer:

Zajímavá otázka, myslím, že by bylo nejlepší, kdybych odpověděl tak, jak bych postupoval já, pokud bych nyní věděl to všechno, co je uvedeno výše. Zde máte moje desatero doporučení dalšího postupu při výstavbě Stadionu:

1. Spočetl bych ze všeho nejdříve celkovou Investici do Stadionu (IS), která je součtem všech dosavadních Investic do tribun, vylepšení a příslušenství, které jsem do stadionu od restartu hry zaplatil a odečetl bych od zjištěné částky tržby z bourání tribun a vylepšení (které v mém systému výstavby Stadionu fungují jako mimořádné tržby, nikoli jako ztráta, nebo nutné další výdaje, proto je nezbytné je od výdajů odečíst, když jde o příjmy).

2. Zjistil bych v menu Finance celkovou částku, kterou jsem utržil od restartu na vstupném. Tuto částku bych vydělil zjištěnou hodnotou IS (podle bodu 1.) a výsledkem je Návratnost IS k tomu momentu, kdy jsem to dopočítal. Pokud je tato hodnota významně vyšší, než 70% (nejlépe cca 80%), pak je vhodný čas na investici do stadionu. Pokud je ale hodnota přes 90%, nebo zjistíte, že máte dávno Stadion splacený (výsledek je dokonce nad 100%), hovoří čísla o tom, že děláte velkou chybu, když už dávno do Stadionu neinvestujete, protože to znamená, že byste mohli mít už dávno příjmy ze vstupného významně vyšší a dokonce nerealizované (neprovedené, nezaplacené, neuskutečněné výstavby tribuny) Investice do Stadionu, už dokonce zaplacené z tržeb vyšších kapacit, kdybyste budování neodkládali...

3. Zjistil bych si dále svoje aktuální finanční možnosti a taky bych s ohledem na svoji aktuální kapacitu stadionu přizpůsobil své příští výdaje nové situaci, tedy prioritě budování Stadionu, pokud jsem se tak nově rozhodl, tedy pozdržel bych plánovanou investici do hráčů, zaměstnanců a zázemí, dokud si neujasním celou další koncepci v oblasti investování.

4. Je v tomto okamžiku nezbytné si uvědomit, že velikost stadionu nepodléhá žádnému limitu s ohledem na ligu, kterou hrajeme, je nezbytné a rozumné zohlednit kapacitu stadionu výhradně z pohledu jeho následného financování, když už víme, že od 6.000 míst v tribunách na sezení (včetně MF tribun), je stadion možno financovat výhradně z tržeb za vstupné.

5. Podle toho, kolik peněz jsme schopni vyčlenit k IS se rozhodnout o typu tribuny pro další výstavbu a platí zde, že je vždy lepší použít Double systém (DS) a rozestavět dvě tribuny najednou, než postavit jen jednu na plnou kapacitu, ovšem pouze v případě, že jde o MF tribuny, na nichž jsou jako na jediných k dispozici Skyboxy.

6. Mám plán výstavby. Takže doporučuji, aby si každý z Vás takový plán výstavby Stadionu zpracoval a výhledově naplánoval jak výdaje na výstavbu konkrétních tribun, taktéž způsob pokrytí denních nákladů, které po dostavbě tribun musíme zaplatit (obvykle prodejem TV práv, nebo pronájem Skyboxů, nejlépe obojím). Musí to být písemně a dobře si to promyslete. V tomto případě je to vždy Váš důležitý strategický krok.

7. Plán, který si stanovíte, každopádně též dodržte, pokud se Vám uvolní více peněz, než jste předpokládali (vyšší tržby z prodeje hráčů, vyšší příjmy z odměn za umístění, použití půjčky atd.), pak zvažte výstavbu větších tribun, nebo použití DS, pokud i nadále platí, že máte Návratnost IS nad úrovní 70%, lépe až cca 80%. Tohle je důležité, není totiž rozumné to s investicemi přehnat a těch důvodů je hodně, všechny však souvisí se stabilitou financí týmu ve 2. fázi hokeje na PPM.

8. Radím být při výstavbě stadionu systematický, pečlivý, pozorný, důsledný, obezřetný a tvrdohlavý, pročež to nikdy nevzdat a stadion dobudovat, kam až to jen půjde. Pokud to z jakýchkoli důvodů nejde, nechat Investici na později a IS prostě v čase splácet, a to až po Zisk. Jak jsme si řekli nahoře, Stadion má tu vlastnost, že pokud ve kterékoli fázi výstavby další investování zastavíme, nestane se nic, co by tým ohrožovalo finančně, kromě skutečnosti, že nebudeme mít k dispozici vyšší kapacitu, kterou bychom měli v případě, kdybychom investování nezastavili. Pokud investování do Stadionu zastavíme, jsou jediným důsledkem nižší příjmy ze vstupného v budoucnu.

9. Stavbu neodkládejte a velmi pozorně se rozhodněte, zda investovat i nadále do zázemí (hráčů), až potom do stadionu (s ohledem na denní náklady obého), nebo nejdříve do stadionu a až potom, včetně dalších a vyšších tržeb z jeho příjmů za vstupné, prodej TV práv a pronájem Skyboxů, se vrátit k budování dalších levelů zázemí (nákupu hráčů). Zde je totiž skryta samotná podstata mého sdělení, právě v těchto momentech vývoje hokeje PPM (kdy už stojíme na samotném prahu jeho 2. fáze), když všechny příjmy z tržeb Stadionu mohou financovat cokoli, kdežto financovat výstavbu Stadionu není a nikdy nebude snadné bez jeho vlastních tří typů příjmů...  

10. Stavby stadionu na vyšší, než základní kapacitu (2k) jsem se nebál já, nevidím žádný důvod, abyste z tohoto kroku měli strach Vy... :-)

 

Můžete ve stručnosti shrnout nejdůležitější části Vašeho pohledu na problematiku kolem ekonomických parametrů Stadionu?

Emzet:

Skúsim byť stručnejší, než Robin J

1. Príjmy:

Vstupné - výlučne vstupné z nášho štadióna

TV práva - veľmi hrubo počítané (+/- 10%)  = sponzorský príspevok / 20 000 * kapacita štadióna 

Nájomné za Skyboxy

2. Výdavky:

Denné výdavky na údržbu štadióna, prípadne Skyboxov

Výdavky spojené s vandalizmom - sami si viete vyrátať, aké výdavky máte teraz na jedno miesto v hľadisku

Z toho treba odčítať ušetrené výdavky vďaka stredisku údržby a jej zamestnancom

3. Zisk z nových tribún:

Ak sme zvedavý, koľko peňazí získame naviac z novej tribúny, stačí si porovnať príjmy a výdaje terajšej tribúny, s tými očakávanými z novej tribúny. Tu je dobré vziať do úvahy zároveň aj iné fakty, než použiteľné peniaze. Napr. tribúnu, ako nehnuteľný majetok. Aj keď ide o zúfalé riešenie, vždy je možnosť v prípade núdze tribúnu zbúrať a získať z nej naspäť polovicu peňazí, za ktoré sme ju postavili. Väčšia tribúna nám dáva aj možnosť postaviť viac press centier, ktoré majú vplyv na výkony mužstva v domácich zápasoch.

4. Výdaje spojené zo stavbou:

Okrem ceny za výstavbu, treba rátať aj s výpadkom príjmov zo vstupného počas výstavby. Určite si ľahko spočítate pomernú časť divákov, ktorí sledujú zápas práve na tej tribúne, ktorú budete prestavovať. Oni sú to divní ľudia, na inú tribúnu si proste neprejdú, radšej zostanú doma. Nezabudnite z výdavkov odrátať peniaze, ktoré dostanete za zbúranie starej tribúny.

5. Návratnosť prestavby:

Stačí vydeliť denným ziskom z nových tribún (ako som ich popísal v bode 3.) výdaje spojené s prestavbou (bod 4.) a vyjde vám počet dní, za ktoré sa vám investícia vráti. Nezabudnite však k počtu dní prirátať aj počet dní trvania stavby!

6. Vždy rátajte návratnosť výstavby sektora iba zo ziskov, ktoré vám ten daný sektor prinesie, nie z celého štadióna. Ostatné sektory, ktoré neprestavujete, prinášajú ten istý príjem, ktorý by prinášali, aj keby ste neprestavovali. Takže tento príjem nie je ziskom z prestavby.

7. Nezabudnite, že TV práva sa dajú predať iba na miesta na hotových tribúnach, preto sa snažte výstavbu tribún načasovať tak, aby boli v čase predaja TV-práv hotové!

8. Výšku návštevnosti môžete priaznivo ovplyvniť aj ďalšími drobnými investíciami ako je výstavba reštaurácií a bufetov.

9. Stredisko údržby. Toto zázemie môže tiež značne skrátiť čas  návratnosti investícií, čím väčší štadión, tým väčšia úspora na denných nákladoch.

Desinu nedám J...

 

Robin Archer:

Tak jen nevím, jak to dokážu ve stručnosti. :-)

Zde je moje základní desatero tezí k výstavbě Stadionu, na nichž jsem hledal poctivě mouchy, jak to jen šlo. A protože jsem je nakonec nenašel, tak tyto teze dávám k dispozici a diskuzi, jako platné s ohledem na ekonomické závěry k jednotlivým parametrům Návratnosti a Zisku ze Stadionu, na hokeji PPM:

1. Investice do Stadionu (IS), tedy jeho tribun, vylepšení a příslušenství, se splácí jako celek z celkových tržeb za vstupné, pročež Návratnost aktuálně budované tribuny se splácí z aktuální vybudované úhrnné kapacity Stadionu, přičemž čím je tato kapacita vyšší, tím je logicky Návratnost nově budované tribuny rychlejší s ohledem na lineárnost průměrné Návštěvnosti, aniž by záleželo na tom, o jaký konkrétní typ tribuny ve skutečnosti jde.

2. IS představuje úhrn všech finančních výdajů do Stadionu, tedy jeho tribun, vylepšení a příslušenství, po odečtu tržeb z bourání předchozích levelů tribun a jejich vylepšení.

3. Aktuální cena stadionu (ACS) se skládá z úhrnu všech cen aktuálních tribun Stadionu, včetně rozestavěných, ve všech osmi sektorech Stadionu, a to v úhrnné výši součtu jejich pořizovacích cen (finančních výdajů k jejich výstavbě).

4. Návratnost IS (viz bod 2.) je dosažení takových úhrnných příjmů výhradně z tržeb za vstupné v čase, které odpovídají celkové výši peněz investovaných do stadionu.

5. Ziskem z IS (viz bod 2.) je pak jakákoli tržba, která je dosažena po úplném zaplacení všech prostředků (z tržeb za vstupné), které jsme do Stadionu investovali, po odečtení tržeb z bourání předchozích levelů tribun a jejich vylepšení.

6. V momentu splacení všech vynaložených peněz na výstavbu Stadionu je vždy Ziskem pro tým též ACS (viz bod 3.) a platí, že čím je tato cena vyšší, tím lépe pro tým.

7. Platí, že denní a mimořádné náklady na údržbu Stadionu, spojené s provozem jeho tribun, vylepšení a příslušenství, kryje vždy příjem z tržby za TV práva, jejíž výše i růst je plně v souladu s kapacitou a kvalitou tribun v rámci celkové kapacity Stadionu, a to ke dni nabídek smluv na prodej TV práv, pokud je dokončena výstavba všech tribun ke dni nabídek smluv na prodej TV práv.

8. Budoucí výdaje na každodenní údržbu rozestavěné tribuny, v den nabídky smlouvy o prodeji TV práv, tato smlouva příjmy nekryje.

9. Dalšími příjmy, které kryjí denní a mimořádné výdaje na údržbu Stadionu, jsou příjmy ze Skyboxů na MF tribunách.

10. Lineární Návštěvnost je schopností Stadionu s převahou míst na sezení (včetně MF tribun), k zajištění návštěvy takového počtu diváků v domácích zápasech, který odpovídá velmi pevnému procentu z rozpětí 60-90% maximální využitelné kapacity Stadionu pro účely tržeb ze vstupného. Přitom lineárnost Návštěvnosti v relativně pevné a dlouhodobé výši přímo souvisí s průběžným růstem a velikostí TK týmu a jeho dlouhodobým průměrným umístěním v lize.

Všechno. A nyní jste na tahu Vy!

Váš Robin a Emzet

 





Hodnotenie článku: Slabý - Normálny - Perfektný     Unikátnych prečítaní: 2621

Zdieľaj na Facebooku   Zdieľaj na Twitteri   Zdieľaj na MySpace