Čas:

Tvoje tímy:
Komunikácia
Public account
  PRO Zóna
1330 kreditov
Kúpiť kredity
Momentálne sa nachádzaš vo verejne prístupnom konte. Ak si chceš zahrať hru alebo prispievať do diskusií, musíš sa prihlásiť. Ak si nový užívateľ, musíš sa zaregistrovať.

  PowerPlay Magazín

Trening bez PRO, czyli jak utrzymać rozkład


Trening bez PRO, czyli jak utrzymać rozkład

Ostatnio na łamach naszego magazynu pojawiły się artykuły na temat wartości PRO dla menedżera. Czy pakiet PRO jest niezbędny w prowadzeniu drużyny, czy może jest to zbyteczny luksus? Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a raczej w tym wypadku zasobności portfela, czy też wielkości kieszonkowego. Nie będę się zatem zajmował jego dobrodziejstwami - miałem okazję korzystać przez długi czas. Uważam ogólnie, że PRO jest przydatne.

 

Największą jego korzyścią był dla mnie automatyczny trening - ustawiasz żądane proporcje i o nic się nie martwisz. W pewnym momencie zrezygnowałem z dobrodziejstw PRO i właśnie trening był dla mnie największym problemem. Rozkład umiejętności u moich zawodników zaczął się rozjeżdżać. Jak sobie poradzić z tym problemem? Jest kilka metod, ale wszystkie wymagają systematyczności. Różnią się głównie częstotliwością z jaką dokonujemy korekt w treningu. Aby wybrać odpowiednią dla siebie metodę należy odpowiedzieć sobie na 2 pytania:

 

  1. Czy jestem w stanie poświęcić na grę, co najmniej 20 minut codziennie (na jeden sport)?

  2. Czy jestem na tyle zaangażowana/y w grę, by wszystko robić codziennie?

 

Duża część zapewne na oba pytania odpowie tak, więc mogą wybrać prostą metodę, która polega na wejściu w trening i zmianie tylko u tych zawodników, którym podskoczył dany atrybut do żądanego poziomu na atrybut, który wykazuje największe braki względem żądanego rozkładu. Taki trening zajmuje od 1 do 5 minut dziennie (na jeden sport). Plusem tej metody jest równomierny przyrost wszystkich umiejętności. Minusem jest konieczność codziennego logowania.

 

Jeżeli ktoś na jedno z powyższych pytań odpowiedział NIE, lub powyższa metoda mu nie odpowiada, powinien zastanowić się nad jedną z poniższych:

 

  • blokowa/pakietowa

  • indywidualna

  • porównawcza

  • zewnętrzna

 

Nazwy są tylko dla potrzeb tego artykułu, więc nie będę się nad nimi rozwodził. We wszystkich 4 metodach zmiana treningu zajmuje od kilku do kilkunastu minut raz na tydzień, ale zmiany i tak wymagają regularności.

 

Metoda blokowa/pakietowa jest stosowana przez wielu menedżerów i ogólnie polega na trenowaniu u zawodnika umiejętności po kilka punktów w blokach np.: 20/15/10/5 lub 50/35/25/15. Oczywiście wielkość takich pakietów ustawia się według żądanych proporcji z uwzględnianiem możliwości treningowych swoich zawodników - im wyższy trening, tym większe pakiety. Trening zmieniamy tylko u tych zawodników, którzy osiągnęli żądany przyrost treningu. Jest to metoda stosowana przez znaczną część menedżerów i nie wymaga żadnych dodatkowych pomocy i tak regularnych zmian jak pozostałe.

 

Metoda indywidualna łączy w sobie cechy powyższych metod i polega na indywidualnym podejściu do każdego zawodnika. W składzie swojego klubu mamy różnych zawodników: grających, na sprzedaż czy do szkolenia. Wobec każdej grupy mamy inne wymagania treningowe. Ogólnie metoda polega na podciąganiu żądanego atrybutu: u grających - pod rozkład, na sprzedaż - pod CW lub główny, do szkolenia - pakietowo. Metoda ta nie wymaga dodatkowych pomocy, ale wymusza na nas regularną kontrolę.

 

Metoda porównawcza polega na porównaniu umiejętności z zapisanym schematem/szablonem. Z takich porównań korzysta każdy, choć niekoniecznie ten szablon zapisuje. Co więcej, żeby dokonać jakiejkolwiek zmiany w treningu to umiejętności zawodnika trzeba z czymś porównać. Zazwyczaj jest to inny atrybut danego zawodnika. Metoda ta wymaga arkusza kalkulacyjnego. Aby skutecznie z tej metody skorzystać proponuję w arkusz wpisać w 3 komórkach formuły:

 

=Xy*a

gdzie:

Xy - adres komórki, w którą będziemy wpisywać wielkość atrybutu głównego sprawdzanego zawodnika, np. C3

a - mnożnik proporcji.

 

Mnożnik proporcji wpisujemy w formie ułamka dziesiętnego inny dla każdego atrybutu pobocznego np.:

ważny - 0,75

średni - 0,5

niski - 0,25.

 

W ten sposób uzyskujemy żądany rozkład zawodnika na podstawie wielkości jego atrybutu głównego i ustawiamy do treningu atrybut, który wykazuje największy niedobór. Niewątpliwym plusem jest to, że zawsze mamy wyliczone dokładne wartości, które bardzo łatwo porównać z umiejętnościami danego zawodnika. Minusem jest to, że musimy pilnować kolejności atrybutów, ponieważ tu będzie ona ułożona względem ważności pobocznych, a nie kolejności na karcie treningu, czy też zawodnika. Kolejnym minusem jest niestety czas, ponieważ zmiana treningu, przy przeliczaniu każdego zawodnika osobno zajmie nam kilkanaście minut (na jeden sport). Uważam jednak, że i tak jest to niewiele, jeżeli będziemy tak robić raz w tygodniu.

 

Metoda zewnętrzna polega na skorzystaniu z rozbudowanego arkusza kalkulacyjnego lub też zeszytu, gdzie będziemy prowadzić zapiski na temat postępów treningu. Arkusz do tej metody można stworzyć samemu korzystając z prostych formuł ustalając kolejność atrybutów pod odpowiednie pozycje zawodników. Stopień rozbudowania takiego arkusza zależy już wyłącznie od gracza. Ja na własne potrzeby stworzyłem arkusz, który wskazuje mi: atrybut do trenowania i najlepszą pozycję na podstawie posiadanych umiejętności. Niestety nie uwzględnia on na chwilę obecną jakości zawodnika, ale umożliwia mi pracę z całym składem naraz poprzez przeklejenie go ze strony PPM. Zmiana treningu całego zespołu zajmuje mi mniej niż 5 minut na tydzień. W najbliższym czasie udostępnię społeczności uproszczoną wersję tego arkusza, dla potrzeb treningowych.

 

Niezależnie od wybranej metody pomoce takie jak kartka, ołówek czy kalkulator/arkusz, są nieocenione. Nie zwalnia nas to jednak od regularnego doglądania strony treningu celem wprowadzania korekt. Jak widać, żadna z metod nie zastąpi nam w pełni zautomatyzowanego treningu, jaki nam twórcy oferują w ramach PRO, jednak trening bez PRO wcale nie musi być dla nas udręką i pochłaniać nam większości czasu w grze. Na forum co jakiś czas, któryś z menedżerów bez PRO pyta:

 

Jak często należy zmieniać trening?

 

Moja odpowiedź będzie niezmienna:

 

Według własnych możliwości czasowych - im częściej tym lepiej.

 

Na tym zakończę dzisiejszy „wykład" wierząc, że pomogłem choć małej części menedżerów, którzy go przeczytali. W razie wątpliwości proszę o zadawanie pytań poprzez PW.

 

 





Hodnotenie článku: Slabý - Normálny - Perfektný     Unikátnych prečítaní: 375

Zdieľaj na Facebooku   Zdieľaj na Twitteri   Zdieľaj na MySpace