A hoki története – 2. rész
A világ első hokicsapata 1877-ben alakult meg a McGilly egyetemen és a McGill University Hockey Club nevet kapta. Négy évvel később megalakult a Montreal Victorias. Ez a játék annyira népszerű lett, hogy 1883-ban már megrendezták az első világbajnokságot Montreálban. Ez a VB a téli karneváli játékok alatt zajlott le, ahol a Karnevál kupaért játszottak. A serleget a McGilly egyetem diákjai nyerték meg. A csapatok, akik részt vettek a karneváli játékokon 1886-ban megalapították az első hoki ligát, amit Amateur Hockey Association of Canada-nak (AHAC) neveztek el.
Európában az első meccs 1885-ben volt, mégpedig az Oxford és a Cambridge egyetem közt. Ezt a meccset az Oxford Dark Blues nyerte 6-0 arányban. 1892-ben az akkori Kanada kormányzója, Lord Frederick Arthur Stanley ajánlotta fel a legendás Stanley kupát. Az első Stanley kupát és az AHAC győzelmet 1893-ban a Montreal Hockey Club játékosai szerezték meg. A Stanley kupa átadási tradíciója a mai napig megmaradt az NHL play-off győztesének.
A jégkorong nagyon hamar elterjedt az egész Egyesült Államokban. Az első szervezett bajnoki találkozót az Egyesült Államok területén 1896-ban játszották, mégpedig a Yalle és a John Hopkins Egyetem játékosai között. 1896-ban New Yorkban megalapították az első amatőr ligát. 1893-ban pedig létrehozták az első profi ligát Houston városában.
Európában a jégkorong csak Lord Frederick Arthur Stanley fia megérkezése után kezdet elterjedni, mégpedig 1895-ben Angliában. Nyolc évre rá létrehozták az ötfős európai jégkorong ligát. 1908 május 15-én Párizsban megalakult a nemzetközi szövetség Ligue Internationale de Hockey sir Glace (LIHG) néven. A szervezet feladata volt a nemzetközi versenyek és az első Európabajnokság megszervezése 1910-ben. Az LIHG első öt tagja közé tartozott a francia, belga, svájci, angol és a cseh jégkorong szövetség. A 20. század derekán az LIHG átalakult a jelenlegi Nemzetközi jégkorong Szövetséggé (IIHF).
Zdieľaj na Facebooku Zdieľaj na Twitteri Zdieľaj na MySpace