Čas:

Tvoje tímy:
Komunikácia
Public account
  PRO Zóna
1330 kreditov
Kúpiť kredity
Momentálne sa nachádzaš vo verejne prístupnom konte. Ak si chceš zahrať hru alebo prispievať do diskusií, musíš sa prihlásiť. Ak si nový užívateľ, musíš sa zaregistrovať.

  PowerPlay Magazín

Využití taktických možností ve fotbale - 3. díl: Jak funguje přepočet?


Využití taktických možností ve fotbale - 3. díl: Jak funguje přepočet?


Zdravím všechny příznivce ppm fotbalu. Úvodem se omlouvám těm, kteří dnes čekali ona slibovaná rozestavení, ale  vzhledem k posloupnosti asi bude nejdříve lepší, vás seznámit s mým pohledem na fungování přepočtu.  Tento článek tak bude takovým 3. základním kamenem a ty další už budou lépe pochopitelné, protože budou vycházet z informací uvedených nyní a dříve.

Přepočet je samozřejmě velice složitý a rozhodně si netroufám tvrdit, že bych přesně věděl jak funguje. Pro mě osobně je základem velmi obecné schéma, podle kterého přepočet probíhá. V jednotlivých krocích pak do toho vstupují taktiky a samozřejmě onen NF, tedy matematicky samozřejmě pravděpodobnost. To je dobré si uvědomit, což spousta lidí evidentně nedělá. Celé je to jen počítačový program pracující na principu pravděpodobnosti. Vy jen těmi nastaveními jste ve výsledku schopni ovlivnit  % na 1 X 2. Samozřejmě to je pouze do určité míry, výchozí nastavení % určují síly jednotlivých týmů. Vzhledem k tomu, že je to normální program, je dobré si uvědomit, že tak těžko mohou vstupovat faktory jako: Rozhodčí dnes řezal hosty nebo domácí, špatné počasí, apd. Většina věcí zde se vyskytuje dle Gaussovy křivky, akorát její přesný tvar nikdo nezná, možná ani tvůrci ne J

Tak tedy v prvním bodě se porovnávají síly týmů, tzn. ratingy jednotlivých hráčů, jejich atributy, rozestavení.  Podle toho se generují % držení míče.  Podle % držení se generují střely a pak nastává závěrečná finálovka, kdy se generuje které střely skončí gólem, které chytí gólman a které půjdou úplně mimo. Na první pohled triviální, ale je to jen kostra, na kterou je třeba nabalit maso.

Démon NF

Náhodný faktor, tzn situace, kdy při totožných vstupech jsou díky němu rozdílné výstupy, vstupuje do přepočtu na 3 místech.

Prvním místem je přepočet ratingů a rozestavení na %. Tady je NF velmi malý, mantinely jsou úzké a % jsou si velmi podobná a nemá to valný vliv na výsledek. (pozn. red- V dřívějších přepočtech byla % držení naprosto shodná, až úpravami začalo docházet k jejich drobným změnám)

Nejvíc nás bude zajímat, jak přenést % držení míče na počet střel. To je naprosto klíčová část, přepočtu, protože sice je to druhé místo vstupu NF, ale společně s ním tady působí  téměř  naše veškerá taktická nastavení.

Třetí částí působení jsou ony střely. Počet který jde vedle, na bránu, góly.. Tohle už se ovlivňuje relativně složitě z naší pozice a je to opravdu větším dílem náhoda. Někdy prostě mám smůlu, že soupeře přestřílím neskutečným způsobem a přesto prohraju, nebo je na světě nešťastná remíza. To jsou takové ty nejkřiklavější reporty, kdy lidi nejvíc nadávají. Ano, v mnoha případech je to opravdu jen smůla. Zároveň ale je minimum manažerů, kteří si řeknou: „Mohl jsem udělat pro výhru víc? Mohla být moje převaha výraznější?“ Takže na NF se pak svádí i takové zápasy, kdy naším nevhodným nastavením byl zápas zbytečně vyrovnaný (např na střely 6 (10): 4 (7) a výsledek bude 1:2. Ano, samozřejmě zde nám štěstí nepřálo, ale třeba kdybychom to lépe nastavili, mohlo to být 10 (10) : 2 (4). I tady samozřejmě výsledek může být 1:2, ovšem již je to daleko daleko méně pravděpodobné a to je to oč tu běží. Cílem všech našich nastavení je dosáhnout co nejvyšší možné pravděpodobnosti na úspěch. Pokud i přesto prohrajeme, alespoň odcházíme z utkání s hlavou nahoře a čistým svědomím, že jsme udělali maximum. 

Náš vliv

A jak jsme schopni my tedy ovlivnit jednotlivé kroky? Na tom prvním jsme dle mě bez větší  šance. Samozřejmě základní vliv má to koho a kam jsme postavili, (to je ale ovlivnění předzápasového vstupu-viz minulý článek), ale to že jednou bude na středu 9,3% a jednou 9,5% již nijak neovlivníme.

Druhý krok je zásadní. Máme již danou nějakou situaci na hřišti a musíme pro ni tedy i nastavit vhodnou taktiku. Tady je pak přímý vliv jednotlivých taktik (typ přihrávek, vedení akcí, hra v obraně), ale podrobněji se pak ke každé vrátím ve zvláštních článcích.

Jinak to, kam půjde střela samozřejmě ovlivňujeme i my. Záleží na trénovanosti střelby, pak dle mého i na vzdálenosti, ze které se střílí. A taky jestli střílí útočník, nebo záložník či bek. To si myslím, že je ovlivnitelné výběrem taktiky (krátké X dlouhé), ale tady neproběhl nějaký hlubší průzkum a z mé strany by to byly opravdu jen dojmy.

Dalším významným faktorem ovlivňující počet střel je porovnání obránci X útočníci. I když může zápas být celkově poměrně vyrovnaný, slabší stopeři proti silnějšímu útočníkovi většinou pohoří a umožní mu vyslat značné množství střel. To se pak promítá i do jednotlivých rozestavení, ale o tom blíže až příště.

Jak jsem již předeslal, tohle je dle mě taková základní kostra přepočtu. Podrobněji se jednotlivým nastavením budu věnovat časem, na některé snad přijdete sami. Zůstalo mě také značné množství rozdělaných a blíže nepotvrzených teorií, ty které se jevily jako alespoň trochu reálné vám přiblížím. Očekávám hojnou diskuzi a od kritiků také čekám, že ostatním nastíní svůj pohled na věc.


Předchozí díly:

Využití taktických možností ve fotbale - 2. díl: Rozestavení hráčů na hřišti a jeho vliv na hru
Využití taktických možností ve fotbale - 1. díl: Atributy hráčů


Autor článku:
JTB

 

 





Hodnotenie článku: Slabý - Normálny - Perfektný     Unikátnych prečítaní: 799

Zdieľaj na Facebooku   Zdieľaj na Twitteri   Zdieľaj na MySpace