Na velikosti záleží
Jednu z nezanedbatelných položek příjmů fotbalových týmů tvoří stadion. Proto by se o něj měly týmy starat. Jaké kapacity můžeme čekat v prvních ligách, kdo má pravděpodobně největší stadion a kdo staví příslušenství, se podíváme v následujícím článku.
Pro výzkum jsem si vybral stejné ligy jako v předchozím článku. A to z jediného prostého důvodu. Abych zjistil, zda ligy, co mají nižší úroveň zázemí, náhodou nevkládají své finance více právě do stadionu. Pro porovnání přikládám i graf zázemí.
Jak je patrné, tak se v Maďarsku investuje více do kapacity stadionu. Naopak Lotyši stadion "zanedbávají" a do zázemí také příliš velké finance neproudí oproti ostatním státům. Největší stadion ze zkoumaných prvních lig je polský Wahadlo Stadium s kapacitou 13 200. Po dostavbě převezme tento primát maďarský Mindent Bele, který dosáhne kapacity 14 400. Jak se staví příslušenství stadionu, lze vidět na dalším grafu.
Z grafu je patrné, že žádný prvoligový tým zatím neinvestuje do osvětlení stadionu. Naopak parkoviště se těší největší oblibě, pravděpodobně i proto, že je z nabízených čtyř příslušenství nejlevnější. V Maďarsku má 5 týmů již postaveno parkoviště a 2 mužstva ho mají rozestaveno. Informační tabuli mají manažeři ballaball, garp a varhegyia. Kvalitu trávníku vylepšil pouze vicente, který má postaveno i parkoviště. V Lotyšsku mohou fanoušci zaparkovat u stadionu manažera Carls, brzy i u kasse. Informační tabuli má gugigans a kvalitu trávníku zlepšil racims. V Polsku stojí jen dvě parkoviště. O ně se postarali manažeři zop9 a moskal29. Na Slovensku stojí jediné funkční parkoviště u manažera bmart. Rozestavené parkoviště a informační tabuli má juris. V české první lize stojí informační tabule u Signalmana, který vlastní i parkoviště. To stojí i u manažera Hlozanka, který zlepšuje i kvalitu trávníku a staví informační tabuli.
A jak to vypadá v České republice? Na následujícím grafu opět pro porovnání přikládám zázemí českých lig. Pod ním je už vidět průměrná kapacita v první a druhých ligách.
První liga opět vítězí. Liga II.2 se prokousala výše a naopak II.1 se propadla. Největší stadiony jsou přesto ve dvou ligách, které se umístily na spodních pozicích. Za II.1 ligu je to stadion Štruncovy sady a II.3 reprezentuje Gorolia. Oba stadiony mají kapacitu 12 600. Avšak druhý jmenovaný se dostavuje na kapacitu 14 400, čímž by se měl stát největším stadionem v ČR. Jak to je s příslušenstvím, ukazuje poslední graf.
Narozdíl od prvních lig se ve druhých staví i osvětlení. Jediné zatím funkční má manažer honza49, který brzy bude mít od každého druhu příslušenství první úroveň. Kvalitu trávníku na druhou úroveň už staví tom100, jenž buduje i první stupeň informační tabule a osvětlení. Kvalitu na první úrovni už mají i manažeři immortal a Mrskal, který bude mít také od každého druhu první úroveň. Informační tabule stojí už na stadionech manažerů Alfast, Tredy a Librae.
A jaké jsou pravděpodobně největší stadiony na PPM? Jsou celkem čtyři. Všechny mají kapacitu 14 400. Konkrétně se jedná o stadiony Koryto Arena (Ukrajina), Olímpico Monumental (Brazílie), Abaddon Arena (Bulharsko) a Spartak (Moscow) (Rusko). U nás je největším stadionem Torol Park s kapacitou 14 000.
გააზიარე Facebook–ზე გააზიარე Twitter–ზე გააზიარე MySpace–ზე