Jak se staví...
Druhá sezóna ve fotbale už je v plném proudu, tak se pojďme podívat, jakou strategii zvolily týmy při stavbě zázemí jak u nás, tak i v zahraničí.
Pro svůj výzkum jsem si vybral nejvyšší ligu ve Slovensku, České republice, Polsku, Lotyšsku a Maďarsku. U nás jsem k první lize přidal i druhé ligy. Dalo se očekávat, že výsledky budou podobné jako v hokeji. Tudíž by měly vévodit tréninkové prostory, následované personálně-ekonomickým oddělením a sportovní akademií. Naopak na druhém konci by se mělo vyskytovat středisko údržby se vzdělávacím střediskem. Do výsledků nejsou započítané noname týmy a noví manažeři. I přesto se tu najdou takové týmy, co mají minimální zázemí. Pro upřesnění výsledků, jsou započítaná i rozestavěná příslušenství, která mají hodnotu 0,5. Na prvním grafu lze vidět průměrné celkové zázemí týmů v prvních ligách.
Jak je patrné, tak nejhůře si vede první maďarská liga, kde má hodně manažerů mnohdy i více než pouze jeden druh zázemí na základním levelu. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé typy. Průměrné hodnoty v ligách znázorňuje následující graf (kliknutím na obrázek ho zvětšíte).
Podle očekávání se na prvním místě usadily tréninkové prostory, následované sportovní akademií. Naopak personálně-ekonomické oddělení není tak "populární", jak jsem předpokládal. Manažeři vsází více na regeneraci. Mile překvapilo také vzdělávací a zdravotní středisko.
Jak to vypadá s konkrétními hodnotami jednotlivých druhů zázemí? Začnu s tréninkovými prostory. Nejvyšší úroveň ze zkoumaných lig je započatý 9. level. O to se postarali lotyšský manažer bebrads a český Platini. V Polsku mají všichni manažeři 7. level a dvě třetiny z nich již začali se stavbou dalšího levelu. S regeneračními prostory už je to trochu slabší a většina manažerů nemá ani sedmý level. Osmý level v prvních ligách má pouze lotyšský manažer bebrads. Personálně-ekonomické oddělení se těší největší oblibě v České republice, ale o tom se zmíním později. Osmý level stojí na Slovensku díky manažerovi Gapko a u nás díky Signalman-ovi. Středisko údržby je mnohdy podceňované zázemí, a tak je jeho nejvyšší level 5 zásluhou českých manažerů Danny65 a aficek a slovenského manažera Sniper. Nejvyšší úroveň vzdělávacího střediska mají polský sony71, čeští mkaldam a Paras a lotyšský manažer dijon, kteří ho mají na 6. levelu. Posledně jmenovaný již započal se stavbou další úrovně. Vůbec nejvyšší úroveň zázemí je u sportovní akademie. Se stavbou 9. levelu začala trojice lotyšských manažerů bebrads, asersjd a gugigans, dále polský tfuujpan a naše barvy hájí malach80. Šestý level zdravotního střediska stojí v Polsku díky manažerovi Sfinks a dále pak v Česku (viz. níže). Celkově nejvyšší zázemí má, jak jistě tušíte, lotyšský manažer bebrads, který má součet 43,5.
A teď už se dostávám k již zmiňované České republice. Jak to vypadá v první a druhých ligách, můžete vidět na posledním grafu.
V Česku má většina manažerů 6. nebo 7. level tréninkových prostorů. Hodně z nich už započalo stavbu dalšího levelu. Na 8. levelu je má zatím pouze ZdendaVenda a Platini, který už započal s další úrovní. U regeneračních prostor je průměrná hodnota o jeden level nižší než u TP. Základní kámen na osmý level položili manažeři malach80 a nebe.peklo. Jak jsem už zmínil výše, tak naší chloubou je personálně-ekonomické oddělení. Sedm manažerů už staví 8. level, z toho 3 jsou v první lize. Tam se nachází i zatím jediný už postavený 8. level zásluhou manažera Signalman. Středisko údržby má mnoho manažerů na základní úrovni nebo na 2. levelu. Některé výjimky jsou zmíněny výše. Vzdělávací středisko je na tom o jeden stupínek lépe. Šestý level už mají postaven mkaldam a Paras. U sportovní akademie to je podobné jako u tréninkových prostor. Osmý level už stojí u manažerů kikirik, spret, Tredy a David081. Zdravotní středisko na šestém levelu je manažerů luke88, Robin Archer a Luger. Nejvyšší celkové zázemí má manažer Arci, jehož součet je 41,5.
გააზიარე Facebook–ზე გააზიარე Twitter–ზე გააზიარე MySpace–ზე