Ora:

Le tue squadre:
Comunicazione
Public account
  PRO Zona
1330 crediti
Acquista crediti
Sei nell'account pubblico. Se vuoi giocare o partecipare ad una discussione, devi loggarti. Se sei un nuovo utente, devi prima registrarti.

  PowerPlay Magazine

Představujeme: Ultimate


Představujeme: Ultimate

 

Zatímco minule jsme se věnovali sportu ryze kontaktnímu, dnes si přiblížíme zástupce té druhé kategorie, tedy sport bezkontaktní. Tím sportem je Ultimate Frisbee, někdy krátce jen Ultimate. Pokud jste si nyní představili prosté házení talířem, které je z pohledu pasivního diváka jen velkou nudou, na následujících řádcích se vás pokusím vyvést z omylu.

Ultimate Frisbee je sportem poměrně mladým. Jeho počátky sahají do 80. let 20. století. Největší popularitu si získal v USA, kde také vznikl, ale poslední dobou se mi zdá, že jeho popularita roste, a to i na našem území. V USA také najdeme jedinou profesionální ligu na světě. Všechny ostatní jsou přinejlepším poloprofesionální, ale většinou amatérské.

Abychom se ale dostali k samotné hře, tak ta je založená na házení létajícím talířem – frisbee. Zřejmě by se našel jen málokdo, kdo tuhle věc nikdy nedržel v ruce. Pokud tomu tak přeci jen je, tak doporučuji co nejdříve vyzkoušet, protože už jen prachsprosté házení ve dvojici je slušná zábava. Ultimate Frisbee, nebo jen Ultimate, jak je tento sport také někdy nazýván díky tomu, že v některých státech je frisbee registrováno jako obchodní značka, jde ještě dál.

Field

hřiště pro Ultimate (místo 23 má být 18)

Na každé straně hřiště, které má rozměry 64 x 37 m, proti sobě stojí 7 hráčů. Jeden z týmů vždy útočí a ten druhý tedy logicky brání. Úkolem hry je přihrát spoluhráči, který se v tu dobu nachází v koncové zóně soupeře. Ta má hloubku 18 m a nachází se na obou delších koncích hřiště. Hraje se většinou do 17 bodů, přičemž každé zachycení v koncové zóně je ohodnoceno jedním bodem. Se samotným diskem se nesmí běhat, ani jakkoli jinak pohybovat. Maximálně vždy jen jednou nohou je možné udělat úkrok, či něco podobného. Pohybují se jen hráči bez disku. Na odhození disku má hráč vždy 10 vteřin. Bránící tým si může vynutit změnu týmu na disku, tzv. turnover, kdy se z bránícího stane tým útočící a naopak. K tomuto turnoveru dochází, jestliže nastane některá z následujících situací, kdy například bránící tým zachytí, či srazí přihrávku, disk se dotkne země, aniž by jej útočník držel, podají-li si útočníci disk z ruky do ruky, útočník chytne přihrávku v autu, nebo když útočník chytí svou vlastní přihrávku. Jestliže se útočícímu týmu podaří skórovat, otáčí se strany a tým, který skóroval, vyhazuje z koncové zóny a brání.

 

přihrávka

přihrávka přes bránícího hráče

Nyní se ale dostáváme k tomu nejlepšímu, co Ultimate nabízí, a tedy že hru neřídí žádný rozhodčí, ale hráči sami. Hra se řídí dle tzv. Spirit of the game, kdy je hráč povinen přiznat, jestliže se dopustí některého z přestupků, například zachycení disku v autu apod. Těch 10 vteřin, které má útočník na odhod mu odpočítává obránce, který jej brání. Zvykem je také zatleskat soupeři po některé vydařené akci. Na samotných turnajích se většinou vyhlašuje i tzv. Spirit, tedy cena pro tým, který nejlépe dodržuje zásady Spirit of the game. Po porušení pravidel dochází buďto k turnoveru, nebo k navrácení hry před moment, kdy se přestupe stal, nikdy však k penaltám, či nějakým trestům, protože se zkrátka nepočítá s tím, že by někdo úmyslně podváděl. Zkrátka kdo tyto zásady nectí, nemá v Ultimate co dělat, a i samotné týmy si tohle většinou samy hlídají.

hra

V ČR nyní najdeme asi 15 týmů, které jsou různě rozesety po celé republice. Většina týmů vznikla na akademické půdě, což reflektoval i věkový průměr hráčů. Co se týče historie Ultimate u nás, samotné počátky sahají do roku 1991 a jsou úzce spjaty s klubem Prague Devils, který je dodnes nejúspěšnějším českým klubem. Ultimate k nám údajně donesli italští plavci a tento sport natolik učaroval tehdejšímu odbornému asistentovi Janu 'Papá' Filanderovi, že se zasadil o to, aby bylo Ultimate Frisbee vedeno jako volitelný sport pro studenty FELu na ČVUT. Ze studentů, kteří se rozhodli tento předmět navštěvovat, vznikl tým Prague Devils. V té době zde působilo i spousta američanů, kteří nejen že v začátcích výrazně pomohli s tréninky a metodikou hry, ale také měli kontakty do ciziny, a tak Prague Devils začínají objíždět turnaje v zahraničí. Tím prvním byl turnaj v Bruselu, kde Devils obsadili předposlední místo, když za nimi skončil jen tým z Francie, jehož hráči poprvé drželi disk až na tomto turnaji. Od roku 1993 začali vznikat i další týmy, většinou taktéž při vysokých školách, jak už bylo zmíněno nahoře. 

Týmy stále nabírají nové členy, a to i úplné začátečníky, takže pokud vás předchozí řádky zaujali a hledáte nové sportovní zážitky, určitě to zkuste. 

Nyní se ještě podívejte na sestřih několika pěkných momentů. Přeci jen z videa si člověk udělá hned lepší představu, jak že samotná hra vlastně probíhá.

 





Voto articolo: Misero - Normale - Eccellente     Visitatori unici: 412

Condividi su Facebook   Condividi su Twitter   Condividi su MySpace