Ora:

Le tue squadre:
Comunicazione
Public account
  PRO Zona
1330 crediti
Acquista crediti
Sei nell'account pubblico. Se vuoi giocare o partecipare ad una discussione, devi loggarti. Se sei un nuovo utente, devi prima registrarti.
Sei pronto per una nuova avventura sportiva? Gioca al nostro ultimo gioco, Summer Sports Mania! Unisciti alla sfida, gioca ora e vinci!
Ricordamelo piu tardi

  PowerPlay Magazine

Ohlédnutí za XXI. olympijskými hrami ve Vancouveru


Ohlédnutí za XXI. olympijskými hrami ve Vancouveru

Bezmála dva týdny poté, co na stadionu BC Place ve Vancouveru uhasl olympijský oheň a tím tak v pořadí již jednadvacáté zimní olympijské hry se staly minulostí, si pojďme připomenout některé naše zástupce v jednotlivých sportovních odvětvích. Ať už se jednalo o medailisty, či jen ty, kterým na hry zbydou jen vzpomínky.

Vancouver, při zahajovacím ceremoniálu, zdravilo 93 českých olympioniků, kteří naši zem reprezentovali ve třinácti sportovních oblastech. V té době všichni fanoušci jistě doufali, že alespoň v nějaké z nich, se dočkáme vytoužené medaile.

Největší naděje na zisk olympijského kovu se vkládali hned do několika sportovců. Zejména do loňského mistra Evropy Tomáše Vernera (krasobruslení), specialisty na dlouhé tratě Lukáše Bauera (běh na lyžích), Šárky Záhrobské (sjezdové lyžování), ne zcela doléčené Nikoly Sudové (jízda v boulích), Tomáše Krause (skikros) a nakonec samozřejmě největšího „želízka v ohni" rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. S rozpaky se potom očekával i výkon národního hokejového mužstva.

 

Krasobruslení - jednotlivci  (Michal Březina, Tomáš Verner)

Z této dvojice známějšího Tomáše Vernera, kterého zatím největším úspěchem je zisk zlaté medaile na Mistrovství   Evropy se očekávalo, jak si poradí se silnou konkurencí v podobě vracejícího se Jevgenije Pljuščenka, nebo třeba úřadujícím mistrem světa Evana Lysáčka. Tomáš, který se většinu sezóny trápil se zdravotními problémy však myšlenku na zisk některého z cenných kovů nevylučoval . „Kdybych tomu nevěřil, tak bych nebruslil. Nechci být desátý, nebo patnáctý.". Ovšem po krátkém programu tomu tak nevypadalo. Zatímco mladý talent Michal Březina zazářil a nakonec přes jeho zklamání skončil i tak na výborném devátém místě, Tomáš Verner nezvládl tíhu situace a po nevydařených skocích a nakonec i pádu se musel spokojit až s místem devatenáctým.

Ve volném programu již Tomáš Verner neměl co ztratit. Po výborném začátku, kde se mu povedl čtverný skok, však následoval při jednom z doskoků dotek ruky o led a při krokové pasáži spadl. O něco lépe zajel Michal Březina, který se sice také poroučel k zemi a nepředvedl slibovaný „čtverák", ale za to se mu povedl parádní trojitý axel. To stačilo na celkové desáté místo. Tomáš Verner skončil až devatenáctý.

 

 

Evan Lysáček

(USA)
Jevgenij Pljuščenko (RUS)
Daisuke Takahaši (JPN)

10.

Michal Březina (CZE)

19.

Tomáš Verner (CZE)

 

Běh na lyžích - muži (Lukáš Bauer, Martin Jakš, Martin Koukal, Jiří Magál, Milan Šperl)

Lukáš Bauer, který na olympijských hrách v Turíně v běhu klasickým způsobem na 15 km obsadil druhé místo, určitě i na letošních hrách pomýšlel na mety nejvyšší. Možnost zopakovat úspěch měl hned ve třech disciplínách. Konkrétně na 15 km volným způsobem, ve skiatlonu (15 km klasickým a 15km volným způsobem) a nakonec i ve štafetě (4 x 10 km klasicky / volně).

Hned při prvním startu ve Whistleru si doběhl pro bronzovou medaili, když v napínavém závěru dokázal předběhnout Švéda Marcuse Hellnera a to s rozdílem jedné a pul vteřiny. "Jsem spokojený s tím, že mám bronz. Teď můžu bojovat o zlato.", sdělil všem příznivcům po závodě.

V třicetikilometrovém skiatlonu většina z nás věřila, že ani zde Lukáše medaile nemine. A po první polovině závodu tomu opravdu vše nasvědčovalo. Lukáš Bauer diktoval tempo a v čele pelotonu se střídal se švýcarským kolegou a vítězem předcházejícího závodu Dario Colognem. V druhé, bruslařské části, ale začal  Lukáš ztrácet a do cíle tak dojel až na konečném sedmém místě. Martin Koukal v první polovině závodu odstoupil a šetřil síly na štafetu. I přes skvělý začátek se Martin Jakš nedokázal udržet v popředí a síly mu stačily jen na konečné 27. místo,  Magál skončil osmatřicátý.

Zklamání ze sedmého místa měla vystřídat o to větší radost. Před závodem štafet podceňovaný český tým s Martinem Jakšem, Lukášem Bauerem, Jiřím Magálem a finišmanem Martinem Koukalem se totiž  ještě tři kilometry před cílem držel na špici. Švéd Hellner v závěrečné fázi všem soupeřům unikl a naši borci v posledních metrech sváděli boj s Norem Northugem, který neuveřitelně stáhl ztrátu 36 vteřin a nakonec si dojel pro stříbro před Martinem Koukalem.

 

   15km volným způsobem    
   Skiatlon - muži        Štafeta - muži    
Dario Cologna (SUI)   Marcus Hellner (SWE)   Švédsko     
Piller Cottrer (ITA)   Tobias Angerer (GER)   Norsko    
Lukáš Bauer (CZE)   Johan Olsson (SWE)  

Česká republika

   

18.

Martin Koukal (CZE)  

7.

Lukáš Bauer (CZE)          

29.

 Martin Jakš (CZE)  

27.

Martin Jakš (CZE)          

43.

Milan Šperl (CZE)  

38.

 Jiří Mágal (CZE)          

 

Sjezdové lyžování (Ondřej Bank, Šárka Záhrobská, Klára Křížová)

Naše nejúspěšnější slalomářka se na olympiádě poprvé představila v 6. den her a to ve sjezdech, kde společně s ní závodila i mladá sjezdařka Klára Křížová. Šárka Záhrobská sjezd zkoušela v rámci tréninku na superkombinaci. Kvůli špatnému počasí totiž neměla možnost si trať řádně sjet. I přes její velký respekt dojela do cíle se skoro 6,5 vteřinovým zpožděním na první Vonnovou a obsadila tak 27. pozici. Klárá Křížová ztratila díky pádu ve střední části trati téměř třicet vteřin a v cíli ji patřilo až 37. místo.

V superkombinaci se dařilo daleko více. Šárce se díky téměř bezchybně zajetému slalomu podařilo poskočit na konečné sedmé místo (z 22. místa po první části ve sjezdu) a vyhlídky na její nejsilnější a očekávanou kategorii, slalom speciál, vypadaly více než slibně.

Do prvního kola slalomu jí los přál a tak startovala jako vůbec první, kde mohla využít netknuté tratě. Klidná jízda, bez zbytečného riskování se vyplatila a po prvním kole byla v průběžném pořadí druhá se ztrátou čtyř desetin na Rieschovou. O něco těžší pozici měla tak ve druhém kole, kde vyrazila na trať již s vyježděnými rýhami. I tuto jízdu bez větších problému zvládla a do cíle dojela tak druhá. Překonat ji dokázala jen bronzová medailistka z Turína, rakouská závodnice Schildová, která se umístila za zlatou Rieschovou.

Ondřej Bank se umístil ve sjezdech na 30. místě. V superkombinaci obsadil sedmé místo a v obřím slalomu byl po prvním kole šestnáctý. V kole druhém se rozhodl pro výměnu lyží, což se nakonec ukázalo jako nepříliš dobrý nápad a v konečném pořadí se musel spokojit se 17. místem.

 

 

Sjezd - ženy Superkombinace - ženy Slalom - ženy
Lindsey Vonnová (USA) Maria Rieschová (GER) Maria Rieschová (GER)
Julia Mancusová (USA) Julia Mancusová (USA) Marlies Schildová (AUT)
Elisabeth Görglová (AUT) Anja Pärsonová (SWE) Šárka Záhrobská (CZE)

 27.

Šárka Záhrobská (CZE)   7. Šárka Záhrobská (CZE)
 37. Klára Křížová (CZE)

                                         

 

Jízda v boulích (Nikola Sudová)

Olympijské hry ve Vancouveru měly být vrcholem v její sportovní kariéře a měly jí přinést medaili. Alespoň v to doufala ještě měsíc před začátkem her. Při tréninku na závod světového poháru si ale přetrhla zkřížený vaz v koleni. S ortézou se jí i přes tento handicap jako jediné podařilo postoupit do finále. Tam na prvním skoku ještě helikoptéru zvládla bez zaváhání. Na skoku druhém, kde se pokusila o salto vzad s krosem, se ji již dopad tolik nezdařil. Nakonec vybojovala šestnácté místo.

 

Hannah Kearneyová (USA)
Jennifer Heilová (CAN)
Shannon Bahrkeová (USA)
 16.  Nikola Sudová (CZE)

 

Skikros (Tomáš Kraus)

Další z adeptů na zisk medaile, skikrosař Tomáš Kraus,  se na olympijských hrách dokázal probovat až do čtvrtfinále, kde ale jeho jízda skončila. V osmifinálovém kole si po výborném startu vytvořil dostačující náskok a bez problému dojel první. I ve čtvrtfinále předvedl, že starty opravdu umí a vyrazil do závodu skvěle. Bohužel postupně se propadl až na poslední místo a ikdyž se po kontaktu se Švýcarem Spalingerem dostal na místo třetí, tak už ani závěrečný skok, kterým se neuvěřitelně dotáhl na před ním jedoucího Rakušana Matta, mu na postup nestačil.

 

Michael Schmid (SUI)
Andreas Matt (AUT)
Audun Grönvold (NOR)
 11.
Tomáš Kraus (CZE)

 

 

Rychlobruslení  (Karolína Erbanová, Martina Sáblíková)

Bezpochyby největší naděje se před olympiádou vkládali do českého talentu, čvrté na ZOH v Turíně na trati 5 000m, pětinásobné mistryni světa a především žhavé adeptce na zisk zlaté medaile (především na „pětitisícovce"), Martiny Sáblíkové.

Již na trati dlouhé 3 000m ukázala, že patří do světové třídy a nezanechala sebemenší pochyby o svém talentu. I na své ne úplně oblíbené trati získala první zlato a to s náskokem přes dvě vteřiny. Za sebou nakonec nechala stříbrnou Beckertovou a domací Grovesovou.

Druhou medaili se ji podařilo vybovovat po fantastickém finiši na trati o délce 1 500 m. Přes to, že na této dráze si věřila Martina nejméně a i přes její slabší start si dokázala udržet tempo a během své jízdy se pomalu dotahovala a ze ztráty na Wüstovou nakonec ukrojila téměř tři čtvrtě sekundy. Podařilo se jí tak získat svou druhou, tentokrát bronzovou medaili ze zimních olympijských her.

Erbanová bohužel svou jízdu nezvládla po technické stránce a musela se spokojit až s 25. místem.

Na své si diváci přišli až na pětitisícové trati. Po fantastické jízdě Němky Stephanii Beckertové měla Martina trochu obavy. „Říkala jsem si, že to snad ani nemůžu zajet. Ale když jsem před startem viděla výraz trenéra, tak jsem zase uvěřila, že bych to měla dát."  - a dala! S časem 6:50,91 porazila o 48 setin sekundy německou reprezentantku a mohla se tak těšit v pořadí z již druhé zlaté medaile.

 

 

3000m - ženy

1500m - ženy 5000m - ženy
Martina Sáblíková (CZE) Ireen Wüstová (NED) Martina Sáblíková (CZE)
Stephanii Beckertová (GER) Kristina Grovesová (CAN) Stephanii Beckertová (GER)
Kristina Grovesová (CAN) Martina Sáblíková (CZE) Clara Hughesová (CAN)

                                            

 

Lední hokej

Po prvním zápase s našimi východními sousedy ze Slovenska se mohlo zdát, že by se mohla opakovat historie z Nagana a národní tým by mohl zabojovat o cenné kovy. Ovšem po zápase s výběrem Lotyšska se začaly objevovat první nejistoty a i přes vítězství 5 - 2 se napjatě očekával další zápas s odvěkým rivalem - Ruskem. Zde se měla ukázat opravdová síla mužstva. Zápas skončil 4 - 2 pro Rusy, nicméně předvedená hra se nezdála být vůbec špatná. Osmifinále nabídlo odvetu s týmem Lotyšska, které i přes veškerou snahu prohrálo 3 - 2 a český výběr se tak měl ve čtvrtfinálovém kole potkat s Finskem. V tomto zápase tentokrát stála na české straně tak trochu smůla. Gól, který přišel v závěru utkání rozhodl o vítězství Finska a už ani následné odvolání brankáře, nepomohlo českým hokejistům k vyrovnání.

Kanada
USA
Finsko
  7. Česká republika

 





Voto articolo: Misero - Normale - Eccellente     Visitatori unici: 216

Condividi su Facebook   Condividi su Twitter   Condividi su MySpace