Osaltaan tämä jatkuva randomruikutus on aiheetonta. Tottakai randomia on mukana ottelulaskennassa, mutta paremmalla joukkueella on aina parempi todennäköisyys voittaa kuin heikommalla. Taidot, kokemus, kemia yms. parantavat todennäköisyyttä tehdä maaleja ja siten voittaa ottelu. Kyse on vain todennäköisyyksistä ja joskus sattuu se epätodennäköinen. Se on normaalia.
Ottelun voittaa se, joka tekee enemmän maaleja, ei se joka on parempi joukkue. Ratkaisevaa on maalipaikkojen määrä ja onnistuminen niissä. Enemmän paikkoja, parempi mahdollisuus tehdä maaleja. Ja paremmalla maalintekijällä on parempi mahdollisuus onnistua.
Päivällä kun näin tuon ensimmäistä kertaa, ajattelin että mitäköhän ideaa tossa oli? Nyt kun uudelleen katselin niin menee sen jälkeen vielä Ronaldinhon kanssa naureskelemaan, eli eiköhän tässä jotain läppää ollut takana. En kyllä silti ymmärrä mitä järkeä on käydä potkaisemassa joukkuekaveria selkään, edes läpällä.
Niin ei ainakaan Strasser pitänyt tuota läppänä, ilmeestä päätellen. Ensin ajattelin, että onko tässä jotain rasistista, mutta eihän se voikaan olla kun menee dinhon kanssa kaveeraamaan