Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  Θέμα: I.1


janssons87

Men lille gubben du läser ju inte ens vad jag skriver?
Jag säger ju att det inte är någon speciell skillnad mellan dig och mig, däremot skademässigt är det så då jag haft koll på ditt lag.
Och nej jag har inte missat att tränarna gör betydelse, däremot verkar du tro att de gör bra mkt mer än vad de gör på en låg nivå på faciliteterna=)

Ja de skadorna var väl på 1-2 dagars antar jag=)

Där har du något att läsa...

http://politehnicaiasippm.webs .com/apps/blog/show/4630549-fa cilities-staff-members-


janssons87

Sedan får man ju spekulera i vem som talar mest sanning osv, dina läkare har 22 och 19 skills. Att de ska komma upp i 20% som du säger att du har så ska de ha ca 40 skills i förebyggande tillsammans. Det låter ju lite otroligt då dem kommer upp totalt i 41 skills=)

Matematik kan jag ju iaf=)

Nu kan jag ju givetvis ha fel, dina läkare kan ju ha 20/1 i skillsen men det låter som sagt lite konstigt. Det hopas jag du förstår.


soderb

17% har jag, och du har antagligen runt halva det. Alltså slutsatsen jag drar är enkel, säg att dina nu skulle ha 10%, då är skillnaden från 10 till 17 en ökning med 70%, det har nog betydelse.

"däremot skademässigt är det så då jag haft koll på ditt lag. "

Jag har ju haft minst lika många skador som dig så jag vet inte var du får detta ifrån.


janssons87

Procent funkar som så att du får bonus på 17% på din nuvarande nivå medan jag får på 10% på min nivå (om du läste det blogginlägget jag länkade så förstår du att tränarna inte ger så mkt nu på låga nivåer).
Är du med där eller anser du fortfarande att tex 17% på varje nivå ger lika mkt (för det verkar nästan som det)?

Finns det någon sida man kan se det på då du radade upp datum?
En sak är dock säker, du har inte haft lika mkt skador som mig. Eller det kanske du har men då har du fått massa 1-2 dagars eller nåt.


soderb

Ja precis, skillnaden mellan oss är således 70%. Du måste göra en ökning på dina anställda med 70% för att komma till min nivå.

Blogginlägget räknar på hur snabbt scoutingen går, att samma funktion skulle gälla för tex skadetid, ungdomar, sponsorerbjudanden och liknande är inte korrekt av den data jag själv kunnat samlat.

Den enda sida man kan se är ju senaste händelser, och jag kollade de 3 senaste skadorna bara. Löjligt att du gnäller om detta iaf när du har kassa anställda och 1 nivå högre som om det skulle göra någon skillnad, lägg därtill din tunna trupp. Pinsamt jansson.


janssons87

Jag har väl knappast sämre bredd än vad du har? Jag sålde nyss 4-5 t-objektspelare men inte har jag speciellt sämre bredd för det? Jag har ju fler spelare med 200 skills än dig tex...
Du har mkt bättre målis än mig därför har vi samma lagstyrka normalt (när min målis lirar).
Men du kanske räknar bredd med 150 skillade spelare? vad vet jag..
Förklara gärna för mig hur du räknar ut bredden av ditt och mitt lag är du snäll, för där är jag nämligen helt borta.

Ang den där bloggen, längst ner på sidan...
Det står iaf att den enda slutsatsen man kan ställa är att tränarna har ingen speciell påverkan på låga nivåer, men väldigt stark desto högre upp man kommer.
Och det gäller garanterat alla faciliteter osv, knappast att det enbart gäller för scoutingen. Visst allt funkar inte likadant men skillnader osv är ju garanterat samma, dvs låg nivå = tränarna gör ingen större skillnad.

Och nu när vi ändå är igång, anser du fortfarande att snabbhet är helt oviktigt för mittbackar? Man blir ju nästan lite rädd för dig...

Löjligt och pinsamt att du verkar ha så dålig koll när du verkar anse dig som "eliten"...


janssons87

Och nej jag måste inte göra en ökning med 70% på mina anställda för att nå din nivå. Det skiljer 7% mellan våra coacher. Däremot är mina procent baserade på en nivå högre vilket borde ge mer om man tänker lite logiskt.


janssons87


Sedan glömde du att jag nämnde Lomma som har nivå 2 och som verkar gå väldigt säkert ifrån tunga skador?
men just det han hade ju 17% på sina tränare, aj aj det är ju grymt på den nivån...=)

det tog förövrigt 17 dagar innan jag fick min första skada när spelet startade, så lång tid har jag aldrig klarat mig annars, inte ens nära.
Men just det jag hade ju gryyymmma läkare då, typ 100 skills säkert....


soderb

Jag har 34 spelare med ett snitt på 196ts, du har 23 med snitt på 213. Jag anser att jag har mer bredd då ja ganska uppenbart.

Att du har fler spelare som är bättre förstår jag inte varför du tar upp som argument, innebär inte just detta att du har haft flyt med junisdragningarna eller att jag haft oflyt? Oavsett vilken hjälper det inte ditt argument att jag skulle ha mer tur än dig :)

Ang bloggen då, jag vet inte om det är engelskan som ställt till dig för det men såhär står det.
"What I wrote above is only for Human resources and economic department ! If all facilities have same influence..."

Direkt översatt att hans uträkning endast gäller på P&E och sedan spekulerar han i om det är exakt lika på alla andra faciliteter. Att dra en slutsats baserad på gissningar är inte särskilt trovärdigt, denna väldigt simpla uträkning fungerar ju på en sådan sak där det endast finns ett moment, dvs snabbheten på scoutning, men i mer komplexa funktioner fungerar det inte att göra detta, men nu tror jag vi pratar över huvudet på både dig och bloggaren.

"Visst allt funkar inte likadant men skillnader osv är ju garanterat samma" Om jag då skriver garanterat inte samma. Vems gissning ska vi gå på? Förstår du på allvar varför man inte kan grunda dessa slutsatser på gissningar eller förhoppningar snarare.

"Och nu när vi ändå är igång, anser du fortfarande att snabbhet är helt oviktigt för mittbackar?"

Helt oviktig kan jag inte minnas att jag någonsin sagt, den är nog, precis som guiden säger, av medelstor påverkan.

"Löjligt och pinsamt att du verkar ha så dålig koll när du verkar anse dig som "eliten"... "

Fundera igenom du angående hela gissning->slutsats delen du..


soderb


Hehe matten stämmer inte heller så bra ser jag. Att öka 10% med 7% ger 0.1x1.07=10.7%. Att istälelt ta 0.1x1.7 ger just 17%.

Du blandade nog ihop % med procentenheter. Googla så kan du säkert hitta skillnaden :)

Vad gäller Lomma ser jag att han har 1 skada just nu, verkar inte så sjukligt konstigt. Har du samlat statistik eller tar du att du säger ur luften bara?


janssons87


Min bästa dragning är på 231 skills om du nu undrar. Sedan har jag inte sagt att du haft mer tur med junisar än mig (vet jag ingenting om), utan skador var det vi snackade om, skena inte iväg nu med nåt jag inte sagt är du snäll=)
Men om du nu vill veta så anser jag iaf att jag ej haft speciell tur med junisar, sedan om du haft tur eller icke det vet jag som sagt ingenting om. Så då kan vi släppa det med tur/oflyt med junisdragningar antar jag då jag ej sagt något om det?

Och 34 spelare, jisses...det räcker gott och väl med en 20 mannatrupp med bra skills för att anse att den är bred (där får du ju tycka vad du vill dock), jag anser iaf att dem resterande på ca 180 och nedåt inte är nått att kalla "bredd", hehe. Dem är så mkt sämre så inget man slänger in i en startelva direkt. Det är inte bredd, snarare t-objekt man säljer iväg...


janssons87


Bloggen var det ja! Nej du min engelska är finfin, du verkar dock ha missförstått det hela!
Det han menar är just att han gjort uträkningen med scoutningen som grund då den egentligen är det enda man riktigt kan kolla hur mkt tränarna ger...men hans slutsats är fortfarande densamma, och det gäller alla faciliteterna, fråga han så får du se.


För att du ska förstå enklare...nivå 12 på ungdomsakademin (hög nivå).

Spelarträning coacherna ger 17% på den nivån....träningsbonus på 88%
http://quikk.se/?4586a

Spelarträning coacherna ger 75% på den nivån....träningsbonus på109%
http://quikk.se/?03ae0

Det är asså knappt 20% skillnad i träningsbonus men ändå så stor skillnad på spelarträningscoacherna (dessutom på en hög nivå). Tror du fortfarande då att dina läkare med 7% mer på nivå 4 ger så mkt som mina 10% på nivå 5???
Som sagt ej logiskt...


Det har du inte sagt nej...eller?

22.10.2010 03:09:49
soderb [online]
snabbhet är oviktigt för mb så varför skulle spelet vara uppbyggt så då om snabbhet är viktigast för anfallare


janssons87


Jag snackade om att mina 10% ger mer på min nivå 5 än vad dina 17% ger på din nivå 4. Sedan vad du hittade på för uträkning som jag skulle ha gjort? Var hittar du den om jag får fråga?=)

Fråga han får du se om han har fått mkt skador.


soderb

Jag anser att 34 spelare är bredare än 23. Skiljer cirka 15ts i snitt (som om ts dessutom vore det som avgör hur bra spelarna är, se bara pungskydd i hockyen, en av få som verkar förstått uppbyggnaden lite mer mot sanningen)

"han gjort uträkningen med scoutningen som grund då den egentligen är det enda man riktigt kan kolla hur mkt tränarna ger...men hans slutsats är fortfarande densamma, och det gäller alla faciliteterna"

Den enda man kan kolla. Precis. Hans slutsats är ju baserad på någon han själv gissar på, förstår du varför detta då inte måste vara en korrekt slutsats?


"anser du fortfarande att snabbhet är helt oviktigt för mittbackar" frågar du. Jag svarar:
"Helt oviktig kan jag inte minnas att jag någonsin sagt, den är nog, precis som guiden säger, av medelstor påverkan."

"Det har du inte sagt nej...eller? "

Vad i detta förstår du inte? Till diskussionen var det någon som sade att snabbhet vs snabbhet var avgörande för frisparkar, då sade jag att det vore korkat då snabbhet är väldigt viktigt för anfallare medans det för mittbackar inte är det. (Detta står då i guiden)

"Sedan vad du hittade på för uträkning som jag skulle ha gjort? Var hittar du den om jag får fråga?=) "

Du sade "Och nej jag måste inte göra en ökning med 70% på mina anställda för att nå din nivå. Det skiljer 7% mellan våra coacher."

Jag gav dig då den matematiska uträkningen. Det är 70% dvs 0.7 som dina måste öka för att gå från 10 till 17. Som sagt har du blandat ihop procent med procentenheter, ingen fara, detta är väl matte A eller något ;)


janssons87

Jag orkar inte mer nu, har inte ens läst vad du skrivit (gör jag det så måste jag tyvärr svara, har det problemet:P), men jag antar att det är dravel ändå (sånt man vet).

Sett dig flertalet ggr nu härja runt i forumet och det är samma visa varje gång, säger man "a" så får du det till att man sagt "b", vilket man givetvis inte gjort...
Så försök hålla dig till det man skriver ist för att se det du vill se, blir så tjatigt när man måste förklara för dig att man ej skrivit det flera ggr om (tror det var 3-4 grejer bara nu i denna diskussion).

Nu håller jag mig härifrån ett tag så denna meningslösa disskussion avtar.



Τα αγαπημένα σας θέματα
Σλοβακία I.1
Ιταλία I.1
Βοσνία-Ερζεγοβίνη koga bi vi
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Veliki događa...
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Sastanak BH Z...
Αυστρία Tennis Duel -...
Βέλγιο financien
Βέλγιο Vanalles
Αζερμπαϊτζάν PPM Translato...
Αυστρία Facebook
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Facebook
Αυστρία 2. Mannschaft...
Αυστρία Jerseys?
Αζερμπαϊτζάν U-17 milli ko...
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Sms krediti
Σλοβακία Kohutko Cup I...
Σλοβακία Gold Cup
Σλοβακία National Gree...
Σλοβακία V.168
Σλοβακία players for G...
Σλοβακία Pravidla (Ad ...
Σλοβακία 2 zapasy za d...
Σλοβακία Ligový pohár
Σλοβακία dresy a vlajk...
Σλοβακία National Germ...
Σλοβακία Voľby trénera...
Σλοβακία DB National I...
Σλοβακία PPZT:pred a p...
Σλοβακία F1
Σλοβακία tranfers
Αυστραλία New F1 manage...
Σλοβακία organizujem t...
Σλοβακία transfer
Σλοβακία Dresy
Σλοβακία VI.188
Σλοβακία VI.190
Σλοβακία VI.196
Σλοβακία VI.185
Σλοβακία VI.184
Σλοβακία VI.180
Σλοβακία VI.166
Σλοβακία VI.172
Σλοβακία VI.168
Σλοβακία VI.169
Σλοβακία VI.170
Σλοβακία VI.173
Σλοβακία VI.164
Σλοβακία VI.163
Σλοβακία VI.127
Σλοβακία V.85
Σλοβακία VI.111
Σλοβακία VI.72
Σλοβακία VI.109
Σλοβακία Futbalová Rep...
Σλοβακία V.253
Σλοβακία Slovakia Cup ...
Σλοβακία VI.113
Σλοβακία Esox lucius f...
Σλοβακία trgu - trensf...
Σλοβακία V.160
Σλοβακία Klubové vlajk...
Σλοβακία Vytvorenie kl...
Σλοβακία V.248
Σλοβακία VI.143
Σλοβακία VI.146
Σλοβακία V.170
Σλοβακία V.232
Σλοβακία Žilinska fotb...
Σλοβακία V.252
Σλοβακία V.255
Σλοβακία V.247
Σλοβακία VI.96
Σλοβακία V.223
Σλοβακία VI.9
Σλοβακία Kto ma najvac...
Σλοβακία V.230
Σλοβακία V.133
Σλοβακία VI.147
Σλοβακία V.184
Σλοβακία uspesnost str...
Σλοβακία VI.126
Σλοβακία VI.58
Σλοβακία VI.51
Λευκορωσία "Клубная супе...
Σλοβακία V.158 tipovač...
Σλοβακία V.250
Σλοβακία VI.80
Σλοβακία mini champion...
Σλοβακία V.249
Σλοβακία V.229
Σλοβακία V.251
Σλοβακία Primera Divis...
Σλοβακία Tímový web
Σλοβακία VI.160
Σλοβακία Friendly Matc...
Σλοβακία VI.156
Σλοβακία Klubovy web
Σλοβακία V.127
Σλοβακία Futbalova Rep...
Σλοβακία Taktiky
Σλοβακία Tréning hráčo...
Σλοβακία SVK Repre - F...
Σλοβακία VI.145
Σλοβακία Stažnosti na ...
Σλοβακία VI.106
Σλοβακία futbal
Σλοβακία Design-logo-d...
Σλοβακία V.208
Σλοβακία V.189
Σλοβακία stadio
Σλοβακία VI.149
Σλοβακία VI.125
Σλοβακία VI.88
Σλοβακία V.176
Σλοβακία SILA TÍMU
Σλοβακία VI.103
Σλοβακία V.148
Σλοβακία super zápasy
Σλοβακία Ponuky generá...
Σλοβακία Slovenské Sup...
Σλοβακία V.148
Σλοβακία stavanie záze...
Σλοβακία Tipovacia súť...
Σλοβακία V.172
Σλοβακία pro evolution...
Σλοβακία Corgoň liga a...
Σλοβακία VI.138
Σλοβακία 2x zaspievaná...
Σλοβακία Tvorba Loga
Σλοβακία A.C.A.B. CUP
Σλοβακία Najlepší stre...
Σλοβακία Šlapak
Σλοβακία V.201
Σλοβακία VI.154
Σλοβακία VI.142
Σλοβακία Horna nitra C...
Σλοβακία VI.148
Σλοβακία VI.97
Σλοβακία VI.144
Σλοβακία Súťaž o 40 kr...
Σλοβακία VI.112
Σλοβακία MS vo Futbale...
Σλοβακία kupovanie zam...
Σλοβακία Hlasovanie - ...
Σλοβακία V.242
Σλοβακία Priatelsky du...
Σλοβακία ZAPASY PRIJMA...
Σλοβακία PPMliga-turna...
Σλοβακία Majstrovstvá ...
Σλοβακία V.178
Σλοβακία IV.24 Ligové ...
Σλοβακία VI.128
Σλοβακία VI.54
Σλοβακία Turnaj - UEFA...
Σλοβακία Turnaj - Prem...
Σλοβακία Liga majstrov
Σλοβακία VI.110
Σλοβακία V.146
Αυστραλία Last Letter -...
Σλοβακία V.256
Σλοβακία VI.114
Σλοβακία V.225
Σλοβακία VI.92
Σλοβακία V.246
Σλοβακία V.239
Σλοβακία V.237
Νεότερες δημοσιεύσεις