Ώρα:

Οι ομάδες σας:
Επικοινωνία
Public account
  PRO Ζώνη
1330 μονάδες
Αγοράστε μονάδες
Βρίσκεσαι σε δημόσιο λογαριασμό. Εάν θέλεις να παίξεις το παιχνίδι η να συμμετέσεις στη συζήτηση, πρέπει να συνδεθείς. Αν είσαι νέος χρήστης, πρέπει πρώτα να εγγραφείς.

  Θέμα: PowerPlay Magazine


Portsari


Täältä löydät ainakin yhden vähemmän onnekkaan. ;)


Henrip


Kirjoittaisin kyllä enemmänkin, jos yhteisöä kiinnostavia aiheita olisi enemmän. MM-kisat ovat selvästi kiinnostaneet, mutta tämän lisäksi vain PPM-cupeista kertovat artikkelit tuntuvat kiinnostavan suurempaa joukkoa. Itse en vain valitettavasti saa pudotuspelimuotoisten cupien artikkeleista kovin kummoisia. Loppukaudesta on kuitenkin tulossa jotakin cup-aiheista, kuten myös 1-2 perinteistä katsausta maajoukkueeseen ennen MM-kisoja. Löytyisikö jotain muitakin aiheita?

Mutta täytyy myöntää, että nykyään toimittajana lähinnä MM-kisojen takia. Alunperinhän ryhdyin toimittajaksi Antsan loman takia kaksi tai kolme vuotta sitten, jotta freelancerien tekstit saataisiin silloinkin julkaistua, mutta krediittipalkintojen poistuttua freelancerien tekstit ovat loppuneet käytännössä kokonaan.

Ja vielä yksi väärinkäsitys: Teen toistakymmentä MM-artikkelia kaudessa ilman minkäänlaista korvausta 4.12.2013 asti ostettuani PRO-paketin itse kahdeksi ja puoleksi vuodeksi toukokuussa, jolloin halusin tukea PPM:ää jollain muulla tavalla jätettyäni käännöstehtävät.

Ja ehkäpä viime aikojen hiljaiselon korvaa aikoinaan tehty valtava käännösurakka, ainakin 10 000 käännöstä keväällä ja kesällä 2008, korjattuani lähes koko PPM:n kieliasun, joka suoraan sanottuna oli silloin ala-aste -ikäisen tasolla. Onneksi en vielä tänä päivänäkään tiedä, ketkä sen olivat tehneet. Tämänkin jälkeen tähän kevääseen asti olen käännellyt enemmän tai vähemmän. Lisäksi jonkin aikaa moderointia ja auttajatyötä. Kaikki vapaaehtoistyönä. Nykyhinnoilla PPM on tukenut minua PRO-paketin muodossa noin 100 eurolla, eli alle sentin jokaiselta käännökseltä, joihin menee muutamasta sekunnista muutamaan minuuttiin. Jokainen arvioikoon itse kuinka monta 8-tuntista työpäivää olen pelkästään käännöksiin käyttänyt korkeintaan kahden oikean elämän työpäivän palkalla. Tokihan tämä on vapaaehtoistyötä, mutta aika naurettavalta kuulostaa väite, että olisin saanut PRO-paketin tekemättä mitään.

Jotain tämän suuntaista jokainen asiaa hiukankaan tutkiva tai foorumia vuosia sitten seurannut olisi voinut päätellä, jos tarkoituksena ei olisi ainoastaan provosointi.


JonttaiN


No juurikin noita cup- sekä sarjaennakoita(mestaruussarja,kakkosdivarit) porukka varmaan lukis MM-kisa juttujen lisäks. Kenties myös juttua junnunostoista ja managereiden haastatteluja.

En oo tietääkseni väittänykkään, että olisit saanu PRO-paketin ilman työtä.


HPKISKINGI

Haastatteluita näkyvistä ja tunnetuista managereista vois olla kiinnostavia. Eikä niitten tarvi olla I.1 tai II sarjatasolla, vaikkpa IV:ssä ois. Mutta tietty semmosia jotka on kauemmin tahkonnut peliä. Semmosiltakin vois olla mielenkiintosta kuulla mielipiteitä pelistä, sen pelimoottorista jne. Jos vaa joku jaksaa/haluu/viittii tehä kysymykset :)


Hottis

Pelintekijöistä sais varmaan mielenkiintosen haastiksen jos niillä vaan ois aikaa vastailla ja ois napakoita kysymyksiä


EtaKarppa

Julkaisua tulee vähän, koska ne ovat kuitenki työläitä. Ja suurin syy löytyy kun katsotte ikkunasta ulos: itsekkin niin levoton ihminen että pakko olla kavereiden kanssa ulkona useita päiviä putkeen. Lisäksi omien tekstien oikolukimen on todella vaikeaa, koska lukiessa aivot lukevat tekstin niin kuin sen haluaisi olla: eli oikolukeminen on hidasta ja virheet jäävät helposti huomaamatta.

Tuo eilen (tai tänään) julkaistu artikkeli on ollut työnalla yli kuukauden. Artikkeli eteni hitaasti ja oikolukeminen vielä hitaammin: johtuen "työajasta" kirjoitusvirheitä tuli paljon ja korjaaminen kesti yksin aikansa.

Omalla työpöydällä on tuon eilisen artikkelin jatko-osa, yhden freelancerin artikkeli sekä jalkapallon Cup-finaalin ennakkoa.

Eli töitä meillä on.

PS: @Arska löysin yhden kritiikkisi "Biisi peli" -puusta, joten en yhtään ihmetellyt etten ollut huomannut sellaista. Jatkossa kritiikit oikeaan paikkaan kiitos :).


santar

Mikähän mahtoi olla aikanaan syy tuohon freelancereille maksetun pienen krediittipalkkion poistoon? Rahassahan tuo 10 krediittiä on nykyhinnoilla ~1e (200 kredua maksaa 19,90e), joka omasta mielestäni laadukkaasta artikkelista ei ole kovin paljon. Itse kulutin aikanaan 3 artikkelin tekoon aikaa n. 10-15h, joten ei tuossa kovin koville tuntipalkoille pääse. Tosin eipä tuota "rahasta" teekkään, mutta ei silti pieni motivointi pahastakaan olisi. 10 kredulla pääsee jo kivasti mukaan johonkin krediittiturnaukseen, jossa on mahdollisuudet jopa moninkertaistaa nuo krediitit.

Oliko syynä se, että artikkeleita julkaistiin liikaa ja pelintekijät "menettivät" liikaa tuloja maksettuina krediitteinä? Omasta mielestäni pieni palkkio motivoisi kirjoittamaan paremman artikkelin. PP Magazine on kuitenkin yksi keskeisimmistä elementeistä koko pelissä ja laadukkaat artikkelit tuovat mukavasti sisältöä peliin. PP Magazinessa on ollut paljon hyviä artikkeleita ajan mittaan ja niitä on aina mukava lukea. Pieni palkkio toisi noita varmasti lisää ja nostaisi laatua.

Loppuun muutama ehdotus artikkelin aiheiksi (voi olla, että on tullut jo jossain esille):

-Suomen Cup ennakot
-Mestaruussarjan runkosarja/playoff ennakko ennusteineen ja analyyseineen
-II-sarjan runkosarja/playoff ennakot ennusteineen ja analyyseineen

-Tilannekatsaus Mestaruussarjan häntäpään joukkueisiin, kuinka näkevät loppukauden ja kannattaako yrittää pysyä Mestaruussarjassa seuraavakin kausi?
-Tilannekatsaus II-divisioonan kärkipään joukkueisiin, onko nousu tavoitteena/kannattaako nousu?

-Haastattelu uudemmilta managereilta kuinka näkevät mahdollisuutensa tulevaisuudessa pelin kehittyessä. Tilanne 5-10 kauden päästä?

-Junnulotto: onnekkaimmat junnunostajat Suomessa?


Pasikiainen


Jep enemmän palkka motivoi kuin joku aasi joka tulee haukkumaan kieliasua heti, vaikka ei itse kirjoita koskaan...


santar


Juu. Haukkujia löytyy aina, sille ei mahda mitään. Pääasia että tietää itse tehneensä hyvän artikkelin ja niin hyvän kuin sillä hetkellä pystyy.


ransu

Artikkeli junnulotosta on tekeillä ja kohta lähetetään kyselyviestejä managereille aineiston keräämistä varten. Jutussa tulen huomioimaan junnujen tasoa lahjakkuuskeskiarvon perusteella, koska muulla tavalla se olisi liian hankalaa. Myös managerin omat kommentit tuuristaan voi lisätä kyselyn yhteyteen.

Huomioin tutkimuksessa akatemian tason ja joukkueen perustamisajankohdan jolloin selviää kuinka suuri osa nostoista on ollut lahjakkaita. Jos on ehdotuksia asioista joita juttuun olisi hyvä sisällyttää, voi ehdottaa tähän tai viestillä. Itse kyselyt tulevat PPM-postiin hieman myöhemmin. Osallistuakseen täytyy olla PRO-manageri jotta pääse tarkastelemaan joukkueen koko junnunostohistoriaa.


Pasikiainen

Mulle voi aina laittaa kyselyä :)


Antsa


Lahjakkuuskeskiarvon sisään olisi mielestäni järkevämpää pyytää käyttäjiä laskemaan pelaajan omalla pelipaikallaan tarvitsemien taitojen keskiarvo eli esimerkiksi laiturin tapauksessa (Hyö+Lau+Tek+Agr)/4. Eihän tuokaan mikään paras mahdollinen tapa ole noston todellisen hyvyyden tai edes sen lahjakkuuden määrittämiseen, mutta antaa huomattavasti realistisemman arvion pelaajan lahjakkuuksista kuin LaK. Esimerkiksi itselläni on LaK 75% peluri, jonka kaikkien kolmen päätaidon lahjakkuudet ovat korkeat, mutta aputaitojen lahjakkuudet matalat ja pelipaikallaan tarvittavien taitojen keskiarvo on vain 66%. Toisaalta taas eräällä Lak 68% pelurilla heikommat lahjakkuudet ovat niissä, joita hän ei tarvitse ja pelipaikallaan tarvittavien taitojen keskiarvo on 80%. Ei ole vaikea päätellä, kumpi noista kahdesta on todellisuudessa se lahjakkaampi kaveri. Ehdotukseni vaatisi tietysti sitä, että aineiston (screenshotin?) lähettäjän tarvitsisi ottaa laskin käteen, mutta en näe tuota suurena vaivana saatavaan tarkkuuteen verrattuna.


Arska15

Mullekin voi laittaa kysymyksiä, jos on tarvis :)


ransu

Laskinta käyttämällä toki saisi paremmat arviot 'todellisesta' lahjakkuudesta, mutta kysymys onkin kuinka moni on valmis näpyttelemään esim. 40 pelaajan lahjakkuuksista keskiarvot. Toki monet PRO-managerit ovat varmasti jo valmiiksi laittaneet muistiin kunkin pelaajan pelipaikalle painotetun lahjakkuuden jolloin sen liittäminen mukaan ei olisi turhan suuri vaiva.

Kysymys on nyt hieman siitä kuinka laajaa tutkimusta järjestetään. Jos otetaan painotettu LaK mukaan, syntyy osallistuville managereille selkeästi enemmän vaivaa, jolloin voi olettaa, että vain aktiivisimmat managerit osallistuvat. Samalla lisää hommaa syntyy minulle :) Tosin kiinnostaisiko ketään jonkun kolmosdivarin pohjajengin junnuloton osumat?

Screenshottailemalla saisi kaikki lahjakkuudet tarkasti tosiaankin. Yksinkertaistetuin vaihtoehto olisi jakaa lahjakkuuskeskiarvot esim 5 pykälän välein jolloin manageri laskisi kuinka monta pelaajaa on noussut joilla LaK 60-64, kuinka monta joilla 65-69, kuinka monta 70-74 jne... Jos pelaajan LaK on alle 60 on se mielestäni melko turha nosto eikä kovin onnekas. Tietysti poikkeuksiakin on mutta harvassa. Itsellä on pelaavassa kokoonpanossa LaK 55% kaveri jolla painotettu LaK 71%


Perikato


Onhan noita poikkeuksia mulla yksi kaveri jonka LaK on 63 mutta tämä ns. painotettu LaK on taas 80. On kyllä ihan mielenkiintoinen aihe tämä..



Τα αγαπημένα σας θέματα
Σλοβακία I.1
Ιταλία I.1
Βοσνία-Ερζεγοβίνη koga bi vi
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Veliki događa...
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Sastanak BH Z...
Αυστρία Tennis Duel -...
Βέλγιο financien
Βέλγιο Vanalles
Αζερμπαϊτζάν PPM Translato...
Αυστρία Facebook
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Facebook
Αυστρία 2. Mannschaft...
Αυστρία Jerseys?
Αζερμπαϊτζάν U-17 milli ko...
Βοσνία-Ερζεγοβίνη Sms krediti
Σλοβακία Kohutko Cup I...
Σλοβακία Gold Cup
Σλοβακία National Gree...
Σλοβακία V.168
Σλοβακία players for G...
Σλοβακία Pravidla (Ad ...
Σλοβακία 2 zapasy za d...
Σλοβακία Ligový pohár
Σλοβακία dresy a vlajk...
Σλοβακία National Germ...
Σλοβακία Voľby trénera...
Σλοβακία DB National I...
Σλοβακία PPZT:pred a p...
Σλοβακία F1
Σλοβακία tranfers
Αυστραλία New F1 manage...
Σλοβακία organizujem t...
Σλοβακία transfer
Σλοβακία Dresy
Σλοβακία VI.188
Σλοβακία VI.190
Σλοβακία VI.196
Σλοβακία VI.185
Σλοβακία VI.184
Σλοβακία VI.180
Σλοβακία VI.166
Σλοβακία VI.172
Σλοβακία VI.168
Σλοβακία VI.169
Σλοβακία VI.170
Σλοβακία VI.173
Σλοβακία VI.164
Σλοβακία VI.163
Σλοβακία VI.127
Σλοβακία V.85
Σλοβακία VI.111
Σλοβακία VI.72
Σλοβακία VI.109
Σλοβακία Futbalová Rep...
Σλοβακία V.253
Σλοβακία Slovakia Cup ...
Σλοβακία VI.113
Σλοβακία Esox lucius f...
Σλοβακία trgu - trensf...
Σλοβακία V.160
Σλοβακία Klubové vlajk...
Σλοβακία Vytvorenie kl...
Σλοβακία V.248
Σλοβακία VI.143
Σλοβακία VI.146
Σλοβακία V.170
Σλοβακία V.232
Σλοβακία Žilinska fotb...
Σλοβακία V.252
Σλοβακία V.255
Σλοβακία V.247
Σλοβακία VI.96
Σλοβακία V.223
Σλοβακία VI.9
Σλοβακία Kto ma najvac...
Σλοβακία V.230
Σλοβακία V.133
Σλοβακία VI.147
Σλοβακία V.184
Σλοβακία uspesnost str...
Σλοβακία VI.126
Σλοβακία VI.58
Σλοβακία VI.51
Λευκορωσία "Клубная супе...
Σλοβακία V.158 tipovač...
Σλοβακία V.250
Σλοβακία VI.80
Σλοβακία mini champion...
Σλοβακία V.249
Σλοβακία V.229
Σλοβακία V.251
Σλοβακία Primera Divis...
Σλοβακία Tímový web
Σλοβακία VI.160
Σλοβακία Friendly Matc...
Σλοβακία VI.156
Σλοβακία Klubovy web
Σλοβακία V.127
Σλοβακία Futbalova Rep...
Σλοβακία Taktiky
Σλοβακία Tréning hráčo...
Σλοβακία SVK Repre - F...
Σλοβακία VI.145
Σλοβακία Stažnosti na ...
Σλοβακία VI.106
Σλοβακία futbal
Σλοβακία Design-logo-d...
Σλοβακία V.208
Σλοβακία V.189
Σλοβακία stadio
Σλοβακία VI.149
Σλοβακία VI.125
Σλοβακία VI.88
Σλοβακία V.176
Σλοβακία SILA TÍMU
Σλοβακία VI.103
Σλοβακία V.148
Σλοβακία super zápasy
Σλοβακία Ponuky generá...
Σλοβακία Slovenské Sup...
Σλοβακία V.148
Σλοβακία stavanie záze...
Σλοβακία Tipovacia súť...
Σλοβακία V.172
Σλοβακία pro evolution...
Σλοβακία Corgoň liga a...
Σλοβακία VI.138
Σλοβακία 2x zaspievaná...
Σλοβακία Tvorba Loga
Σλοβακία A.C.A.B. CUP
Σλοβακία Najlepší stre...
Σλοβακία Šlapak
Σλοβακία V.201
Σλοβακία VI.154
Σλοβακία VI.142
Σλοβακία Horna nitra C...
Σλοβακία VI.148
Σλοβακία VI.97
Σλοβακία VI.144
Σλοβακία Súťaž o 40 kr...
Σλοβακία VI.112
Σλοβακία MS vo Futbale...
Σλοβακία kupovanie zam...
Σλοβακία Hlasovanie - ...
Σλοβακία V.242
Σλοβακία Priatelsky du...
Σλοβακία ZAPASY PRIJMA...
Σλοβακία PPMliga-turna...
Σλοβακία Majstrovstvá ...
Σλοβακία V.178
Σλοβακία IV.24 Ligové ...
Σλοβακία VI.128
Σλοβακία VI.54
Σλοβακία Turnaj - UEFA...
Σλοβακία Turnaj - Prem...
Σλοβακία Liga majstrov
Σλοβακία VI.110
Σλοβακία V.146
Αυστραλία Last Letter -...
Σλοβακία V.256
Σλοβακία VI.114
Σλοβακία V.225
Σλοβακία VI.92
Σλοβακία V.246
Σλοβακία V.239
Σλοβακία V.237
Νεότερες δημοσιεύσεις