Financie tímu: NHL vs. PPM
Ako vybudovať lepší, úspešnejší hokejový klub? Ako získať viac financií a kam ich zainvestovať? Do štadióna, zázemia, hráčov, alebo zamestnancov? Takéto každodenné otázky riešia aj všetci manažéri z NHL. V článku vám poviem viac, ako to robia v klube Čikagských Jastrabov a v klube minulosezónneho víťaza Slovenskej I.1 PPM hokejovej ligy.
Vzkriesenie Čikagských Jastrabov a "Rocky" – šampión hokejového biznisu
Chicago Blackhawks patrí k najstarším klubom kanadsko-americkej NHL. Od roku 1942 tvorili jadro NHL, takzvanú "Original six" – Pôvodnú šestku. Víťazný Stanley Cup dvíhali ich hráči nad hlavu dokopy päťkrát. Nedá sa to síce porovnať s počtom víťazstiev Montrealu Canadiens (24), alebo Toronta Maple Leafs (13), no Jastrabom sa darí najmä v posledných rokoch. Kde je zakopaný puk ich hokejového šťastia? Za svoje úspechy možno vďačia 2 slovákom, lídrovi Mariánovi Hossovi a centrovi Mišovi Handzušovi, no určite je strojcom ich obrovského biznisového obratu čikagský šampión "Rocky" Wirtz, ktorého zbraňami nie sú tvrdé direkty, háky a rýchle úhyby, ako u jeho menovca z Filadelfie, ale vyjednávacie a komunikačné zručnosti a tvrdá podnikateľská matematika.
Ešte pred 5. rokmi patril klub Chicago Blackhawks k športovému aj ekonomickému podpriemeru ligy. Od roku 1946 je klub vo vlastníctve rodiny Wirtzovcov. Štyridsať rokov až do svojej smrti v r. 2007 ho manažoval William Wirtz, prezývaný "Dollar Bill". Prezývku dolárový Bill si vyslúžil vďaka svojej prehnanej šetrnosti. Ešte v 60. rokoch cestoval tím bežnými leteckými linkami, hráči nesedeli ani v biznis triede a po sezóne si nesmeli nechať ani len tašku v hodnote 55 USD. William bol posledným zástancom predpotopného názoru, že hokej nepatrí na TV obrazovky, lebo to škodí návštevnosti na štadióne, a tak v 22 tisícovom United Center bolo na každom zápase okolo 9000 neobsadených sedadiel.
Obrat v stratovom klube nastal, keď vedenie klubu prevzal najstarší Williho, syn Rocky. Uzavrel zmluvy s Comcast a WGN na televízne prenosy. Zmieril sa s ikonami klubu Stanom Mikitom a Bobby Hullom a angažoval ich do marketingu. Nápad Johna McDonougha prepojiť fanúšikovkú základňu s týmom Chicago White Sox sa odrazil na atraktivite klubu a počet fanúšikov opäť narastal. Predalo sa 13 tisíc permanentiek, v predošlých rokoch sa ich predávalo len 3,5 tisíc. Rocky začal nalievať peniaze aj do nových hráčov, napr. v lete 2009 uzatvoril 12-ročnú zmluvu s Mariánom Hossom na 62,8 mil. USD. Do funkcie generálneho manažéra povýšil Stana Bowmana, syna najväčšej hokejovej trénerskej legendy. A o rok neskôr už Marián dvíhal nad hlavu svoj prvý Stanley Cup. Svoju kvalitu klub opäť potvrdil finálovým víťazstvom v poslednej sezóne. Štyri kolá play-off priniesli klubu dodatočných 15 miliónov. A biznis v klube prekvitá aj naďalej. Pred touto sezónou mali jastrabi 10 000 čakateľov na permanentky, aj napriek tomu, že hot-dogy sa na štadióne predávajú za nehoráznych 7 USD a pivo je za 12. Vysoké ceny občerstvenia sú kvôli vysokým koncesionárskym poplatkom stánkarov a vysokej dani na zábavu v Chicagu. Cena lístkov vzrástla za 6 rokov z takmer najnižšej v NHL na 63 USD a návštevnosť zápasov láme rekordy. Časopis Forbes odhadol hodnotu klubu v novej sezóne na 400 mil. USD. Za cca 50 mil. nárastom hodnoty oproti r. 2012 treba hľadať vyššie prenájmy Skyboxov, koncesionárske poplatky a príjmy z reklamy na štadióne.
Chicago Black Hawks v číslach
Tržby zo vstupeniek : 51 mil. USD
Príjem od sponzorov : 20-25 mil. USD
Tržby celkovo : 125 mil. USD
Platy hráčov : 64 mil. USD
Prevádzkový zisk : 20,5 mil. USD
Štadión United Center :
spoluvlastnený s Chicago Bulls
kapacita 19700-22400 miest
cena vstupenky : 56 USD
počet fanúšikov na FB : 1,35 mil.
Porovnanie financií Jastrabov s tímami z NHL a PPM tímom Aeternum Poprad
Ak by sme tieto údaje chceli porovnať s Extraligou a KHL, tak hlavným príjmom klubu NHL je vstupné zo zápasov. V našej Extralige a ruskej KHL je sitácia iná. Tam je nízke vstupné len doplnkovým príjmom k hlavným balíkom financií od veľkých sponzorov a reklamných partnerov. Ako je ale na tom najlepší slovenský PPM tím Aeternum Poprad?
Kluby NHL a "zvyšok" sveta športového biznisu
Ak by sme hľadali Čikagských jastrabov na hviezdnej mape športového biznisu, možno by sme ho ani nenašli. Ekonomický časopis Forbes zostavil za rok 2012 rebríček 50 najhodnotnejších športových klubov sveta – Mapu hviezd športového biznisu. Medzi najbohatšími klubmi sveta je len jeden hokejový klub a to klub z NHL, kanadský Toronto Maple Leafs, ocenený na 1 miliardu amerických dolárov. Rebríčku Top50 kraľujú európske futbalové veľkokluby Real Madrid, Manchester United a FC Barcelona. Čikagskí jastrabi sa do Top 50 nedostali, no s cenou klubu z r. 2012 352 mil. USD sa dostali nad priemernú hodnotu tímu NHL, ktorá bola 282 mil. USD.
Malý slovensko-anglický finančný hokejový slovník :
MARKET – trh, OWNER – vlastník, REVENUE/INCOME – príjem, SALES – predaje, tržba, TURNOWER – obrat, PROFIT – zisk, LOSS – strata, EXPENSES – výdavky, SALARY/PAYROLL – mzdy, platy, GATE RECEIPTS – príjmy zo vstupného, COSTS – náklady, TO BREAK EVEN – vyrovnať príjmy a výdavky, SUITE – skybox, BROADCAST RIGHTS – vysielacie práva, CONCESSION – koncesia.
Сподели в Facebook Сподели в Twitter Сподели в MySpace