Време:

Твоите отбори:
Съобщение
Public account
  PRO Зона
1330 кредити
Купи кредити
Вие сте в публичен акаунт. Ако искате да играете или да се присъедините във форумите, трябва да влезете с вашия акаунт. Ако сте нов потребител, първо трябва да се регистрирате.

  PowerPlay Списание

Vancouver 2010, még 19 nap - Északi összetett


Vancouver 2010, még 19 nap - Északi összetett

Északi összetett:

Az északi összetett azon kevés téli olimpiai sportág egyike, ahol csak a férfiak számára osztanak érmeket. A vancouveri téli olimpián összesen három számban - két egyéni és egy csapat - avatnak bajnokot.

Történelem:

Az északi összetett sportágnak - meg úgy általában az északi sísportoknak - őshazája Norvégia. Maga a sportág a két tradicionális északi szám, a síugrás és a sífutás kombinációja, katonai eredetű sport. Az első feljegyzett északi összetett síverseny az 1892-es Holmenkollen Fesztivál volt, amit azóta is minden évben megrendeznek Oslo hegyén, bár azóta jócskán kibővített programmal.  Az északi összetett népszerűségéről meg kell jegyezni, hogy síugróversenyt először 1933-ban rendeztek a Holmenkollen Fesztiválon.

Az északi összetett felkerült az 1924-es chamonix-i olimpia programjára, és azóta nem hiányzik onnan. 1988-tól rendeznek csapatversenyt is, 2002-től két egyéni versenyszámban avatnak bajnokot.

Az 1950-es évekig a sífutást a síugrás előtt bonyolították le. A ma is alkalmazott versenyrendszert az 1985-ben találta ki a sportág versenyeinek akkori technikai igazgatója, Gunder Gundersen. A klasszikus, azaz Gundersen-lebonyolítású versenyeken kettőt kellett ugraniuk a versenyzőknek középsáncról, és az ezek után kapott pontszámot számították át másodpercekre. Ezekkel az időkülönbségekkel vágtak neki a 15 km-es sífutótávnak szabad stílusban, s aki először célba ért, az lett a viadal győztese (korábban a sífutásban 30 mp-es időközönként indultak a versenyzők).

A sportág népszerűsége az utóbbi két évtizedben jelentősen csökkent, így a Nemzetközi Sí Szövetség leegyszerűsítette a versenyeket: a jelenlegi szabályok szerint versenyenként csak egyszer ugranak az indulók és a sífutótávot is 10 km-re csökkentették, ami persze a jobb futóknak kedvez valamelyest.

Az idei olimpia két egyéni versenyszáma között annyi lesz a különbség, hogy az egyik során középsáncról, a másiknál nagysáncról ugranak a versenyzők, s ezt követi még aznap a 10 km-es hendikepes sífutóverseny. A síugrásban kapott egy pont a sífutásban négy másodperc időkülönbséget tesz ki. A két verseny között a különbség annyi, hogy a nagysáncon egy méterrel nagyobb ugrás 6 mp, a középsáncon 8 mp különbségnek felel meg. Ezzel együtt a nagysáncos lebonyolításnál a jobb ugrók, míg a középsáncnál a jobb futók lesznek előnyben.

A csapatversenyek során minden nemzetből négyen indulnak. A résztvevők nagysáncról ugranak, s itt méterenként 2 másodperc a sífutásra „átültetett" különbség. Mindenki 5 kilométert fut, azaz egy-egy csapat váltórendszerben összesen húszat.

A legendák, azok az északi összetett versenyzők, akiket illik ismerni:

Ulrich Wehling (NDK) - az 1970-es évek északi sí ikonja. A sportág történetében egyedülálló módon három egymást követő olimpián (1972, 1976, 1980) uralta a versenyeket. Ma az északi összetett világversenyek technikai igazgatója.

Johan Grottumsbraten (NOR) - a hőskor talán legmeghatározóbb északi összetett versenyzője: 1928-ban és 1932-ben olimpiai bajnok, 1928-ban sífutásban is nyerni tudott. Ezen kívül háromszoros világbajnok.

Samppa Lajunen (FIN) - a 2002-es, salt lake city-i Játékok sztárja, mindhárom aranyérmet bezsebelte. Van még két ezüstérme 1998-ból, Naganóból. Pályafutását 25 éves korában, 2004-ben fejezte be, motivációhiányra panaszkodna. A vancouveri olimpia idején is csak 30 éves lesz...

Kendzsi Ogivara (JPN) - hiszitek vagy sem, Japán a Téli Olimpiákon 1992-ig összesen egy aranyérmet nyert (ennek helyes megfejtését hozzászólásban várjuk!). 1992-ben aztán Japán totális meglepetést okozva győzni tudott az északi összetett csapatversenyében és ezt a sikert 1994-ben is megismételte. Ennek a csapatnak a kapitánya volt Kendzsi Ogivara, aki a '90-es években több világbajnoki címet, Összetett Világkupát nyert. Japán 1992-ben és 1994-ben 1, azóta 6 aranyérmet nyert a Téli Olimpiákon.

Helyszín, versenyszámok, címvédők és esélyesek:

Az északi sí versenyszámokra a Whistler Olympic Parkban kerül sor. A versenyeken magyar induló nem lesz. Mivel az egyéni versenyszámok megváltoztak, így címvédőik nincsenek. A két torinói versenyszámot Georg Hettich (GER) és Felix Gottwald (AUT) nyerték. A csapatverseny címvédője Ausztria.

Egyéni Középsánc Gundersen (02.13. 18:00 és 22:45) és Egyéni Nagysánc Gundersen (02.25. 18:00 és 22:00). Bár a sportág első hallásra viszonylag idétlen, egészen izgalmas versenyeket szokott produkálni, igen változatos eredményekkel. Ezért esélyeket latolgatni is nehéz, ráadásul több nagy öreg versenyző is kifejezetten az Olimpia kedvéért tért vissza.

*** esélyesek: Hannu Manninen (FIN), Felix Gottwald (AUT), Magnus Moan (NOR), Jason Lamy Chappuis (FRA)
** esélyesek: Todd Lodwick (USA), Bill Demong (USA), Petter Tande (NOR)
* esélyesek: Johnny Spillane (USA), Tino Edelmann (GER), Mikko Kokslien (NOR), Eric Frenzel (GER), Anssi Koivuranta (FIN), Björn Kircheisen (GER)

Csapatverseny (02.23. 18:00 és 22:00). Szintén nehezen jósolható versenyszám, mert évente csak egyszer, az aktuális világversenyen kerül lebonyolításra.

*** esélyesek: Ausztria, Amerikai Egyesült Államok, Norvégia
** esélyesek: Németország, Finnország
* esélyesek: Japán, Franciaország, Csehország





Рейтинг на статията: Лош - Нормален - Отличен     Уникални преглеждания: 70

Сподели в Facebook   Сподели в Twitter   Сподели в MySpace