Tenis - 3. časť

Po dlhšej pauze prichádza ďalšia časť článkov zameraná na tenis. V dnešnej časti si povieme o turnajoch. Bezpochyby najsledovanejšími, najprestížnejšími a najviac dotovanými sú 4 Grand Slamové turnaje. Každoročne sa hrajú v Austrálii, Francúzsku, Anglicku a USA.
Austrália Open - turnaj začína v januári, v meste Melbourne. Hra sa na tvrdom povrchu. Turnaj je dotovaný 23,140,000 AUD. Víťaz turnaja získava 2,000,000 AUD (cca. 1,134,200 EUR). Víťazmi za rok 2009 u mužov sa stal Rafael Nadal (ŠPA) a u žien Serena Williamsová (USA). Nás môže tešiť, že do finále štvohry žien sa prebojovala aj slovenská zástupkyňa Daniela Hantuchová. Vo finále však podľahla s Ai Sugiyama sestrám Williamsovým.
French Open - druhým grand slamovým turnajom je turnaj vo francúzskom hlavnom meste Paríž. Turnaj sa začína na konci mája a končí v júny. Hrá sa na antuke a je dotovaný 16,150,460 EUR. Pre víťaza turnaja je prichystaných 1,060,000 EUR. Momentálnymi víťazmi sú Roger Federer (ŠVA) a Svetlana Kuznetsova (RUS).
Wimbledon - najstarší tenisový turnaj v tenise, ktorý sa hrá na pôvodnom podklade, keď sa tenis len začínal, a to na tráve. Turnaj sa koná na prelome mesiacov jún, júl v Londýne. Je považovaný za najprestížnejší turnaj. Víťazmi za rok 2009 sa stali Roger Federer (ŠVA) a Serena Williamsova (USA). Turnaj je dotovaný 12,500,000 GBP z čoho víťazi obdŕžali 850,000 GBP.
US Open - chronologicky posledným turnajom je turnaj hraný v americkom meste New York. Turnaj sa hrá v auguste a septembri na tvrdom povrchu. Dotovaný je sumou 21,600,000 USD. Pre víťazov je pripravená suma 1,600,000 USD. Víťazmi sa stali Juan Martin Del Potro (ARG) a Kim Clijstersova (BEL).
Všetky ostatné turnaje sú rozdelené na mužské a ženské. Kde mužské turnaje pokrýva organizácia ATP a ženské WTA.
Turnaje pre mužov, ktoré sú zahrnuté do ATP sú rozdelené podľa obtiažnosti a to na:
ATP World Tour Finals - 1 turnaj pre 8 najlepších hráčov podľa rebríčku ATP, ktorý sa hrá na konci roku v novembri.
ATP World Tour Masters 1000 - 9 turnajov - Indian Wells, Miami, Monte Carlo, Rome, Madrid, Toronto/Montreal, Cincinnati, Shanghai a Paris
ATP 500 - 11 turnajov
ATP 250 - 40 turnajov
ATP Challenger Series - 178 turnajov
ATP Futures - 534 turnajov
Turnaje pre ženy sú podobne rozdelené:
Sony Ericsson Championships - 1 turnaj pre 8 najlepších žien, konaný na konci októbra.
Premier mandatory - 4 turnaje - Indian Wells (2x sa víťazkou tohto turnaja stala Daniela Hantuchová), Key Biscayne, Madrid, a Beijing.
Premier 5 - 5 turnajov - Dubai, Rome, Cincinnati, Toronto / Montreal, a Tokyo
Premier - 10 turnajov
International - 31 turnajov
Všetky doterajšie spomenuté turnaje boli turnaje pre jednotlivcov. V nasledujúcich pár riadkoch si napíšeme niečo o 3 turnajoch, ktoré nie sú o jednotlivcoch, ale o reprezentovaní krajiny. Sú to mužský turnaj Davis Cup, ženský Fed Cup a zmiešaný turnaj Hopman Cup.
Davis Cup - súťaž tímov mužov. Vo svetovej skupine je len 16 krajín. Najväčší slovenský úspech je finálová účasť v roku 2005, keď sme v Bratislave podľahli Chorvátom. V roku 2006 sme hneď v prvom kole prehrali s Čile a zostúpili zo svetovej skupiny, odkiaľ sa nám zatiaľ ešte nepodarilo postúpiť. Najbližšie nás čaká súboj proti Rakúsku, zápas sa začína 5.marca.
Fed Cup - obdoba Davis cupu, ale v ženskom tenise. Svetová skupina je rozdelená na dve časti po 8 krajín. Pričom prvá skupina hrá o titul, druhá skupina hrá o postup do prvej skupiny s porazenými tímami z prvej skupiny. Porazené tímy v druhej skupine hrajú o udržanie sa vo svetovej skupine. Slovensko sa nachádza v druhej svetovej skupine. V minulom ročníku hralo Slovensko o postup do prvej svetovej skupiny proti Francúzsku, bohužial sme neuspeli, najbližší náš súper je Čína. Zápasy sa začínajú hrať 6.februára v Bratislave. Najväčší náš úspech je víťazstvo Fed cupu a to v roku 2002.
Hopman Cup - jeden z prvých turnajov v roku je zmiešaný tímový turnaj. Hra sa v januári, v meste Perth, v Austrálii. Na tento turnaj sú hráči pozvaní a nezáleží na nejakom poradí v rebríčkoch. 8 krajín hrá v dvoch skupinách systémom každý s každým a víťazi skupín hrajú finále. Hrá sa na tri zápasy, mužská dvojhra, ženská dvojhra a mixovaná štvorhra. Slovensko je druhou najúspešnejšou krajinou v Hopman Cupe po USA. 3 krát sme získali tento pohár v rokoch 1998, 2005, 2009 a raz sme prehrali vo finále v roku 2004. Sme teda momentálnym držiteľom tohto pohára, vďaka hráčom Dominik Hrbatý a Dominika Cibuľková. Naša krajina sa Hopman Cupu v roku 2010 nezúčastní.
Tak ďalšia časť je za nami, v ďalšej časti, pravdepodobne už poslednej, si napíšeme niečo o najlepších hráčoch rovnako ako svetových, tak samozrejme spomeniem aj slovenských.
Súbelo a Facebook Súbelo a Twitter Súbelo a MySpace