17 (70). După numai trei etape din cadrul EHT (nouă jocuri de fiecare echipă), Rusia și-a adjudecat competiția. Iată ierarhia înaintea etapei programată în Cehia, ultima din prezentul sezon:
1. RUS 24p. (36-15)
2. CZE 11p. (20-25)
3. SWE 11p. (19-21)
4. FIN 8p. (16-30).
Selecione um país: | Romênia |
18 (71). Așadar, Rusia și-a adjudecat, cu o etapă înainte de final, cea de-a 25 ediție a EuroHockey Tour-ului. În ierarhia all time, Finlanda și Rusia sunt în frunte (au triumfat de câte nouă ori), urmate de Suedia (a triumfat de patru ori) și Cehia (a triumfat de trei ori).
19 (72). În deschiderea etapei EHT găzduită de Cehia, Rusia a trecut cu 6-4 (1-1, 3-1, 2-2) de Suedia, goluri Ozhiganov, Burdasov (2), E.Galimov, Kamenev (2, ultimul EN), respectiv Lindberg, Friden, Hallander și Pudas.
Rusia (antr.Bragin): Samonov - Khafizulin, Yakovlev; Okulov, Shalunov, Slepyshev - Ozhiganov, Dronov; Burdasov, Kraskovsky, Podkolzin - A.Marchenko, Rafikov; E.Galimov, Zernov, Safonov - Naumenkov; Timkin, Kamenev, Svets-Rogovoi, Dm.Voronkov.
Suedia (antre.Garpenlov): Reideborn - Loov, Dahlbeck; Kempe, Rasmussen, Hallander - Pudas, Pilut; Friberg, Lindholm, Lindberg - N.Lundquist, Sillgren; Bergren, Wingerli, Froden - Weslin, Ljungh, E.Larsson.
Rusia (antr.Bragin): Samonov - Khafizulin, Yakovlev; Okulov, Shalunov, Slepyshev - Ozhiganov, Dronov; Burdasov, Kraskovsky, Podkolzin - A.Marchenko, Rafikov; E.Galimov, Zernov, Safonov - Naumenkov; Timkin, Kamenev, Svets-Rogovoi, Dm.Voronkov.
Suedia (antre.Garpenlov): Reideborn - Loov, Dahlbeck; Kempe, Rasmussen, Hallander - Pudas, Pilut; Friberg, Lindholm, Lindberg - N.Lundquist, Sillgren; Bergren, Wingerli, Froden - Weslin, Ljungh, E.Larsson.
20 (73). În meciul doi al zilei inaugurate din cadrul etapei EHT organizate de Cehia, reprezentativa gazdă a trecut cu 2-1 de Finlanda.
Cehia (antr.Pesan): Will - Moracek, Sulak; Blumel, T.Zahorna, H.Zahorna - Scotka, Vitasek; Radil, Hanzl, Sekac - Jordan, Musil; Stransky, Spacek, Lenc - Galvas; Tomasek, Cerveny, Smeskal.
Finlanda (antr.Jalonen): Saateri - Eronen, Seppala; Ojamaki, Kontiola, Innala - Rindell, Lindholm; Pakarinen, Tivala, Turunen - Friman, Sand; Karjalainen, Bjornsen, Savinainen - Norilainen, Kiivisto; Anttila, Maenalainen, Hannikainen.
Cehia (antr.Pesan): Will - Moracek, Sulak; Blumel, T.Zahorna, H.Zahorna - Scotka, Vitasek; Radil, Hanzl, Sekac - Jordan, Musil; Stransky, Spacek, Lenc - Galvas; Tomasek, Cerveny, Smeskal.
Finlanda (antr.Jalonen): Saateri - Eronen, Seppala; Ojamaki, Kontiola, Innala - Rindell, Lindholm; Pakarinen, Tivala, Turunen - Friman, Sand; Karjalainen, Bjornsen, Savinainen - Norilainen, Kiivisto; Anttila, Maenalainen, Hannikainen.
21 (74): Ierarhia în ediția 2020-2021 a EHT, după câte zece partide (din 12), se prezintă astfel:
1. RUS 27p. (42-19)
2. CZE 14p. (22-26)
3. SWE 11p. (23-27)
4. FIN 8p. (17-32).
1. RUS 27p. (42-19)
2. CZE 14p. (22-26)
3. SWE 11p. (23-27)
4. FIN 8p. (17-32).
22 (75). Rusia a suferit prima înfrângere în actuala ediție a EHT, 1-4 (0-1, 0-0, 1-3) cu Finlanda. Pentru învingători au punctat Rindell, Karjalainen (2, unul EN) și Turunen, iar golul rușilor a fost izbutit de Shalunov.
Rusia (antre.Bragin): Bocharov - Yudin, Yakovlev; Okulov, Shalunov, Slepyshev - Ozhiganov, Dronov; Burdasov, I.Morozov, Voronkov - A.Marchenko, Rafikov; E.Galimov, Zernov, Podkolzin - Kirsanov; Timkin, Kamenev, Svets-Rogovoi, K.Marchenko.
Finlanda (antre.jalonen): Olkinoura - Kaski, Ohtamaa; Pakarinen, Ruohamaa, Turunen - Rindell, Friman; Puustinen, Lundell, Sallinen - Pokka, Parikka; Karjalainen, Tivola, Suomi - Nousinen, Kivisto; Anttila, Bjorkinen, Maenalainen.
Rusia (antre.Bragin): Bocharov - Yudin, Yakovlev; Okulov, Shalunov, Slepyshev - Ozhiganov, Dronov; Burdasov, I.Morozov, Voronkov - A.Marchenko, Rafikov; E.Galimov, Zernov, Podkolzin - Kirsanov; Timkin, Kamenev, Svets-Rogovoi, K.Marchenko.
Finlanda (antre.jalonen): Olkinoura - Kaski, Ohtamaa; Pakarinen, Ruohamaa, Turunen - Rindell, Friman; Puustinen, Lundell, Sallinen - Pokka, Parikka; Karjalainen, Tivola, Suomi - Nousinen, Kivisto; Anttila, Bjorkinen, Maenalainen.
23 (76). Ultimele rezultate din cadrul etapei cehe a EHT:
Suedia - Finlanda 3-2
Cehia - Rusia 4-0.
Etapa cehă a fost câștigată de echipa țării organizatoare, cu 8 puncte, urmată de Suedia, cu 4 puncte, Finlanda, cu 3 puncte, Rusia, cu 3 puncte.
Suedia - Finlanda 3-2
Cehia - Rusia 4-0.
Etapa cehă a fost câștigată de echipa țării organizatoare, cu 8 puncte, urmată de Suedia, cu 4 puncte, Finlanda, cu 3 puncte, Rusia, cu 3 puncte.
24 (77). Ierarhia generală a EHT, ediția 2020-2021:
1. Rusia 27 puncte
2. Cehia 19 puncte
3. Suedia 15 puncte
4. Finlanda 11 puncte.
În palmaresul all time al competiției sunt înscrise câte nouă victorii ale Finlandei și Rusiei (finlandezii au mai multe clasări pe locul secund), patru victorii ale Suediei și trei victorii ale Cehiei.
1. Rusia 27 puncte
2. Cehia 19 puncte
3. Suedia 15 puncte
4. Finlanda 11 puncte.
În palmaresul all time al competiției sunt înscrise câte nouă victorii ale Finlandei și Rusiei (finlandezii au mai multe clasări pe locul secund), patru victorii ale Suediei și trei victorii ale Cehiei.
1 (78). Rusia va alinia o echipa experimentala la turneul din Finlanda (mijlocul lui noiembrie) contand drept prima etapa a EHT 2021-2022. Staff-ul alcatuit din Oleg Bratash, Serghei Zubov, Alexandr Titov s.a., obladuit de ex-selectionerul Olegs Znaroks, i-a convocat pe:
Askarov (SKA Sankt Petersburg), Bilyalov (Ak Bars Kazan), Galkin (Avtomobilist Ekaterinburg) - portari;
Nikishin, Savikov (ambii Spartak Moscova), S.Telegin (Traktor Celyabinsk), Mukhamadullin (Salavat Yulaev Ufa), Chistiakov (Avangard Omsk), Novikov (Dinamo Moscova), Kirsanov, Koromyslov, N.Smirnov (toti SKA Sankt Petersburg), Grudinin (CSKA Moscova) - fundasi;
D.Bashkirov (Salavat Yulaev Ufa), N.Tertysny (Traktor Celyabinsk), A.Galimov, D.Voronkov, Safonov (toti Ak Bars Kazan), Chibrikov, Svechkov, Michkov, Khusnutdinov (toti SKA Sankt Petersburg), M.Fedotov (Torpedo Nizhni Novgorod), Guslistov (Severstal Cherepovets), didkovsky, Rashevsky (ambii Dinamo Moscova), Tyutnev (Lokomotiv Yaroslavl), Ponomaryov (Spartak Moscova) - atacanti.
Askarov (SKA Sankt Petersburg), Bilyalov (Ak Bars Kazan), Galkin (Avtomobilist Ekaterinburg) - portari;
Nikishin, Savikov (ambii Spartak Moscova), S.Telegin (Traktor Celyabinsk), Mukhamadullin (Salavat Yulaev Ufa), Chistiakov (Avangard Omsk), Novikov (Dinamo Moscova), Kirsanov, Koromyslov, N.Smirnov (toti SKA Sankt Petersburg), Grudinin (CSKA Moscova) - fundasi;
D.Bashkirov (Salavat Yulaev Ufa), N.Tertysny (Traktor Celyabinsk), A.Galimov, D.Voronkov, Safonov (toti Ak Bars Kazan), Chibrikov, Svechkov, Michkov, Khusnutdinov (toti SKA Sankt Petersburg), M.Fedotov (Torpedo Nizhni Novgorod), Guslistov (Severstal Cherepovets), didkovsky, Rashevsky (ambii Dinamo Moscova), Tyutnev (Lokomotiv Yaroslavl), Ponomaryov (Spartak Moscova) - atacanti.
2 (79). Team Canada va participa la editia din acest an a Cupei Primului Canal al Televiziunii Ruse, a doua etapa din cadrul EHT 2021-2022. In capitala Rusiei, vor evolua urmatorii hocheisti canadieni:
Pasquale (Lokomotiv Yaroslavl), Pogge (Kolner Haie-DEL) - portari;
T.Murphy (Sibir Novosibirsk), Gilmour (CSKA Moscova), Demers (fara club), Genoway (Brynas-SHL), Scarlett, Gormley (ambii Dinamo Riga), Robinson (SKA Sankt Petersburg), Ellis (Eisbaren Berlin-DEL) - fundasi;
Currie, Maillet (ambii Metallurg Magnitogorsk), Audette (Vityaz Podolsk), Beck, Graovac (ambii Dinamo Minsk), Weal (Ak Bars Kazan), Knight (Avangard Omsk), O'Dell (Dinamo Moscova), Spooner (Avtomobilist Ekaterinburg), Kunyk (Barys Nur-Sultan), Ferraro (Kolner Haie-DEL), Street (Munchen Red Bull-DEL), Tambellini (Rogle-SHL), Fehr (fara club) - atacanti.
Pasquale (Lokomotiv Yaroslavl), Pogge (Kolner Haie-DEL) - portari;
T.Murphy (Sibir Novosibirsk), Gilmour (CSKA Moscova), Demers (fara club), Genoway (Brynas-SHL), Scarlett, Gormley (ambii Dinamo Riga), Robinson (SKA Sankt Petersburg), Ellis (Eisbaren Berlin-DEL) - fundasi;
Currie, Maillet (ambii Metallurg Magnitogorsk), Audette (Vityaz Podolsk), Beck, Graovac (ambii Dinamo Minsk), Weal (Ak Bars Kazan), Knight (Avangard Omsk), O'Dell (Dinamo Moscova), Spooner (Avtomobilist Ekaterinburg), Kunyk (Barys Nur-Sultan), Ferraro (Kolner Haie-DEL), Street (Munchen Red Bull-DEL), Tambellini (Rogle-SHL), Fehr (fara club) - atacanti.
3 (80). In primul meci din cadrul Cupei Primului Canal al Televiziunii Ruse - a doa etapa a EHT 2021-2022 - Rusia a castigat cu 4-3 (1-0, 2-1, 1-2) impotriva lui Team Canada. Golurile au fost marcate de Korshkov, Yelesin, Nesterov, Grigorenko, respectiv Gormley, Audette, O'Dell.
Au jucat echipele:
Rusia (antr. Alexei Zhamnov): Fedotov - Nikishin, A.Marchenko, Yakovlev, Nesterov, Yelesin, Sharipzyanov, Voynov - Korshkov, Semyonov, Anisimov, Karnaukhov, Grigorenko, Tolchinsky, Vovchenko, Kadeykin, Plotnikov, K.Marchenko, Shipachyov, Chibisov.
Team Canada (antr. Claude Julien): Pogge - Ellis, Demers, Gilmour, Genoway, Gormley, Scarlett, Robinson - Currie, Spooner, Beck, O'Dell, Kunyk, Ferraro, Weal, Maillet, Tambellini, T.Murphy, Audette, Graovac, Knight.
Au jucat echipele:
Rusia (antr. Alexei Zhamnov): Fedotov - Nikishin, A.Marchenko, Yakovlev, Nesterov, Yelesin, Sharipzyanov, Voynov - Korshkov, Semyonov, Anisimov, Karnaukhov, Grigorenko, Tolchinsky, Vovchenko, Kadeykin, Plotnikov, K.Marchenko, Shipachyov, Chibisov.
Team Canada (antr. Claude Julien): Pogge - Ellis, Demers, Gilmour, Genoway, Gormley, Scarlett, Robinson - Currie, Spooner, Beck, O'Dell, Kunyk, Ferraro, Weal, Maillet, Tambellini, T.Murphy, Audette, Graovac, Knight.
4 (81). ETH 2021-2022, etapa moscovita, ziua a doua:
Rusia - Suedia 1-0 (Voynov, Fedotov - SO);
Cehia - Finlanda 2-3 SO (Kovar, Gulas - Manninen, Levtchi, Tivola SO).
Rusia - Suedia 1-0 (Voynov, Fedotov - SO);
Cehia - Finlanda 2-3 SO (Kovar, Gulas - Manninen, Levtchi, Tivola SO).
5 (82). In singurul meci de la Cupa Primului Canal al Televiziunii Ruse programat vineri, 17 decembrie, Team Canada a trecut cu 3-1 de Suedia, goluri Gormley, O'Dell, Genoway, respectiv Rydahl.
6 (83). Cupa Primului Canal al Televiziunii Ruse, etapa secunda a EHT, ziua a patra:
Finlanda - Team Canada 4-1 (Karjalainen - 2, Markus Granlund, Neronen - Ferraro);
Rusia - Cehia 5-2 (Gritsyuk, Vovchenko, Grigorenko - 2, Yelesin - Kovar, Gulas).
Finlanda - Team Canada 4-1 (Karjalainen - 2, Markus Granlund, Neronen - Ferraro);
Rusia - Cehia 5-2 (Gritsyuk, Vovchenko, Grigorenko - 2, Yelesin - Kovar, Gulas).
7 (84). Editia 2021 a Cupei Primului Canal al Televiziunii Ruse, a doua etapa din cadrul EHT 2021-2022, a fost castigata de echipa Finlandei care, in meciul decisiv, a trecut de Rusia cu 3-2 in OT, GWG Manninen (min.64.30).Dar iata rezultate consemnate duminica, 19 decembrie:
Cehia - Suedia 2-3 (Gulas, Kovar - Rydahl, Bengtsson PP, Heed PP);
Rusia - Finlanda 2-3 OT (Minullin, Voynov PP - Marela, Manninen - 2, primul in PP, al doilea in OT).
Cehia - Suedia 2-3 (Gulas, Kovar - Rydahl, Bengtsson PP, Heed PP);
Rusia - Finlanda 2-3 OT (Minullin, Voynov PP - Marela, Manninen - 2, primul in PP, al doilea in OT).
Seus tópicos favoritos
Mensagens mais recentes