Čas:

Tvoje tímy:
Komunikácia
Public account
  PRO Zóna
1330 kreditov
Kúpiť kredity
Momentálne sa nachádzaš vo verejne prístupnom konte. Ak si chceš zahrať hru alebo prispievať do diskusií, musíš sa prihlásiť. Ak si nový užívateľ, musíš sa zaregistrovať.

  PowerPlay Magazín

KŠEFTÁRI - Misula


KŠEFTÁRI - Misula

Trh je na PPM miesto, kde môže človek rýchlo zbohatnúť, nakoľko umožňuje zhodnotiť vaše investície behom 54 dní. Kšeftovaním sa dajú zarobiť obrovské peniaze, v niektorých prípadoch niekoľkonásobne väčšie ako celosezónny príjem od sponzora. Kšeftári je názov novej rubriky PP Magazínu, ktorá bude prinášať rozhovory s manažérmi, ktorí sa na trhu dokonale adaptovali a dokážu svojimi ,,kšeftmi“ zabezpečiť neustály prílev financií do klubovej kasy. Budeme vám prinášať rozhovory s elitou tohto remesla, keďže kto chce byť najlepší, musí sa učiť od najlepších.  

,,Vždy majte na mysli, že zisk sa vytvára pri nákupe, nie pri predaji.“ (Robert Kiyosaki)

 

Ako hosťa pre prvý diel som si vybral uznávaného majstra kšeftárskeho remesla. Nie je ním nikto iný ako dobre známy Majiteľ balíka PRO Česká republika misula. Bližšie vám ho zrejme predstavovať nemusím, takže prejdime rovno k rozhovoru.

 

Tak, začnime hneď takou ,,intímnejšou“ otázkou. Koľko času tráviš v priemere na trhu?

Ahojte,

Na trhu už netrávim skoro ani minutu denně. Ale pokud bych se měl podívat do minulosti, tak reálný rok, možná rok a půl zpět, tak to bylo kolem 5-6h za den.  Nastavoval jsem si filtry, brouzdal v nejdražších prodejích atd.. Tohle bylo každý den, i když se tam vlastně hráči opakovali. Viděl jsem výsledky filtrů i 3-4dny stejné, ale třeba 5.den se tak ukázal někdo hezký a já si ho ihned zkoumal a ukládal do poznámky v excelu jeho jméno + SV (v 99% případech to bylo 15 6/6).

 

Aký najlepší kšeft sa ti na trhu podaril?

Těch hráčů už bylo tolik, že říct zde jednoho, nebo dva prostě nejde.  Byly tam povedené obchody, kdy jsem nakoupil hráče za 20M a prodal za 430M, popřípadě nákup 85 a prodej 950M, ale je to o štěstí a poptávce na trhu. Dříve se dali prodat hráči za pěkné peníze. Dnes ( 1.1.2015 Všem hráčům přeji hodně štěstí do dalšího hraní) už se ceny hráčů pohybují níže, kvalitní hráč se dá koupit i za 500-700M a spíše ty vyšší ceny za hráče jsou dávány za mladé hráče. Nedávno jsem viděl hráče Feng Shaohua, jehož cena byla 729M, to mi příjde strašně moc, při pohledu na tým který ho koupil. Ale jak už jsem řekl, nynější doba si žádá spíše mladé hráče do budoucna. Je otázka, jaký to bude mít účinek, pro ty manažery, kteří se takto rozhodli. Svůj názor na to mám, ale ten si nechám pro sebe.

 

Videl si už, aby sa predal reprezentant pod cenu?

Cenu určuje trh a pak také GM, který tomu samozřejmě musí rozumnět. „Takže jsem nic takového v neviděl“. Ať si to každý přebere po svém.

 

Aké sú najdôležitejšie kritériá, keď kupuješ/predávaš hráčov na kšeft?

Od doby co jsou na PPM reprezentace se doba změnila.  Ve fotbale je důležité vědět, jak dlouho ten hráč bude v reprezentaci, protože je rozdíl v jaké sezoně příjde. Jestli stráví 1-2 sezony v U17 nebo pouze jednu, protože určité reprezentace už povolávají na dvojcyklus mladší hráče. Určitě mi rozumíte, co tím chci říct.

V hokeji je to jedno. Pokud má hráč určité CZ, které se dá odsledovat od minulých sezon, tak se do reprezentace dostane i 15 5/6, protože u mladých repre je celkově jedno, jakou má daný hráč sportovní výdrž. Na druhou stranu, čím lepší SV koupíte, tím lepší pak můžete mít prodej, když se na vás usměje štěstí. Ano, ano je to hlavně o štěstí ta proklatá SV. Ale i s tímto se dá samozřejmě pracovat. Pokud nakoupíte hráče 15 6/6, tak máte jistotu, že můžete prodávat repre hráče s vlajkou min 5/6 a to je dobré, nikdy nebude mít míň. Či pokud bude mít 17 6/6, tak je opět jistota, že prodej za reprezentaci U20 bude krásná vlaječka a přitom má stále SV 5/6. Tady už se dají udělat hezké penízky, ale jak říkám, chce to mít štěstí, nelze to nijak ovlivnit. Nedávno jsem četl na diskuzi, že někdo říkal, že SV ovlivňuje zranění hráče za kariéru....kdo tuhle hloupost vypustil do světa, nevíte? (úsměv)

 

Nie je podľa teba športová výdrž pri hráčoch na kšeft trocha preceňovaná?

Může se zdát, ale je to opravdu důležitý fakt.  V posledních dnech se o tom můžete přesvědčit sami.  Nedávno byli na trhu dva hráči 18 let 1200CZ+ oba měli podobné kvality a průměrku 81%, ale jeden měl 5/6 (nebylo uvedeno v chatu, kdy spadl) a druhý stále 6/6. Oba byli reprezentanti svých zemí. Dal jsem tedy odeslat nabídky na oba dva a za 4 dny se podíval, kam přestoupili, protože jsem je nadále nesledoval a měl je pouze „označené“ a nevěřil jsem svým očím. 5/6 šel za 128M a u toho s plnou výdrží bylo cca 420M. Je tedy přeceňovaná....? (úsměv)

 

Zvykneš občas kupovať aj nepreskúmaných hráčov, aj keď nie sú v chate napísané kvality?

Těžká otázka.  Na kterou nedovedu moc přesně odpovědět. V dnešní době chce každý manažer více a více peněz.  Proto už jsem dlouho neviděl hráče, který by se mi líbil a zároveň neměl v chatu čísla. PPM je o penězích a kvality v chatu můžou tyto peníze popostrčit nahoru.

 

Máš nejakú stratégiu, ktorá ti pomáha pomôcť, aby si nepodľahol bidwaru?

(smích) No já právě vždy podlehnu bidvaru. Chci ukázat, že mám „gule“ a kterého hráče chci, tak toho prostě dostanu. Pak ale nastává situace, že hráče přeplácím, ale tohle zjistím až vychladnu. Jednou jsem měl na hokeji nabídku 150M a najednou přišel nějaký Izraelec, který mě přehodil. Já pak přehodil jeho a on mi zase zvýšil cenu hráče, když byla 1s do uzavírky. To mě vytočilo, tak jsem mu napsal něco do chatu, že je trapný a lamák....náš bidwar skončil na 625M. A já prohrál. Po uzávěrce přestupu jsem si musel dát pivko a po další hodině po přestupu jsem se pochválil, že jsem nešel ještě dál. Někdy je dobré použít i zdravej rozum u těch nákupů (smích).

 

Myslíš si, že u voľných hráčov je väčšia šanca nákupu pod cenu, než na klasickom trhu?

Může se to zdát, ale je to také o štěstí. Je třeba znát cenu těchto hráčů a pak mít štěstí na manažera toho hráče, aby neměl peníze na podpis.  S RFA se nedá moc kšeftovat. Prostě jen nahodíte a čekáte. Někdy máte štěstí více a někdy méně. Vlastně nemám pravdu. Dá se s imi kšeftovat, ale až potom, co je přivedete do týmu a pak je prodáte třeba po sezoně, kdy mají ještě smlouvu 200+ dnů. Sezonu vám něco můžou uhrát a pak je dáte pryč. Sám tohle neznám, ale v určitých případech to může být výnosné.

 

Dávaš na špičkových hráčoch vysokú vyvolávačku, alebo začínaš na 10 000?

Poslední dobu se vždy s někým domluvím, kdo mi na hráče nahodí určitou částku, aby se hráč ihned dostal do TOP prodejů. Zde totiž kouká plno manažerů a je to podle mě to nejhlavnější dění na PPM trhu. Tím chci říct, že ti manažeři, kteří mají hodně peněz, tak už ani na trh nechodí, ale rovnou koukají na TOP prodeje. Naposledy jsem „zneužil“ své kamarády na fotbale. Dal jsem na trh šest hráčů za sto milionů a moji přátelé ihned „nabidovali“ tyto hráče. Poté už se nezapojovali, ale to mi nevadilo, protože princip to z 99% splní vždy.

 

V ktorý deň a o koľkej je podľa teba ideálne umiestniť hráča na trh?

Budu mluvit pouze za hokej a fotbal, protože ostatní sporty nemám. V dnešní době, kdy je v oběhu tolik peněz, že by i Roman Abramovič záviděl, tak je to jedno. Plno manažerů má postavené zázemí na max. úrovni a přitom další miliony a miliony na kontě. Pokud se tedy objeví nějaký pěkný hráč na trhu, tak je jedno v jakou dobu se tam objeví. Pokud toho hráče chtějí, tak si ho koupí i ve 2h ráno, protože PPM to umožňuje,  buď díky zástupu, nebo za pomocí agenta. 

 

Radšej predávaš počas sezóny, alebo až na konci? 

Hmmm, hmmm.....podle toho co jsem odsledoval, tak určitý věk se dá prodávat v určitou dobu sezony. U těch starých hráčů (19+) je to jedno, ale například 15-tky se dobře prodávají na začátku sezony. Narozdíl od hráčů 18-ti let, jejich cena dosahuje stropu až na konci sezony. Někdy tohle nechápu. Je přeci jedno jestli koupíte hráče 18-let a 1400cz nebo za den 19-let a 1402, ne? Ty ceny ale můžou být rozdílné celkem značně. Hodně manažerů na tohle dbá a raději si koupí tu 18-tku, protože na svůj věk má velké CZ. Rozumově to vypadá divně, ne? Bohužel už i tohle jsem kolikrát viděl. Trh je občas divný a svoji roli hrají i tyto „vzhledové“ maličkosti.

 

Myslíš si, že pri predaji je pre predávajúceho výhodnejšie urobiť hromadný výpredaj, alebo predaje rozložiť do viac dní?

Vždy záleží na poplatcích asociaci. Pokud na tomto nejste závislí (já většinou ano), tak je to jedno, jak se kdo rozhodne, záleží to na pouze na každém a na jeho svobodném rozhodnutí. Ale když už bych prodával v jeden, tak bych nikdy neprodával více jak pět hráču do hodiny (pokud to nejsou hráči do miliona ceny, tam je to jedno). Při velkém výprodeji si hráče hezky rozprostřu do 2-4h na trhu k večeru. Začnu s těmi nejlepšími kolem 19h a hráče, kde čekám cenu malou, tak klidně nahážu na 22h. I když už i tohle je v posledních sezonách jedno. Každý hráč má svoji cenu a poptávka na trhu ji vždy určí.

 

Sú mnohé obmedzenia, ktoré majú zabrániť nadmernému kšeftovaniu. Medzi jedno z nich patrí napríklad poplatok za zamestnávanie veľkého počtu hráčov. Koľko hráčov v tíme ,,navyše“ je už podľa teba priveľa?

V letošní fotbalové sezoně (15.) jsem měl  až 50 hráčů a platil denní poplatek 2 687 258. Tedy strašná pálka. Když si to spočítám, tak tento počet hráčů, byl skoro ve 3/4 sezoně. To znamená nějakých 70dnů krát 2,5M ... no je to hodně pěnez za něco, co vlastně ani nepotřebujete. Pak je zde otázka, jestli se to vyplatí, nebo ne...

 

Ďalším opatrením sú narastajúce poplatky po predaní viac ako 10 hráčov za sezónu. Koľko hráčov je podľa teba primerané predať za sezónu? 

Poplatky jsou zlo! Prodat 10 hráčů za sezonu a pak už mě asociace okrádá? Ale fuj, hanba vám! (smích) Nelze říct co je optimální, protože každý prodává hráče z určitého důvodu. Tedy i z určitého důvodu jich prodá tolik a tolik. Někdo prodá 10 hráčů a je spokojen, jiný jich prodá 30 a je také spokojen. Kde je tedy ten ideál? Já tvrdím, že ideální je to, co si každý manažer sám určí. Protože každý vede svůj tým, tak jak sám uzná za vhodné a to je SPRÁVNĚ!

 

Aké vyspelé zázemie človek podľa teba musí mať, aby sa u neho oplatilo kupovať takpovediac vyslovene na kšeft ?

Jelikož se dá kšeftovat i s těmi RFA, jak už zde bylo vzpomenuto, tak je to jedno. Ale pokud se budeme bavit o mladých hráčích, tak já osobně začínal na zázemí 14TP a 12RP. Začínat s menším zázemím je určitě také možné, ale ta efektivita mi nepříjde moc dobrá.

 

Myslíš si, že kšeftovanie má na PPM budúcnosť?

Spíše je otázka, jestli samotné PPM má budúcnost.....?!

 

A na záver otázka, ktorá zaujíma určite veľa našich čitateľov. Aký je podľa teba kľúč k úspechu?

Klíč k úspěchu na PPM je mít čas v reálném životě na hraní. Proto obdivuji všechny, kteří mají zaměstnání, rodinu a k tomu si ještě najdou čas na hraní a hra je baví. To jsou u mě frajeři, protože zde je to pouze hra, která by nijak zásadně neměla ovlivnovat váš reálný život. Myslím tim hraní a ne například diskuze, kde se dají dobří přátelé i do reálného života.

 

Ďakujem za rozhovor :)

Já děkuji za pozvání a omlouvám se Slovenskému magazínu, že jsem si na vás udělal čas až po 14 dnech od doby, kdy jsem byl pozván. Hezký den a všem hodně štěstí, jak do manažerování, tak především do reálného života.





Hodnotenie článku: Slabý - Normálny - Perfektný     Unikátnych prečítaní: 685

Zdieľaj na Facebooku   Zdieľaj na Twitteri   Zdieľaj na MySpace