时间:

您的球队:
交流
Public account
  PRO区
1330个信用点
购买信用点
你当前正在使用公共账号。如果想进行比赛或是加入讨论,你需要登陆。如果你是新玩家,请先进行注册。

  PowerPlay 杂志

Ja vien mans uzvārds būtu Irbe - 2. daļa, jeb kā tika mūrēts MŪRIS...


Ja vien mans uzvārds būtu Irbe - 2. daļa, jeb kā tika mūrēts MŪRIS...

Šoreiz paturpināsim nule kā aizsākto jauno rubriku par mūsu PPM Latvijas hokeja izlases spēlētājiem un konkrēti - vārtsargiem. Ja pirmajā reizē tuvāk apskatījām tās pirmo numuru Žani Lebedoku, tad tagad ir pienākusi kārta, savulaik visai odiozu slavu ieguvušajam un nostāstiem bagātajam, Helmutam Jūsmiņam, jeb vairāk pazīstamam ar sev piešķirto mīļvārdu - Mūris! Atgādināsim tikai, ka kopumā tiks dažādi aprunāti un aplūkoti visi šābrīža izlases rindās esošie četri komandas pēdējās robežas sargi - Žanis Lebedoks, Helmuts Jūsmiņš, Uģis Teteris un Knuts Raitāns.

Helmuts Jūsmiņš

Helmuts savu profesionālā hokejista karjeru uzsāka PPM 2. Sezonā, kad kā nepazīstams spēlētājs ieradās sava kluba galvenajā komandā no dzimtās Sporta Akadēmijas un uzreiz ieguva iespēju apliecināt sevi lielajā hokejā, uzsākot spēlēt komandas "HC NW" sastāvā. Tolaik šis klubs spēlēja vēl IV Līgas 10. divizionā un jau pirmajā sezonā, kad Jūsmiņam bija tikai 15 gadu, viņš savā pirmajā sezonā komandas vārtos stājās 11 mačos, tai skaitā četrus no tiem aizvadot play-off sērijas ietvaros. Lieki būtu piebilst, ka Helmuts ar savu pirmo komandu ir kopā līdz pat šai dienai, un laikam jau uz doto mirkli nekas neliecina par to, ka tuvākajā nākotnē kaut kas varētu radikāli mainīties šajā jautājumā. Savukārt, Latvijas izlases rindās Jūsmiņš debitēja 16 gadu vecumā, jeb savas hokejista karjeras otrajā sezonā, jāteic, ka veiksmīgi. Izlase pirmajā Pasaules čempionātā izcīnīja Čempiona titulu un Jūsmiņš aktīvi piedalījās 5 šī čempionāta spēlēs. Turpmākā spēlētāja karjera attīstījās samērā stabili, kā nekā līdz šim visos četros aizvadītajos Pasaules čempionātos viņš ir nācis talkā Latvijas komandai un katrā no lielajiem PPM hokeja sezonas turnīriem arī viņam ir ticis gabaliņš no lielā atbildības pīrāga. Lai gan pēdējā Pasaules čempionātā viņa līdzdalība bija ierobežota jau vairs tikai ar divām spēlēm. Bet šajā gadījumā ņemsim vērā to apstākli, ka šajā sezonā viņa galvenais uzdevums bija palīdzēt savam klubam beidzot iekļūt II.1 Līgas komandu skaitā, līdz ar to tika patērēts ne mazums enerģijas un spēka. Kopumā Helmuts palīdzējis izlasei 16 spēlēs - divās no tām palicis nepārspēts ne reizi, atvairījis 89.84% metienu uz saviem vārtiem, ielaižot vidēji vienā spēlē 2.63 ripas, bet rezultativitātes punktus savā statistikas ailītē pagaidām nav ierakstījis. No visiem četriem šābrīža izlases vārtsargiem Jūsmiņa balvu plaukts ir vispārpildītākais, jo viņš ir ticis apbalvots trīs reizes kā savas līgas labākais vārtsargs un tieši tikpat reizes ir bijis iekļauts attiecīgo līgu sezonas visu zvaigžņu komandās. Piebildīsim, ka visas šīs balvas, izņemot vienu, Jūsmiņš ir saņēmis spēlēdams III Līgas konkurencē, kas nebūt nav tik viegli paveicams, tā kā arī šiem sasniegumiem ir sava vērtība.

---

Uz pāris vārdiem aicināju Helmuta Jūsmiņa kluba "HC NW" komandas menedžeri SkorponS:

Jūsmiņš, šķietami vienmēr ir bijis Jūsu kluba prieks un acuraugs, tāpēc pajautāsim kādi varētu būt plāni attiecībā uz šī spēlētāja nākotni? Vai kādreiz galvā nav iešāvusies doma par materiāla labuma gūšanu klubam kopumā, līdz ar to izliekot Helmuta galvu tirgus placī?

"Mūris"... jā, es pat teiktu, ka tā ir lielākā mana veiksme atrodoties PPM dienestā... :) Kā aklai vistai grauds. :) Bet ja jau reiz trāpījās, tad gan vaļā nelaidīšu, vismaz līdz tam brīdim, kad iegūšu ko labāku, vai arī man virtuālā PPM šmilšukaste kļūs pavisam neinteresanta. Jo redzu, ka šāds dzīves pavērsiens ir skāris vairākas personības, lai gan, ja skatāmies globāli tad tas ir normāli. Bet tomēr žēl, ka šīs spēlītes "mātes un tēvi" neko nav izdomājuši, lai noturētu I līgu top spēlētājus, nerunājot nemaz par tiem, kas iestrēguši III... :) Pats jau ar biju nedaudz tur aizkavējies. :) Par "Mūri" kā tirgus preci esmu domājis vairākkārt, lai gan tas pārsvarā bija aizpagājušajā un iepriekšējā sezonā. Bija skaids cipars ko vēlos par Jūsmiņu saņemt, tie bija 300 miljoni. Piekritīšu, ka daudz, bet kas tad ir daudz? :) Cena tiek veidota no tā kā es to preci novērtēju, taču kā redzams, laikam jau par laimi, tomēr neizliku šo tirgū. Tagad esmu ar to ļoti apmierināts, jo tomēr tieši viņš ļoti pavelk NW uz augšu, un tas ir svarīgākais. Ir viena lieta, kas mani ne visai priecē, tā ir karjeras ilgtspēja, bet lai nu kā, domājams, ka līdz saviem 30 gadiem šis izturēs. :) Vai tik ilgi viņš būs vēl NW, šaubos, un protams diez vai pēc 3 vai 5 sezonām par viņu vēl varēšu iekasēt savus 300 miljonus. :)

Pagājušajā sezonā Mūris Pasaules čempionātā spēlēja tikai divas spēles. Kā Tev kā kluba menedžerim šķiet, kas bija šīs situācijas pamatā, vai tā bija kāda individuāla nepatika vai tomēr tikai objektīvi apstākļi?

Pieņemu, ka objektīvi apstākļi, tomēr bija vērojamas arī vairākas izlases bosa kļūdas un absurdi lēmumi taktiskajās izvēlēs, tieši kas attiecās uz vārtsargu spēli. Bet cik menedžeru, tik viedokļu. Taču kā jau teicu, globāli šāds lēmums bija objektīvs, jo pagājušās sezonas laikā Mūris ne reizi nebija treniņnometnē un uz Pasaules čempionāta laiku bija samērā nodzīts, kā arī pēc cipariem citi bija labāki. Un kā mēs visi, veseli domājošie, saprotam, tad šeit cipari ir visss! :)

Sezonas sākumā spēles veidotāji lika noprast, ka spēles dzinējā tiek iestrādāts jauninājums, kurš it kā tieši ietekmēs vārtsargu sniegumu, un tās saucamās vārtsargu "melnās dienas" tiek pārvēstas par "melnajiem periodiem". Vai esi ko līdzīgu novērojis arī Jūsmiņa izpildījumā šajā sezonā?

Godīgi sakot, esmu visai skeptiski noskaņots, lasot šādus paziņojumus par dzinēju uzlabojumiem un taktiskajām variācijām. Nedaudz par to, ko un kā es saprotu vārtsargu spēlē: manuprāt, pastāvot šādiem prasmju kritērijiem vārtsargu darbībā jābūt stingri ievērotam un faktiski tikai vienam kvalitātes kritērijam, t.i., prasmju lielums un proporcija starp pamatprasmi un papildprasmēm! Vēl jo vairāk, "mātes un tēvi" paši ir noteikuši vārtsargu pamatprasmi un divas papildprasmes, tas nozīmē, ka nekāda līferēšana nav paredzēta. Ko nozīmē melnās dienas vai pat periodi? Šobrīd vērtēju to kā murgu un ja kaut kas tāds pastāv, tad tas ir absurds un pilnīgs sviests! Lai šāda lieta varētu pastāvēt, tai ir jābūt skaidri redzamai, ja ne izmērāmai. Kā piemēru varu minēt šādu variantu, ja būtu ieviests mainīgais - motivācija vai emocionālais stāvoklis, tad gan varētu redzēt un izprast šāda veida taktisku vai spēlētāju ietekmējošu faktoru, vēl jo vairāk, šādam faktoram būtu jābūt arī tad katram laukuma spēlētājam. Piemēram, tiem spēlētājiem, kuri visu laiku atrodās rezervē, motivācija samazinās, bet ja šis ir ielikts sastāvā kā reservists, tad tā vismaz ir neitrāla, jo manuprāt, šis rezervistu faktors ir nenovērtēts. Tas, ka spēlētājam sezonas laikā ir garastāvokļa maiņas tīri objektīvu iemeslu dēļ (daudz gūtu vārtu, izmaksāta prēmija, slimība, vairākās spēlēs negūst vārtus utt.), tas ir normāli, bet lai teiktu, ka PPM to izmanto, tad tam viennozīmīgi jābūt kā redzamam lielumam! Un ne jau tikai vārtsargiem! Rezumējot, esmu skeptisks par pirms šīs sezonas izskanējušajiem skaļajiem paziņojumiem, pagaidām neko tādu nejūtu ne vārtsargu ne komandas kopējā izpildījumā! Es pat teiktu - diemžēl neredzu!

Liels paldies par veltīto laiku.

---

Kā arī par Mūra gaitām izlasē, jautāju izlases vadītāja asistentam Templier:

Šobrīd pēc skaitļiem Jūsmiņš ir stabils Nr. 2 izlases rindās. Vai tā tas varētu būt arī Pasaules čempionāta laikā, vai tomēr viņa pozīcija nav nemaz tik stabile, kā no malas skatoties tas varētu šķist?

Vispirms gan precizēšu, ka gluži šis apgalvojums nav tik viennozīmīgs, tomēr uz doto brīdi joprojām Jūsmiņam ir sīva konkurence par otrā numura godu ar izlases veterānu šajā postenī Raitānu, jo skaitļi nebūt neapliecina Mūra pārākumu. Kā nekā savas korekcijas kārtējo reizi ir izdarījušas traumas, no kurām spēlētāji nav pasargāti arī PPM pasaulē, t. sk. arī Jūsmiņš, kā arī šo spēlētāju klubu treniņbāzes infrastruktūra, kas joprojām runā par labu Raitānam. Tāpēc uzskatu, ka attiecībā par kāda spēlētāja pozīcijām gaidāmajā Pasaules čempionāta laikā šobrīd ir runāt vēl pāragri, bez tam ļoti būtisks aspekts ir arī, kādā kondīcijā tad spēlētāji nonāks izlases rīcībā uz galvenā sezonas turnīra laiku, jo nav jau liels noslēpums, ka tieši spēlētāju enerģijas lielums sezonas noslēgumā ļoti būtiski ietekmēs viena vai otra kandidāta nominālo pozīciju izlases sastāvā uz čempionātu. Tāpēc jāsaka vien, ka šobrīd Mūra perspektīvas būt stabilam izlases otram numuram ir visai neskaidras.

Jūsmiņš līdz šim ir piedalījies visos Pasaules čempionātos, pēc iepriekš teiktā varētu  noprast, ka šosezon dažādu apstākļu ietekmē, viņam šie "prieki" varētu iet secen, vai tomēr tiek pieļauta doma, ka uz čempionātu var tikt izsaukti arī trīs vārtsargi?

Uz tādu turnīru kā Pasaules čempionāts komandas sastāvā kā likums jābūt vismaz trīs vārtsargiem, no kuriem jebkurš var doties laukumā pie pirmās nepieciešamības, jo arī turnīra laikā ir iespējamas traumas un bez tam mums ir vairāk par vienu konkurētspējīgu kandidātu šajā pozīcijā. Bet ja pārfrāzējam jautājumu vai Jūsmiņš stabili iekļaujas šo trīs potenciālo kandidātu skaitā, tad jāsaka, ka šobrīd bez piecām minūtēm šajā vadošajā trijniekā var ielauzties Teteris, jo skaitļu izteiksmē šis spēlētājs uz doto mirkli ir turpat vien blakus. Lai gan būtisks mīnuss šim kandidātam varētu būt nepieteikams saspēles parametra trūkums izlases rindās, taču neparedzēti gadījumi sezonas beigās var visu sagriezt ar kājām gaisā.

Skaidrs ir tas, ka skaidrība šajā jautājumā būs tikai pirms paša Pasaules čempionāta. Kā pēdējo jautājumu uzdošu, kāda ir Jūsmiņa kluba menedžera SkorponS sadarbība ar izlasi?

Par šo jautājumu varētu teikt sekojošo, ka manā skatījumā galvenais pierādījums izlases spēlētāju klubu menedžeru labai sadarbībai ar izlasi ir šo izlases spēlētāju prasmju regulārs un būtisks pieaugums treniņprocesa rezultātā, un jo lielāki šie rādītāji būs, jo labāks galarezultāts sagaida mūs visus. Varētu mēģināt diskutēt par spēlētāju enerģijas lieluma ekonomiju, taču mans subjektīvais viedoklis ir, ka izlase nav tiesīga jaukties vai regulēt atsevišķu klubu ikdienas jautājumus, tāpēc izlases vadības uzdevums ir spēlēt ar tiem resursiem kādi uz doto mirkli tie ir pieejami un mēģināt sasniegt ar tiem visaugstāko rezultātu, taču tas ir tikai mans viedoklis. Ja runājam konkrēti par Jūsmiņa komandas menedžeri, tad kaut ko īpaši mēģināt regulēt šī spēlētāja treniņprocesā laikam jau nav nepieciešams, jo vārtsargu treniņprogramma ir vispārzināma un akceptēta, tāpēc arī nekādu konfliktu vai nesaprašanās starp izlases vadību un menedžeri SkorponS nav un nevar būt. Kas attiecās uz citiem spēlētājiem un to klubu menedžeru iespējamo sadarbību vai pretimnākšanu izlases vadībai un otrādi, t.i., veicot iespējamās korekcijas šo spēlētāju treniņprogrammā, bet no mūsu puses izsaukšanu vai neizsaukšanu uz pārbaudes spēlēm, tad domājams, ka par visu var savstarpēji vienoties, jo meklēt valsts ienaidnieku Nr. 1 starp mums tomēr laikam būtu pilnīgi lieki un nevajadzīgi.

---

Vai "Mūris" tiks uz čempionātu arī piekto reizi, vai viņu varēsim redzēt arī darbībā šīssezonas galvenajā turnīrā, vai tomēr viņam būs jāsamierinās ar Nr. 3. lomu? To visu jau mēs redzēsim pēc pāris nedēļām, kad tiks dots starts sevi apliecināt un pierādīt ne tikai mūsu izlases vadībai, cik tad spējīgi un veiksmīgi viņi var būt izvēloties un plānojot komandas taktiskos risinajumus, bet arī cik daudz veiksmi un enerģijas būs saglabājis Jūsmiņš. Bet varbūt, ja vien pats Jūsmiņš mums spētu to pateikt, viņam svarīgāk par Pasaules čempionātu būtu iegūt savu septīto personīgo trofeju.

P.S.

Tiem, kas nebija pamanījuši, vai kādu citu iemeslu dēļ bija palaiduši garām pirmo šīs sērijas rakstu par vienu no izlases vārtsargiem - Žani Lebedoku, tad ar to varat iepazīties šeit.





文章评分: 粗糙 - 正常 - 优秀     阅读人数: 162

在Facebook 上分享   在Twitter 上分享   在MySpace 上分享