时间:

您的球队:
交流
Public account
  PRO区
1330个信用点
购买信用点
你当前正在使用公共账号。如果想进行比赛或是加入讨论,你需要登陆。如果你是新玩家,请先进行注册。

  PowerPlay 杂志

Slavné fotbalové kluby v nižších ligách


Slavné fotbalové kluby v nižších ligách

V dnešním článku se společně podíváme do kolébky fotbalu, do Anglie. Téma článku mne napadlo vlastně úplně náhodou, když jsem nedávno ze zájmu procházel tabulky anglických fotbalových soutěží od Premier League až po prales a nacházel v nich názvy historicky slavných klubů, které dnes paběrkují v nižších patrech. Známých a slavných klubů, které z různých důvodů postihl pád do nižších lig, najdeme v Anglii hodně. Alespoň některé si dnes zkusíme připomenout.

 

Sheffield FC

Prvním týmem, u něhož bych se rád zastavil, je tým Sheffield FC. Ano, vím, že nadpis článku hovoří o slavných klubech, mezi které Sheffield FC rozhodně nepatří. Kdo o něm kdy slyšel? Tak vězte, že slavným tento klub rozhodně je. Jedná se o vůbec nejstarší fotbalový klub na světě. Založený byl 24. října 1857 pány Nathanielem Creswickem a Williamem Prestem. Tihle dva milovníci a hráči kriketu přemýšleli, jak se udržet v kondici přes zimu a jejich rozhodnutí padlo na fotbal. Ten byl v té době opravdu v plenkách, pravidla byla nejednotná a v každém městě se lišila. Právě klubu Sheffield FC dnes vděčíme za fotbalové prvky, jakými jsou pevná břevna u branek, přímé a rohové kopy, házení autů nebo hra hlavou.

Prvním soupeřem Sheffieldu byl v roce 1860 tým Hallam FC. Tyhle vzájemné zápasy, které se hrají dodnes, jsou nazývány The Rules Derby. Hřiště Hallamu je podle Guinessovy knihy rekordů považováno za nejstarší dosud existující fotbalové hřiště na světě. Hallam FC dnes působí v desáté anglické lize.

V roce 1963 se Sheffield FC stal jedním ze zakládajících členů anglické fotbalové asociace.

Sheffield FC funguje dodnes. Organizace má k dnešnímu dni 13 týmů, mezi něž patří i futsalový tým, tým veteránů a 5 ženských (dívčích) týmů. První tým dospělých hraje v aktuální sezoně v Northern Premier League Division One East, což je v hierarchii anglických soutěží 8. nejvyšší liga. V tabulce patří Sheffieldu po odehraných 18 kolech (některé týmy už však odehrály 20 nebo i 21 zápasů) 7. místo. Na postup do vyšší ligy tady nikdo nemyslí. Během sezony vedle bojů v ligové soutěži absolvuje první tým ještě pohárové zápasy, v jejich kalendáři jsou ale i v průběhu sezony trvale zakotvené také přátelské zápasy proti velkým rivalům a dokonce i zápasy charitativní. Jeden z nich se odehrál nedávno - v úterý 11. prosince nastoupil za tým dospělých v zápase proti Chesterfieldu (prohra 1:2) poprvé mladík Aaron Austin v zápase na počest svého otce Kevina Austina.

Klub nikdy nepůsobil ve vyšších patrech anglického fotbalu. Je ryze amatérský.

V klubovém fanshopu mě vedle běžně dostupných věcí na sebe zaujala možnost koupě historického fotbalového míče za cenu 40.00£.

Oficiální webová stránka klubu je http://www.sheffieldfc.com/. Klub je velmi aktivní i na své facebookové stránce https://www.facebook.com/sheffieldfc, na twitteru i dalších sociálních sítích.  

 

Aston Villa FC

Aston Villa je mi hodně blízký klub. Pamatuju ho z mnoha manažerů, které jsem už v 90. letech začal na počítačích hrát.

Klub sídlí v Birminghamu, založený byl v roce 1874. Klub má několik přezdívek, mě v hlavně odjakživa zní pouze jediná, a to The Villans.

Zajímavostí klubu je to, že Aston Villa byla v roce 1999 posledním anglickým klubem, které v utkání nejvyšší anglické ligy nastoupilo s jedenácti Angličany v základní sestavě. V zápase s Coventry City se ale trefil pouze útočník Dion Dublin a The Villans doma prohráli 1:4.

Ve své historii vyhrála Aston Villa nejvyšší anglickou soutěž sedmkrát, z toho pět vítězství spadá až do 19. století. Ve 20. století přišly v nejvyšší soutěži triumfy pouze dva, v sezoně 1909/1910 a 1980/1981. O sezonu později pak po vítězství 1:0 nad Bayernem Mnichov vyhráli The Villans také Pohár mistrů evropských zemí, předchůdce dnešní Ligy mistrů. Celkem sedm triumfů získali The Villans v anglickém FA Cupu, poslední triumf v něm však přišel v sezoně 1956/1957.

Současnost je o něco chmurnější, klub po řadě sezon průměrných až podprůměrných výsledků spadl do 2. anglické ligy, v niž se v minulé sezoně umístil na 4. místě. Po 23 odehraných kolech stávající sezony je klub až na 11. místě a s vytouženým návratem mezi elitu to ani letos nevypadá dobře.

Chmurné období klubu ale nastalo mnohem dříve, než nedávným sestupem. Celý stávající průšvih se dá připsat na triko rokům 2006 a 2007. Tehdy totiž odstoupil většinový vlastník, kterého nahradil americký podnikatel Randy Lerner, který souběžně vlastnil Cleveland v NFL. Aston Villa byla úspěšná, klub hrál o přední příčky a pravidelně hrál i evropské poháry. V honbě za historicky nejlepším umístěním v lize klub dokonce po domácí remíze 1:1 obětoval v únoru 2009 odvetu poháru UEFA v Moskvě (prohra 0:2, v základní sestavě postavila Aston Villa náhradníky) a klub od té doby začal chřadnout. Postupně odcházely největší hvězdy, zabalil to i manažer Martin O’Neill a majitel Lerner kupil chybu za chybou. To např. když do klubu přivedl manažera Alexe McLeishe, který k sestupu přivedl největšího rivala Aston Villy, tým Birmingham FC. To samé se mu málem povedlo i s týmem Aston Villy. Nakonec tým v lize zachránil, těsně na 16. místě. Sestup nakonec beztak opravdu přišel, na konci sezony 2015/2016 skončila Aston Villa v Premier League poslední a od té doby se marně snaží o návrat.

Manažerem klubu je od října Dean Smith. Mezi nejznámější tváře současného kádru patří obránci Alan Hutton a Micah Richards, v minulosti si slávu v dresu The Villans vydobyli Dwight Yorke, Dion Dublin, Gareth Barry, James Milner, Ashley Young, Stilian Petrov, Olaf Melberg, Gabby Agbonlahor a mnoho dalších. V dresu Aston Villy nastupovali také dva čeští fotbalisté Patrik Berger a Milan Baroš. Výraznější stopu zanechal v klubu určitě Milan Baroš, který zde odehrál celkem 51 zápasů a vstřelil 14 gólů.

Oficiální webová stránka je https://www.avfc.co.uk/.

 

Leeds United FC

Další z velmi blízkých a sympatických klubů, které mi z doby 90. let utkvěly v paměti a strašně mu přeju návrat mezi elitu. Snad letos. Konečně.

V roce 2007 s nimi hrál přátelský zápas náš liberecký Slovan. Na tom zápase jsem nemohl chybět a dodnes si pamatuju, že jsem kvůli němu zkrátil manželce dovolenou na Slovensku. Porazili jsme je 1:0, fotbal to byl pěkný, především ale ze strany libereckých.

Klub toho zažil hrozně moc. Založený byl až v roce 1919 a jejich barvami jsou dodnes sněhově bílá a modrá. Už jejich založení bylo z hlediska poutavosti příběhu poměrně zajímavé. Původní klub Leeds City, založený v roce 1904, byl totiž roku 1910 zatížen velkými finančními potížemi. Ty navíc po aféře s možným uplácením hráčů vyvrcholily aukcí, ve které byl veškerý majetek klubu včetně hráčského kádru rozprodán. Výsledky stávajícího týmu pak připadly týmu Port Vale.

To se ale nelíbilo fanouškům Leedsu, kteří již několik hodin po aukci založili klub nový. Do nově vzniklého Leedsu United se přesunuli hráči Yorkshire Amateurs, v novinových inzerátech se začali hledat hráči noví. To vše s obdivem sledoval vlastník týmu Huddersfield Town, jehož klub nebyl zrovna v Huddersfieldu mezi fanoušky populární. Celý svůj tým chtěl do Leedsu přesunout. Sotva se o tom ale začlo mluvit, fanoušci se ozvali a přes jejich odpor se přesun klubu do Leedsu nepovedl. Nově vzniklému klubu v Leedsu ale půjčil nemalé finanční prostředky.

Klub se zapojil do bojů ve 2 lize, odkud po čtyřech sezonách postoupil před sezonou 1924/1925 do ligy první. Se dvěma krátkými výpadky zpět do druhé ligy vydržel Leeds v nejvyšší soutěži až do první sezony po druhé světové válce. Během války byla soutěž přerušena. Poválečnou éru klub zahájil okamžitým sestupem do druhé ligy, z níž mu návrat mezi elitu trval dlouhých devět sezon. Špičkovým klubem se Leeds stal v šedesátých letech. Po návratu zpět mezi elitu skončil ihned v nejvyšší soutěži druhý a v absolutní špičce anglické ligy vydržel následujících 10 let.

Finanční problémy Leeds opět dostihly na přelomu tisíciletí. Ještě v sezoně 1999/2000 skončili v nejvyšší soutěži třetí, pak čtvrtí a pátí. Špičkový klub ale začaly finance nepříjemně svírat a sezona 2003/2004 byla na dlouhou dobu poslední v Premier League. Z posledního místa klub spadl do The Championship (anglická 2. liga) O tři roky později finanční problémy klub odsoudily k sestupu až do League One (třetí liga). Byl to neuvěřitelný sešup – šest let po účasti v semifinále Ligy mistrů padl Leeds do hlubin třetí ligy. V ní zůstal zakotvený tři roky, než se opět vrátil do The Championship. Od té doby fanoušci klubu sní o návratu do Premier League. Teprve letošní sezona jim dává naději, klub je pod vedením známého argentinského trenéra Marcela Bielsy po 23 kolech v tabulce první. Do Premier League postupují přímo první dva, Leeds na třetí West Brom drží v tuto chvíli šestibodový náskok.

Finanční potíže byly svého času opravdu drtivé. V nejhorších časech byly dluhy Leedsu údajně až 80 milionů liber (4 miliardy korun). Několik sezon byl klub již před začátkem sezony trestán asociací odpočtem bodů, např. první sezonu po sestupu do třetí ligy začal klub s patnáctibodovým mankem.

Nejznámějšími hráči, kteří Leedsem v nedávné minulosti prošli, jsou David Batty, Nick Barmby, Mark Viduka, James Milner, Fabien Delph, Rio Ferdinand, Tore Andre Flo, Harry Kewell, Robbie Keane a Gustavo Poyet.

Nejvyšší anglickou soutěž vyhrál Leeds třikrát, naposledy v sezoně 1991/1992. V sezoně 1971/1972 vyhrál klub anglický FA Cup.

Oficiální webová stránka je https://www.leedsunited.com/, samozřejmostí jsou profily na Facebooku či Twitteru.  

 

Blackburn Rovers FC

Klub založený v roce 1875 byl v roce 1888 jedním ze zakládajících členů anglické fotbalové ligy. Tu vyhrál v celé historii celkem třikrát. Naposledy v sezoně 1993/1994. Tým v té době vedly hvězdy jako Alan Shearer (v mistrovské sezoně 34 gólů), Chris Sutton, Tim Flowers, Tim Sherwood, Graeme Le Saux, Jason Wilcox či Henning Berg.

Po titulu ale přišla v Blackburnu pořádná kocovina. V Lize mistrů získal klub jen 4 body, v domácí lize se motal v dolní polovině tabulky. Na konci sezony 1998/1999 klub spadl do druhé ligy, odkud se zakrátko vrátil zpět do Premier League. V útoku válel skvělý Andy Cole, na boje o titul to ale nestačilo ani náhodou. Klub končíval ve středu tabulky, v sezoně 2011/2012 skončil předposlední a opět se poroučel do druhé ligy. Sezonu 2017/2018 strávil klub krátce až ve třetí anglické lize.

Šestkrát klub triumfoval v FA Cupu. Od zisku posledního poháru je to k dnešnímu dni již 90 let.

Hlavní hvězdou a legendou Blackburnu byl v jeho historii útočník Alan Shearer. Jeho jediným dosaženým vzděláním byla zkouška z mluvené angličtiny a vybraného předmětu, kterým byl fotbal. Svojí budoucí ženu potkal v jedné southamptonské hospodě. Byla to právě ona, kdo musel za oba platit večeře, protože Shearer na tom byl s platem 25 liber týdně dost zle. Zlom přišel v roce 1992, kdy ho za rekordní částku ve výši 3,6 milionů liber koupil právě Blackburn. Po pěti gólech, které dal Shearer na EURO 1996, ho chtěly nejsilnější anglické kluby. On si ale vybral Newcastle United, s přestupovou částkou 15 milionů liber se stal nejdražším fotbalistou světa.

Dnes hraje tým opět druhou ligu, v níž je po 23 odehraných kolech čtrnáctý.

Oficiální webová stránka je https://www.rovers.co.uk/.

 

Nottingham Forrest FC

Při vyslovení názvu tohoto týmu mě opravdu přepadá nostalgie. Jakoby ten klub nejvyšší ligu v Anglii v životě nehrál, přitom toho nahrál opravdu hodně. Naposledy ale v sezoně 1998/1999, od té doby je přikovaný ve druhé, krátce dokonce i ve třetí lize.

Klub byl založen v roce 1865 a jeho historicky nejzářivější období přišlo v sedmdesátých letech minulého století. Manažer Brian Clough vytáhl klub nejprve z poloviny tabulky druhé ligy do nejvyšší soutěže, v níž hned o sezonu později slavil klub titul. Aby toho nebylo málo, klub v další sezoně vyhrál Pohár mistrů evropských zemí, předchůdce dnešní Ligy mistrů. Ve finále zdolal švédské Malmö FF. O rok později si klub evropský triumf zopakoval, když ve finále porazil německý Hamburger SV. Fanoušci Nottinghamu zažívali neskutečný příběh, z dnešního pohledu už jsou to ale hodně vousaté úspěchy, nicméně pro malý anglický klub naprosto fenomenální.

V anglické nejvyšší soutěži klub posbíral několik dalších skvělých umístění, ještě v sezoně 1994/1995 uhrál třetí místo. V sezoně 1996/1997 pak spadl do druhé ligy, odkud se za sezonu opět vrátil do Premier League, aby v následující sezoně opět spadl. Od té doby hraje klub druhou ligu, z níž na tři sezony spadl po sezoně 2004/2005 dokonce do třetí ligy.

Do historických zápisů se klub zapsal ještě jednou zajímavostí. V roce 1979 byl Nottingham prvním klubem, který za posilu do klubu zaplatil šestimístnou sumu. Z Birminghamu tehdy přivedl útočníka Trevora Francise za jeden milion liber.

Mezi nejznámější hráče klubu patřili Roy Keane, pozdější velká opora Manchesteru United, dále Nigel Clough, Stan Collymore, Stuart Pearce nebo Peter Shilton.

Oficiální webová stránka je https://www.nottinghamforest.co.uk/.

 

Wimbledon FC

FC Wimbledon je klub, který již zanikl. Z hlediska sportovních úspěchů to nebyl klub, který by  za zmínku nějak významně stál. Klub sídlící v Londýně byl založený v roce 1889, působil strašlivě dlouho v nejnižších patrech anglického fotbalu.

Druhou nejvyšší soutěž si klub zahrál poprvé v historii až v sezoně 1984/1985 a hned v následující sezoně oslavil postup mezi elitu. V ní strávil krásných 14 sezon v řadě, než v sezoně 1999/2000 skončil osmnáctý a spadl do druhé ligy. Sezonu 2003/2004 zakončil klub na posledním místě tabulky a měl sestoupit do třetí anglické ligy.

Do evropských pohárů se klub probojoval pouze jednou. Za 6. místo v tabulce anglické ligy, což je historicky nejlepší umístění klubu, byl klub odměněn účastí v letním poháru Intertoto. Do něho ale nasadil mladíky z rezervního týmu a za trest byl z evropských pohárů vyloučen.

Fakticky se klub rozpadl již v roce 2002, kdy se majitelé rozhodli klub přemístit do města Milton Keynes. Zde také poslední dvě sezony své existence klub FC Wimbledon odehrál, než byl v roce 2004 definitivně zrušen a na jeho místě vznikl nový klub Milton Keynes Dons.

Většina fanoušků s přesunem klubu nesouhlasila a založila sdružení, které vytvořilo nový klub AFC Wimbledon. Nově vzniklý klub si jako památku na starý dobrý Wimbledon FC převzal motiv loga a barvy dresů. Nově vzniklý klub AFC Wimbledon se do struktury anglických soutěží zapojil v sezoně 2002/2003, když v 9. nejvyšší soutěži skončil na třetím místě. O sezonu později už klub slavil postup do osmé ligy, kde se ohřál jen jednu sezonu a sezonu 2005/2006 již strávil v 7. nejvyšší anglické soutěži. Po následujících třech sezonách v ní se pouze jednu jedinou zdržel v šesté lize a dva roky pobyl v páté lize. Od sezony 2016/2017 působí klub ve třetí nejvyšší anglické soutěži, v níž je ale po odehraných 23 kolech aktuálně poslední.

Nejznámějšími hráči FC Wimbledon byli Warren Barton, Jason Euell, Ben Thatcher a John Hartson.

Oficiální webová stránka AFC Wimbledon je https://www.afcwimbledon.co.uk/ .

 

V nedávné minulosti hrály nejvyšší anglickou soutěž také kluby jako QPR, Wigan, Portsmouth, Charlton, Sunderland, Reading, Middlesbrough, West Brom a další. O nich se můžu zmínit příště, bude-li o články tohoto charakteru mezi čtenáři zájem. Stejně tak by mohla být zajímavá i návštěva ostatních zemí.





文章评分: 粗糙 - 正常 - 优秀     阅读人数: 212

在Facebook 上分享   在Twitter 上分享   在MySpace 上分享